מגדלורים, דייגים ולובסטרים –
טיול רגוע בחבל נובה סקוטיה
מאת: ד"ר רמי דברת


הים וגליו שזורים בכל אשר תראו בחצי האי נובה סקוטיה, בפרובינציה הקטנה אשר בדרום-מזרח קנדה, שאת שמה מבטאים "נובה סקושה". אפילו את השדות שבעמק הוא מציף, בקצב מחזורי ומסתורי.


יצאתי לבדוק מה יש כאן יותר – תושבים, מגדלורים, דייגים או אולי לובסטרים, ששמעם יצא למרחוק כטעימים וזולים במיוחד.

1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

לוננברג, עיירת נמל ציורית ואתר מורשת תרבות של אונסק"ו (צילום: ImagineGolf)
המגדלור המפורסם של פגי'ס קוב (צילום: lumix2004)
כפר הדייגים הקטן בפגי'ס קוב (צילום: Claude Peladeau)
מגדלור קייפ פורצ'ו בעיירה ירמות' (צילום: Rod Brazier)
מצודת הליפקס ניצבת על גבעה המשקיפה על הנמל (צילום: Shaunl)
מפרץ פנדי, מציג תופעת גאות קיצונית (צילום: brytta)
בתי המתיישבים המשוחזרים באתר ההיסטורי פורט רויאל (צילום: Dennis Jarvis)
בנובה סקוטיה שפע של לובסטרים טעימים וזולים (צילום: Benson Kua)


יעדים בחבל נובה סקוטיה המוזכרים בכתבה


שפיצברגןגלים מסתוריים בעמק הפסטורלי

כך מצאתי את עצמי יושב על ספסל עץ פשוט בינות כרי דשא, המהווים חלק מחוותו של חקלאי מקומי. בעל המקום ואורחים אחרים בחווה משקיפים יחדיו על המראה היפה שלפנינו, עמק מוקף בשדות מעובדים. פה רואים איכר ישוב על טרקטור ושם מספר אנשים כורעים על ברכיהם לצורך ביצוע פעולה חקלאית כלשהי. מדי פעם חולף בשמיים שחף או בעל כנף אחר אשר אין בכוחו להפר את השלווה הפסטורלית.
 
במרכז התמונה, שטח חשוף בצבעי בוץ חום, אשר ניכרים בו סימני רטיבות טריים. אט אט מתמלא השטח מים. בתחילה הם קולחים בזרזיפים דקיקים, לאחר מכן מגיעים כאילו משום מקום ומציפים את העמק לחלוטין. בתום 30 דקות העמק מוצף כולו מים, שאף יוצרים גלים קלים. במשך כעשר דקות תמימות העמק מולנו נראה כחלק מחוף ים, כאילו כך היה מאז ומתמיד, ואז, ללא כל סימן מוקדם, המים מתחילים לסגת. בתחילה פוסקים הגלים ולאחר מכן המים כאילו נשאבים חזרה לעבר הפתח הרחב דרכו נכנסו לעמק. שוב אפשר להבחין בגווני החום של האדמה ובלא יותר מאשר כמה שלוליות בודדות, השרידים היחידים למים אשר שצפו כאן אך לפני זמן קצר.

מפרץ פנדי, נובה סקוטיה
בתוך 30 דקות המים מציפים את העמק, תופעת הגאות הקיצונית של מפרץ פנדי 
(צילום: רמי דברת)
 

גן העדן של הצרפתים

המחזה אשר הייתי עד לו התרחש ליד העיירה דיגבי (Digby) בפרובינציית נובה סקוטיה (Nova Scotia), והוא חלק מתופעת הגאות הקיצונית של מפרץ פנדי (Bay of Fundy). המפרץ שבאוקיינוס האטלנטי, מפריד בין חבל נובה סקוטיה לפרובינציה הסמוכה לו, ניו ברונסוויק (New Brunswick).
 
נובה סקוטיה (או בהיגוי הרווח: נובה סקושה), הוא חצי אי בדרום-מזרח קנדה, בו לעולם לא תימצא במרחק גדול יותר מאשר 55 ק"מ מחוף ים כלשהו. כמעט כל דבר חשוב או אופייני הקשור לחבל ארץ זה כרוך בים או במים.
 
תושביה המקוריים של נובה סקושיה הם בני שבט מיקמק (Miꞌkmaq), שכ- 3,000 מהם חיו כאן לפני בוא האירופאים. בשנת 1605 נוסדה נקודת היישוב הראשונה באזור פורט רויאל (Port-Royal), על ידי קבוצה של צרפתים. ביקרתי בבית הראשון של המתיישבים אשר שוקם בדייקנות (Port-Royal National Historic Site). כך יכולתי להרגיש לרגע קט כמו מתיישב צרפתי מתחילת המאה ה-17, אשר יושב לאכול את ארוחת הערב ליד שולחן העץ הכבד בחדר האוכל.
 
בהמשך המאה ה-17 התיישבו באזור כ-60 משפחות צרפתיות. המתיישבים הללו כונו אקדיים, שכן האזור כולו נקרא בפי רבים ארקדיה  מונח יווני ורומי אשר משמעותו היא "ארץ של גן עדן שליו", ובהשמטת ה"ריש" מהשם כל המתיישבים הצרפתיים בצפון-מזרח ארה"ב ובדרום-מזרח קנדה נקראו אקדיים.
כתבה על הטריטוריות והפרובינציות של קנדה

פורט רויאל, נובה סקוטיה
חצר ביתם של המתיישבים הצרפתים הראשונים במאה ה-17, 
פורט רויאל (צילום: CC Dennis Jarvis)
 

סקוטלנד החדשה שמעבר לים

במאה ה-18 החלו להגיע לאזור אנגלים, אשר הופכים לגורם משמעותי, ובתוכם סקוטים רבים, אשר הקנו לאזור את שמו ("סקוטלנד החדשה"). האנגלים הופכים בהדרגה לשליטי נובה סקוטיה, תוך קרבות עם הצרפתיים ורדיפת בני המיקמק. כך הם כובשים את פורט רויאל והופכים את שמה לאנאפוליס רויאל (Annapolis Royal).
 
האנגלים תמכו גם במהגרים פרוטסטנטים ממדינות אירופה האחרות, בכדי לחזק זרם דתי זה ולהוות משקל נגד לצרפתים הקתולים. במסגרת מאמצים אלה נוסדה העיירה לוננברג (Lunenburg) על ידי מספר משפחות גרמניות ושוויצריות, שפיתחו במקום יישוב לתפארת, אשר חב את עושרו לנמל. נמל זה הפך לאחר מנמלי הדיג הגדולים בכל אמריקה הצפונית, במאה ה-18 ובתחילת המאה ה-19. מאז אמנם ירדה מעצמת הדיג מגדולתה, אך עדיין נעים לשוטט בין בתי המידות המרשימים ובתי העץ הצבעוניים, עליהם הכריז ארגון אונסק"ו כאתר מורשת התרבות האנושית.

מומלץ להישאר ללינה בעיירה המקסימה הזו, ומלון רום ראנר אין (Rum Runner Inn), הממוקם במבנה אופייני שמשקיף על הנמל, הוא אפשרות צנועה ומוצלחת.
לינה בעיירה לוננברג

לוננברג, נובה סקוטיה
בתי העץ המקסימים של העיירה לוננברג, אתר מורשת תרבות של אונסק"ו 
(צילום: CC Rikki / Julius Reque)

מלון רום ראנר אין, לוננברג, נובה סקוטיה
מלון רום ראנר אין במרכז העיניינים של לוננברג, משקיף על הנמל (צילום: Rum Runner Inn)
 

החיילים המוזרים של מצודת הליפקס

גולת הכותרת של ההתיישבות הבריטית באזור היא העיר הליפקס (Halifax). העיר הגדולה ביותר בנובה סקוטיה וכיום בירתה, נוסדה בשנת 1749, לאחר שבריטניה החליטה להשתלט באופן סופי על המעוז הבריטי החשוב ביותר בצפון האוקיינוס האטלנטי. מוקד המשיכה הבולט בעיר היא מצודת הליפקס (Halifax Citadel National Historic Site), הממוקמת על גבעה המשקיפה על הנמל הטבעי, שהיה האחראי העיקרי להתפתחותה המהירה של העיר. כבר מחוץ למצודה, הבנויה בצורת כוכב, הבחנתי בחומותיה העבות.
 
שיטוט במצודה הוא חוויה מעניינת – החל מחדר המשמר, עבור לחדר השינה של החיילים וכלה במראה המוזר של גברים המשוטטים בשטח המצודה לבושים בבגדי חיילים מהמאה ה-19, עם כובעי פרווה גבוהים, חצאית סקוטית ארוכה, מגפיים ופריטי לבוש נוספים. מברשת שערות גדולה, התלויה במרכז החצאית, משמשת לניקוי אבק מבגדים ומציוד. האירוע המרכזי בביקור, אשר מושך אליו קהל רב, הוא יריית פגז בודד מתותח הניצב על חומות המצודה, בכל יום בשעה 12:00 בדיוק. מעל 150 שנה נערך הטקס הסמלי, שכן בפועל לא נורתה מהמצודה אף לא ירייה אחת.

הירייה הרועמת מנוגדת לשלוותה של העיר הירוקה, אך משמשת תזכורת לאסון הגדול אשר פקד את הליפקס ב-6 בדצמבר 1917. במהלך מלחמת העולם הראשונה שימש נמל העיר בסיס ימי לספינות מלחמה ואספקה, טרם יציאתן לאזורי העימות באירופה. בתאריך זה התנגשה במימיו ספינה צרפתית עמוסה בחומרי נפץ, עם ספינה אחרת, וכתוצאה מכך נהרגו 2,000 מתושבי העיר ועוד 9,000 נפצעו. אסון פיצוץ חומרי הנפץ הגדול בהיסטוריה, עד להטלת פצצות האטום במלחמת העולם השנייה, נחשב כאירוע מכונן בתולדותיה של העיר.
לינה בעיר הליפקס

מצודת הליפקס, נובה סקוטיה
מצודת הליפקס, נובה סקוטיה
מצודת הליפקס, חיילי המשמר והתותח שמוכן לפעולה (צילומים: CC Moneywagon, Dennis Jarvis, elPadawan)
הרומנטיקה של שומר המגדלור

בנובה סקוטיה כולה, חבל ארץ עם חופים ארוכים וים הנוטה לסעור, כ-150 מגדלורים, יותר מכל חבל ארץ אחר בקנדה. חלקם ממוקמים ממש על קו החוף ביבשה, חלקם במים וחלקם האחר על איים הסמוכים לחוף. אחדים עדיין משמשים לייעודם המקורי, לאותת לספינות המתקרבות לחוף, ואחרים הפכו ליעד למטיילים ולרומנטיקנים.
 
סיור לאורך קו החוף של נובה סקוטיה, בין מגדלור למשנהו, יכול להיות חוויה מענגת במיוחד. כך למשל בעיירה ירמות' (Yarmouth), ניצב לתפארה מגדלור גבוה בשם Cape Forchu Lighthouse, אשר מסייע בהכוונת התנועה הימית הסואנת. הוא ממוקם על לשון יבשה צרה וסלעית, שהגישה אליה קשה, אתר טיפוסי לבניית מגדלור שבשמו נקשרו סיפורים ואגדות.
 
המגדלור הראשון נבנה במקום בשנת 1840, כשנה לאחר שספינות החלו לפקוד את הנמל המקומי. המגדלור הנוכחי, אשר נבנה ב- 1962, מתנשא לגובה 23 מ'. צמוד אליו, כמו לאחרים, ניצב בית עץ, מקום מגוריו של שומר המגדלור. בדרך כלל גר השומר במקום עם משפחתו, וחייהם שימשו מקור לא אכזב לסיפורי הרפתקאות ורומנטיקה. כיום נעשית מלאכת הניטור וההשגחה באמצעים מודרניים, ואינה מחייבת מגורי קבע במקום, אך עד לפני עשרות שנים נחשב תפקידו של שומר המגדלור לעיסוק חשוב המכבד את בעליו. כך למשל, חישב אחד משומרי מגדלור ירמות', ששימש בתפקידו 31 שנים, ומצא כי במשך כהונתו טיפס ועלה במדרגות המגדלור יותר מ-47 אלף פעם!
 
כאשר תנאי הראות אינם טובים וקיים חשש כי הספינות המתקרבות לא יבחינו באור המגדלור, מושמע מהמגדלור אות מוסכם המסמן התקרבות לחוף. כדי להבין כיצד הושמעו אותות אזהרה אלו, ביקרתי במגדלור פורט פוינט (Fort Point) הנמצא בעיירה ליברפול (Liverpool‏). הוא הוקם ב- 1855 ובנוסף לסממנים המוכרים – מגדל עץ ובראשו פנס ובית השומר הצמוד אליו, ראיתי במקום גם צופר ערפל מאותה תקופה. הצופר מורכב מתיבת תהודה מעץ, אליה מחוברת ידית, שסיבוב שלה יוצר תנועת אוויר הגורמת להשמעת צפירה עזה המזהירה את הספינות.
לינה בעיירה ירמות'

מגדלור קייפ פורצ'ו, ירמות', נובה סקוטיה
מגדלור פורט פוינט, נובה סקוטיה
מגדלור קייפ פורצ'ו בעיירה ירמות' (למעלה) ומגדלור פורט פוינט, שניים מתוך 150 (צילום: CC Dennis Jarvis)
 

האם רשתות הדייג הן רק תפאורה לתיירים?

בדרכו של כל מטייל נקרים מגדלורים כאלה או אחרים, אך אם יש אחד שאין להחמיצו, זהו המגדלור של פגי'ס קוב (Peggy's Cove). מגדלור זה, המפורסם ביותר בקנדה ואחד המפורסמים בעולם כולו, משמש עבור רבים כסמל של נובה סקוטיה. אמנם המקום מוצף מבקרים, ויש הטוענים כי הוא "תיירותי מדי", אך קשה להתעלם מיופיו. המגדלור, המתנשא לגובה 17 מ' מעל סלעי גרניט חשופים ודרמטיים, הוקם ב- 1915 ובחלקו התחתון ניצב בית השומר. במקום השומר ומשפחתו נוכל למצוא כאן פקידי דואר, המחתימים גלויות דואר צבעוניות עבור תיירים נלהבים.
 
אך פגיס קוב, אשר לחופי מפרץ סנט מרגרט (St. Margarets Bay), אינו רק אטרקציה תיירותית, ובמקום שוכן גם כפר דייגים קטן, המונה כ-30 תושבים בלבד. בכפר זה, כמו בכפרי דייגים אחרים באזור, סירות הדיג, הרשתות ואביזרי הדיג האחרים צבעוניים, נקיים ומצוחצחים, עד כי לשונות רעות טוענות כי "הכול הצגה" המכוונת למשוך תיירים.
 
מהתבוננות מעמיקה עולה כי אין הדבר כך, וניתן לצפות בפעילות דיג אמיתית באזור. כך למשל, צפיתי בעיירה היפה צ'סטר (Chester) בשלושה דורות של דייגים  סב, אב ונכד כבן 12 – אשר עסקו שעה ארוכה בהעמסת רשתות וציוד דיג על סירתם. הם דחפו את הסירה תחת גשר עץ ישן, לתוך מי הנמל הקטן, הפעילו את מנועה ולאחר מספר דקות השליכו את הרשתות ונעלמו מעיניי.

פגי'ס קוב, נובה סקוטיה
פגי'ס קוב, נובה סקוטיה
פגי'ס קוב  מגדלור מפורסם וכפר דייגים קטן (צילומים: Miguel Ángel Sanz, Jeff Cummings)
 

לבחור את הלובסטר שלכם

גורלם של רבים מתושבי האזור קשור בים, תרתי משמע. בלא מעט ישובים הבחנתי באנדרטה המציינת שמות קרבנות אשר תבע הים, בעת שניסו למצוא את פרנסתם. במפרצים רבים אפשר להבחין במצופים צבעוניים על פני המים, ואלו מחוברים לכלובים המשמשים לדיג לובסטרים. פרוקי רגליים אלה, שבאזור זה הם גדולים ובשרניים במיוחד, מוכוונים להיכנס לכלוב כדי לנגוס בפיתיון בצורת דג. לאחר שהלובסטר נכנס לכלוב הוא אינו יכול לצאת ממנו וכך מוצא את דרכו לצלחת.
 
בנובה סקוטיה מאמינים כי טעמו משתפר כאשר אוכלים אותו באוויר הפתוח. אפשר לסור לאחד מבתי האוכל המתמחים בבישול לובסטרים, להצביע על האחד המסוים בו חושקים מבין רבים השוחים במיכל ענק, ולאחר מספר דקות של שליקה ובישול במים חמים הוא יוגש חם וטרי לשולחן. בניגוד לאזורים רבים אחרים בעולם, בהם נחשב הלובסטר מאכל יוקרתי, הרי שידו של כל תייר משגת להזמין לובסטר במסעדות עממיות אלו של נובה סקוטיה.

דיג לובסטרים, נובה סקוטיה
הלובסטרים נכנסים לכלוב עם פתיון ואינם יכולים לצאת ממנו, וכך מוצאים את דרכם לצלחת (צילום: PhilAugustavo)
 

החיים ליד הים

בעודי יושב בשמש הנעימה של חודש יולי ומתבונן בהמונים המכרסמים את הלובסטרים העסיסיים, התפניתי להרהר בחבל הארץ היפה והמרוחק הזה. החיים כאן מתנהלים בקצב רגוע, המושפע מ"מצב רוחו" של הים, אשר יודע להיות מיטיב ואכזר, והשיטוט במחוזותיו אינו מאכזב לעולם.
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


רמי דברת אודות הכותב
ד"ר רמי דברת מטייל בעולם עם מצלמה, ביקר עד כה ביותר מ-70 מדינות ברחבי העולם, והיד עוד נטויה...
מרצה באקדמיה בתחום הפסיכולוגיה הארגונית, בעל ניסיון עשיר בהרצאות למגוון קהלים, גופים ומוסדות
.
דוא"ל: 
ramidov@zahav.net.il

רמי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר