הזמנות לחופשה שלך

מפלי הניאגרה – תצוגת התכלית של הטבע
מאת: נטע קלימי עילם 


קשה לתאר במילים את עוצמתם של המים הזורמים במפלי הניאגרה. צריך פשוט לעמוד שם, וגם אז - מאוד קשה לקלוט את הכמויות העצומות של המים, שזורמות אל מול עינינו. כ- 3,160 טון של מים זורמים במפלי הניאגרה בכל שנייה, וכאשר מחברים את עוצמתם של שלושת המפלים המרכיבים את הניאגרה – מקבלים את זרימת המים החזקה ביותר על פני כדור הארץ.


לכתוב על המפלים, אולי המפורסמים ביותר, היא משימה לא פשוטה בכלל. עוצמתם של שלושת המפלים המרכיבים את "מפלי הניאגרה" (Niagara Falls) ומיקומם הגיאוגרפי יוצרים את אחת מתצורות הטבע המרשימות והיפות ביותר בעולם. אך הנה הם נפרשים בפניכם, יחד עם כמה עצות לטיול באחד מאתרי התיירות המפורסמים ביותר בעולם.

1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

גשר הקשת, עם קשת בענן (צילום: נטע קלימי עילם)
נוף מטריף מחדר המלון, הנושק למים (צילום: מלון Mariot)
העיירה הסמוכה למפלים וקרויה על שמם (צילום: Cmglee)
דגל קנדה על רקע רסס המפל (צילום: נטע קלימי עילם)
החיים הטובים - ג'קוזי ושמפניה מול הנוף (צילום: מלון Mariot)
שעון הפרחים היפהפה (צילום: Richie Diesterheft)


נקודות העניין המתוארות בכתבה לאורך נהר הניאגרה ובמפלי הניאגרה, בצד הקנדי ובצד האמריקאי
להגדלה - לחצו על הפינה העליונה
 

 ברירת מחדל
 

מפלי הניאגרה – עובדות "יבשות"

כבר שנים רבות  מהווים המפלים אתר המושך אליו מבקרים והסיבה לך היא שמעבר ליופיים ועוצמתם הבלתי נתפסת, הם גם אתר נגיש וקל מאוד להגעה. בנסיעה של פחות משעתיים מטורונטו, קנדה, כחצי שעה נסיעה משדה התעופה שבבאפלו, ארצות הברית,  או דרך טיול בצפון מדינת ניו יורק – מגיעים אל המפלים. אין פלא שהאתר הפך פופולרי מאוד – במיוחד בקרב זוגות טריים ומשפחות – שנהנות משלל האטרקציות המוצעות בשני צדי המפלים.

ארבעה מחמשת ה"אגמים הגדולים" של צפון ארצות הבריתסופירייר (Superior), מישיגן (Michigan), יורון (Huron) ואירי (Erie) – שמכילים כחמישית מכמות המים המתוקים בעולם, מתנקזים יחד וזורמים לאורך 55 ק"מ בנהר הניאגרה (Niagra River). על קו הגבול בין מחוז אונטריו שבקנדה ומדינת ניו יורק שבארה"ב, הם יוצרים שלושה מפלים: מפלי הפרסה (Horseshoe Falls), מפלי ההינומה (Bridal Veil Falls) והמפלים האמריקאיים (American Falls). זרימת המפלים ממשיכה עד לאגם אונטריו (Lake Ontario) ומשם לאוקיינוס האטלנטי.

מבחינה גיאולוגית המפלים צעירים מאוד: אותם כוחות קרחוניים שיצרו את האגמים הגדולים בצפון ארה"ב הם אלו שיצרו גם את נהר הניאגרה. כאשר הקרח נמס, זרמו מים מהאגמים אל נהר הניאגרה, שחתר בערוץ עד שהגיע לאזור סלעי שעמיד פחות לשחיקה, וכך כוחות הבלייה של המים גרמו להיווצרות המפלים, לפני כ- 10,000 שנה.

זרימת המפלים הטבעית היא חזקה הרבה יותר ממה שנראה לעין. כמעט מחצית מהמים שזורמים בנהר מנותבים על ידי סכרים לצורך הפקת חשמל. פרט לתועלת האנרגטית שבתהליך זה, האטת הזרימה באמצעים מלאכותיים גם מאיטה את קצב השחיקה של המפלים, שבקצב הזרימה הקיים צפויים להיעלם בעוד כ- 50,000 שנה.
לינה בקרבת מפלי הניאגרה
 
נהר ניאגרה
נהר הניאגרה שמימיו יוצרים את הפלא הקרוי "מפלי הניאגרה"  (צילום: CC Diego Torres Silvestre)
 

לשוט במפלים - בגיגית או בחבית

חובבי האקסטרים ואוהבי ההיסטוריה בוודאי ייהנו מסיפורי ה"אימה" הבאים, המתארים את האנשים הבודדים שלא הסתפקו בתצפית על המפלים מהצד, וגלשו בהם, כמו בסרט מצוייר...

האדם הראשון שהצליח לגלוש במורד המפלים ולהישאר בחיים הייתה אנני אדסון טיילור – מורה בת 63, שבשנת 1901 גלשה במפלים בתוך חבית תוצרת בית שהכינה בעצמה. ומדוע שאדם נורמטיבי יחליט לסכן את חייו כך? טיילור שעסקה בהוראה כל חייה, חשבה כי זה יכול להיות רעיון כלכלי מוצלח לקפוץ למפלים ואז לחיות את שארית חייה מכספי הפרסום שיתלוו לכך. לצורך יישום תכנית הפנסיה יוצאת הדופן הזו היא בנתה חבית, עשויה מעץ אלון ומברזל, שאותה ריפדה במזרן. לשיגור של החבית עם אנני בעצמה בפנים קדם שיגור 
ניסיוני של חתול, כדי לבדוק אם הוא והחבית מסוגלים לעמוד בלחץ המים ובחבטת הנפילה – החתול שרד וכך גם אנני שב- 24 באוקטובר 1901 צפה בחבית במורד הנהר אל מפל הפרסה ו- 20 דקות אחר כך נרשמה בדפי ההיסטוריה. 

משם אפשר להמשיך לאחד ממעשי הניסים הגדולים שקרו במפלים. בשבת, ה-9 ביולי שנת 1960, שט אדם בשם רוג'ר וודוורד עם שני ילדיו - בת ה- 17 ובן השבע – בנהר הניאגרה. תקלה במנוע הסירה גרמה להם לאבד שליטה והאב ושני ילדיו הושלכו אל המים הסוערים. הנערה נעצרה באורך פלא על גדת הנהר, והאב ובנו נסחפו עם הזרם. האב נהרג אך הילד, כשהוא לובש חגורת הצלה בלבד, נפל דרך מפלי הפרסה העצומים ונשאר בחיים. למזלו, צוות סירת תיירים שהיה באזור זיהה ומשה אותו מן המים.

בשנת 2012 לוליין בשם  ניק וולנדה חצה את המפלים כשהוא הולך על חבל באורך 550 מ', שנמתח בין הצד האמריקאי של המפלים לצד הקנדי. האירוע שודר למיליוני צופים וכדי למנוע טרגדיה בשידור חי הוא היה מחובר לכבל אבטחה לכל אורך הדרך. את החצייה שעברה בשלום הקדיש לסבו שקיפח את חייו במעשה לוליינות.

ולמי שסיפורים אלו החלו להתסיס את דמיונו – כיום אסור על פי חוק לגלוש במורד המפלים, והעובר על חוק זה צפוי לקנס של 10,000$.
 
מפלי הניאגרה
אנני טיילור - הראשונה שקפצה למים הסוערים... 
 

לשוט אל רסס המפל

פרט לתצפיות על המפלים, חלק חוויתי ביותר בביקור כאן הוא שייט בסירה שמפליגה על פני הנהר למרגלות המפלים. השייט הראשון נערך כאן כבר בשנת 1846 – מה שהופך אותו לאטרקציה התיירותית הוותיקה ביותר בצפון אמריקה. הסירה מתקרבת ככל האפשר לתחתית המפל, והמפליגים ההמומים, הלבושים במעין שכמייה המגינה מהרסס, נהנים מאחד המראות המופלאים בעולם. השייט עצמו הוא כיף גדול וחווייתי מאוד – כנראה הדרך הטובה ביותר לראות מקרוב את המפלים, כך שלא כדאי לוותר.

הסירה בצד האמריקאי נקראת Maid of the Mist ובצד הקנדי היא נקראת Hornblower. יש גם שייט מיוחד היוצא בדיוק בזמן שמתקיים מופע זיקוקים, וכך אפשר לחוות חוויה מיוחדת של שייט בין המפלים המוארים בלילה, כשהזיקוקים מאירים את השמיים.
כתבה על הדובים של העיירה צ'רצ'יל בקנדה
 
מפלי הניאגרה
ספינת ה"צעצוע" הזו שטה ממש בסמוך למפלים, והמטיילים נהנים ממראה מרהיב ומרסס קל
(צילום: נטע קלימי עילם)
 

שתי גדות יש למפל

הצד הקנדי של המפלים ללא ספק יפה יותר מהצד האמריקאי, כך שאם הגעתם למפלים מכיוון ארצות הברית, כדאי מאוד לחצות לצד הקנדי כדי לצפות במפל הפרסה היפה והעוצמתי מבין שלושת המפלים. נקודת התצפית הטובה ביותר נמצאת על הטיילת בצדה של קנדה, משם ישנה גם תצפית יפה על המפלים האמריקאים. הצד הקנדי מתהדר בטיילת יפה שהיא גם פארק מטופח ((Queen Victoria Park. תוכלו לנצל את ההזדמנות לשוטט בעיירה החביבה –Niagara Falls  שנמצאת בצד זה, ולבלות באטרקציות נוספות שנמצאות בצד זה של המפלים:
 

אפשר לעלות לתצפית במגדל סקיילון (Skylon Tower) - בגובה של קרוב ל-240 מ', המגדל מאפשר תצפית פנורמית על כל האזור. פרט למרפסת התצפית יש במגדל גם מסעדה מסתובבת ומזנון. סמוך למפלים נמצא גלגל ענק ((Niagara Skywheel שמאפשר גם הוא תצפית יפה על אזור המפלים. בנוסף, יש כאן פארק מים מקורה, מוזיאון שעווה, מיני גולף שנמצא בתוך "פארק דינוזאורים" ועוד אטרקציות לכל המשפחה.
 
לחובבי האדרנלין יש כאן  אומגה (Wildplay's Mistrider Zipline ) שממנה גולשים מגובה של 67 מ', לאורך 670 מ' אל מול מפלי הפרסה, כשבצד יש תצפית גם של המפלים האמריקאים.

אם ממשיכים מזרחה לכיוון אגם אונטריו מגיעים לגנים הבוטניים (Botanical Gradens) בהם נמצאת חממת הפרפרים (Butterfly Conservatory). החממה מלאה צמחייה שופעת ובריכות נוי, ויותר מ-2,000 פרפרים.
 
נסיעה קצרה נוספת לכיוון אגם אונטריו, וממש בסמוך לכביש תוכלו לראות את שעון פרחים (Floral Clock). שטח הפנים של השעון מורכב מכ- 16,000 פרחים שיוצרים שטיח צבעוני ויפה, שמוחלף בכל חצי שנה כדי ליצור דוגמא חדשה. בראש  השעון מגדל שפעמוניו מצלצלים מדי רבע שעה.
 
אפשר להמשיך משעון הפרחים לכיוון האגם. על שפת האגם נמצאת עיירה יפה שנקראת ניאגרה על האגם (Niagara on the Lake). מדובר בעיירה תיירותית אך יפה, שמרכזה ההיסטורי נבנה במאה ה- 19. אפשר בהחלט להעביר כאן שעה או שעתיים למנוחה, להפסקת אוכל ולשיטוט בחנויות המיוחדות במרכז העיר. 
 
בין הצד הקנדי לצד האמריקאי מחבר גשר הקשת (Rainbow Bridge). בגשר, במיוחד בעונת התיירות, יכול להשתרך פקק ארוך במיוחד במעבר בין שתי המדינות. אך את המעבר ניתן גם לחצות ברגל (יש כמובן להציג דרכון ואשרות מתאימות). הבונוס בנוסף הוא הנוף היפה הנשקף מהגשר.
בתי מלון בעיירה ניאגרה פולס על האגם

 
גשר הקשת   שעון הפרחים
אתרים מקסימים ליד המפלים - גשר הקשת (צילום: נטע קלימי עילם) ושעון הפרחים (צילום: CC Richie Diesterheft)

מלון המשקיף על מפלי הניאגרה
נוף המפלים מהג'קוזי בחדר של מלון מריוט פולס-וויו בצד הקנדי - יפה יותר מהצד האמריקאי
 

מגוון האפשרויות בצד האמריקאי

הצד האמריקאי של המפלים הוא "פארק מדינה" (Niagara Reservation State Park) שכולל בתוכו מגדל תצפית (Observation Tower), שממרפסתו מוצעת זווית ראיה טובה וקרובה למפלים האמריקאים, ומבט מרוחק (אך טוב יותר מזה שבגדה) על מפל הפרסה. לאחר התצפית מלמעלה כדאי לקחת את המעלית לבסיס המגדל כדי לראות את המפלים מלמטה. הכניסה למגדל בתשלום – אך כלולה במחיר עבור מי שבוחר להפליג בשייט שיוצא מבסיס המגדל. עוד בצד האמריקאי ניתן למצוא את ה- Niagara Gorge Discovery Center – מרכז מידע המספר על הגיאולוגיה וההיסטוריה של המפלים.

אפשרות נוספת לטיול היא אל אי העיזים (Goat Island) שחוצץ בין המפלים הקנדיים לאמריקאים,  ונקרא כך פשוט כי פעם היו כאן עיזים. האי מחובר אל הצד האמריקאי בגשר שאותו ניתן לחצות במעין חשמלית שנוסעת עליו, וכן ברגל או במכונית. לאלו שלא מתכננים להגיע לצד הקנדי של המפלים, מאפשר האי צפייה קרובה יחסית במפלי הפרסה. המבקרים באי מצוידים בביגוד להגנה מפני הרסס, ומטיילים על מערכת של גשרי עץ שמאפשרת תצפית מרהיבה למפלים.
בתי מלון בקרבת מפלי הניאגרה
 
מפלי הניאגרה, הצד האמריקני
מטיילים נפעמים מעוצמת המפל על גשרי העץ שבאי העיזים  (צילום: נטע קלימי עילם)
 

ממשיכים את החגיגה אל תוך הלילה

כשמבלים באזור יותר מיום אחד, אפשר ליהנות מיופיים של המפלים גם בשעות לא שגרתיות – לאחר רדת החשכה. הקסם של המפלים ממשיך אל תוך הערב כאשר עם רדת הדמדומים נדלקות מאות נורות לד חזקות המאירות את המפלים בשלל צבעים, ויוצרות מראה מרהיב של אור ומים.
 

התאורה המיוחדת מודלקת מדי ערב, לאורך כל השנה, ואילו בחודשי הקיץ, בשעה 22:00 בלילה, מוארים השמים בנוסף – בתצוגת זיקוקים נהדרת. יחד עם המפלים המוארים בשלל צבעים, נראה שהאדם והטבע חברו יחדיו ליצירת מופע קסמים מרהיב.
 
מפלי הניאגרה מוארים בלילה
מפלי הניאגרה מוארים בלילה בשלל נורות צבעוניות (צילום: CC Dennis Jarvis)
 

חלון למפל (או מלון למפל...)

אז היכן כדאי לישון? זו שאלה מצוינת שהתשובה לה תלויה בכמה מוכנים להשקיע בחוויה המלאה. הן בצד האמריקאי והן בצד הקנדי ישנן אפשרויות רבות, אך מקומות מסוימים (במיוחד בצד הקנדי) מציעים חדרים שצופים לנהר הזורם ולמפלי הפרסה. נכון, זה מעט יקר יותר - אבל לראות את המפל ממש מתחת לחלון החדר זו חוויה נדירה. תחשבו איזו פתיחה מעולה זו ליום טיול, כאשר המראה הראשון שרואים בבוקר הוא אחד המפלים העוצמתיים בעולם.

להלן מספר דוגמאות:
אמבסי סוויטס (
Embassy Suites by Hilton Niagara Falls) - נמצא במרחק של דקות ספורות מהמפלים בצד הקנדי. ניתן לצפות בהם משך כל היום מהחלונות הגדולים שבחדרי הסוויטה.

מלון המגדל
(
Tower Hotel at Fallsview) - אף הוא בצד הקנדי, אך סגנונו אמריקאי יותר, הן בעיצוב והן בקשת הטעמים המוצעת במסעדות המקום.

מלון מריוט (Niagara Falls Marriott Fallsview) - ניתן ללון ממש אל מול מפלי הפרסה, בצד הקנדי.

חשוב לזכור ש
מדובר באתר תיירות שבחודשי הקיץ עמוס מאוד. זה ממש לא צריך להרתיע כי שטח המפלים גדול, אבל – כדאי להקדים ולהזמין את מקום הלינה מספיק זמן מראש. שימו לב כי בכל בתי המלון באזור, מוטל לעיתים היטל תיירות מקומי. היטל זה הוא וולונטרי, כלומר – שאין חובה לשלמו, וניתן לבקש בנימוס להסיר אותו מהחשבון הסופי. 
 
לינה בניאגרה   זיקוקים בניאגרה
זיקוקים בניאגרה   זיקוקים בניאגרה
למעלה - נופים הנשקפים מבית המלון Tower Hotel
למטה - מלון Embassy suites על רקע המפל, וחדריו המרווחים

 

טיולים נוספים באזור

אפשרות נוספת לטיול באזור היא לאורך נהר הניאגרה עצמו (Niagara Gorge Trail). זוהי בעצם מערכת של שבילים, בדרגות קושי שונות, שנמתחים לאורך הנהר. בצד הקנדי נמצא מסלול ה- White water walk. בצד האמריקאי אפשר לערוך תצפיות לאורך הכביש שנוסע לכיוון מערב – על גדות הנהר.

דרך נוספת לטייל ליד הצד הקנדי הוא ללכת לאורך חלק מה- Niagara Parkway – כביש, ומסלול הליכה לצדו, ממנו נשקף נוף נהדר של הנהר ולבסוף גם של המפלים. חובבי הגלגלים יוכלו ליהנות מטיול אופניים פנורמי לאורך הדרך היפהפייה הזו.
 
מפלי הניאגרה, הצד הקנדי
הדגל הקנדי מונף על ספינה שעושה דרכה אל לב המפל  (צילום: נטע קלימי עילם)
 
השבטים האינדיאניים שחיו באזור זה קראו למפלים "מים רועמים" או בשפתם ניאגרה. ואכן המים רועמים והמראה הפנטסטי של הטבע במלוא עוצמתו משאיר במבקר תחושה שצפה באחד הפלאים היפים בעולם.  

מידע נוסף

השכרת רכב בארה"ב
בתי מלון במפלי הניאגרה - בצד הקנדי
בתי מלון במפלי הניאגרה - בצד האמריקאי

כתבות נוספות על צפון ארה"ב

ניו יורק - פארקים ושכונות
בוסטון - סיור בנתיב החירות
ניו המפשייר - הנהר הנעלם


כתבות נוספות על קנדה

טיול בחבל נובה סקוטיה
שמורות הרוקיס הקנדים
אל הדובים של צ'רצ'יל


נטע קלימי נטע קלימי עילם היא בוגרת תואר שני במדעי המדינה, מדריכת טיולים שאוהבת להכיר ולהרחיב את הדיבור על ההיסטוריה והסיפורים שמאחורי הנופים והאנשים. מטיילת עם משפחתה בכל פינות הארץ וברחבי העולם, עם אהבה גדולה לצפון אמריקה. כותבת על מסעותיה בבלוג שלה: I'm on Vacation 


נטע עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 6202
46410
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!