הזמנות לחופשה שלך

ניו יורק – פארקים, שכונות ורחובות
מאת: ד"ר רמי דברת


ניו יורק היא עיר מטריפה, צבעונית וססגונית, עם תסיסה ופעילות מתמדת. יש בה אינספור אתרים, תיאטראות, אירועי תרבות, מוזיאונים, גנים, אטרקציות ופינות היסטוריות. לקראת ביקור בעיר, כדאי להכיר מראש את האתרים המרכזיים ולבנות תכנית כללית, על מנת שלא תמצאו את עצמכם אבודים, במרכז ה"תפוח הגדול". 


אני, כרבים מעמיתי, סבור שאין באמת מושג כזה "אתרי חובה" בעולם התיירות והטיולים. ההחלטה היכן נבקר תלויה בראש ובראשונה בהעדפותינו האישיות, בתחומי העניין שלנו, וכן בגורמים טכניים, כמו משך הביקור, מטרתו ואופן התנהלותו. הפעם, כאשר אנו עוסקים בעיר שרבים מכנים בירת העולם המערבי או לפחות מעריכים אותה כאחת מהערים החשובות ביותר בעולם, אחרוג ממנהגי ואמליץ על אתרים אהובים במיוחד, שלא כדאי לפספס בביקור.
 
 
1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

טיימס סקוור    (צילום: הילה וייס טישלר)
קו הרקיע של ניו יורק  (צילום: ד"ר רמי דברת)
שלווה בלב העיר - סנטרל פארק   (צילום: הילה וייס טישלר)
להתרענן בסנטרל פארק   (צילום: הילה וייס טישלר)
תחילת השלכת בסנטרל פארק   (צילום: הילה וייס טישלר)
מרכז רוקפלר   (צילום: הילה וייס טישלר)

בניינים ומבנים נוספים, המרכיבים את קו הרקיע של העיר ניו יורק או שהינם אייקונים המזוהים עם העיר, כמו פסל החירות, גשר ברוקלין, בניין אמפייר סטייט, מרכז רוקפלר ומטה האו"ם, מתוארים בכתבה שמוקדשת למבנים ובניינים בעיר, ועל כן הרשיתי לעצמי לוותר עליהם בכתבה הנוכחית.
לסקירת אתרים נוספים הכתבה: ניו יורק – טיול בקו הרקיענקודות העניין בניו יורק שמתוארות בכתבה: האי מנהטן, סנטרל פארק, מוזיאון מומה,
כיכר טיימס, סוהו, גראונד זירו, וול סטריט. אתרים נוספים בכתבה: ניו יורק - טיול בקו הרקיע

(להגדלה לחצו על הפינה השמאלית העליונה)


 ברירת מחדל

ביקרתי פעמים רבות בניו יורק, בעונות שנה שונות ולמשכי זמן שונים, ואני יכול להעיד ממקור ראשון כי יש בעיר עשרות רבות מאד של אתרים ומקומות ראויים לביקור, כך שהמשימה שלקחתי על עצמי קשה במיוחד ובמידה רבה אף מתסכלת (כיצד ומדוע אתר זה או אחר "אינו ברשימה"?). יסלחו לי מראש הקוראים, ואני בטוח כי רבים הם, שסדר העדפותיהם, שונה מזה שלי. חשוב לציין כי סדר האתרים אשר יוצגו להלן אינו מרמז על חשיבותם היחסית של האתרים, וכל אחד מהם מהווה נדבך חשוב בהבנת והכרת העיר.
בתי מלון בעיר ניו יורק

 

כיכר טיימס – ליבה הפועם של העיר ניו יורק

כיכר טיימס (Times Square) היא למעשה בכלל לא "כיכר" כי אם משולש מוארך, הנמצא במפגש של רחוב ברודווי ורחוב 42, ונמתח בין השדרות השישית לתשיעית.
המגיע לראשונה למקום אינו מבין "על מה המהומה".  הכיכר אינה אתר מרשים בפני עצמה, אלא סמל, ונחשבת על ידי רבים ללב הפועם של העיר ניו יורק. תמיד מתרחש שם משהו – שם נמצא המשרד המוביל בעיר לכרטיסי תיאטרון ומופעים מוזלים (ה-
TKS  ). מאחורי דלפקי המשרד תמיד משתרך תור ארוך של המנסים מזלם בקניית כרטיסים מוזלים מאוד להצגות של אותו יום ממש. בפינות שונות של הכיכר עומדים מטיפים ונואמים ל"כל דבר" (באחד מביקורי שם נחשפתי לקבוצת שחורים אשר הטיפו לאהבת עם ישראל והתנ"ך. בין כל כך הרבה מגני דוד שצוירו על הארגזים עליהם עמדו, הרגשתי ממש בבית...). הכיכר מקושטת במקבץ שלטי הפרסומת הגדולים בעולם, אשר כמובן מרשימים יותר שעה שהם מוארים, עם רדת החשיכה. באזור מצויים מספר מרשים במיוחד של בתי מלון מפוארים, חנויות דגל של רשתות מפורסמות רבות  ומטות ערוצי הטלוויזיה הארציים.

ב- 31.12, של כל שנה, בשעה 23:59, יורד לרצפת הכיכר כדור אלומיניום גדול אשר נוחת על הקרקע בדיוק בתאריך ה-1.1, ומסמל את הרגע הידוע של פתיחת השנה הנוצרית החדשה, בנשיקה עם אדם מוכר יותר או פחות. 

 
טיול לניו יורק, טיימס סקוור
כיכר טיימס - שלטי החוצות והרחוב הסואן בלילה כמו במהלך היום  (צילום: הילה וייס טישלר)
 

סנטרל פארק – הריאה הירוקה של העיר 

כל הרואה את מנהטן מגבוה, על שלל הבטון והפלדה המתנשאים מעלה, אינו יכול שלא להתרשם מהכתם הירוק הגדול הנמצא ממש במרכזה. הסנטרל פארק (Central Park) היא אולי הריאה הירוקה העירונית המפורסמת ביותר בעולם, ובוודאי היקרה שבהן במונחי עלות הקרקע.
 
מפתיעה עוד יותר העובדה כי הפארק נפתח כבר בסוף שנות החמישים של המאה ה- 19 והפך לאבן שואבת להמונים, כבר מפתיחתו, ולא בכדי. בפארק הענק תוכלו למצוא, בין השאר, אגם (מלאכותי גדול), טירה, מוזיאונים,  גן חיות קטן, אולמי מופעים, פסלים, מזרקות ומדשאות (עליהן מתקיימים בקיץ מופעי ענק של אמני הפופ המפורסמים ביותר). באם תתעייפו תוכלו לשבת לנוח באחד מכמעט תשעת אלפים הספסלים הפזורים ברחבי הפארק. באם תרצו להיות פעילים יותר תוכלו לרוץ, לרכב על אופניים או לגלוש בעשרות הקילומטרים הרבות של  שבילי הפארק (תנועת כלי רכב בפארק אסורה, מלבד מעברים הכרחיים, שכן הפארק משתרע לכל "רוחבו" של האי). בשיטוטי בפארק פגשתי לא פעם ברצים המהווים חלק מתחרויות ריצה רשמיות אשר מסלולן עובר בפארק, באנשים הרוקדים באופן "מסודר' בלווית מדריך, בהמוני כלבים ובעליהם וגם בסנאים לא מעטים... בקצרה, אין מדובר בעוד פארק יפהפה בכל עונות השנה (..והוא אכן כזה), אלא באתר תיירות של ממש.
כתבה עם טיפים למטייל בארה"ב
 
סנטרל פארק, ניו יורק
בסנטרל פארק בניו יורק חבויות פינות קסומות ורומנטיות  (צילום: הילה וייס טישלר)
 

MOMA  - המוזיאון לאומנות מודרנית

ה- MOMA (Museum Of Modern Art) שממוקם ברחוב 53, בין השדרה החמישית לשישית, עבר מתיחת פנים ב 2004, וכיום הוא נחשב בעיני רבים כמוזיאון הטוב ביותר מסוגו בעולם. הוא משמש אכסניה לרבות מהיצירות החשובות בעולם, החל מחלקה השני של המאה ה- 19 ועד לימינו. בין השאר, ניתן לראות במוזיאונים יצירות מרכזיות של וואן גוך, סלבדור דאלי, פיקסו, שאגאל וורהול ורבים אחרים.

הביקור במוזיאון הוא חוויה נדירה, ולא רק בגלל היצירות התלויות על כתליו וגן הפסלים המרהיב, אלא בזכות חללי התצוגה הענקיים אך המינימליסטיים. חללים אלה, מרשימים בפני עצמם, מתוכננים כך שימשכו תשומת לב, אך לא "יגנבו את ההצגה" מיצירות האמנות עצמן.

בתכנון הביקור כדאי לבדוק את שעות הפתיחה והתעריפים העדכניים.

 
MOMA, ניו יורק
מומה - מוזיאון לאמנות מודרנית, הטוב ביותר בעולם, בניו יורק  (צילום: ד"ר רמי דברת)
 

השדרה החמישית- לא רק קניות

רחובות רבים מפורסמים ורחבים לה לעיר, כל אחד עם סגנונו ועם ייחודו ,אך אם אצטרך להצביע על אחד מהם כרחוב שאם  לא הלכת בו "לא היית בניו יורק", הייתי בוחר בשדרה החמישית (The fifth avenue).

השדרה החמישית, כאחיותיה השדרות המפורסמות האחרות, נמתחת מדרום לצפון, כאשר הרחובות החוצים אותה משתרעים ממערב למזרח. אורך השדרה הוא כ- 20 ק"מ ומי שהולך לאורכה יכול להתרשם ממה שיש לעיר להציע. בתחום הקניות - ניתן למצוא בשדרה חנויות בגדים של מותגים מובילים כמו סאקס, לואי וויטון, פראדה, גוצ'י, ורסצ'ה וכל יתר מותגי האופנה המובילים. גם מקומו של זוהר התכשיטים אינו נפקד ומופיע בדמותן של חנויות גדולות של קרטייה, טיפאני, בולגרי ודומותיהן. אחת מחנויות הצעצועים הגדולות בעולם, זו של שוורץ ממוקמת אף היא ברחוב. אך טועה מי שחושב שהשדרה החמישית נועדה לקניות בלבד. במעלה השדרה, לכיוון צפון, נמצא קטע הקרוי מייל המוזיאונים. זהו אחד מריכוזי המוזיאונים הגדולים והמפורסמים בעולם. בין המוזיאונים נוכל למנות את המטרופוליטן, אחד ממוזיאוני האמנות הגדולים בעולם, את מוזיאון גוגנהיים לאמנות מודרנית, את מוזיאון קופר-יואיט לעיצוב ואת אוסף פריק, המוזיאון הפרטי המפורסם ביותר בעיר. ואם כל זה אינו מספיק, ההולך ברחוב לא יכול שלא להיתקל, בכנסייה הגדולה ביותר בעיר, קתדרלת סן פטריק הקתולית, הקרויה על שם הקדוש האירי, שהיא מקום כהונתו של הארכיבישוף של ניו יורק.


לרחוב גם חשיבות גיאוגרפית, כיוון שהוא מחלק את הרחובות הממוספרים (למשל רחוב 21, רחוב 42 וכו') והנחצים על ידו, לחלק מערבי ולחלק מזרחי. מספור הבתים הוא כזה שמנקודת המפגש של השדרה החמישית והרחובות החוצים, מתחילים הבתים להיספר לשני הכיוונים במקביל. משמעות הדבר היא שכאשר מציינים כתובת, לא מספיק לומר מספר בית אלא צריך להוסיף באיזה חלק של הרחוב הוא – המערבי או המזרחי.

בנוסף נמצאים ברחוב אתרי תיירות מובילים נוספים כמו בניין האמפייר סטייט
(Empire State Building) ומרכז רוקפלר (Rockefeller Center)
אמפייר סטייט בילדינג, השדרה החמישית, ניו יורק
תצפית מראש בניין האמפייר סטייט, עדיין מהבניינים הגבוהים בעולם   (צילום: הילה וייס טישלר)

מרכז רוקפלר, ניו יורק
תצפית על קו הרקיע של ניו יורק, ממרומי גורד שחקים בן 70 קומות במרכז רוקפלר  (צילום: Jerry Ferguson)
 

שכונת הסוהו – מרכז בינלאומי לאומנות

למנהטן שכונות הרבה, כל אחת עם סגנונה הייחודי. גם המטייל "המתקדם" מופתע לא פעם לגלות שכונות וחלקי מנהטן שלא הכיר מביקוריו הקודמים. לבחור שכונה אחת מכל העשרות היא משימה מאתגרת, אך לבסוף החלטתי לבחור בסוהו (SOHO – South Of Houston Street).

רובע זה, מייצג בעייני את אחד ממקורות החיות העיקריים של מטרופולין ענק ודינמי כמו העיר ניו יורק - התחדשות ושינוי. עד לשנות השישים של המאה העשרים, היה האזור, אשר נמצא בדרום מנהטן,  לא רחוק מהנמל. הוא נחשב לאזור מסחר ותעשייה זעירה, מוזנח ברובו, אשר אכלס בעיקר טיפוסים מפוקפקים. בשנות השישים, אמנים החלו להגיע לעיר, בכמויות הולכות וגדלות. המהפכה האמיתית החלה בשנות השבעים של המאה העשרים. העירייה אישרה לאמנים להסב באופן רשמי את חללי בתי המלאכה למקומות מגורים ועבודה. לאחר מכן, גלריות עברו בהדרגה לאזור, המחירים עלו וידוענים רבים עברו להתגורר בשכונה. היום סוהו היא מרכז בינלאומי לאומנים, אספנים, לביגוד ולריהוט ביתי, ונחשבת כבר כעשרים שנה לאחת השכונות "הלוהטות" בעיר.
 
רובע סוהו, ניו יורק
רובע סוהו, אחת השכונות "הלוהטות" בעיר   (צילום: Noel Portugal)
 

גראונד זירו – להתחיל במקום שבו הכל נגמר

השטח עליו עמדו המגדלים או כפי שהוא מכונה ה GROUND ZEROהשטח שעליו התנוססו לתפארת מגדלי התאומים עד לפיגוע הרצחני, ב-11 לספטמבר, שנת 2001, אשר זעזע את כל העולם וגזל את חייהם של אלפי בני אדם, משמש כיום לשתי מטרות. הראשונה – שטח שעליו ייבנו בנייני מרכז הסחר העולמי החדש, שעתיד להיות מרשים לא פחות מזה שנותץ על ידי מחבלי אל קעידה. השנייה היא להוות אזור למקבץ אתרי ההנצחה לאסון, ולמגוון ההתנהגויות האנושיות אשר התגלו בו. חלק זה של הגראונד זירו (Ground Zero) הוא החלק המתוייר ביותר ובמרכזו  אנדרטה לאומית, העשויה משתי בריכות ענק, מוקפות מפלים. הבריכות ממוקמות במקום שבו עמדו בעבר המגדלים. מסביב לכל אחת מהן מוצבים לוחות ברונזה, עליהם חקוקים שמות אלפי הנספים באתר. אם תתאמצו, תוכלו, כפי שגם אני עשיתי, לאתר את שמות הישראלים שמצאו את מותם באירוע.

כמו כן קיים במקום מוזיאון חדש (שנפתח באפריל 2014) המתאר את ההתרחשויות, את מאמצי ההצלה ואת סיפורי הניצולים, המצילים והנספים.

 
גראונד זירו ובניין הסח רהעולמי   גראונד זירו ובניין הסח רהעולמי
אתר ההנצחה ברחבת הגראונד-זירו ומרכז הסחר העולמי החדש   (צילום: הילה וייס טישלר)
 

וול סטריט – ביקור בהילוך גבוה

אמנם מילולית Wall Street הוא שמו של רחוב, בחלקה הדרומי של מנהטן, אך כאשר אנו משתמשים בשם, אנו מתכוונים למעשה לבורסה לניירות ערך, אשר ממוקמת בבניין מס' 11 ברחוב. וול סטריט נחשבת לבורסת ניירות הערך החשובה ביותר בעולם, והגדולה ביותר בנפח המסחר היומי בה (ניירות ערך בשווי של מעל ל- 50 מיליארד דולר מחליפים בה ידיים מדי כל יום). הרחוב עצמו הוא הרחוב הראשון שניבנה על ידי ההולנדים, בחלקה השני של המאה השבע עשרה. במהלך השנים, התקבצו ברחוב הקטן גם בורסות חשובות ומוסדות פיננסיים נוספים חשובים.

בעוד שהרחוב עצמו הוא צר ולא מרשים, המבנה שבו שוכנת הבורסה לניירות ערך מעורר התפעלות. מדובר במבנה מרשים בן 8 קומות, משנת 1903. המבנה מעניין מבחינה ארכיטקטונית, שכן הוא ניבנה במתכונת של מקדש רומי, אשר בחזיתו עמודים קורינטיים, המעוטרים בפסלים שמתארים נושאים מעולם המסחר. מאז אירועי ה- 11.9 אסורים ביקורי תיירים בתוך הבניין. עם זאת, שיטוט באזור הבורסה, בשעות היום ובימי מסחר (ימים ב'- ו'), יתנו למטייל את הרגשה כי הוא נמצא בלב התרחשויות פיננסיות עולמיות. לעומת זאת, לא מומלץ להגיע לכאן בשעות הלילה ובסופי השבוע, אז המקום נטוש ואפרורי.

 
וול סטריט
וול סטריט במהלך היום - תמיד משהו מתרחש  (צילום: הילה וייס טישלר)

בתי מלון מומלצים במידטאון מנהטן

מלון לייבררי (Library Hotel) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם בקרבת פארק בריאנט ותחנת גרנד סנטרל (200 מ'). זהו מלון בוטיק קטן, עם יחס חם ואישי, המציע בערב קבלת פנים עם יין וגבינות. חדרי המלון הממוזגים כולם, מעוטרים על פי נושא של ספרייה אמריקנית מסורתית, וכוללים טלוויזיה בכבלים ואינטרנט אלחוטי. קפה ותה זמינים לאורך כל היום. 
מלון לייבררי – השוואת מחירים  (שימו לב לתנאי הביטול)
 
מלון אנדאז 5th אווניו ( Andaz 5th Avenue) הוא מלון 5 כוכבים, הממוקם בשדרה החמישית, בקרבת תחנת גרנד סנטרל (3200 מ'). החדרים והסוויטות ממוזגים, מעוצבים בסגנון מודרני וכוללים מטבחון (סוויטות נבחרות כוללות גם מרפסת). במלון מרכז כושר, מרכז עסקים ובר. 
מלון אנדאז פיפת' אווניו – השוואת מחירים  (שימו לב לתנאי הביטול)


מלון מומלץ בניו יורק   מלון מומלץ בניו יורק
מלון מומלץ בניו יורק   מלון מומלץ בניו יורק
בתי מלון מומלצים במנהטן, ניו-יורק - למעלה מלון לייבררי, למטה מלון אנדאז 5th אווניו


אקווה שהצלחתי במשימתי הקשה, לבחור מתוך הרשימה האינסופית, מס' אתרים נבחרים ואהובים בעיר, ושהטיול שלכם בניו יורק יהיה עוצמתי ומהנה!
 

מידע נוסף

בתי מלון בעיר ניו יורק - השוואת מחירים והזמנות

כתבות נוספות

בוסטון - טיול לאורך שביל החירות
ניו יורק – טיול בקו הרקיע
מפלי הניאגרה - תצוגת תכלית של הטבע
לחרוש את סן פרנסיסקו


רמי דברת אודות הכותב
ד"ר רמי דברת, חורש את העולם עם מצלמה ומעביר הרצאות חוויתיות על מסעות, תרבויות וטיולים בעולם. ניסיון עשיר בהרצאות למגוון של קהלים, מוסדות וגופים. מעביר קורסים בבית הספר המרכזי להשתלמויות של הסתדרות המורים. דוא"ל: ramidov@zahav.net.il

רמי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 12384
70130
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!