טיול בקו הרקיע:
המבנים האייקוניים של ניו יורק
מאת: ד"ר רמי דברת


מספיק לומר את שם העיר ניו יורק כדי לחוש את גל ההתרגשות מציף את הגוף ונפלט החוצה בחיוך. העיר, שמשתרעת לאורכו של נהר ההדסון מהווה מרכז תרבותי וכלכלי, עם היסטוריה מרתקת, עשרות מוזיאונים, תיאטראות, שכונות ייחודיות, פארקים ובניינים שהפכו לסמלי העולם המערבי.


מעל לכל, העיר ניו יורק, הצפופה והמאוכלסת ביותר מבין ערי ארצות הברית, מפורסמת בקו הרקיע האייקוני שלה, הגדוש בניינים, גורדי שחקים וגשרים. הכתבה שלפניכם עוסקת באותם מבנים שהעניקו לעיר את אופייה המשגע.
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

פסל החירות – מהסמלים המזוהים ביותר עם ניו יורק (צילום: Aliaksei Skreidzeleu)
בניין האמפייר סטייט בולט מעל כולם (צילום: ozgurdonmaz)
גשר ברוקלין – מנתיבי ההליכה היפים בעיר (צילום: Elnur)
מרכז רוקפלר. בראש הבניין בן 70 הקומות תצפית נהדרת על העיר (צילום: Pio3)
העיר נפרשת לרגליכם ממרפסות התצפית (צילום: Simon)
מטה האו"ם, בצידו המזרחי של האי מנהטן (צילום: blurAZ)
גשר ברוקלין וגורדי השחקים של דרום מנהטן (Ericliu08)
ניו יורק, ג'ונגל של בטון (צילום: HaizhanZheng)


מפת העיר
 ניו יורק עם האתרים המוזכרים בכתבה, ושני בתי מלון מומלצים במרכז מנהטן: מלון פרל ומלון קונקורד
(להגדלה לחצו על הפינה העליונה)


 ברירת מחדלניו יורק – גם עיר, גם מדינה

לפני שנתחיל לשוטט בין אתרים נבחרים (וגבוהים) בעיר, חשוב לעשות הבחנה גיאוגרפית בסיסית: כאשר אומרים ניו יורק, יש לבדוק האם מדובר במדינה ניו יורק (אחת מ-50 המדינות של ארצות הברית), או בעיר ניו יורק (New York City), אשר פעמים רבות מוזכרת בראשי התיבות שלה – N.Y.C. העיר ניו יורק, באופן לא מפתיע, נמצאת במדינת ניו יורק, בקצה הדרומי שלה.
כל הכתבות על ניו יורק וניו אינגלנד

העיר עצמה מחולקת לחמישה רבעים (Boroughs), כאשר לכל אחד מהם יש אוטונומיה מסוימת וראש עיר/רובע. לעיר כולה יש כמובן ראש עיר אחד (Mayor) – ראש העיר ניו יורק. חמשת הרבעים הם: ברוקלין, מנהטן, קווינס, ברונקס וסטטן אילנד, והם ממוקמים על שלושת האיים המרכיבים את העיר: מנהטן, סטטן איילנד, ולונג איילנד. מנהטן הוא לא הגדול מבין הרבעים, וגם לא צפוף האוכלוסין שבהם. עם זאת, סביר להניח שמטייל שמגיע לעיר בפעמים הראשונות, יבלה את רוב זמנו במנהטן (במידה ואין לו משפחה בברוקלין או חברים בקווינס...). מנהטן היא למעשה אי צר וארוך ששטחו הוא כ-59 קמ"ר בלבד (כמעט כמו שטחה של העיר ראשון לציון), שבתחומיו נמצאים אתרים רבים, מפורסמים ופופולריים. בהתאם לכך, אתייחס בעיקר לאתרים בחלק זה של העיר.
כתבה על מדינות ארצות הברית  |  בתי מלון בעיר ניו יורק
 
מפת הרובעים בניו יורק
חמשת הרבעים של העיר ניו יורק (מקור: CC The Turtle Ninja)
 

פסל החירות – האישה היפה של הדמוקרטיה

אחד הסמלים המזוהים ביותר של העיר ניו יורק  פסל החירות (Statue of Liberty– ממוקם באי קטן, אי החירות, שנמצא קרוב לכניסה לנמל. הפסל המרשים עשוי מתכת, מתנשא לגובה של 46 מ' וניצב על בסיס אבן בגובה דומה. הוא הוצב במקומו בשנת 1886, ונבנה ונתרם על ידי הצרפתים במלאת 100 שנים לעצמאות ארצות הברית (זוהי אינה טעות, הם איחרו בעשר שנים, בגלל מורכבות הפרויקט). דמות הפסל היא אישה שלראשה כתר בעל שבע קרניים (המייצגות את שש היבשות, וקרן אחת נוספת מייצגת את הקוטב הצפוני). האישה רומסת את שלשלות העבדות ואוחזת בלוח הנושא את תאריך הכרזת העצמאות של ארצות הברית. חשוב לציין כי זהו המראה המשמעותי הראשון שאותו ראו מיליוני המהגרים אשר נהרו לנמל ניו יורק החל מיום הצבת הפסל ובמשך גלי ההגירה של עשרות השנים הבאות.

ניתן לעלות במעלית לקומה העשירית של הפסל, או לטפס במדרגות עד לנקודת התצפית הגבוהה ביותר, הנמצאת במרפסת המצויה בכתר שבפסל. המעבורת לליברטי איילנד עוצרת בדרכה באליס איילנד (Ellis Island), האי שבו ניצב מוזיאון ההגירה, המתעד את ההגירה לצפון אמריקה. החוויה הכוללת את השייט לפסל, הטיפוס עליו והתצפיות ממנו לכיוון מנהטן היא חוויה מיוחדת במינה. חשוב מאוד לרכוש את הכרטיסים למעבורת ולעלייה לכתר הפסל כמה חודשים מראש, מפני שהביקוש לאתר זה רב והקיבולת שלו מוגבלת (וגם כי לא מתחשק לכם לעמוד בתורים בלתי נגמרים...).
על אתרים מומלצים נוספים תוכלו לקרוא בכתבה על ניו יורק למתחילים
 
פסל החירות
על פסל החירות ניתן לטפס עד לכתר, בהזמנת מקום מראש (צילומים: ד"ר רמי דברת)
 

אמפייר סטייט – לצפות על העיר מלמעלה

בניין האמפייר סטייט (Empire State Building), הוא ללא ספק בין סמליה המסחריים המפורסמים ביותר של העיר ניו יורק. תופעת גורדי השחקים החלה להתפתח בעיקר בשתי ערים בארצות הברית (העיר השנייה – שיקגו), החל מסוף המאה ה-19, ונמשכה בקצב מואץ בחלקה הראשון של המאה העשרים. האמפייר סטייט נמצא במידטאון (החלק המרכזי של מנהטן). הבניין מתהדר ב-103 קומות, כאשר הקומה המפורסמת ביותר היא קומת התצפית  הקומה ה-102. זהו אחד המקומות הטובים ביותר לראות את מנהטן וסביבתה, את הגריד  הרשת המפורסמת של הרחובות, המסודרים שתי וערב. בין הרחובות נמצאים "ים" גורדי השחקים ולמטה, בכבישים מתנועעות מכוניות רבות, בהן בולט הצבע הצהוב מפורסם של המוניות המקומיות.

גורד השחקים נבנה בזמן שיא של כשנה וחצי, בסגנון אר-דקו, החל מתחילת 1930 ועד לחנוכת הבניין, באמצע 1931. היה זה המבנה הראשון בעולם בן יותר מאה קומות, והבניין הגבוה ביותר בעיר עד לשנת 1970, בה נחנך מרכז הסחר העולמי (מגדלי התאומים). בנסיבות טרגיות הוא שב להיות הבניין הגבוה ביותר בנוף העיר, לאחר הפיגוע בשנת 2001, והיה כזה עד לאחרונה, עת הושלמה בנייתו של מרכז הסחר העולמי החדש, הגבוה ממנו אך במעט.
כתבה על טיפים למטייל בארה"ב
 
אמפייר סטייט
בניין האמפייר סטייט מזדקר מעל גגות העיר ניו יורק (צילומים: Ramon Parreu, Lunamaria)
 

גשר ברוקלין – הגשר התלוי הגדול בעולם

בתחומי העיר קיימים למעלה מ- 2,000 (!) גשרים ומנהרות. הגדולים שבהם מחברים בין הרבעים השונים. שלושה מהגשרים מחברים בין ברוקלין למנהטן, מעל לנהר המזרחי  איסט ריבר (East River). המפורסם מכל גשרי העיר, עד כדי כך שהפך לאחר מהאתרים הפופלריים ביותר בה, הוא גשר ברוקלין (Brooklyn Bridge).

הוא נחנך בשנת 1883, ובזמנו היה הגשר התלוי הגדול בעולם. אורכו כמעט שני ק"מ (!). מסלול ההליכה שעליו (שלצידו גם מסלול אופניים), עובר בשני שערים ענקיים ומרשימים הבנויים בסגנון נאו-גותי, ומהווה את אחד מהנתיבים היפים ביותר בעיר. חציית הגשר מברוקלין למנהטן היא מרשימה ומאפשרת לחזות במראה האייקוני והמוכר מהסרטים, של גורדי השחקים העצומים המתנשאים מעל ובסמוך לקו המים.

הזדמן לי לחצות את הגשר ביום חורף בהיר וקר במיוחד, כאשר הגשר כולו היה מכוסה בשלג. אפילו השמש לא הפיגה את הקור, המלווה ברוח, אשר חדר לעצמותיי.
 
גשר ברוקלין
גשר ברוקלין שאורכו כמעט שני ק"מ מחבר בין ברוקלין למנהטן 
(צילום: Leonid Andronov)
מרכז רוקפלר – יהלום אורבני

בלב מנהטן, בין השדרות החמישית והשביעית ובין הרחובות 47 ו- 52, נמצא מרכז רוקפלר (Rockefeller Center)אחד המראות היפים והמפורסמים של העיר ניו יורק הוא רחבת ההחלקה על הקרח, המוקמת בכל שנה בחודשי החורף הקרים בכניסה למרכז רוקפלר (בקיץ פועל בשטח הרחבה בית קפה). על הרחבה משקיף בגאווה פסלו המוזהב של פרומתאוס (דמות מיתולוגית שיצרה את האדם והעניקה לו את האש).

אך מעבר ליופי המרשים והמקפיא, הייתי אומר כי מרכז רוקפלר, הנקרא על שם משפחת הנדבנים המפורסמת, הוא היהלום האורבני המבהיק ביותר בליבו של מרכז האורבניזם העולמי. מדובר במרכז ענק של עסקים, שהעוגן המרכזי שלו הוא גורד שחקים בן כ-70 קומות שנבנה במקור, בשנת 1933, כבניין חברת המוסיקה RCA בסגנון אר-דקו מרהיב. בניין זה, המכונה 30 Rockefeller Plaza, מתנשא לגובה 260 מ' והוא היחיד במתחם ששייך לקו הרקיע של העיר. האטרקציה המרכזית של גורד השחקים הזה היא תצפית Top of the Rock – הנפרשת על פני שלושה מפלסים (בתוך הבניין ומחוצה לו) ומציעה נוף של 360 מעלות. 

הבניין החליף בעלות מספר פעמים לאורך השנים, וכיום הוא בבעלות תאגיד המדיה הענק Comcast. בקומות אחדות של הבניין שוכנים המטה והאולפנים של הרשת הארצית המפורסמת NBC. אתר מרכזי אחר של עולם הבידור, הנמצא במרכז, הוא אולם הבידור הענק Radio City Music Hall. טובי האומנים בתחום המוסיקה והבידור מופיעים במקום. מומלץ למעוניינים בכרטיסים להופעות, להזמינם מראש דרך האתר הרשמי.
 
מרכז רוקפלר בניו יורק
במרכז רוקפלר, מעלית מהירה תיקח אתכם במעלה גורד השחקים 
ל
תצפית Top of the Rock (צילומים: Lais Schulz, Felix Dilly)
 

מטה האומות המאוחדות – שטח בינלאומי במרכז ניו יורק

מטה האו"ם (United Nations Headquarters) שוכן בשכונת טרטל ביי (Turtle Bay) שבצידו המזרחי של האי מנהטן, לגדת האיסט ריבר. הוא כולל ארבעה מבנים מרכזיים וטיילת הצמודה לנהר, אשר לצידה מתנוססים לתפארת ומתבדרים ברוח (במידה שנושבת...) דגלי כל 193 חברות הארגון. בניין המזכירות הוא גורד שחקים בן 39 קומות בעל נוכחות דומיננטית בנוף, כשמסתכלים על העיר מכיוון הנהר. המבנה מוכר מאוד גם בזכות סרטים רבים בהם הוא הופיע. הוותיק (והמפורסם) שבהם הוא "מזימות בינלאומיות" של אלפרד היצ'קוק (למרות שהבניין שהופיע בסרט היה ציור של הבניין המקורי...).

שטח המטה נחשב לטריטוריה בינלאומית וכזו גם תהיה הרגשתך אם תסב באחד מבתי הקפה באזור, בתקופות בהן מתקיימת במקום פעילות. מבני המטה ממוקמים על קרקע אשר נתרמה על ידי משפחת רוקפלר לצורך הקמת משכן קבע למוסדות הארגון, לאחר שפעילויות הארגון המרכזיות בשנים הראשונות לקיומו, נדדו ממקום למקום. סיבה מצוינת לבקר במקום היא הסיורים המודרכים, שיוצאים מלובי בניין העצרת הכללית. בבניין זה קיימת גם פינה יהודית יפהפייה – ויטראז' ענק של האומן מארק שאגאל אשר הוקם ב 1964 לזכרו של מזכיר הארגון השני, השוודי דאג האמרשלד.
כתבה על מדינות ארצות הברית
 
בניין האום בניו יורק
הבניין מצלצל מוכר? זהו מטה האו"ם שמככב בסרטי קולנוע רבים (צילום: Deejpilot)


בתי מלון מומלצים במידטאון מנהטן

מלון פרל (The Pearl Hotel) שוכן בלב מנהטן, במרחק של 3 דקות הליכה מטיימס סקוור ובסמוך לשלוש תחנות סאבוויי. המלון מדורג ברמת 4 כוכבים ובו מגוון חדרים מרווחים, נעימים ומודרניים, עם מיזוג אוויר, טלוויזיה ואינטרנט אלחוטי בחינם. המלון מציע ארוחת בוקר, שירות חדרים הפועל 24 שעות ביממה, קפה וחטיפים בחינם במשך היום ובערבים גם "האפי אוור" עם יין ומשקאות נוספים. כמובן שבהתחשב במיקומו המרכזי, סביב המלון תמצאו שפע של חנויות, מסעדות, ברים ובתי קפה.
מלונות נוספים באזור טיימס סקוור

מלון פרל, טיימס סקוור
מלון פרל – 4 כוכבים במרכז מנהטן, סמוך לטיימס סקוור

 
מלון קונקורד (Concorde Hotel) הוא מלון 4 כוכבים במיקום שקט בשכונת מידטאון איסט, במרחק קצר מתחנת סאבוויי ומהשדרה החמישית וכ-10 דקות הליכה מסנטרל פארק, מוזיאון MOMA ומרכז רוקפלר. במלון חדרים נוחים, נקיים וממוזגים, טרסה נחמדה עם נוף אורבני, דלפק קבלה הפועל 24/7, מרכז כושר ועוד. בקומה הראשונה פועל בשעות הערב בר יין וטאפאסים (Bonsaii Tapas & Wine Bar), אשר מציע גם ארוחות בוקר עד השעה 13:00. בסביבת המלון מגוון רחב של מסעדות.

מלון קונקורד, מידטאון איסט
מלון קונקורד – מיקום שקט אך קרוב לאטרקציות רבות בעיר


ניו יורק של מטה

המבנים האייקוניים שהבאתי לפניכם בכתבה זו הם רק קצה הקרחון. בשל קוצר היריעה נאלצתי לבחור, ובחירה תמיד מאלצת לוותר על אתרים אחרים, מרתקים לא פחות. ניו יורק אוצרת בחובה רחובות ושכונות תוססות, גינות, אולמות, בתי כנסת ועוד מקומות רבים וטובים, עליהם תוכלו להרחיב את הקריאה בכתבה על האתרים האהובים בתפוח הגדול.
 

מידע נוסף

בתי מלון בעיר ניו יורק
בתי מלון ברובע מנהטן

כתבות נוספות

ניו יורק למתחילים - אתרים נבחרים
מפלי הניאגרה - תצוגת תכלית של הטבע
בוסטון - טיול לאורך שביל החירות
טיול שלכת בפארק אקדיה
לוס אנג'לס לכל המשפחה


רמי דברת אודות הכותב
ד"ר רמי דברת מטייל בעולם עם מצלמה, ביקר עד כה ביותר מ-70 מדינות ברחבי העולם, והיד עוד נטויה...
מרצה באקדמיה בתחום הפסיכולוגיה הארגונית, בעל ניסיון עשיר בהרצאות למגוון קהלים, גופים ומוסדות
.
דוא"ל: 
ramidov@zahav.net.il

רמי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר