פרובינציות וטריטוריות בקנדה
מאת: כרמית וייס 


לא קל להתמצא בקנדה, מדינה מגוונת, בעלת מרחבים אין סופיים, השנייה בגודלה בעולם (מבחינת שטח). יקל עלינו מעט אם נחלק אותה לאזורים וננסה להבין את המאפיינים של כל אחד מהם.


כתבה שמנסה לעשות סדר במדינה השנייה בגודלה בעולם.
 
שמורות הרוקיס הקנדיים, מפלי סאנוופטה, כביש הקרחונים 
נופים מסעירים, אחד מהמפלים הרבים בהרי הרוקי הקנדיים שבמערב קנדה   (צילום: Nick Fox)
 

חלוקת קנדה למחוזות

קנדה מחולקת ל- 10 פרובינציות ועוד 3 טריטוריות. לכל פרובינציה רשות שלטונית משלה, לה ניתנת סמכות רבה בנושאי חינוך, בריאות, סעד ועוד. הטריטוריות, הנמצאות באזורים הצפוניים והמרוחקים של קנדה, הן בעלות סמכויות שלטון מעטות יותר, ובהן הממשל הפדרלי הוא בעל הסמכות השלטונית העיקרית. לפרובינציות ולטריטוריות בתי מחוקקים משלהן, שבהם רק בית אחד (בניגוד לבית המחוקקים של קנדה, המורכב מבית תחתון ועליון).

בואו נצא לטיול קצר בפרובינציות ובטריטוריות של קנדה.
לנוחותכם קיבצנו את אותן לפי אזורים.
נתחיל בפינה הדרום-מזרחית, נמשיך מערבה ואז נצפין ונחזור מזרחה (בכיוון השעון).
 
מפת קנדה
מפת קנדה בחלוקה למזרח ומערב   (מקור: d-maps.com)
כתבות על מזרח קנדה  | 
כתבות על מערב קנדה
להגדלה לחצו על המפה


שפיצברגן

הפרובינציות האטלנטיות (Atlantic Provinces

ארבע הפרובינציות הקטנות ביותר של קנדה, נמצאות כולן בדרום-מזרח המדינה, ומאופיינות בחופי ים מפורצים, מסורת ימית, כפרי דייגים קטנים ותרבות פולקלור עשירה. בעבר היה הדייג פרנסתם העיקרית של התושבים כאן, אך כיום מחליפים אותו התעשייה עתירת הידע, המחקר, החינוך והתיירות.
האזור מציע ערים עתיקות, בהן: הליפקס (Halifax), סידני (Sydney, Nova Scotia), סנט ג'ון (St. John's), שרלוטאון (Charlottetown), פרדריקטון (Fredericton) ועוד.
 

נובה סקוטיה (Nova Scotia)

זהו חצי-אי, המחובר ליבשת צפון אמריקה במיצר יבשה, הנקרא מיצר צ'יגנקטו. גם האי כף ברטון, מצפון לחצי האי, שייך לפרובינציה. השם נובה סקוטיה, שפירושו "סקוטלנד החדשה" (או בהיגוי הרווח: נובה סקושה), ניתן לחצי האי על שום המתיישבים הסקוטים שנשלחו לכאן על ידי בריטניה, בשנת 1620, להקים בו מושבה. זאת למרות שתכניתם לא יצאה אל הפועל, בעקבות הסכם עם הצרפתים, שהקדימו אותם.
נובה סקוטיה היא אחת מארבע הפדרציות הראשונות שהצטרפו לקונפדרציה, ב-1 ביולי 1867.

לוננברג, נובה סקוטיה
אם זה מזכיר לכם את אירופה, אתם לא טועים - 
חבל נובה סקוטיה  (צילום: John Piercy)
 

ניו ברנזוויק (New Brunswick)

הפרובינציה השניה הקטנה ביותר בקנדה, הן בשטחה והן במספר תושביה, גובלת במדינת מיין שבצפון ארצות הברית. גם היא כשכנתה, נובה סקושה, היתה בין ארבע מקימות הקונפדרציה. 80% משטחה מכוסה יערות. פרדריקטון (Fredericton), בירת הפרובינציה, היא עיר אוניברסיטאית, בה נמצאת הקתדרלה העתיקה ביותר בצפון אמריקה.
 

אי הנסיך אדוארד (Prince Edward Island )

אי באוקיינוס האטלנטי, בקרבת חופי נובה סקושה וניו-ברנזוויק. זוהי הפרובינציה הקטנה ביותר של קנדה, רק 5,660 קמ"ר, עם 138 אלף תושבים.
הסופרת לוסי מוד מונטגומרי, שהושפעה מנופיו הפסטורליים של האי, כתבה את עלילותיה של האסופית בנופי האי.
 

ניו-פאונדלנד ולברדור (Newfoundland and Labrador)

פרובינציה זו כוללת את האי ניו פאונלנד, הנמצא באוקיינוס האטלנטי, לא הרחק מחופי היבשת, וחלק מחצי האי לברדור. בפרובינציה מיעוט קטן של אסקימואים ואינדיאנים, אך הרוב הם אירופאים, הדוברים ניב מיוחד של אנגלית – אנגלית ניו-פאונלנד.

ניו פאונדלנד
ניו פאונלנד, אחת מארבע הפרובינציות האטלנטיות של קנדה  (צילום: Robert Ciavarro)
 
 
נעזוב את הפרובינציות האטלנטיות ונמשיך לטייל מערבה, אל שתי הפרובינציות הגדולות ביותר של קנדה – קוויבק ואונטריו.
 

קוויבק (Quebec)

קוויבק היא הפרובינציה הגדולה ביותר בקנדה (1.5 מיליון קמ"ר) והשניה במספר תושביה (7.5 מיליון). 90% מתושבי קוויבק חיים באזור הפורה שסביב נהר סנט לורנס, בהם גם תושבי עיר הבירה קוויבק סיטי (Quebec City) והעיר הגדולה בפרובינציה מונטראול (Montreal).
זוהי הפרובינציה היחידה בקנדה בה האנגלית אינה שפה ראשונה, אלא צרפתית. גם היא אחת מארבע הפרובינציות הראשונות שהצטרפו לקונפדרציה. נופי קוויבק מתאפינים באדמות חקלאיות וכפרים עתיקים.
אם חשקה נפשכם בפנקייק בסירופ מייפל, לא תתקשו להשיג זאת כאן, אצל יצרנית המייפל הגדולה בעולם.

אונטריו (Ontario)

באונטריו, שכנתה של קוויבק ממערב, מתהפכות היוצרות – פרובינציה זו היא השניה בשטחה בקנדה (כמיליון קמ"ר), אך הראשונה במספר תושביה (12.5 מיליון). גם היא, כשכנתה, שייכת לארבע הפרובינציות הראשונות בקונפדרציה.
עיר הבירה של הפרובינציה, טורונטו (Toronto), היא העיר הגדולה ביותר בפרובינצית אונטריו, אך לאונטריו יש הכבוד לארח בתחומה גם את בירת קנדה אוטווה (Ottawa).
אונטריו שוכנת לחופיהם של האגמים הגדולים (Great Lakes), המסמנים את מרבית גבולה עם ארה"ב. אחד מהם, אגם אונטריו, שפירושו באינדיאנית "מים יפים", גם נתן לפרובינציה את שמה.
הנהרות הרבים בשטחה, שהגדול בהם הוא נהר ניאגרה (כן, כן, זה מהמפלים), משמשים לייצור חשמל, שחלקו אף מיוצא לפרובינציות השכנות ולארה"ב.
וכמובן, אף תייר לא מפספס את מפלי הניאגרה (Niagara Falls) האדירים, מפלאי הטבע של התבל, אותם חולקת קנדה עם ארה"ב.
לינה בעיירה ניאגרה פולס, קנדה  |
 כתבה על מפלי הניאגרה

מפלי הניאגרה, ניאגרה פולס, קנדה
מפלי הניאגרה המפורסמים, שרבים משלבים אותם בטיול בארצות הברית (צילום: Bruno Valenzano)
 
מפת קנדה
מפת קנדה בחלוקה למזרח ומערב   (מקור: d-maps.com)
כתבות על מזרח קנדה  | 
כתבות על מערב קנדה
להגדלה לחצו על המפה
 

מרכז קנדה - פרובינציות הערבה (Prairies)

פרובינציות אלו במרכזה של קנדה - מניטובה, ססקצ'ואן ואלברטה, מאופיינות בנופי ערבה רחבי ידיים, מיושבים בדלילות, עקב מיעוט הגשמים. זהו נוף שלא היינו מצפים למצוא בדרום קנדה. אך יש כאן גם הרים, גבעות, אגמים, חופים וערי כרך ענקיות. כשאנו מגיעים אל מערב אלברטה, מתחילים לטפס אל חלקם הקנדי של הרי הרוקי הגבוהים והמושלגים. הרי הרוקי מושכים אליהם את מרבית התיירים בזכות נופיהם עוצרי הנשימה, שצוירו ביד אמן מוכשר במיוחד.
כתבה על שמורות הרוקיס הקנדים
 

מניטובה (Manitoba)

שכנתה ממערב של פרובינציית אונטריו, גם היא מדרום למפרץ הדסון. למעלה ממחצית תושבי הפרובינציה מתגוררים בעיר הבירה שלה וויניפג (Winnipeg), המכונה על ידי תושביה "ווינְטֶרְפֵג" (winter=חורף), על שום הקור העז השורר בה, עקב רוחות הצפון הארקטיות שנושבות כאן. זוהי העיר הגדולה היחידה בפרובינציה זו, שחלקיה האחרים מיושבים בדלילות. בתחומה נמצאים שלושה אגמים גדולים: וויניפג, מניטובה ו- וויניפגוסיס.
כתבה על העיירה צ'רצ'יל - בירת דובי הקוטב
 
דובים בעיירה צ'רצ'יל, קנדה
דובי קוטב מתרכזים ב
עיירה צ'רצ'יל שבמניטובה בתחילת כל חורף,
מחכים שמפרץ הדסון יקפא והם יוכלו לצאת לכיוון הקוטב הצפוני 
(צילום: מולה יפה)
 

סָסְקָצ'ואן (Saskatchewan)

הפרובינציה שממערב למניטובה, נקראת על שמו של הנהר הזורם בה, נהר ססקצ'ואן, שפירושו בשפת האינדיאנים "המים הזורמים מההר". צפיפות האוכלוסייה כאן היא מהנמוכות בקנדה. עיר הבירה היא רג'ינה והעיר הגדולה ססקטון.
 

אלברטה (Alberta)

פרובינציית אלברטה שוכנת למרגלות רכס הרי הרוקי, המפרידים בין אלברטה לשכנתה ממערב בריטיש קולומביה. הרי הרוקי הגבוהים, בעלי הנופים עוצרי הנשימה, מושכים אליהם מיליוני תיירים כל שנה, בעיקר בקיץ. שני פארקים לאומיים ענקיים הם האטרקציה העיקרית כאן - הפארק הלאומי באנף (Banff) והפארק הלאומי ג'אספר (Jasper ), שאת יופיים קצרה היריעה מלתאר. בחורף נוהרים רבים אל אתרי הסקי של הרי הרוקי.
העיר קלגרי (Calgary), למרגלות הרי הרוקי, היא העיר הגדולה ביותר, ואדמונטון (Edmonton) היא עיר הבירה של אלברטה. באלברטה מפיקים נפט וגז טבעי, וכן ביטומן, המופק מחולות הזפת שבפרובינציה. גידול בקר הוא ענף החקלאות המוביל.
טיול חורף ברוקיס הקנדיים  |  מסלולי הליכה בשמורות הרוקיס הקנדיים
 
שמורות הרוקיס הקנדיים, אגם לואיז, באנף 
אגם לואיז, הפנינה של הרי הרוקיס הקנדים  (צילום: onepony)
 


את סיורנו ממזרח למערב נסיים בפרובינציה, שהיא מהאטרקטיביות ביותר עבור המטיילים.
 

בריטיש קולומביה (British Columbia)

הפרובינציה המערבית ביותר של קנדה, שוכנת לחופי האוקיינוס השקט. בירתה, העיר ויקטוריה, נמצאת על האי ונקובר, אי גדול בקרבת חופיה המערביים. גם שמה של העיר הגדולה ביותר בפרובינציה הוא ונקובר, אך היא נמצאת ביבשת ולא על האי ונקובר. בריטיש קולומביה חולקת יחד עם שכנתה אלברטה את רכס הרי הרוקי הקנדים, ובשטחה לא פחות משבעה פארקים לאומיים, שהמפורסם בהם הוא פארק הגליישר (Glacier National Park).
העיר ונקובר, קנדה
העיר ונקובר, העיר הגדולה בבריטיש קולומביה ואחת הערים היפות בעולם  (צילום: dan prat)
 

הטריטוריות הצפוניות של קנדה

נלבש עוד סוודר ומעיל חם, ונצפין אל שלושת הטריטוריות הצפוניות של קנדה, ארץ מיושבת בדלילות, שיד אדם כמעט לא נגעה בה. שלוש הטריטוריות של קנדה, הן בעלות אקלים ארקטי ותת-ארקטי (subarctic) וצפיפות אוכלוסייה נמוכה ביותר. חלקן הצפוני נמצא מעבר לחוג הקוטב הצפוני, מה שמבטיח לנו טמפרטורות הרחק מתחת לאפס ונופי טונדרה קפואים. כאמור, הטריטוריות הן בעלות סמכויות שלטוניות פחותות מאלו הניתנות לפרובינציות.
 

יוקון (Yukon)

הטריטוריה בקצה הצפון מערבי של קנדה, גובלת עם אלסקה במערב. מתגוררים בה 30 אלף תושבים בלבד, בצפיפות של 0.06 תושבים לקמ"ר. רוב התושבים חיים בעיר הבירה ויטהורס. האקלים הוא ארקטי ותת-ארקטי, יבש וקר מאד. שמה של הטריטוריה ניתן לה על שם נהר יוקון הזורם בה.
בשטחה נמצא הפארק הלאומי קלואן, שהוכרז אתר מורשת עולמית של אונסק"ו, וכן הפארקים וונוט ואיוואוויק.
כתבות על אלסקה  |  מסלול קצר: המיטב של אלסקה ויוקון
 

הטריטוריה הצפון-מערבית (Northwest Territories)

בטריטוריה השניה בגודלה, ששטחה 1.3 מיליון קמ"ר, מתגוררים רק 42,000 תושבים, בצפיפות של 0.037 תושבים לקמ"ר. לא פחות משמונה שפות רשמיות נהוגות בטריטוריה, והתושבים זכאים לקבל שרות מהרשויות בכל אחת מהן.
בטריטוריה ארבעה אתרי טבע, שהוכרזו כאתרי מורשת של אונסק"ו: אגם הדוב הגדול (Great Bear Lake), אגם העבדים הגדול (Great Slave Lake), נהר מקנזי ונהר נאהאני. אדמת הטריטוריה עשירה במשאבים גיאולוגיים – יהלומים, זהב וגז טבעי.
 

נונאווט (Nunavut)

זוהי הגדולה בין הפרובינציות והטריטוריות בקנדה, שטחה 2 מיליון קמ"ר, גדול ממערב אירופה כולה. מספר התושבים הוא הנמוך ביותר בקנדה, 29 אלף תושבים, בצפיפות של 0.01 לקמ"ר, הצפיפות הנמוכה ביותר בקנדה. 85% מהתושבים הם אינדיאנים, רובם בני שבט אינואיט. בטריטוריה איים רבים, ארקטים ותת-ארקטיים, ומרבית נופיה הם נופי טונדרה ארקטית.
רק בשנת 1999 קיבלה נונאווט את עצמאותה מידי הטריטוריה הצפון-מערבית, והפכה לחברה ה- 13 בקונפדרציה.
 
 טיול לצ'רצ'יל בעקבות דובי קוטב
כלבי האסקי סיבירי בעיירה צ'רצ'יל - בירת דובי הקוטב  (צילום: מולה יפה)
 

כמה מילים על מזג האוויר בקנדה

כמעט בלתי אפשרי להגדיר אקלים במדינה כה גדולה.
בחלק הדרומי ביותר של קנדה שורר אקלים דומה לצפון-מזרח ארצות הברית. בקיץ עשויות הטמפרטורות בדרום להגיע עד מעל 30 מעלות צלזיוס, אבל בחורף הן צונחות הרחק הרחק אל מתחת לאפס (מינוס 20 מעלות אינה טמפרטורה כה נדירה).
מכיוון שרוב עריה הגדולות של קנדה, להוציא את אדמונטון (Edmonton), שוכנות בדרום, הטמפרטורות בקיץ נעימות למדי ונוחות מאד למטיילים.
בצפון קנדה, בפרובינציות המיושבות בדלילות, משני עברי חוג הקוטב הצפוני, האקלים הוא ארקטי ותת-ארקטי (subarctic).
 
האזורים הדרומיים של הפרובינציות המזרחיות, אונטריו וקוויבק, הם בעלי לחות גבוהה מאד, בעיקר בקיץ, בעוד בפרובינציות המערביות – בריטיש קולומביה, אלברטה וססקצ'ואן, האקלים יבש הרבה יותר.
 
בקנדה נהוגה השיטה המטרית, לכן, בניגוד לשכנתה מדרום, כל הטמפרטורות מצוינות במעלות צלזיוס.
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר