הזמנות לחופשה שלך

בוסטון – טיול לאורך נתיב החירות
מאת: ד"ר רמי דברת


שמה של העיר בוסטון, ששוכנת לחופה המזרחי של ארה"ב, נקשר בסיפורי הגבורה הלאומיים והמאורעות שהובילו להקמתה של אחת המעצמות המערביות המשפיעות ביותר בימינו. הטיול בן ארבעת הקילומטרים, לאורך שביל החירות, מכניס את המבקרים לאווירה פטריוטית, ולוקח אותם למסע בזמן אל ימיה הראשונים של המדינה הדמוקרטית הצעירה - ארצות הברית.


בעודי צופה באחד מהמופעים הרבים המתקיימים ברחבת הכניסה לשוק המשופץ קווינסי (Quincy Market), התמקדו עיני בברנש רזה ומזוקן, אשר בגדיו וכובעו היו עשויים מבד שעליו הדפס דוגמת דגל הפסים והכוכבים - דגלה של ארצות הברית. מאז, אני נושא עמי את הרושם שהותיר בי אדם זה, בכל ביקור בעיר, שכן בוסטון - יותר מכל עיר אחרת - מזוהה עם מאבקם של המתיישבים האמריקניים לעצמאות.

1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

רציפי הנמל ומלון אינטרקונטיננטל בוסטון InterContinental Boston
בוסטון קומון - הריאה הירוקה של בוסטון (צילום: Kevin Burkett)
החיילים האמריקנים מתכוננים למלחמת העצמאות... (צילום: דר' רמי דברת)
רחוב עתיק בגבעת ביקון (צילום: Guilherme Nicholas)
חוויה בבטן האנייה (צילום באדיבות: USS Constitution Museum)
פטריוט מבוסטון על רקע דגל ארה"ב (צילום: דר' רמי דברת)
מחנכים את הדור הצעיר לפטריוטיות על ברכי סיפורי הגבורה (צילום באדיבות: USS Constitution Museum)
מלון אינטרקונטיננטל בוסטון InterContinental Boston


מפת בוסטון וסביבתה, עליה מצוינות נקודות העניין המתוארות בכתבה ו
מלון אינטרקונטיננטל בוסטון (J)
(להגדלת המפה יש ללחוץ על הפינה השמאלית העליונה)

 ברירת מחדל

בוסטון – המושבה שבה הכל התחיל
נתיב החירות או שביל החירות (Freedom Trail), הוא מיזם שהגה עיתונאי בשם ביל סקופילד (Bill Schofield) בשנות החמישים של המאה הקודמת. השביל, שמסומן באבני שפה אדומות ומשולט לכל אורכו, נבנה בבוסטון - ולא במקרה. במהלך המאה ה- 17 החלה תסיסה במושבות הבריטיות על שטחו של "העולם החדש" - המתיישבים קצו במיסוי ובשליטה הבריטית בהם והחלו להתקומם. רוח המהפכה החלה לנשב מהעיר  בוסטון, מעוזם המרכזי של המורדים ב"עריצות הבריטית". כאן התרחשו האירועים שהובילו לפרוץ מלחמת העצמאות, והקרבות שלא אחרו לבוא - החלו אף הם בפרברי העיר.

העיר, שהוקמה במקור על ידי אנגלים פוריטנים, הלכה וגדלה, הוכרזה כבירתה של מדינת מסצ'וסטס, וכיום היא נחשבת לעיר הגדולה ביותר בכל ניו אינגלנד ולמרכז כלכלי, תעשייתי ותרבותי של כל האזור. עם זאת, חיים בה "רק" כ- 650,000 תושבים בעיר עצמה, וכשלושה מיליון במטרופולין – ובמונחי ארצות הברית מדובר עדיין בעיר קטנה...
בתי מלון בסביבת שביל החירות  | 
כתבות על ניו אינגלנד וניו יורק
 
אטרקציות בבוסטון
בוסטון - הפטריוטיות ניכרת בגורדי השחקים...  (צילום: CC Kyle Mortara)

בריכת הצפרדעים של הצבא הבריטי
נתיב החירות הפך למוקד משיכה מרכזי של העיר, גם עבור אזרחים אמריקניים וגם עבור כל מי שהיסטוריה בכלל והיסטוריה של ארצות הברית בפרט הם בתחומי העניין שלו. נקודת המוצא של המסלול, בן ארבעת הקילומטרים, היא בפארק הציבורי הראשון בארצות הברית, הבוסטון קומון (Boston Common), שהוקם ב- 1634. כרי הדשא הנרחבים של הפארק משתרעים על שטח של כ- 200 דונם וכוללים בהם גם בריכת צפרדעים ענקית. קשה להאמין אך באווירה הפסטורלית הזו, סמוך לבריכה הרגועה, נהגו השלטונות להוציא להורג את פורעי החוק.

הבריכה מהווה תחנת חובה במסלול החירות: כאן חנו גדודי הצבא הבריטי עת החלו ההתנגשויות האלימות עם המתיישבים בתחילת שנות השבעים של המאה ה- 18.

מראשית ימיו היווה הפארק במה ציבורית עבור דוברים ייחודיים וליברליים, ואירח אירועי תרבות, הפגנות המוניות, נאומים חשובים והופעות ענקיות של גדולי הזמרים.

מעל לפארק נמצאת גבעת ביקון (
Beacon Hill), אשר במאה ה- 18 הפכה לאזור מגורים יוקרתי, שנותר כזה עד היום. לא רחוק משם, ממרומי גבעה שכנה, בוהקת למרחוק כיפת הזהב של בית הנבחרים של מדינת מסצ'וסטס. צורתו החיצונית של הבניין, אשר נבנה בשנת 1795, שימשה השראה למבנה הקפיטול שבוושינגטון כמו גם לבתי נבחרים של מדינות נוספות בארה"ב.
בתי מלון בגבעת ביקון

בריכת הצפרדעים, בוסטון
בוסטון קומון - הפארק הציבורי הראשון בארה"ב  (צילום: CC Doug Kerr) 

חוגגים במסיבת התה
נתיב החירות ממשיך ומוביל את המטיילים לאתרים היסטוריים מרכזיים. כך מגיעים למוזיאון מיוחד, הממוקם על סיפונה של ספינה שמשחזרת את מסיבת התה של בוסטון (Boston tea party) - אירוע מכונן שהתרחש בדצמבר 1773, ונחשב לאחד האירועים שהובילו לפרוץ מלחמת העצמאות. במסגרת ה"מסיבה" השליכו לים מתנגדי השלטון את כל מטען התה שהגיע באניות מאנגליה. במוזיאון האינטראקטיבי המבקרים לוקחים חלק במהפכה (מהצד האמריקני כמובן) ומשליכים גם הם מהסיפון את חבילות התה האנגלי, תוך שהם נכנסים לאווירה עם שחקנים בבגדים תקופתיים שמנחים את האירוע.
 
מסיבת התה של בוסטון
ספינת מסיבת התה של בוסטון, במוזיאון אינטראקטיבי המספר את הסיפור ההיסטורי  (צילום: CC Martyn Smith)  

טבח בוסטון – ההתנגדות מגיעה לשיאה
כשלוש וחצי שנים לפני מסיבת התה, התרחשה התנגשות אלימה בין נציגי השלטון האנגלי לבין המתיישבים הממורמרים. בכיכר קטנה, תחת בית העירייה הישן (Old State House) של בוסטון (אותו נוכל לראות במסגרת הסיור בנתיב, כמו גם את אותה כיכר), התקבצו מתיישבים זועמים שהפגינו, התגרו בחיילים וזרקו עליהם חפצים כמחאה על התנהגות משפילה ומיסוי מופרז. הפעם, שלא כבפעמים דומות אחרות, החלו החיילים האנגלים לירות אל עבר הקהל ובתוך כך להרוג חמישה מהם ולפצוע שישה נוספים. ממרפסת אותו בית עירייה, כמעט שש שנים מאוחר יותר, ב-18 ביולי 1776, הוקראה מגילת העצמאות של ארה"ב, בפני המון מתרגש.
כתבה על מדינות ארצות הברית וחלוקתן לאזורי טיול

בניין העירייה, בוסטון
הכיכר שעליה מונצח האירוע, מול בית העירייה הישן  (צילום: ד"ר רמי דברת)

בעקבות פול רוויר – הגיבור הלאומי
בנתיב החירות זרועים גם אתרים המספרים את סיפורן של דמויות מרכזיות במאבק לעצמאות. אחד המעניינים שבהם הוא ביתו של פול רוויר (Paul Revere) - סמל ומופת לפטריוט אמריקני, אשר את שמו מכיר כל תלמיד בית ספר בארה"ב. רוויר, שהיה סוחר וצורף כסף וזהב, דהר על סוסו בלילה אחד באפריל שנת 1772 ( מה שלימים כונה "רכיבת החצות" של פול רוויר), חצה את שטחם של הבריטים ועבר בית בית בדרכו, תוך שהוא מזהיר את המתיישבים מפני המתקפה המתוכננת נגדם. כיום ניתן לבקר הן בביתו המשוחזר של פול רוויר והן בכנסייה הצפונית, אשר ממגדלה ניתן היה לצפות בקווי הבריטים ובהיערכותם לקרב. אחד הדברים המרתקים בתולדות חייו של רוויר הוא שהוא המשיך "לעשות כותרות" בתחומים נוספים, ונחשב למי שהגה את רעיון הייצור ההמוני של המתכת - מה שהופך אותו בעיני רבים למייסד התעשייה האמריקנית.
 
פול רוויר,בוסטון
פסלו המפורסם של פול רוויר, הגיבור הלאומי, ניצב בבוסטון  (צילום: CC Ken Lund)

ביקור בספינה הבלתי מנוצחת
את הסיור בנתיב החירות מסיימים בנמל – פה טמונים חוזקה ויכולת ההתפתחות המהירה של העיר. מבקרים במוזיאון הצף קונסטיטיושן (USS Constitution Museum), שהוא למעשה ספינת מלחמה שהשתתפה בלחימה שבין ארה"ב ואנגליה - לאחר שהאחרונה איימה על נתיבי הסחר הימי האמריקני. ספינה זו זכורה גם בזכות העובדה שמעולם לא נוצחה בקרב ימי בכל שנות שירותה הארוכות בצי האמריקני. מול הספינה ניצב בניין ישן ואפור, בו נמצא חלקו השני של המוזיאון ובו גם נערכים אירועים, סדנאות וטקסים. התערוכות במוזיאון אינטראקטיביות ומתאימות לכל הגילאים. 

USS מוזיאון ספינת הקרב, בוסטון
בית המוזיאון והספינה העוגנת מולו הם אטרקציה לכל הגילאים  (צילום באדיבות: USS Constitution Museum)


צדפות רבותיי, צדפות
המסעדה Union Oyster House - שנפתחה בראשית המאה ה- 18 ונחשבת למסעדה הוותיקה ביותר בארה"ב - אינה נכללת בין אתרי שביל החירות, אך ממש במקרה היא ממוקמת "על הדרך", מקריות שמצדיקה הפסקת צדפות!

אם תהיתם מהו "האוכל המקומי" בבוסטון, תשמחו לשמוע שאין זה "מקדונלד'ס" וגם לא "נקניקייה בלחמניה" כי אם מאכלי ים משובחים, ובפרט – צדפות. למעשה, עבור תושבי המקום וסביבתו, לגימת תוכנן של כתריסר צדפות נחשבת לארוחת צהריים מקובלת מאוד. אין פלא אם כך שמול בר הצדפות במסעדה משתרך תור ארוך בכל שעה ביום. מומלץ להצטרף לתור ולהתנהג כ"בוסטוני".
בתי מלון בעיר בוסטון

צדפות בבוסטון
התור מתחיל מחוץ למסעדת הצדפות המפורסמת  (צילום: ד"ר רמי דברת)

אתרים נוספים בבוסטון ובסביבתה – האנדרטה לזכר השואה ואוניברסיטת הרווארד
כאשר חוצים את נתיב החירות במרכז העיר, לא ניתן להתעלם מהאנדרטה המרשימה שנבנתה כאן לזכר השואה: שישה מגדלי זכוכית נישאים הניצבים על שביל מרוצף באבני גרניט. הכניסה לשביל זה עוברת בין שתי מצבות גרניט מסיביות, שביניהן קבורה "גלולת זמן" ובה שמות הנספים בשואה שקרוביהם התגוררו במדינות ניו אינגלנד ב- 1995 (עת הוקמה האנדרטה).

כשמסיימים את המסלול מומלץ לפקוד אתר נוסף שהפך למוקד עליה לרגל – מתקני אוניברסיטת הרווארד (
Harvard University), השוכנת בעיר קיימברידג’ (Cambridge) שסמוכה לבוסטון. רובע האוניברסיטה, הססגוני והקוסמופוליטי, נמצא בעיירה אשר הוקמה בשנות ה- 30 של המאה ה- 17, סביב האוניברסיטה - שמהווה את המוסד להשכלה גבוהה הוותיק ביותר בארה"ב (הוקמה בשנת 1636). בתחומי האוניברסיטה הוקמו מספר מוזיאונים מעניינים. הייחודי שבהם הוא המוזיאון הבוטני המאחסן בין כתליו עשרות דגמים של פרחים ושל חרקים בסביבתם הטבעית - כולם דגמים מדויקים העשויים מזכוכית, מדהים עד כמה הם דומים ל"דבר האמיתי", (צריך ממש להתאפק בכדי לא לגעת ...).  
בתי מלון בעיר קיימברידג' 

 
הרווארד, קיימברידג', בוסטון
אחד השערים לאוניברסיטת הרווארד היוקרתית  (צילום: ד"ר רמי דברת)

מלון מומלץ במרכז בוסטון

מלון אינטרקונטיננטל בוסטון (InterContinental Boston) ממוקם בקרבת אתרי נתיב החירות של בוסטון ומוזיאון הילדים. מבחוץ הוא נראה מודרני, אך מבפנים הכל משרה אווירה חמה, ובימים בהם מזג האוויר מאפשר זאת כיף לשבת בחוץ. החדרים כולם גדולים, וכוללים מיזוג, ספה, שולחן, מיני בר, פינת קפה-תה ואינטרנט אלחוטי. במלון גם בריכה ומרכז בריאות וספא, המציע מבחר עצום של טיפולי בריאות, פינוק ויופי (בתשלום), חדר כושר, מספר מסעדות וברים. 
מלון אינטרקונטיננטל בוסטון – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)

המלצות על מלון בבוסטון   המלצות על מלון בבוסטון
המלצות על מלון בבוסטון   המלצות על מלון בבוסטון
מלון אינטרקונטיננטל בוסטון
 - מיקום מעולה במרכז בוסטון ותמורה מצוינת למחיר

שביל החירות מעורר תחושה חגיגית בקרב הצועדים בו לראשונה, גם אם אינם פטריוטים אמריקניים. דגלי פסים וכוכבים מתנוססים לכל אורכו ומזכירים לנו שגם לידתה של הדמוקרטיה המשפיעה ביותר בעולם הייתה כרוכה במאבק, בזיעה ובדם.

מידע נוסף

השכרת רכב בארה"ב
בתי מלון בבוסטון - השוואת מחירים והזמנות
 

כתבות נוספות

טיול כוכב בניו המפשייר
מפלי הניאגרה - תצוגת תכלית של הטבע

ניו יורק – טיול בקו הרקיע
לוס אנג'לס לכל המשפחה


רמי דברת אודות הכותב
ד"ר רמי דברת, חורש את העולם עם מצלמה ומעביר הרצאות חוויתיות על מסעות, תרבויות וטיולים בעולם. ניסיון עשיר בהרצאות למגוון של קהלים, מוסדות וגופים. מעביר קורסים בבית הספר המרכזי להשתלמויות של הסתדרות המורים. דוא"ל: ramidov@zahav.net.il

רמי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 11523
78680
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!