טיול בעקבות נדידת בעלי חיים באלסקה
מאת: רענן גבאי


בעלי חיים מסוימים ניחנו ביכולת מעוררת השתאות – לנדוד למרחקים אדירים, ללא GPS, ללא צידה לדרך וכנגד כל הסיכויים. אלסקה היא צומת סואן לשלושה מסלולי נדידה מהמרתקים, הארוכים והמאתגרים ביותר בעולם: נדידת דגי הסלמון, נדידת הלווייתנים ונדידת איילי הצפון.  


אלפי פרטים הנעים יחד בנחישות, כזרם שאין לעמוד בדרכו, תוך שהם מניעים מערכות אקולוגיות שלמות ויוצרים חגיגה צבעונית ושוקקת חיים. טיולים שמטרתם צפייה בבעלי החיים הנודדים הם הימור, שאם מצליח  מתגמל את המטיילים בחוויה עוצמתית שאין שנייה לה. בכתבה אפרט את המקומות באלסקה שבהם הסיכוי למפגש עם בעלי החיים בעת הנדידה – גבוה.

1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

רוצים לצפות בדובים? לכו בעקבות דגי הסלמון  (צילום: OST)
מחכים בסבלנות של דוב  (צילום: Kamchatka)
דגי הסלמו שוחים וקופצים במעלה הזרם  (צילום: DAPA images)
נדידת לווייתנים באלסקה (צילום: עופר גלמונד)
קאריבו, אייל הצפון, בכל שנה גומע מרחקים עצומים (צילום: רענן גבאי)
איילים בודדים חוברים לעדרים ענקיים בתקופת הנדידה (צילום: רענן גבאי)
דובים בנהר - גם הם בעקבות נדידת הסלמון (צילום: רענן גבאי)
 
מפת אלסקה ועליה האתרים המתוארים בכתבה, לצפייה בבעלי החיים הנודדים

(להגדלה לחצו על הפינה השמאלית העליונה) 


 ברירת מחדלדגי הסלמון

קודיאק (Kodiak), אלסקה. רק למשמע שם האי עולה מייד תמונת דובי גריזלי (דובי קודיאק, למעשה) עצומים המשחרים לטרף, וזה בדיוק מה שחיפשנו כאן. הגענו אל נהר הבאסקין (Buskin River), אליו הפנו אותנו התושבים המקומיים, והתחלנו בהמתנה למפגש המיוחל עם הדובים. מי הנחל היו עכורים למדי, ממש כהים, ודובים עדיין לא נראו בשטח. לאחר מספר דקות הבנו לפתע: הכתמים הכהים במים הם למעשה להקות ענק של דגי סלמון, בכמות בלתי נתפסת. עם הפנים אל מול הזרם, אלפי הדגים הצטופפו זה לצד זה ונראו כגוף אחד. לבסוף, גם הדובים הגיעו ולא היו מטיילים מאושרים מאיתנו, אך שאלה אחת לא חדלה מלנקר במוחנו: מהיכן הגיעו כל אותם אלפי דגי סלמון, ולאיזו מטרה?
 
דג הסלמון, או בשמו העברי דג אִלְתִּית, מתחיל את חייו במי נהר מתוקים ולאחר שגדל, עושה את דרכו לאוקיינוס, שם הוא מבלה את רוב שנותיו, ולבסוף חוזר למים המתוקים על מנת להתרבות. היתרון האסטרטגי של המהלך הוא שבמים המתוקים יש מעט טורפים בהשוואה למים המלוחים, והדגיגים שבוקעים יהיו מוגנים שם יחסית, בשלב הפגיע ביותר של חייהם. לעומת זאת, מרגע שהדגיגים מגיעים לגודל שבו הם כבר פחות פגיעים, הים הפתוח מהווה בית גידול אטרקטיבי, מכיוון שהוא עשיר יותר במזון.

האתגר: כדי להמשיך את האסטרטגיה המוצלחת הזו לאורך זמן, הדגים הבוגרים צריכים לחזור למים המתוקים כדי "לייצר" שם את הדור הבא. 

 
דגי סלמון במעלה הנהר
דגי הסלמון חותרים קדימה במעלה הנהר, כגוף אחד (צילום: רענן גבאי)
 

המסע אל הנהר – הסלמון חוזר הביתה

הדרך הארוכה בחזרה לנהר, שיכולה לארוך גם 3500 ק"מ, מלאה במכשולים: החל מהקושי הבסיסי שבשחייה נגד הזרם במעלה הנהר, דרך האתגרים הפיזיולוגיים הכרוכים במעבר בין מים מלוחים למתוקים, וכלה באינספור בעלי החיים האורבים לבשרם האדום של הדגים. מצד שני - מה שלא הורג מחשל. קשיים אלו הם ששומרים על איכות המין, מכיוון שרק הדגים החזקים ביותר שורדים את הדרך ומגיעים אל הנהר, להטיל את ביציהם.
 
חלק גדול מדגי הסלמון שבים לאותו נהר ואפילו לאותו מיקום מדויק על הנהר, בו הם התחילו את חייהם. עובדה זו מרשימה במיוחד כשלוקחים בחשבון את המרחק ואת הזמן שעבר בין השלבים.

נדידת הסלמונים, הידועה בשם
Salmon Run ("מרוץ הסלמונים" בתרגום ישיר, או "הגל העולה" בשפת התרמילאים), מניעה מערכת אקולוגית שלמה. בעלי חיים רבים כמו דובים, עיטמים לבני- ראש, שחפים, לוטרות ואפילו זאבים, מסתמכים על בשרם המזין של הסלמונים כחלק משמעותי מהתזונה שלהם. בנוסף, גופו של הסלמון רווי מינרלים ימיים והם מועברים ומעשירים את קרקעית הנחל והיער שמסביבו לאחר מותו, כך שאפילו הצמחייה בקרבת הנחלים נהנית מהנדידה.
כתבה על דובי גריזלי נהנים מנדידת הסלמון בלייק קלארק
 
דגי סלמון
רבים מהדגים לא זוכים להגיע בחזרה אל הנהר, אך בשרם מזין בעלי חיים רבים במערכת (צילום: רענן גבאי)  
 

אתרים לצפייה בסלמון, בדובים שבאים בעקבותיהם ובבעלי חיים נוספים

אם יצא לכם בעבר לראות תמונות של דובים שמנסים לתפוס דג סלמון במעלה המפל, קרוב לוודאי שתמונות אלו צולמו במפלי ברוקס שבשמורת קטמאי (Brooks Falls - Katmai National Park). המפלים נמצאים במרחק של שעת טיסה בערך (במטוס ימי קל) מערבה לעיירה הומר (Homer). סיורים לשמורה יוצאים מהומר או מהעיר אנקורג' (Anchorage), הרחוקה יותר.

אתר צפייה מוצלח נוסף בנדידת הסלמון, הוא ערוץ תלול בשם נחל סולומון (
Solomon Gulch), הנמצא אל מול העיירה היפהפייה ואלדז (Valdez). הערוץ נחסם במיוחד כדי להפנות את הדגים שמגיעים למקום אל המדגרה הסמוכה. במדגרה מרבים את הדגים באופן מלאכותי, על מנת לפצות על הפגיעה באוכלוסייה הטבעית שנגרמת על ידי הדייג המסחרי. בכל קיץ (יולי עד ספטמבר) מגיעים לכאן מיליוני דגים, מה שכמובן מושך גם בעלי חיים רבים אחרים, החל מעיטמים לבני ראש (Bald Eagle) וכלה בדובי גריזלי.
לינה בעיירה ואלדז

אחרונה חביבה היא נקודת הצפייה שנמצאת כ-6 מייל צפונית לעיירה סוארד (Seward). מדובר על נחל קטן עם מחסום מלאכותי שממוקם בלב יער גשם מרשים. מומלץ לעצור את הרכב לצד הכביש ולצפות בדגים מזנקים מעל המחסום במעלה הזרם. שימו לב, כמו בכל מקום שבו יש דגים, גם כאן יש סיכוי טוב לפגוש דוב סקרן (אחד או יותר).
כתבה על מפלי ברוקס ושמורת קטמאי  |  לינה בעיירה סוארד
 
דובים ודגי סלמון באלסקה
דובים, כמו בני אדם, נמשכים ונהנים מנדידת דגי הסלמון באלסקה (צילום: Municshooter)


לינה בעיירה סוארד ליד "נחל הדובים"

מלון בל אין דה וודס (Bell In The Woods B&B) הוא מלון משפחתי קטן וחביב, הממוקם בפאתי העיירה סוארד, בקרבת האטרקציה הגדולה שלה, המקום בו צדים הדובים את דגי הסלמון. יש בו חדרים לזוגות, סוויטות מפנקות ודירות היכולות להתאים למשפחות. ארוחת הבוקר מפנקת במיוחד, והיחס של המארחים ראוי לציון.

מלון מומלץ בעיירה סוארד, ליד נחל הדובים
מלון בל אין דה וודס – בקרבת נחל הדובים ליד העיירה סוארד


לווייתנים – הענקים הנודדים

דגי הסלמון הם לא בעל החיים היחיד באלסקה שגומע בנדודיו מרחקים ארוכים בכל שנה. באלסקה אפשר למצוא מספר רב של מיני לווייתנים: אורקה (Orca, או לווייתן קטלן), לווייתן בלוגה (Beluga whale), לווייתן קשות ראש (Bowhead whale), ולעתים אפילו לווייתן כחול (Blue whale). לא כל מיני הלווייתנים נודדים, אבל אלו שכן - עושים זאת בצורה מרשימה ביותר. שני המינים הבולטים בתחום הם הלווייתן גדול הסנפיר (Humpback whale)  והלווייתן האפור  (Grey whale).

הלוויתן גדול הסנפיר מגיע לאורך של 10 עד 16 מ' ומשקלו הממוצע הוא כ-35 טונות, מה שלא מפריע לו להגיח מהמים בקפיצות אקרובטיות לעיתים קרובות. מין זה נפגע קשות בתקופות השיא של ציד הלווייתנים בעולם, ומעריכים כי מספר הפרטים בעולם ירד מ- 125,000 במאה ה-20 לכ- 80,000 בימינו. כיום נעשים מאמצים כדי לשמור עליו מפני הכחדה.

הלווייתן האפור, הדומה בממדיו לגדול הסנפיר, זכה לכינוי
Devil fish (דג השטן) בשל האגרסיביות שהוא נהג להפגין כאשר היו מנסים לצוד אותו. כיום, הוא מכונה "החברותי", בשל נטייתו הלא רגילה לגשת לספינות הצפייה בלווייתנים ולבחון אותן מקרוב.
 
שני המינים מעבירים את חודשי החורף לאורך חופי מקסיקו והוואי, שם נולדים הצאצאים. במהלך הקיץ הם עולים עד אלסקה כדי ליהנות מהמזון העשיר של האוקיינוסים הצפוניים. מסע זה נמדד במרחק עצום של כ- 20,000 ק"מ בשנה. בין השנים 2012-2011 נצפה פרט של לווייתן אפור, שעבר מרחק חסר תקדים של 22,511 ק"מ, מה שהציב אותו בראש שיאני הנדידה של כל הזמנים בקרב היונקים.  
כתבה על מפגשים עם לווייתנים ובעלי חיים נוספים בחצי האי קינאי שבאלסקה
 
לווייתן באלסקה
הלווייתנים הם משיאני הנדידה של היונקים בטבע (צילום: עופר גלמונד) 
צפייה בלווייתנים נודדים באלסקה – אתרים נבחרים

בדרום מזרח אלסקה, מול שמורת גליישר ביי (Glacier Bay National Park), נמצא אחד מאתרי הצפייה בלווייתנים הטובים בעולם, ושמו פוינט אדולפוס (Point Adolphus). האזור עשיר בפלנקטון (plankton‏) – אורגניזמים זעירים המהווים את מזונם של הלווייתנים, ומסיבה זו הלווייתנים מבלים פה את כל הקיץ. היציאה לשמורה היא בהפלגה על גבי ספינה קטנה, מהעיירה הזעירה גוסטבוס (Gustavus). אל גוסטבוס ניתן להגיע באמצעות טיסה במטוס קל מעיר הבירה של מדינת אלסקה, ג'ונו (Juneau), שאורכת כחצי שעה.

מצפון לעיר ג'ונו ישנו אזור נוסף לצפייה בלווייתנים, שנקרא תעלת לין (Lynn Canal). מספר חברות שהתמחותן צפייה בלווייתנים יושבות בג'ונו ומציעות סיורים באזור. רוב החברות מתחייבות להחזר מלא במקרה שלא רואים לווייתנים בסיור, אבל השמועה אומרת שכבר יותר מעשר שנים שהן לא נאלצו להחזיר כסף לאף לקוח.

אם חשקה נפשכם בצפייה במיני לווייתנים נוספים, בהם לווייתן קטלן ולווייתן גדול סנפיר, אתם מוזמנים להגיע לשמורת קינאי פיורדס (
Kenai Fjords National Park), אליה יוצאות הפלגות מהעיירה הסמוכה סוארד. בנוסף לענקים המרשימים הנצפים פה לעיתים קרובות, נהנים בהפלגה מנופים מרהיבים של פיורדים נדירים ביופיים. בחודשים אפריל וספטמבר יוצאות גם הפלגות מיוחדות וייעודיות לצפייה בנדידה הגדולה של הלווייתנים האפורים.
כתבה על היעדים הנבחרים של אלסקה  |  לינה בעיר ג'ונו
 
צפייה בלווייתנים באלסקה
צפייה בלווייתנים נודדים פופולרית במיוחד בחודשים אפריל וספטמבר (צילום: עופר גלמונד)


מלון מומלץ בעיר ג'ונו

מלון בסט ווסטרן גרנדמא (Best Western Grandma) הוא מלון ברמת 3 כוכבים, בעיצוב קלאסי מקסים, נקי ונוח מאוד, עם ארוחת בוקר מצוינת. בכל החדרים יש פינת ישיבה, אמבט-ג'קוזי, מקרר, מיקרו ואמצעים להכנת שתייה חמה. המלון מארגן הסעות חינם למרכז העיר ולשדה התעופה. שימו לב שאין מעלית לקומה השנייה, אם זה מהווה בעיה עבורכם בקשו חדר בקומת הקרקע.

מלון מומלץ בעיירה ג'ונו, אלסקה
מלון בסט ווסטרן גרנדמא – מלון מקסים בעיצוב קלאסי בעיר ג'ונו


נדידת הקאריבו – אייל הצפון של אלסקה

עד כה עסקנו בנדידה של בעלי חיים ימיים, אבל אחת מתופעות הטבע המרשימות ביותר (והפחות מוכרות) באלסקה, מתרחשת דווקא על היבשה. הקאריבו (Caribou), הלא הוא אייל הצפון בגרסתו הלא מבויתת (בניגוד ל-Reindeer , קרוב משפחתו האירופאי), נודד בין אתרי חורף וקיץ שהמרחק ביניהם עשוי להגיע לאלפי ק"מ. נדידת האביב מתחילה בראשית חודש מרץ ונמשכת עד סביבות חודש מאי, ויעדה הוא שטחי ההמלטה של האיילים. במהלך תקופה זו מתאגדות הקבוצות לכדי עדר אחד ענק, שיכול להגיע לכ- 90,000 פרטים ואף יותר.

סוף חודש אוגוסט מסמל את תחילת הנדידה בחזרה לשטחי המחייה החורפיים. בשלב זה, לקראת עונת הייחום, מגיעות קרניו של הקאריבו לשיא תפארתן והזכרים הופכים לתוקפניים יותר. לאחר עונת ייחום קצרה ממשיכים האיילים בדרכם דרומה, קרני הזכרים נושרות והעדרים מתפצלים לקבוצות קטנות, לקראת עונת החורף הארוכה.

 
באלסקה קיימים כמה עשרות עדרים ענקיים של אייל הצפון, אשר גומעים מרחקים שונים במהלך הנדידה. חלקם צולח מרחק של כ-5,000 ק"מ, מה שהופך את נתיבם לאחד מנתיבי הנדידה היבשתיים הארוכים ביותר בעולם.
כתבה על צפייה בבעלי חיים באלסקה
 
אייל הצפון, קאריבו
לקראת הנדידה האיילים מתקבצים לכדי עדרים ענקיים  
(צילום: רענן גבאי) 
 

אתרים לצפייה באיילים מקרוב

שמורת דנאלי (Denali National Park & Preserve) היא אחת מהשמורות המפורסמות של אלסקה, והיא מהווה בית לעדר לא גדול של איילי הצפון. רובם המוחלט של המבקרים מגיע לכאן בחודשי הקיץ (יולי-אוגוסט), אז האיילים מפוזרים ברחבי הפארק בקבוצות שמונות כמה עשרות פרטים בדרך כלל. יש רק דרך עפר אחת שנכנסת לעומק השמורה והנסיעה בה מותרת לאוטובוסים המופעלים מטעם המקום. הנסיעה באוטובוסים מאפשרת לראות את האיילים מקרוב, אך הצפייה בהם אינה מובטחת וקצת מזל לא יזיק.
לינה באזור שמורת דנאלי

מי שרוצה לחוות את נדידת הקאריבו במלוא עוצמתה צריך להגיע אל האזורים הארקטיים של אלסקה, שם נמצאים העדרים הענקיים. באופן לא מפתיע, האיילים הפכו כאן למרכיב חשוב ביותר בתזונת הילידים. השמורה שביקור בה מספק את החוויה הפרועה ביותר היא המפלט הארקטי (Arctic National Wildlife Refuge), שמהווה בית לכמה עשרות אלפי איילים. השמורה רחוקה ונידחת, בצפון אלסקה, והגעה אליה מתאפשרת בטיסה של כשלוש שעות מהעיר פיירבנקס (Fairbanks). הטיסה אמנם ארוכה ולא זולה, אבל הנופים מהאוויר מרהיבים, וההזדמנות להסתובב בין כמה עשרות אלפי איילים היא משהו שלא קורה כל יום.
לינה בעיר פיירבנקס
 
נדידת אייל הצפון, קאריבו באלסקה
באזורים הארקטיים של אלסקה ניתן לצפות בכמה עשרות אלפי איילים נודדים  (צילום: mlharing)


המלצת לינה באזור פארק דנאלי

מקינלי קריקסייד קבינס (McKinley Creekside Cabinsממוקם בפאתי הפארק הלאומי דנאלי (Denali National Park), ומציע חדרים ובקתות לזוגות ולמשפחות עם נוף להרים והיערות שמסביב. חדרי האירוח כוללים חדר אמבטיה פרטי, מרפסת ו/או פטיו, מתקני ברביקיו, מקרר ומיקרוגל, מכונת קפה ואינטרנט אלחוטי בחינם. במקום פועל בית קפה ומאפייה המגישים ארוחות בוקר וערב מצוינות, וניתן גם לרכוש ארוחות צהריים ארוזות.
 
מלון מומלץ ליד פארק דנאלי, אלסקה
מקינלי קריקסייד קבינס  בקתות נהדרות לזוגות ולמשפחות, עם בית קפה המגיש ארוחות מצוינותבטיול באלסקה, בחודשי הקיץ במיוחד, נקרות הזדמנויות רבות לצפייה באחד המפגנים המרשימים ביותר של עולם החי – נדידה של להקות, עדרים או פרטים גדולי ממדים על פני מרחקים עצומים. אל בעלי החיים הנודדים נמשכים בעלי חיים נוספים – טורפים ברובם, ובני אדם – מטיילים נרגשים ברובם. 
 

מידע נוסף

השכרת רכב בארה"ב

כתבות נוספות 


רענן גבאי אודות הכותב
רענן גבאי הוא צלם טבע וטייל ותיק, שחרש את צפון אמריקה, ואזורים רבים אחרים בעולם, במשך חודשים ארוכים. כיום, מדריך בחברת "עופר גלמונד – טיולים לאלסקה" העוסקת בתכנון טיולים ובהדרכה באלסקה ובמערב קנדה. כשהוא לא מדריך מטיילים, הוא מתעסק בג'ודו ובקפוארה. לעמוד הפייסבוק של רענן.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר