הפארק הלאומי אקדיה –
טיול שלכת מחוץ למסלול המוכר
מאת: דורית ברקוביץ


פארק אקדיה במדינת מיין הוא אחד הפארקים הלאומיים הפופולריים ביותר בארה"ב כולה, ובמסגרת טיול השלכת שלנו בניו אינגלנד הצטרפנו למיליוני המבקרים הפוקדים את אקדיה מדי שנה. הפארק הקסום הזה מציע אפשרויות רבות לטיולי רכב, אופניים והליכה במסלולים נגישים ומתוחזקים להפליא, בין נופים פראיים של הרים, יערות, חופים ואגמים.


1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

מסלולי הטיול בפארק אקדיה מובילים לתצפיות מרהיבות (Try Media)
העיירה בר הרבור טובלת בצבעי שלכת (צילום: f11photo)
תצפית על הפארק והאוקיינוס ממסלול מצוקי ג'ורדן (צילום: דורית ברקוביץ)
מגדלור בס הרבור – הנקודה הדרומית באי הר המדבר (צילום: Mike DiRenzo)
דרכי הכרכרות ברחבי הפארק אידיאליים לטיולי אופניים (צילום: f11photo)
האמיצים וההרפתקנים מתוגמלים בנופים נפלאים (צילום: דורית ברקוביץ)
אגם ג'ורדן והגבעות המכונות "הבועות" (צילום: Ultima Gaina)
מיליוני מבקרים מגיעים לפארק אקדיה מדי שנה (צילום: Jouni Välkki)


מפת הפארק הלאומי אקדיה, עם יעדי הטיול המוזכרים בכתבה לפי סדר הופעתם
 

 ברירת מחדל
פארק אקדיה – מידע כללי

הפארק הלאומי אקדיה (Acadia National Park) מתפרש על פני כמחצית משטחו של אי הר המדבר (Mount Desert Island) השייך למדינת מיין (Maine) שבצפון-מזרח ארה"ב. העיירה בר הרבור (Bar Harbor) השוכנת בצפון-מזרח האי היא היישוב המרכזי בו, והיא עמוסה במסעדות ובתי מלון, כאשר בשאר השטח פזורים כפרי דייגים ועיירות שקטות וציוריות.

רצוי להקדיש לפארק לפחות יומיים מלאים ומומלץ להגיע אליו בסתיו, ליתר דיוק בשבועיים הראשונים של אוקטובר, כשהשלכת צובעת אותו בשלל צבעים חמים, מזג האוויר יחסית יציב והטמפרטורות נעימות. הכניסה לשמורה עם רכב פרטי כרוכה בתשלום של כ- 30 דולר (עבור רכב כולל נוסעיו), ואישור הכניסה תקף לשבוע. יש להצמיד את האישור לשמשת הרכב כדי שהפקחים יוכלו לראותו בקלות.
 
בר הרבור, מיין
מבט מלמעלה על בר הרבור, העיירה המרכזית באי הר המדבר (צילום: 
f11photo)
 

מומלץ להגיע לאקדיה בסתיו, עת הפארק מתקשט בצבעי השלכת
 

בין אתרים מפורסמים למסלולים פחות מוכרים

באקדיה מספר רב של אטרקציות, נקודות עניין ואתרים מפורסמים כמו הר קאדילק (Cadillac Mountain) אליו מומלץ להגיע לקראת זריחה או לקראת שקיעה; סנד ביץ' (Sand Beach) – חוף חולי יפה וציורי; ות'אנדר הול (Thunder Hole, "חור הרעם"), שבשעות מסוימות המים הגועשים של האוקיינוס פורצים דרך חור בסלע וגורמים לרעש דמוי רעם.

מסלול נסיעה פופולרי ביותר הוא הכביש ההיקפי Park Loop Road – שאורכו כ- 45 ק"מ ורובו חד-כיווני – העובר בין נקודות עניין רבות בפארק. בכתבה זו אתמקד בעיקר במקומות הפחות מוכרים ויותר מאתגרים שיש לאי להציע. המסלול המומלץ פה הוא לבעלי כושר בינוני ומעלה, לב אמיץ ונטייה קלה להרפתקנות.
 
סנד ביץ', פארק אקדיה, מיין
חוף סנד ביץ'  מהאתרים המפורסמים יותר בפארק (צילום: Gagliardi Photography)

פארק אקדיה, מיין
צוקי ג'ורדן  מצליחים להבחין במטפסים האמיצים? (צילום: דורית ברקוביץ)
 

יום 1 – מסלול נסיעה והליכה בפארק אקדיה

צאו מבר הרבור על הכביש ההיקפי לכיוון דרום, לאורך חוף האוקיינוס, עד שתגיעו לחניה המסודרת של סנד ביץ'. משם ניתן לרדת לחוף ולהתרשם מהחול הלבן והסלעים המרשימים. מצידו השני של הכביש יוצא מסלול הליכה שנקרא Beehive Trail – מסלול מעגלי של כ- 3 ק"מ, אשר החלק המאתגר שלו הוא הטיפוס אל הפסגה, כ- 150 מ' הפרש גובה.

המסלול מתחיל בעלייה מתונה יחסית עד שמגיעים להצטלבות, בה מומלץ לקחת את הפנייה ימינה ולטפס נגד כיוון השעון. הטיפוס כרוך בעלייה תלולה אך די קצרה בה נעזרים ביתדות וסולמות מתכת עד הפסגה, אך כבר במהלך הטיפוס נגלים נופי האי והאוקיינוס. כשמגיעים לפסגה, הנשימה נעתקת הן מהמאמץ אך בעיקר מהיופי שנגלה סביב. אחרי שמסדירים נשימה ומצטלמים בכל זווית אפשרית, ממשיכים לפי הסימון לכיוון צידו השני של ההר ומתחילים לרדת לכיוון האגם הקטן The Bowl, אותו רואים כבר מלמעלה. השביל יורד ברובו דרך היער, ובסופו של דבר מוביל חזרה אל החניה.
 
פארק אקדיה, מיין
תצפית לכיוון סנד ביץ' במסלול Beehive Trail (צילום: Try Media)


לאחר כשתי דקות נסיעה דרומה תגיעו אל "חור הרעם" (Thunder Hole), בתקווה שהתנאים יאפשרו לחזות בתופעה של התנפצות המים מבעד לחור שבסלעים. בהמשך הכביש תגיעו לתצפית אוטר פוינט (Otter Point Overlook) ממנה משקיפים על מרחבי האוקיינוס המרשימים. המשיכו בנסיעה על הכביש ההיקפי למשך כ- 10 ק"מ, עד הפנייה החדה שמאלה לכביש Stanley Brook Road שיוביל אתכם אל Seal Harbor Beach. משם המסלול ממשיך עם כביש 3, כשהיעד עתה הוא החלק המערבי של האי.

כביש 3 עושה דרכו צפונה אל תוך האי ומסתיים במפגש עם כביש 102, שם פונים שמאלה ומדרימים עד היעד הבא – אגם אקו (Echo Lake). כאן ניתן לצאת לעוד הרפתקה, אם כי פחות "נועזת" מקודמתה. גם מעל אגם אקו מטפס שביל שכולל סולמות אל תצפית יפה. מסלול Beech Cliff Trail יוצא ממגרש החניה של חוף אגם אקו (Echo Lake Beach), בקצה הדרומי של האגם. לאחר טיפוס תלול אך לא ארוך מדי, תעפילו לפסגת ההר משם יש תצפיות נפלאות על כל האזור ועל אגם אקו.

מנקודה זו ניתן להמשיך למסלול המעגלי והנוח Beech Cliff Loop Trail המציע תצפיות נוספות (שימו לב שחלקים ממסלול זה חשופים על שפת המצוק ויש לנקוט משנה זהירות). את הדרך חזרה למטה למגרש החניה מומלץ לעשות במסלול Canada Cliffs Trail המציע ירידה הדרגתית יותר, ללא סולמות.
 
פארק אקדיה, מיין
פארק אקדיה, מיין
המסלול המטפס מעל אגם אקו מוביל לתצפיות נהדרות (צילומים: דורית ברקוביץ, Douglas Rissing)


מאגם אקו ניתן להמשיך עד הנקודה הכי דרומית של האי – Bass Harbor Head Light Station. מהחניה יורדים בשביל אל החוף, שם ניצב על הסלעים מגדלור ציורי. מכאן נווטו חזרה לעיירה בר הרבור, אליה תגיעו אחרי כ- 45 דקות נסיעה. כדאי לנסוע בחלקו המערבי של כביש 102, העובר לאורך רצועת החוף ובהמשך מאפשר לעצור ולהתרשם מאגם לונג (Long Pond). סך כל הנסיעה ביום זה היא כ- 90 ק"מ.
 
בס הרבור, פארק אקדיה, מיין
המגדלור של בס הרבור  הנקודה הדרומית ביותר באי (צילום: Try Media)
יום 2 – טיולי הליכה ורכיבת אופניים

ביום השני לשהות באי אני ממליצה לשכור אופניים, רגילים או חשמליים, ולתור את השמורה בעזרתם. בחנות Bar Harbor Bicycle Shop (כתובת: 141 Cottage St) יתאימו לכם אופניים וקסדה, ויציידו אתכם במפת המסלולים הרבים שבפארק. בנוסף תקבלו מנעול שיאפשר לכם להשאיר את האופניים בצד ולשלב טיולים רגליים.

ברחבי הפארק נמתחים כ- 75 ק"מ של שבילים הנקראים "דרכי הכרכרות" (Carriage Roads), אשר נסללו כתרומה על ידי הפילנתרופ ג'ון רוקפלר ומשפחתו בין השנים 1913-1940. בהיותו רוכב סוסים מיומן, רוקפלר רצה לרכוב בדרכים פנויות מרכבים ברחבי האי, ועל כן הכשיר דרכי עפר שיועדו אך ורק לסוסים וכרכרות, שעוברות בין מרחבי הטבע והנופים, לצד מפלי מים וגשרי אבן. כיום השבילים משמשים גם הולכי רגל ורוכבי אופניים ומומלץ מאוד לתור את האי דרכם.
 
פארק אקדיה, מיין
מומלץ לשכור אופניים ולתור איתם את דרכי הכרכרות ברחבי הפארק (צילום: דורית ברקוביץ)


המסלול המוצע שאביא כאן הוא אפשרות אחת מני רבות, והוא משלב רכיבה וטיולים רגליים. מחנות האופניים רכבו כ- 15 דקות מערבה לכיוון גשר Duck Brook Bridge, שבעברו השני תמצאו עצמכם על דרכי הכרכרות. בחרו באחד מהשבילים, לפי המפה שקיבלתם, ועשו דרככם דרומה אל אגם ג'ורדן (Jordan Pond).

אגם ג'ורדן נוצר בתקופת הקרח האחרונה בתוך עמק שנחצב על ידי הקרחונים, והוא מהווה דוגמה להשפעת נסיגת הקרחונים ותקופת הקרח על מאפייניו הגאוגרפיים של הפארק הלאומי אקדיה. רמות נמוכות של אצות ובעלי חיים ימיים הם מה ששומר על צלילות מדהימה של מי האגם, שבו רמות גבוהות של חמצן עד לעומק של 18 מטרים. כניסת אנשים וחיות מחמד לאגם אסורים בהחלט מכיוון שזהו מקור השתייה של הכפרים הסמוכים.
 
פארק אקדיה, מיין
אגם ג'ורדן, פארק אקדיה, מיין
אגם ג'ורדן  הכניסה אליו אסורה אבל סביבו שפע של מסלולים ותצפיות 
(צילומים: דורית ברקוביץ, Jason Walle)
 

בקצה הדרומי של אגם ג'ורדן נמצא בית אגם עם מסעדה (Jordan Pond House) ולצידו מדשאות ואזורי חניה, שם אפשר להשאיר את האופניים נעולים ולצאת להליכה במסלולי האזור. להרפתקנים ולאמיצים אני ממליצה להתחיל ממסלול Spring Trail, היוצא מבית האגם ולאחר כמה מאות מטרים מתחבר לשביל Jordan Cliffs Trail, איתו מטפסים טיפוס תלול למדי באמצעות יתדות וסולמות אל תצפית שממנה נשקפים נופים נפלאים של האגם והפארק.

פארק אקדיה, מיין
פארק אקדיה, מיין
יש נופים ששווה להתאמץ בשבילם... (צילום: דורית ברקוביץ)


המשך המסלול מוביל אל השביל המקיף את אגם ג'ורדן – Jordan Pond Path, שדרכו ניתן לחזור אל בית האגם ואל האופניים. המסלול המלא של הטיפוס, כולל החזרה על השביל לצד האגם, לוקח כשעתיים-שלוש. לאמיצים פחות ולאלה שמעדיפים מסלול רגוע יותר, אמליץ ללכת בשביל המקיף את האגם – הליכה של כשעה, חלקה בתוך היער, חלקה על שבילי עץ שנוחים מאוד להליכה.

בבית האגם מגישים מאכל ייחודי למקום בשם Popovers – פחזניות גדולות שמוגשות עם חמאה וריבה ביתית טעימה. מומלץ לשלב עם כוס תה חם וליהנות מפינוק אמיתי אחרי המאמץ ולפני המשך הרכיבה. במדשאות שליד בית האגם פזורים שולחנות וכיסאות, כך שמתבקש לשבת שם, במידה ומזג האוויר מאפשר, ולהשקיף על האגם היפה ועל שתי הגבעות הבולטות בצידו הצפוני של האגם, שנקראות "הבועות" (The Bubbles), אשר גם אליהן ועליהן ישנם מסלולי הליכה.

פארק אקדיה, מיין
פארק אקדיה, מיין
השביל המקיף את אגם ג'ורדן מציע הליכה נוחה של כשעה, ובבית האגם אל תוותרו על מאפה ה- popover
(צילומים: דורית ברקוביץ, jimfeng)


אחרי שהתפנקתם בפחזניות והחזרתם לעצמכם אנרגיה, זה הזמן לעלות חזרה על האופניים ולהמשיך לתור את דרכי הכרכרות בהתאם למידת הכוח והזמן שברשותכם. בדרככם חזרה לבר הרבור תוכלו לעבור בין היתר דרך אגם איגל (Eagle Lake) הגדול ואגם וויץ' הול (Witch Hole Pond) הקטן יותר, הנמצא מעט צפונית-מערבית לעיירה.

פארק אקדיה, מיין
פארק אקדיה, מיין
עוד טעימה מהנופים היפים שילוו אתכם לאורך הדרך (צילומים: דורית ברקוביץ, Mark Sweeney)


הביקור בפארק אקדיה היה אקורד סיום מוצלח ביותר לטיול השלכת שלנו בניו אינגלנד. השלכת הייתה בשיאה, מזג האוויר היה נוח, נעים ורגוע, והשיטוט ברחבי הפארק לא הצריך נסיעות ארוכות. הנופים מגוונים ומתחלפים במהירות בין יערות, חופי אוקיינוס, אגמים, מפרצים ציוריים, הרים עם פסגות גרניט – והכול במרחק נגיעה. ובערבים, לאחר ימי הטיול העמוסים, נעים לשוטט ברחובות השוקקים של בר הרבור, כאשר אינספור מסעדות, פאבים ואפשרויות בילוי משלימים את החוויה לכדי הנאה צרופה.


המלצות לינה בבר הרבור

בית ההארחה The Inn on Mount Desert מציע חדרים נוחים ומרווחים, שירות אדיב וידידותי, ארוחת בוקר טעימה ומגוונת, חדר כושר וחדר ביליארד, והוא מרוחק כ- 5 דקות הליכה משפת הים וממבחר חנויות ומסעדות. כל חדרי האירוח כוללים מיקרוגל, מקרר, אינטרנט אלחוטי בחינם, טלוויזיה בכבלים ומכונת קפה, ובחלק מהחדרים ישנה מרפסת או טרסה פרטית.

בית הארחה מומלץ נוסף הוא Sand Bar Cottage Inn, הנמצא גם הוא במיקום מצוין קרוב לשפת הים ולריכוז מסעדות. תמצאו כאן חניה חינם, דלפק המאויש 24/7, מגוון חדרים מרווחים וממוזגים, ארוחת בוקר מצוינת ושירות אישי ומסור.
 
בר הרבור, מיין
בר הרבור, מיין
בעיירה בר הרבור מגוון גדול של מקומות לינה מצוינים.
למעלה  The Inn on Mount Desert  |  למטה  Sand Bar Cottage Inn
 

מידע נוסף

השכרת רכב בארה"ב
בתי מלון בפארק הלאומי אקדיה

כתבות נוספות

טיול שלכת בניו המפשייר
ביקור במפלי הניאגרה
בוסטון – טיול לאורך נתיב החירות
אתרים נבחרים בניו יורק
המבנים האייקוניים של ניו יורק


אורלי פינקלמןאודות הכותבת
דורית ברקוביץ, בעלת תואר שני בביולוגיה, בוגרת קורס יועצי טיולים וסוכני נסיעות, וצלמת חובבת מכורה. מטיילת מושבעת שנדבקה בחיידק הטיולים, עם תשוקה גדולה לגלות מקומות חדשים, לחוות הרפתקאות וליהנות מכל הטוב שיש לטבע להציע.
 


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר