הזמנות לחופשה שלך

מסלול קצר: המיטב של אלסקה ויוקון
מאת: נטע דגני


אלסקה ושכנתה, טריטוריית יוקון הקנדית, מציעות מרחבים אינסופיים של נופי בראשית משכרים, אך גם מרחקי נסיעה גדולים מאד. מסלול זה לוקח את המטיילים למקומות היפים ביותר, בתכנון קפדני של 12 יום, לאלו שזמנם מוגבל ורוצים לחוות את המיטב של אלסקה.


כדי לחוות את אלסקה ואת שכנתה ממזרח יוקון (Yukon), הטריטוריה (מחוז) הצפון-מערבית של קנדה, יש להקדיש להן זמן רב. למרות זאת, תכנון טוב של המסלול יצליח להוציא מחבל ארץ זה את המיטב, גם בזמן קצר יותר.
 
כביש דנאלי, אלסקה
כביש דנאלי, מהנופים המרהיבים של אלסקה  (צילום: נטע דגני)
 

12 יום של שכרון חושים

מסלול הטיול שאציע כאן קצר יחסית, והוא מיועד לכל אותם מטיילים שזמנם מוגבל והם אינם יכולים להקדיש לטיול באלסקה את חופשת הקיץ כולה. יחד עם זאת, זהו מסלול הלוקח את המטיילים אל המיטב של אזור זה, כך שמי שיצא אליו לא ירגיש שפיספס דבר.

נקודת מוצא:  ג'ונו
נקודת סיום:  אנקורג'
אורך המסלול:  2,800 ק"מ
עונה מומלצת:  סוף יוני עד תחילת ספטמבר.
למי מתאים: המסלול מתאים גם למטיילים בקרוואן וגם ללנים בבתי מלון, אם כי מעט קשה למצוא היצע קרוואנים אותם ניתן לשכור בג'ונו ולהחזיר באנקורג'.
 

מפת המסלול: תחילת המסלול - ג'ונו (A), היינס (B), אגם קלואן (C), פאקסון (D), שמורת דנאלי (E)
סוארד (
F), וויטייר (G), אולדז (H), אנקורג' (I) - סיום המסלול 
 

 ברירת מחדליום 1 – תחילת המסלול בגו'ונו

תחילת המסלול בבירת אלסקה, העיר ג'ונו (Juneau), השוכנת בדרום-מזרח אלסקה. רוב המטיילים יגיעו לכאן בטיסה וכאן גם ישכרו רכב. מומלץ לצאת לטיול רגלי במרכז העיר או לנסוע 10 ק"מ צפונה, לביקור בקרחון מנדנהל (Mendenhall Glacier), שהוא לשון קרח הגולשת לעמק משדה קרח עצום. פעילות נוספת מומלצת היא שיט אל הקרחונים של אזור טרסי ארם (Tracy Arm).
לינה: ג'ונו

לינה בעיר ג'ונו  | השכרת רכב  |   כתבה על דרום מזרח אלסקה
 
קרחון מנדנהל, אלסקה
קרחון מנדנהל, קצהו של שדה קרח עצום  (צילום: נטע דגני)
 

יום 2 – במעבורת להיינס

שיט במעבורת (עם הרכב) לעיירה היינס (Haines), הנמצאת 150 ק"מ צפונית לג'ונו. כדאי להזמין מקום מראש במעבורת באתר האינטרנט. שימו לב – המעבורת להיינס אינה פועלת כל יום, לכן יש לתאם את מועד הטיול למועדי ההפלגות. עם ההגעה להיינס אפשר לצאת לנסיעה לאורך נהר המנקז את אגם צ'לקוט (Chilkoot), ולחפש אחר דובי גריזלי.
לינה: היינס
 

יום 3 – טיול בהיינס וסביבתה

יום זה מוקדש לעיירה היינס, השוכנת על חצי-אי בין שני מפרצים ולמרגלות הרים מושלגים, ובסביבתה הקרובה. אפשר לצאת לרפטינג על מי נהר צ'ילקט (Chilkat), שיט קיאקים, טיול רגלי במגוון מסלולי הליכה וגם סתם לטייל בעיירה המיוחדת. בשעות אחר הצהריים מומלץ לנסוע לאורך הנהר המנקז את אגם צ'ילקוט
ולחפש דובי גריזלי.

לינה: היינס
לינה בעיירה היינס  | 
כתבה על שמורת לייק קלארק
 
אגם צילקוט, היינס, אלסקה
שיט על אגם צילקוט  (צילום: נטע דגני)
 

יום 4 – אל שמורת קלואן ואגם קלואן

יום זה מוקדש למחוז הקנדי יוקון. בבוקר יום זה מומלץ לנסוע מהיינס לעבר אגם קלואן (Kluane Lake) היפהפה. הדרך כולה מרהיבה ביופייה והאגם גם הוא נהדר (האמיצים שביניכם יכולים אפילו לנסות לרחוץ במימיו). כדאי לעצור במרכז המבקרים של שמורת קלואן (Kluane National Park), בה נמצא ההר הגבוה ביותר בקנדה – הר לוגן (5,959 מ'). מרכז זה (Sheep Mountain Visitor Information Center) שוכן כ-70 ק"מ מצפון ליישוב היינס ג'נקשן (Haines Junction) ובקרבתו כמה מסלולי הליכה.
לינה: ליד אגם קלואן
שעות נהיגה: כארבע שעות

לינה באזור היינס ג'נקשן  |  כתבה על מחוזות קנדה
 
אלסקה, אגם קלואן
אגם קלואן, האמיצים יכולים לרחוץ במימיו  (צילום: נטע דגני)

 

יום 5 – עופות מים בשמורת טטלין

במהלך יום זה צפויה נסיעה ארוכה (כ-650 ק"מ) חזרה לאלסקה - מאגם קלואן לאזור היישוב פאקסון (Paxson). הדרך חולפת סמוך לשמורת הציפורים טטלין (Tetlin National Wildlife Refuge), מקום מצוין לצפות בברבורים ובעופות מים אחרים באגמים ובביצות.
לינה: פאקסון
שעות נהיגה: כ-8.5 שעות
 

יום 6 – כביש דנאלי

נסיעה בכביש דנאלי היפהפה (כביש 8, שימו לב כביש זה אינו סלול. זהו כביש כורכר ברמה מצוינת שעביר לכל כלי רכב), אל עבר שמורת הטבע דנאלי (Denali National Park). בדרך, מומלץ לעצור ולצאת למסלול הליכה קצר על פסגת הר מקלרן (Maclaren Summit).
לינה: דנאלי
שעות נהיגה: כ-6.5 שעות

לינה בקרבת שמורת דנאלי
 
כביש דנאלי, אלסקה
נופים בכחול, ירוק ולבן, מראות על כביש דנאלי  (צילום: נטע דגני)
 

יום 7 – שמורת דנאלי

יום זה הוא יום של טבע ונוף בשמורת הטבע דנאלי, בה נמצא ההר הגבוה בצפון אמריקההר מקינלי (6,194 מ'). נסיעה באוטובוס של השמורה ותצפית כמעט וודאית על דובי גריזלי, אייל הצפון (Caribou) ואולי אף על זאבים ואייל קורא (Moose). כדאי להזמין מקום בהסעה עד אגם וונדר (Wonder Lake), ויש להצטייד בבגדים נגד גשם ובמזון ליום שלם.
יש להזמין לאוטובוס מקום מבעוד מועד (לפחות כמה שבועות מראש), באתר האינטרנט.
לינה: דנאלי
כתבה על ביקור בשמורת דנאלי
 
דוב גריזלי, שמורת דנאלי, אלסקה
דב גריזלי, שמורת דנאלי (צילום: נטע דגני)
 

יום 8 – אל חצי האי קינאי

נסיעה ארוכה דרומה לעיירה סוארד (Seward) שבחצי האי קינאי. אם תשכימו קום, ייתכן ותספיקו לצאת ביום זה לשעתיים או שלוש שעות של שיט נהרות, על נהר קינאי (Kenai) שצבע מימיו טורקיז (פרטים באתר האינטרנט). כדאי גם להיכנס לחניון הלילה קוורץ קריק (Quartz Creek), שבסביבתו דגי סלמון שוחים במעלה הזרם.
לינה: סוארד

לינה בעיירה סוארד
 
רפטינג על נהר קינאי, אלסקה
רפטינג על נהר קינאי, חצי האי קינאי  (צילום: נטע דגני)
 

יום 9 – פיורדים וקרחונים

שיט בין הפיורדים המרשימים של שמורת קינאי פיורדס (Kenai Fjords National Park), (פרטים באתר האינטרנט), ו/או טיול רגלי אל קרחון אקסיט (Exit Glacier).
על שמורת קינאי פיורדס בכתבה צפייה בבעלי חיים באלסקה
על קרחון אקסיט בכתבה על חצי האי קינאי
לינה: סוארד
 
שמורת קינאי  פיורדס, אלסקה
שמורת קינאי פיורדס, שיט בין פיורדים וקרחונים  (צילום: נטע דגני)
 

יום 10 – במעבורת לוואלדז

נסיעה ליישוב וויטייר (Whittier) ושיט במעבורת (עם הרכב) לעיירה ואלדז (Valdez). שימו לב – המעבורת לוואלדז אינה פועלת כל יום. יש להזמין מקום באתר האינטרנט ולתאם את מועד הטיול למועדי ההפלגות.
לינה: ואלדז
שעות נהיגה: כ-2 שעות
שיט: 3-4 שעות

לינה בעיירה ואלדז
 

יום 11 – ואלדז והסביבה

יום זה מוקדש לוואלדז ולסביבתה ומומלץ לצאת במהלכו לשיט אל קרחון קולומביה (פרטים באתר האינטרנט, כדאי להזמין מקום מראש). פעילויות מומלצות נוספות: תצפית על דגי הסלמון בכניסה לעיר ונסיעה לכיוון אליסון פוינט (Alison Point) שם ניתן לראות לעיתים דובים. כמו כן כדאי להסתובב במרינה של ואלדז, שם ניתן לראות לעתים קרובות לוטרות ים. אפשר גם לשלב ביום זה טיול ברגל אל גולד קריק (Gold Creek) או טיול אופניים.
לינה: ואלדז
 

יום 12 – סיום באנקורג'

נסיעה של כ-240 ק"מ לאנקורג' (Anchorage), העיר הגדולה ביותר באלסקה, בה מסתיים מסלול זה. בדרך אפשר לעצור בקרחון וורת'ינגטון (Worthington) ולצאת לטיפוס על הקרח (פרטים באתר האינטרנט, כדאי להזמין מקום מראש).
לינה: אנקורג'
שעות נהיגה: כ-5.5 שעות

לינה באנקורג'
 
קרחון אקסיט, אלסקה
קרחון אקסיט, אחד הקרחונים היותר נגישים באלסקה  (צילום: נטע דגני)

מידע נוסף על אלסקה

השכרת רכב בארה"ב

כתבות נוספות

לייק קלארק - הסוד השמור של אלסקה
טיול בעקבות נדידת בעלי חיים באלסקה
טיול בדרום מזרח אלסקה
ביקור בשמורת דנאלי
טיול בחצי האי קינאי
צפייה בבעלי חיים באלסקה

* נטע דגני היא מחברת הספר 'מדריך אלסקה - מסלולים'.

נטע דגני
 
אודות הכותבת
נטע דגני, נטע דגני, התגוררה בארצות הברית שנים רבות. כתבה 15 מדריכי טיולים על ארה"ב (כולל אלסקה) וקנדה מסדרות 'מסלולים' ו'זום-אין', שחלקם הפכו במהלך השנים להיות רבי מכר בתחומם. בעלת תואר שני בביולוגיה ימית. יועצת ומתכננת טיולים בהתאמה אישית.
לאתר של נטע www.maslulim-america.com

נטע עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 14568
72440
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!