בוסטון – טיול לאורך נתיב החירות
מאת: ד"ר רמי דברת


שמה של העיר בוסטון, ששוכנת לחופה המזרחי של ארה"ב, נקשר בסיפורי הגבורה הלאומיים והמאורעות שהובילו להקמתה של המעצמה המערבית המשפיעה ביותר בימינו. הטיול בן ארבעת הקילומטרים לאורך שביל החירות מכניס את המבקרים לאווירה פטריוטית, ולוקח אותם למסע בזמן אל ימיה הראשונים של המדינה הדמוקרטית הצעירה – ארצות הברית.


בעודי צופה באחד מהמופעים הרבים המתקיימים ברחבת הכניסה לשוק קווינסי (Quincy Market), התמקדו עיני בברנש רזה ומזוקן, אשר בגדיו וכובעו היו עשויים מבד שעליו הדפס דוגמת דגל הפסים והכוכבים  דגלה של ארצות הברית. מאז, אני נושא עימי את הרושם שהותיר בי אדם זה, בכל ביקור בעיר, שכן בוסטון  יותר מכל עיר אחרת  מזוהה עם מאבקם של המתיישבים האמריקניים לעצמאות.

1 / 10
2 / 10
3 / 10
4 / 10
5 / 10
6 / 10
7 / 10
8 / 10
9 / 10
10 / 10

נתיב החירות עובר דרך אתרים היסטוריים בבוסטון – העיר בה החלה המהפכה (צילום: Sean Pavone)
פארק בוסטון קומון – הריאה הירוקה של העיר ונקודת המוצא של שביל החירות (צילום: Christopher Marino)
לעקוב אחר שביל האבנים האדומות – נתיב החירות משולט לכל אורכו (צילום: Pgiam)
פסלו של ג'ורג' וושינגטון בפארק בוסטון קומון (צילום: Lunamarina)
בית הממשל הישן, אשר מתחתיו התרחש טבח בוסטון המפורסם (צילום: Lunamarina)
בתוואי של נתיב החירות ניצבת אנדרטה מרשימה לזכר השואה (צילום: Thomas Hawk)
מוזיאון אוניית הקרב קונסטיטושן – הספינה שמעולם לא נוצחה בקרב (צילום: diegograndi)
פסלו של הגיבור הלאומי פול רוויר, וברקע צריח הכנסייה הצפונית (צילום: DArthurBrown)
מחוץ לנתיב החירות תוכלו לבקר במוזיאון אינטראקטיבי של מסיבת התה של בוסטון (צילום: Robert Linsdell)
אם כבר הגעתם לבוסטון, מומלץ לבקר גם באוניברסיטת הרווארד בקיימברידג' הסמוכה (צילום: Rizka)


מפת בוסטון וסביבתה, עליה מצוינות נקודות העניין המתוארות בכתבה ו
מלון אינטרקונטיננטל בוסטון (J)
(להגדלת המפה יש ללחוץ על הפינה השמאלית העליונה)

 ברירת מחדלבוסטון – המושבה שבה הכל התחיל

נתיב החירות או שביל החירות (Freedom Trail), הוא מיזם שהגה עיתונאי בשם ביל סקופילד (Bill Schofield) בשנות החמישים של המאה הקודמת. השביל, שמסומן באבני שפה אדומות ומשולט לכל אורכו, נבנה בבוסטון  ולא במקרה. במהלך המאה ה-17 החלה תסיסה במושבות הבריטיות על שטחו של "העולם החדש"  המתיישבים קצו במיסוי ובשליטה הבריטית בהם והחלו להתקומם. רוח המהפכה החלה לנשב מהעיר בוסטון, מעוזם המרכזי של המורדים ב"עריצות הבריטית". כאן התרחשו האירועים שהובילו לפרוץ מלחמת העצמאות, והקרבות שלא איחרו לבוא  החלו אף הם בפרברי העיר.

העיר, שהוקמה במקור על ידי אנגלים פוריטנים, הלכה וגדלה, הוכרזה כבירתה של מדינת מסצ'וסטס, וכיום היא נחשבת לעיר הגדולה ביותר בכל
ניו אינגלנד ולמרכז כלכלי, תעשייתי ותרבותי של כל האזור. עם זאת, חיים בה "רק" כ- 620,000 תושבים בעיר עצמה, וכחמישה מיליון במטרופולין – ובמונחי ארצות הברית מדובר עדיין בעיר לא מאוד גדולה.
בתי מלון בעיר בוסטון  |  כתבות על ניו אינגלנד וניו יורק
 
בוסטון, מסצ'וסטס
בוסטון – כאן החלה המהפכה האמריקאית (צילום: Sean Pavone)

שביל החירות, בוסטון
שביל החירות מסומן באבני שפה אדומות ומשולט לכל אורכו (צילום: jimfeng)
 

בריכת הצפרדעים של הצבא הבריטי

נתיב החירות הפך למוקד משיכה מרכזי של העיר, גם עבור אזרחים אמריקניים וגם עבור כל מי שהיסטוריה בכלל והיסטוריה של ארצות הברית בפרט הם בתחומי העניין שלו. נקודת המוצא של המסלול, בן ארבעת הקילומטרים, היא בפארק הציבורי הראשון בארצות הברית, הבוסטון קומון (Boston Common), שהוקם בשנת 1634. כרי הדשא הנרחבים של הפארק משתרעים על שטח של כ-200 דונם וכוללים בהם גם בריכת צפרדעים ענקית. קשה להאמין אך באווירה הפסטורלית הזו, סמוך לבריכה הרגועה, נהגו השלטונות להוציא להורג את פורעי החוק.

הבריכה מהווה תחנת חובה במסלול החירות: כאן חנו גדודי הצבא הבריטי עת החלו ההתנגשויות האלימות עם המתיישבים בתחילת שנות השבעים של המאה ה-18. מראשית ימיו היווה הפארק במה ציבורית עבור דוברים ייחודיים וליברליים, ואירח אירועי תרבות, הפגנות המוניות, נאומים חשובים והופעות ענקיות של גדולי הזמרים.

מעל לפארק נמצאת גבעת ביקון (
Beacon Hill), אשר במאה ה-18 הפכה לאזור מגורים יוקרתי, שנותר כזה עד היום. לא רחוק משם, ממרומי גבעה שכנה, בוהקת למרחוק כיפת הזהב של בית הנבחרים של מדינת מסצ'וסטס. צורתו החיצונית של הבניין, אשר נבנה בשנת 1795 שימשה השראה למבנה הקפיטול שבוושינגטון כמו גם לבתי נבחרים של מדינות נוספות בארה"ב.
בתי מלון באזור גבעת ביקון

פארק בוסטון קומון
בוסטון קומון  הפארק הציבורי הראשון בארה"ב (צילום: Deejpilot) 
 

טבח בוסטון – ההתנגדות מגיעה לרתיחה

במרץ 1770 התרחשה התנגשות אלימה בין נציגי השלטון האנגלי לבין המתיישבים הממורמרים. בכיכר קטנה מתחת בית הממשל הישן (Old State House) של בוסטון (אותו נוכל לראות במסגרת הסיור בנתיב, כמו גם את אותה כיכר), התקבצו מתיישבים זועמים שהפגינו, התגרו בחיילים וזרקו עליהם חפצים כמחאה על התנהגות משפילה ומיסוי מופרז. הפעם, שלא כבפעמים דומות אחרות, החלו החיילים האנגלים לירות אל עבר הקהל ובתוך כך להרוג חמישה מהם ולפצוע שישה נוספים.

אירוע זה, המכונה "טבח בוסטון"
(The Boston Massacre) נחשב לניצוץ שהצית את המהפכה – את מלחמת העצמאות של ארצות הברית. כמעט שש שנים מאוחר יותר, ב-18 ביולי 1776, ממרפסת אותו בית, הוקראה מגילת העצמאות של ארה"ב בפני המון נרגש.

בית הממשל הישן, בוסטון
בכיכר שמתחת בית הממשל הישן התרחש טבח בוסטון (צילום: CC M.Gustave)
 

בעקבות פול רוויר – הגיבור הלאומי

בנתיב החירות זרועים גם אתרים המספרים את סיפורן של דמויות מרכזיות במאבק לעצמאות. אחד המעניינים שבהם הוא ביתו של פול רוויר (Paul Revere– סמל ומופת לפטריוט אמריקני, אשר את שמו מכיר כל תלמיד בית ספר בארה"ב. רוויר, שהיה סוחר וצורף כסף וזהב, דהר על סוסו בלילה אחד באפריל שנת 1772 (מה שלימים כונה "רכיבת החצות של פול רוויר"), חצה את שטחם של הבריטים ועבר בית בית בדרכו, תוך שהוא מזהיר את המתיישבים מפני המתקפה המתוכננת נגדם.

כיום ניתן לבקר בביתו המשוחזר של פול רוויר
(The Paul Revere House), בפסל המנציח אותו על סוסו (Paul Revere Statue) ובכנסייה הצפונית (Old North Church), אשר ממגדלה ניתן היה לצפות בקווי הבריטים ובהיערכותם לקרב. אחד הדברים המרתקים בתולדות חייו של רוויר הוא שהוא המשיך "לעשות כותרות" בתחומים נוספים, ונחשב למי שהגה את רעיון הייצור ההמוני של המתכת  מה שהופך אותו בעיני רבים למייסד התעשייה האמריקנית.
פול רוויר מונצח בבוסטון
ביתו המשוחזר של פול רוויר, ופסלו על רקע הכנסייה הצפונית (צילומים: Pgiam and traveler1116)
 

ביקור בספינה הבלתי מנוצחת

את הסיור בנתיב החירות מסיימים בנמל – פה טמונים חוזקה ויכולת ההתפתחות המהירה של העיר. מבקרים במוזיאון ספינת הקרב קונסטיטושן (USS Constitution Museum), שהשתתפה בלחימה שבין ארה"ב ואנגליה  לאחר שהאחרונה איימה על נתיבי הסחר הימי האמריקני. ספינה זו זכורה גם בזכות העובדה שמעולם לא נוצחה בקרב ימי בכל שנות שירותה הארוכות בצי האמריקני. מול הספינה ניצב בניין ישן ואפור, בו נמצא חלקו השני של המוזיאון ובו גם נערכים אירועים, סדנאות וטקסים. התערוכות במוזיאון אינטראקטיביות ומתאימות לכל הגילים. 

USS מוזיאון ספינת הקרב, בוסטון
מוזיאון ספינת הקרב קונסטיטושן  אטרקציה לכל הגילים (צילום: Ken Lund)
צדפות רבותיי, צדפות

המסעדה Union Oyster House – שנפתחה בראשית המאה ה-18 ונחשבת למסעדה הוותיקה ביותר בארה"ב שעדיין פועלת  אינה נכללת בין אתרי שביל החירות, אך ממש במקרה היא ממוקמת "על הדרך", מקריות שמצדיקה הפסקת צדפות!

אם תהיתם מהו "האוכל המקומי" בבוסטון, תשמחו לשמוע שאין זה "מקדונלד'ס" וגם לא "נקניקייה בלחמניה" כי אם מאכלי ים משובחים, ובפרט – צדפות. למעשה, עבור תושבי המקום וסביבתו, לגימת תוכנן של כתריסר צדפות נחשבת לארוחת צהריים מקובלת מאוד. אין פלא אם כך שמול בר הצדפות במסעדה משתרך תור ארוך בכל שעה ביום. מומלץ להצטרף לתור ולהתנהג כ"בוסטוני".

מסעדת הצדפות המפורסמת בבוסטון
מסעדת הצדפות המפורסמת היא הוותיקה ביותר בארה"ב שעדיין פועלת (צילום: CC jpellgen)
 

אנדרטה לזכר השואה – על נתיב החירות

כאשר חוצים את נתיב החירות במרכז העיר, לא ניתן להתעלם מהאנדרטה המרשימה שנבנתה כאן לזכר השואה (The New England Holocaust Memorial) – שישה מגדלי זכוכית נישאים הניצבים על שביל מרוצף באבני גרניט. הכניסה לשביל זה עוברת בין שתי מצבות גרניט מסיביות, שביניהן קבורה "גלולת זמן" ובה שמות הנספים בשואה שקרוביהם התגוררו במדינות ניו אינגלנד בשנת 1995, עת הוקמה האנדרטה.

אנדרטה לזכר השואה, בוסטון
על נתיב החירות נמצאת גם אנדרטה מרשימה לזכר השואה (צילום: CC MarissaHuber)

חוגגים במסיבת התה

אחד האתרים ההיסטוריים החשובים בבוסטון נמצא מחוץ לנתיב החירות. בתעלת פורט פוינט (Fort Point Channel) ישנו מוזיאון מיוחד המוקדש לסיפורה של מסיבת התה של בוסטון (Boston Tea Party– אירוע מכונן שהתרחש בדצמבר 1773, ונחשב לאחד האירועים שהובילו לפרוץ מלחמת העצמאות. במסגרת ה"מסיבה" השליכו לים מתנגדי השלטון את כל מטען התה שהגיע באוניות מאנגליה. במוזיאון האינטראקטיבי (Boston Tea Party Ships & Museum) המבקרים לוקחים חלק במהפכה (מהצד האמריקני כמובן) ומשליכים גם הם מהסיפון את חבילות התה האנגלי, תוך שהם נכנסים לאווירה עם שחקנים בבגדים תקופתיים שמנחים את האירוע.
 
מוזיאון מסיבת התה של בוסטון
מוזיאון אינטראקטיבי מספר את הסיפור ההיסטורי של מסיבת התה של בוסטון (צילום: CC damian entwistle)
 

ביקור באוניברסיטה העתיקה והמובילה בארה"ב

כשמסיימים את המסלול מומלץ לפקוד אתר נוסף שהפך למוקד עלייה לרגל אוניברסיטת הרווארד (Harvard University), השוכנת בעיר קיימברידג' (Cambridge) שסמוכה לבוסטון. רובע האוניברסיטה, הססגוני והקוסמופוליטי, נמצא בעיירה אשר הוקמה בשנות ה-30 של המאה ה-17, סביב האוניברסיטה  שמהווה את המוסד להשכלה גבוהה הוותיק ביותר בארה"ב (הוקמה בשנת 1636). בתחומי האוניברסיטה הוקמו מספר מוזיאונים מעניינים. הייחודי שבהם הוא המוזיאון הבוטני המאחסן בין כתליו עשרות דגמים של פרחים ושל חרקים בסביבתם הטבעית  כולם דגמים מדויקים העשויים מזכוכית, מדהים עד כמה הם דומים ל"דבר האמיתי" (צריך ממש להתאפק כדי לא לגעת...).  
בתי מלון בעיר קיימברידג' 

 
אוניברסיטת הרווארד, קיימברידג'
אחד המבנים של אוניברסיטת הרווארד היוקרתית (צילום: romanbabakin)


מלון מומלץ במרכז בוסטון

מלון אינטרקונטיננטל בוסטון (InterContinental Boston) ממוקם בקרבת אתרי נתיב החירות ומוזיאון הילדים של בוסטון (Boston Children's Museum). החדרים גדולים ומרווחים, וכוללים מיזוג אוויר, ספה, מיני בר, מכונת קפה, טלוויזיה גדולה ואינטרנט אלחוטי בחינם. תמצאו כאן גם בריכה, חדר כושר ומרכז בריאות וספא המציע מבחר עצום של טיפולי בריאות, פינוק ויופי (בתשלום). במלון פועלים מספר ברים ומסעדות, ומחוצה לו תמצאו עוד מבחר אפשרויות. 

מלון אינטרקונטיננטל בוסטון
מלון אינטרקונטיננטל בוסטון
  מיקום מעולה על שפת הנמל, בקרבת נתיב החירות


שביל החירות מעורר תחושה חגיגית בקרב הצועדים בו לראשונה, גם אם אינם פטריוטים אמריקניים. דגלי פסים וכוכבים מתנוססים לכל אורכו ומזכירים לנו שגם לידתה של הדמוקרטיה המשפיעה ביותר בעולם הייתה כרוכה במאבק, בזיעה ובדם.

מידע נוסף

בתי מלון בבוסטון
השכרת רכב בארה"ב

כתבות נוספות

טיול כוכב בניו המפשייר
טיול שלכת בניו המפשייר
מפלי הניאגרה - תצוגת תכלית של הטבע
אתרים נבחרים בניו יורק
המבנים האייקוניים של ניו יורק


רמי דברת אודות הכותב
ד"ר רמי דברת מטייל בעולם עם מצלמה, ביקר עד כה ביותר מ-70 מדינות ברחבי העולם, והיד עוד נטויה...
מרצה באקדמיה בתחום הפסיכולוגיה הארגונית, בעל ניסיון עשיר בהרצאות למגוון קהלים, גופים ומוסדות
.
דוא"ל: 
ramidov@zahav.net.il

רמי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר