הזמנות לחופשה שלך

כתבות והמלצות לטיול במקסיקו Mexico
צילום: Kirt Edblom


בירה
מקסיקו סיטי Mexico City
ערים מרכזיות
גואדלחרה Guadalajara, טיחואנה Tijuana, פואבלה Puebla, מורליה Morelia, מונטריי Monterrey, קנקון Cancun, וורהקרוז Veracruz, אקפולקו Acapulco.
משטר
רפובליקה פדרלית
אוכלוסיה
109.9 מיליון  (פי 15 מממדינת ישראל)
שטח
1,972,550 קמ"ר (פי 95 ממדינת ישראל)
אקלים
משתנה, בהתאם לאזורים  מאקלים טרופי למדברי
שפה
ספרדית, מאיה ובערך כ- 50 דיאלקטים אינדיאנים
דתות
 76% קתולים, 6% פרוטסטנטים
יהודים
כ – 50,000
מטבע
peso פזו מקסיקני, 1פזו  = 100 סנטבוס Centavos
הפרשי שעות
GMT -6 (ללא שעון קיץ, 8 שעות אחרי שעון ישראל)
קוד גישה טלפוני
52+
סיומת אינטרנט
mx


מקסיקו מחברת את צפון אמריקה למרכז אמריקה ואת הים הקריבי לאוקיינוס השקט. למרות השתייכותה לצפון אמריקה, יחד עם ארצות הברית וקנדה, בהרבה מובנים מקסיקו קרובה יותר לשכנותיה מדרום, מבחינת שפה, היסטוריה ותרבויות קדומות. במקסיקו חיים ילידים, שעד היום מקיימים אורך חיים מסורתי. זוהי מדינה עשירה בצבעים, בריחות, בטעמים וברוח חיים. ברירת מחדל

מקסיקו - הכל מהכל

מקסיקו היא בראש ובראשונה מגוון.
מגוון של תנאי שטח ותצורות נוף - מדבר, הרי געש, מכתשים, יערות גשם, נהרות, אגמים וחופים. מגוון של ערים - מאתרים ארכיאולוגיים, דרך המטרופולין הענק של
מקסיקו סיטי, ערים קולוניאליות בעלות טוויסט מקומי, ועד לכפרי דייגים קטנים לחופיה הפסטורליים. מגוון של קבוצות אתניות ושפות - מאיה, אצטקים, טולטקים, אולמקים. מטבח מגוון, מוסיקה ואומנות. באמת, אחד המקומות המרתקים בכל התחומים.

תולדותיה יוצאות הדופן של מקסיקו משתקפות במגוון הזה ויוצרות תרבות מורכבת ומופלאה, תרבות ששובה כל אדם. מקסיקו היא מדינה בעלת עבר מפואר של תרבויות ואימפריות - כמו האצטקים והמאיה, של כיבוש וקולוניאליזם, של מלחמות אזרחים ומהפכות. כל אלו חרוטים בהווה שלה, וכמו הרי הגעש, נושאים חברתיים רבים רוחשים תחת פני השטח גם כיום ומתפרצים פעם בכמה שנים.
כתבה על יעדים נבחרים לטיול במקסיקו
 
לבוש מקסיקני מסורתי
לבוש מסורתי טקסי  (צילום: Bruce Herman) 
 

מהותה של מקסיקו על רגל אחת

מקסיקו היא טקילה, מריאצ'י, סומבררו, קורונה, טאקוס, קקטוסים, פונצ'ו וגואקמולה. אבל היא גם הרבה מעבר לזה - היא השילוב המיוחד בין העבר להווה, בין המסורתי לחדשני, בין העתיק למודרני, בין הכפר למטרופולין, בין המדבר להר, לנהר, לחוף, בין השקט לרועש, בין הצבעוני למונוטוני ובעיקר בין המטייל לסביבה מופלאה.
מידע וטיפים למטייל במקסיקו
 
דייגים באגם פאצ'קוארו, מקסיקו
דייגים באגם פאצ'קוארו  (צילום: www.visitmexico.com)
 

מתי לטייל במקסיקו?

במקסיקו ניתן לבקר כל השנה, היות שמזג האוויר תמיד חם ברוב המקומות. החודשים אוקטובר עד יולי הם בדרך כלל התקופה הנעימה ביותר לבקר כאן. מיוני עד ספטמבר יחסית יותר חם ולח, במיוחד בדרום מקסיקו, ובין דצמבר לפברואר הטמפרטורות באזור ההרים בפנים הארץ מתקרבות לנקודת האפס. מיולי עד אוקטובר מוגדרת עונת ההוריקן בעיקר בחצי האי יוקטאן, אך למעשה, הוריקנים מעטים מגיעים לחופי מקסיקו. יותר נפוצות הסופות הטרופיות, שהן בסך הכל גשם ועננים ששוברים מעט את החום, ומסתיימות אחרי יום-יומיים. מקומות לינה בדרך כלל מוזמנים זמן רב מראש בתקופת השבוע הקדוש (סמאנה סנטה; השבוע שלפני חג הפסחא) ובתקופת חג המולד/ראש השנה האזרחית, שהיא עונת השיא בתיירות פנים וחוץ במקסיקו.
 
שוק בוואחקה, מקסיקו
שוק בוואחקה  (צילום: נטע פרנקל)

 

הגיאוגרפיה של מקסיקו

שטחה של מקסיקו: 1.97 מיליון קמ"ר.
גבולותיה: האוקיאנוס השקט במערב, הים הקריבי ומפרץ מקסיקו במזרח, ארה"ב בצפון, גואטמלה ובליז בדרום.
אורך קו החוף: 9330 ק"מ.

חלוקה גיאוגרפית: מקסיקו היא מדינה הררית, ובה שני רכסים המתנשאים מצפון לדרום ויוצרים סדרה של רמות מרכזיות רחבות, המכונות אלטיפלאנו סנטראל (Altiplano Central). בדרום, מתנשא רכס הנקרא סיירה מאדרה דל סור (Sierra Madre del Sur), המשתרע   על פני מדינת גררו (Guerrero) ומדינת וואחקה (Oaxaca), עד למיצר היבשה טאאואנטפק. ממיצר זה נמתחת רצועה צרה של אזורי שפלה לאורך חופי האוקיאנוס השקט, דרומה עד גואטמלה. על מישורים אלה חולשות רמות צ'יאפאס, ההופכות ליער גשם טרופי מהביל, שנמשך עד צפון גואטמלה. חצי האי השטוח והנמוך יוקאטאן הוא ערבה טרופית עד לקצהו, שם משתרע אזור צחיח ומדברי.
כתבה על הגיאוגרפיה של מקסיקו
 
מפת מקסיקו - בצפון מערב המדינה נמצא חצי האי באחה קליפורניה, במרכז נמצאת עיר הבירה מקסיקו סיטי (מסומנת בכוכב).
דרומה מהבירה נמצאות מדינות וואחאקה וצ'יאפס, וממזרח - חצי האי יוקטאן וריביירה מאיה.

(מקור המפה: Peterfitzgerald)

תנאי האקלים ועונות השנה במקסיקו

האקלים משתנה מטרופי למדברי. מזג האוויר במקסיקו משתנה בהתאם לטופוגרפיה: חם ולח לאורך מישור החוף, ואילו בפנים הארץ ובגובה רב, למשל בגואדלחארה (Guadalajara) או במקסיקו סיטי, נוח ומתון הרבה יותר. העונה החמה והגשומה חלה בחודשים מאי עד אוקטובר, והחודשים החמים והגשומים ביותר ברוב חלקי המדינה הם יוני עד ספטמבר. באזורי החוף הנמוכים יורדים משקעים רבים יותר מאשר באזורים הגבוהים של פנים הארץ. בחודשים דצמבר עד פברואר בדרך-כלל קריר יותר, ורוחות הצפון מקררות עד מאוד את פנים הארץ.
 
 Hierva el Agua, מקסיקו
נופים קסומים, Hierva el Agua  (צילום: ארז חזן)
 

מידע נוסף

מקסיקו סיטי - עיר ללא הפסקה
סיורי יום ממקסיקו סיטי
טיול עם ילדים במקסיקו
ענבל טיש
 
אודות הכותבת
ענבל טיש, אנתרופולוגית וחוקרת תרבויות אמריקה הלטינית באוניברסיטת תל אביב. חייתה תקופות ארוכות בדרום ומרכז אמריקה. דוברת ספרדית ומכירה את התרבות המקומית בצורה העמוקה ביותר. מתמחה ביעדים האינדיאנים של אמריקה.מספר צפיות: 62906
195440
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!