הזמנות לחופשה שלך

ניו יורק – טיול בקו הרקיע
מאת: ד"ר רמי דברת


מספיק לומר את שם העיר ניו יורק כדי לחוש את גל ההתרגשות מציף את הגוף ונפלט החוצה בחיוך. העיר, שמשתרעת לאורכו של נהר ההדסון מהווה מרכז תרבותי וכלכלי, עם היסטוריה מרתקת, עשרות מוזיאונים, תיאטראות, שכונות ייחודיות, פארקים ובניינים שהפכו לסמלי העולם המערבי.


מעל לכל, העיר ניו יורק, הצפופה והמאוכלסת ביותר מבין ערי ארה"ב, מפורסמת בקו הרקיע האייקוני שלה, הגדוש בניינים, גורדי שחקים וגשרים. הכתבה שלפניכם עוסקת באותם מבנים שהעניקו לעיר את אופייה המשגע.
על אתרים מומלצים נוספים תוכלו להרחיב את הקריאה בכתבה: ניו יורק - שכונות ורחובות

 
1 / 4
2 / 4
3 / 4
4 / 4

גשר ברוקלין לעת ערב   (צילום: הילה וייס טישלר)
גשר ברוקלי מסמלי העיר ניו יורק   (צילום: הילה וייס טישלר)
שקיעה מגשר ברוקלין   (צילום: הילה וייס טישלר)
תצפית על ניו יורק  (צילום: הילה וייס טישלר)


מפת האתרים 
בעיר ניו יורק, המוזכרים בכתבה:
בניין אמפייר סטייט, גשר ברוקלין, פסל החירות, מרכז רוקפלר ומטה האומות המאוחדות
(להגדלה - לחצו על הפינה השמאלית העליונה)


 ברירת מחדלניו יורק – גם עיר, גם מדינה

לפני שנתחיל לשוטט בין אתרים נבחרים (וגבוהים) בעיר ניו יורק, חשוב לעשות הבחנה גיאוגרפית בסיסית: כאשר אומרים ניו יורק, יש לבדוק האם מדובר במדינה ניו יורק (אחת מ- 50 המדינות של ארצות הברית), או בעיר ניו יורק (New York City), אשר פעמים רבות מוזכרת בראשי התיבות שלה – N.Y.C. העיר ניו יורק, באופן לא מפתיע, נמצאת במדינת ניו יורק, בקצה הדרומי שלה.

בנוסף, העיר עצמה מחולקת לחמישה רבעים (Boroughs), כאשר לכל אחד מהם יש אוטונומיה מסוימת וראש עיר/רובע. לעיר כולה יש כמובן ראש עיר אחד (Mayor) – ראש העיר ניו יורק. חמשת הרבעים הם: ברוקלין, מנהטן, קווינס, ברונקס וסטטן אילנד, והם ממוקמים על שלושת האיים המרכיבים את העיר: מנהטן, סטטן איילנד, ולונג איילנד. מנהטן הוא לא הגדול מבין הרובעים, וגם לא צפוף האוכלוסין שבהם. עם זאת, סביר להניח שמטייל שמגיע לעיר בפעמים הראשונות, יבלה את רוב זמנו במנהטן (במידה ואין לו משפחה בברוקלין או חברים בקווינס...). מנהטן היא למעשה אי צר וארוך ששטחו הוא כ- 75 קמ"ר בלבד (פחות משטחה של העיר ראשון לציון), שבתחומיו נמצאים אתרים רבים, מפורסמים ופופולריים. בהתאם לכך, אתייחס בעיקר לאתרים בחלק זה של העיר.
כתבה על מדינות ארצות הברית  |  בתי מלון בעיר ניו יורק
 
פסל החירות בניו יורק   אמפייר סטייט בניו יורק
פסל החירות ובניין האמפייר סטייט, מסמלי קו הרקיע של ניו יורק   (צילום: הילה וייס טישלר)
 

פסל החירות – האישה היפה של הדמוקרטיה

אחד הסמלים המזוהים ביותר של העיר ניו יורק - פסל החירות (Statue of liberty) - ממוקם באי קטן, אי החירות, שנמצא קרוב לכניסה לנמל. הפסל המרשים עשוי מתכת, מתנשא לגובה של 46 מ' וניצב על בסיס אבן בגובה דומה. הוא הוצב במקומו בשנת 1886, ונבנה ונתרם על ידי הצרפתים במלאת 100 שנים לעצמאות ארצות הברית (זוהי אינה טעות, הם אחרו בעשר שנים, בגלל מורכבות הפרויקט). דמות הפסל היא אישה שלראשה כתר בעל שבע קרניים (המייצגות את שש היבשות, וקרן אחת נוספת מייצגת את הקוטב הצפוני). האישה רומסת את שלשלות העבדות ואוחזת בלוח הנושא את תאריך הכרזת העצמאות של ארצות הברית. חשוב לציין כי זהו המראה המשמעותי הראשון שאותו ראו מיליוני המהגרים אשר נהרו לנמל ניו יורק החל מיום הצבת הפסל ובמשך גלי ההגירה של עשרות השנים הבאות.

ניתן לעלות במעלית לקומה העשירית של הפסל, או לטפס במדרגות עד לנקודת התצפית הגבוהה ביותר, הנמצאת במרפסת המצויה בכתר שבפסל. המעבורת לליברטי איילנד  עוצרת בדרכה באליס איילנד (Eliis Island), האי שבו ניצב מוזיאון ההגירה, המתעד את ההגירה לצפון אמריקה. החוויה הכוללת את השייט לפסל, הטיפוס עליו והתצפיות ממנו לכיוון מנהטן היא חוויה מיוחדת במינה. חשוב מאוד לרכוש את הכרטיסים למעבורת ולעלייה לכתר הפסל כמה חודשים מראש' מפני שהביקוש לאתר זה רב והקיבולת שלו מוגבלת (וגם כי לא מתחשק לכם לעמוד בתורים בלתי נגמרים...).
רכישת כרטיסים והזמנת מקומות ליום ביקור בפסל החירות
 
פסל החירות
ניתן לטפס עד לכתר, בהזמנת מקום מראש   (צילום: ד"ר רמי דברת)
 

בניין אמפייר סטייט – לצפות על העיר מלמעלה

בניין אמפייר סטייט (Empire State Building), הוא ללא ספק בין סמליה המסחריים המפורסמים ביותר של העיר ניו יורק.
תופעת גורדי השחקים החלה להתפתח בעיקר בשתי ערים בארצות הברית (העיר השנייה – שיקגו), החל מסוף המאה ה- 19, ונמשכה בקצב מואץ בחלקה הראשון של המאה העשרים. האמפייר סטייט נמצא במידטאון (החלק המרכזי של מנהטן). הבניין מתהדר ב- 103 קומות, כאשר הקומה המפורסמת ביותר היא קומת התצפית - הקומה ה- 102. זהו אחד המקומות הטובים ביותר לראות את מנהטן וסביבתה, את הגריד - הרשת המפורסמת של הרחובות, המסודרים שתי וערב. בין הרחובות נמצאים "ים" גורדי השחקים ולמטה, בכבישים מתנועעות מכוניות רבות, בהן בולט הצבע הצהוב מפורסם של המוניות המקומיות.

גורד השחקים נבנה בזמן שיא של כשנה וחצי, בסגנון אר דקו (Art déco), החל מתחילת 1930 ועד לחנוכת הבניין, באמצע 1931. היה זה המבנה הראשון בעולם בן יותר מאה קומות, והבניין הגבוה ביותר בעיר עד לשנת 1970, בה נחנך מרכז הסחר העולמי (מגדלי התאומים). בנסיבות טרגיות הוא שב להיות הבניין הגבוה ביותר בנוף העיר' לאחר הפיגוע בבניינים, בשנת 2001, והיה כזה עד לאחרונה, עת הושלמה בנייתו של מרכז הסחר העולמי החדש, הגבוה ממנו אך במעט.
כתבה על טיפים למטייל בארה"ב
 
אמפייר סטייט
בניין האמפייר סטייט המזדקר מעל גגות העיר ניו יורק  (צילום: CC Anthony Quintano)
 

גשר ברוקלין – הגשר התלוי הגדול בעולם

בתחומי העיר קיימים למעלה מ- 2000 (!) גשרים ומנהרות. הגדולים שבהם מחברים בין הרבעים השונים. שלושה מהגשרים מחברים בין ברוקלין למנהטן, מעל לנהר המזרחי (The east river).
המפורסם מכל גשרי העיר, עד כדי כך שהפך לאחר מהאתרים הפופלריים ביותר בה, הוא גשר ברוקלין (Brooklyn Bridge).

הוא נחנך בשנת 1883, ובזמנו היה הגשר התלוי הגדול בעולם. אורכו כמעט שני ק"מ (!). מסלול ההליכה שעליו (שלצידו גם מסלול אופניים), עובר בשני שערים ענקיים ומרשימים הבנויים בסגנון ניאו גותי, ומהווה את אחד מהנתיבים היפים ביותר בעיר. חציית הגשר מברוקלין למנהטן היא מרשימה ומאפשרת לחזות במראה האייקוני והמוכר מהסרטים, של גורדי השחקים העצומים המתנשאים מעל ובסמוך לקו המים.

הזדמן לי לחצות את הגשר ביום חורף בהיר וקר במיוחד, כאשר הגשר כולו היה מכוסה בשלג. אפילו השמש לא הפיגה את הקור, המלווה ברוח, אשר חדר לעצמותיי.
 
גשר ברוקלין   גשר ברוקלין
גשר ברוקלין
גשר ברוקלין - מסלול לטיול בוקר נחמד. רק לא לשכוח בגדים חמים...
(צילומים עליונים: ד"ר רמי דברת, צילום תחתון: 
CC Andrés Nieto Porras)
מרכז רוקפלר – יהלום אורבני

בלב מנהטן, בין השדרות החמישית והשביעית ובין הרחובות 47 ו- 52, נמצא מרכז רוקפלר (Rockefeller Center).

אחד המראות היפים והמפורסמים של העיר ניו יורק הוא רחבת ההחלקה על הקרח, המוקמת בכל שנה בחודשי החורף הקרים בכניסה למרכז רוקפלר (בקיץ פועל בשטח הרחבה בית קפה). על הרחבה משקיף בגאווה פסלו המוזהב של פרומתאוס (דמות מיתולוגית שיצרה את האדם והעניקה לו את האש).

אך מעבר ליופי המרשים והמקפיא, הייתי אומר כי מרכז רוקפלר, הנקרא על שם משפחת הנדבנים המפורסמת, הוא היהלום האורבני המבהיק ביותר בליבו של מרכז האורבניזם העולמי. מדובר במרכז ענק של עסקים' שהעוגנים המרכזיים שלו הם גורד שחקים בן כ- 70 קומות שנבנה במקור, בשנת 1933, כבניין חברת המוסיקה RCA  בסגנון אר דקו מרהיב.

כיום הבניין משמש כמטה חברת הענק  ג'נרל אלקטריק, וגם נקרא על שמה. זהו למעשה הבניין היחיד במתחם, ששייך לקו הרקיע של העיר. בקומות אחדות של הבניין שוכנים אולפני הטלוויזיה של הרשת הארצית המפורסמת, NBC . אתר מרכזי אחר של עולם הבידור, הנמצא במרכז, הוא אולם הבידור הענק Radio City Music Hall. טובי האמנים בתחום המוסיקה והבידור מופיעים במקום. מומלץ למעוניינים בכרטיסים להופעות, להזמינם מראש דרך האתר הרשמי.
להזמנת כרטיסים להופעות במרכז רוקפלר
 
מרכז רוקפלר
להחליק על הקרח במרכז רוקפלר, ניו יורק  (צילום: ד"ר רמי דברת)


מרכז רוקפלר, ניו יורק
תצפית על קו הרקיע של ניו יורק, ממרומי גורד שחקים בן 70 קומות במרכז רוקפלר  (צילום: Jerry Ferguson)
 

מטה  האומות המאוחדות – שטח בינלאומי במרכז ניו יורק

מטה האו"ם (United Nations Headquarters) שוכן בשכונת טרטל ביי שבצידו המזרחי של האי מנהטן, לגדת איסט ריבר. הוא כולל ארבעה מבנים מרכזיים וטיילת הצמודה לנהר, אשר לצידה מתנוססים לתפארת ומתבדרים ברוח (במידה שנושבת...) דגלי כל 193 חברות הארגון. בניין המזכירות הוא גורד שחקים בן 39 קומות בעל נוכחות דומיננטית בנוף, כשמסתכלים על העיר מכיוון הנהר. המבנה מוכר מאוד גם בזכות סרטים רבים בהם הוא הופיע. הוותיק (והמפורסם) שבהם הוא "מזימות בינלאומיות", של אלפרד היצ'קוק (למרות שהבניין שהופיע בסרט היה ציור של הבניין המקורי...).

שטח המטה נחשב לטריטוריה בינלאומית וכזו גם תהיה הרגשתך באם תסב באחד מבתי הקפה באזור, בתקופות בהן מתקיימת במקום פעילות. מבני המטה ממוקמים על קרקע אשר נתרמה על ידי משפחת רוקפלר לצורך הקמת משכן קבע למוסדות הארגון, לאחר שפעילויות הארגון המרכזיות בשנים הראשונות לקיומו, נדדו ממקום למקום.
 

סיבה מצוינת לבקר במקום היא הסיורים המודרכים, שיוצאים מלובי בניין העצרת הכללית. בבניין זה קיימת גם פינה יהודית יפהפייה – ויטראג' ענק של האמן מארק שאגאל אשר הוקם ב 1964 לזכרו של מזכיר הארגון השני - השוודי דאג האמרשלד.
כתבה על מדינות ארצות הברית
 
אום שמום
הבניין מצלצל מוכר? זהו בניין האו"ם שמככב בסרטי קולנוע רבים  (צילום: CC Michael Coghlan)
 

בתי מלון מומלצים במידטאון מנהטן

מלון לייבררי (Library Hotel) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם בקרבת פארק בריאנט ותחנת גרנד סנטרל (200 מ'). זהו מלון בוטיק קטן, עם יחס חם ואישי, המציע בערב קבלת פנים עם יין וגבינות. חדרי המלון הממוזגים כולם, מעוטרים על פי נושא של ספרייה אמריקנית מסורתית, וכוללים טלוויזיה בכבלים ואינטרנט אלחוטי. קפה ותה זמינים לאורך כל היום. 
מלון לייבררי – השוואת מחירים  (שימו לב לתנאי הביטול)
 
מלון אנדאז 5th אווניו ( Andaz 5th Avenue) הוא מלון 5 כוכבים, הממוקם בשדרה החמישית, בקרבת תחנת גרנד סנטרל (3200 מ'). החדרים והסוויטות ממוזגים, מעוצבים בסגנון מודרני וכוללים מטבחון (סוויטות נבחרות כוללות גם מרפסת). במלון מרכז כושר, מרכז עסקים ובר. 
מלון אנדאז פיפת' אווניו – השוואת מחירים  (שימו לב לתנאי הביטול)


מלון מומלץ בניו יורק   מלון מומלץ בניו יורק
מלון מומלץ בניו יורק   מלון מומלץ בניו יורק
בתי מלון מומלצים במנהטן, ניו-יורק - למעלה מלון לייבררי, למטה מלון אנדאז 5th אווניו

ניו יורק של מטה

האתרים המרכזיים שהבאתי לפניכם בכתבה זו הם רק קצה הקרחון של הפעילויות שאפשר לעשות בעיר ניו יורק. בשל קוצר היריעה נאלצתי לבחור, ובחירה תמיד מאלצת לוותר על אתרים אחרים, מרתקים לא פחות. ניו יורק אוצרת בחובה רחובות ושכונות תוססות, גינות, אולמות, בתי כנסת ועוד מקומות רבים וטובים, עליהם תוכלו להרחיב את הקריאה בכתבה על האתרים האהובים ביותר בעיר ניו יורק.
 

מידע נוסף

בתי מלון בעיר ניו יורק - השוואת מחירים והזמנות

כתבות נוספות

מפלי הניאגרה - תצוגת תכלית של הטבע
בוסטון - טיול לאורך שביל החירות
ניו יורק - פארקים, שכונות ורחובות
לוס אנג'לס לכל המשפחה


רמי דברת אודות הכותב
ד"ר רמי דברת, חורש את העולם עם מצלמה ומעביר הרצאות חוויתיות על מסעות, תרבויות וטיולים בעולם. ניסיון עשיר בהרצאות למגוון של קהלים, מוסדות וגופים. מעביר קורסים בבית הספר המרכזי להשתלמויות של הסתדרות המורים. דוא"ל: ramidov@zahav.net.il

רמי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 7209
43540
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!