מתי לטייל בדרום אמריקה ומרכז אמריקה?

מתי לטייל בדרום אמריקה ומרכז אמריקה?
תכנון טיול לפי עונות ואירועים
מאת: דפנה אשכול


מתי מומלץ לנסוע אל...? היא השאלה שאני נשאלת הכי הרבה בעבודתי כיועצת ומתכננת מסלולי טיול. התשובה היא תמיד מורכבת, אבל באמריקה הלטינית, המשתרעת משני צדי קו המשווה וכוללת כל כך הרבה אזורי אקלים, היא ממש פאזל מרובה חלקים.


בכתבה אנסה לחבר יחדיו את כל חלקי הפאזל, כדי שאתם המטיילים תוכלו לשקלל אותם לתוך פאזל השיקולים שלכם.

מדינות דרום אמריקה ומרכז אמריקה
מרכז ודרום אמריקה - להרכיב את הפאזל של אמריקה הלטינית
להגדלה לחצו על התמונה
 

שינויי מזג האוויר הביאו אותי לחשוב...

אמריקה הלטינית, כלומר, המדינות בהן דוברים ספרדית ופורטוגזית, משתרעת ממקסיקו בצפון ועד פטגוניה בדרום. היא מורכבת ממדינות מרכז אמריקה ומדינות דרום אמריקה, שהמועד לביקור בהן שונה, לא רק בין חלקי היבשת אלא גם בין המדינות עצמן ובתוכן.
 
בחירת המועד האופטימלי לטיול מוכתבת קודם כל על ידי מזג האוויר ביעד – הטמפרטורות וכמויות המשקעים, שבאזורים הללו השינוי בהן הוא קיצוני מאוד ומוגדר בתור העונה הרטובה והעונה היבשה. אולם ישנן סיבות נוספות אותן חשוב לקחת בחשבון, כמו עונות החגים, חגיגות מקומיות ייחודיות, מחירים ועוד.


דרום אמריקההוריקנים, מפולות וכל מה שלא תרצו לפגוש...

כמו בכל רחבי הגלובוס, ההתחממות הגלובלית משפיעה גם על אמריקה הלטינית. ההוריקנים אלימים יותר, מפולות הבוץ תכופות יותר, והבצורת מכה בחוזקה במדבריות של צפון ארגנטינה וצ'ילה. אולם עדיין אפשר לשרטט קווים מנחים לבחירה בעונה המתאימה לטיול.

צפרדעים זעירות בשמורת טורטוגרו
שמורת טורטוגרו בקוסטה ריקה, איזון אקולוגי עדין (צילום: dconvertini)
 

עונות מומלצות לטיול במרכז אמריקה

מזג האוויר במרכז אמריקה, אזור שהוא קטן יותר מדרום אמריקה, משתנה ממדינה למדינה ומאזור לאזור, בזכות אקלימי המיקרו המובהקים והשונים מחוף לחוף, ובגלל הגובה באזורים ההרריים.
 
עם מדינות מרכז אמריקה נמנות מקסיקו, גואטמלה, ניקרגואה, קוסטה ריקה, פנמה, בליז, הונדורס ואל סלבדור. בהגדרה רחבה יותר, אפשר לכלול בה גם את קובה והאיים הקריביים.
 
העונה היבשה במרכז אמריקה היא מדצמבר עד אפריל, והיא בדרך כלל נחשבת כזמן הטוב ביותר לביקור. אולם זו גם העונה שבה מגיעים רוב המטיילים, כך שתוכלו לצפות לעומסי תיירות ומחירים מנופחים. באזורי ההרים (למשל, בקוסטה ריקה) הטמפרטורות יכולות לרדת עד 10 מעלות צלזיוס. במקומות החמים ביותר החום יגיע ל- 30 מעלות צלזיוס. באופן כללי ניתן לומר כי החודשים דצמבר עד אפריל הם הזמן הטוב ביותר לבקר במרכז אמריקה.
 
העונה הגשומה במרכז אמריקה היא מאפריל עד דצמבר, כאשר עונת ההוריקנים בשיאה בספטמבר-אוקטובר (במיוחד בקריבים, כולל החופים הנפלאים של ריביירה מאיה במקסיקו וקובה). עם זאת, עונה גשומה כלל אינה תקופה רעה לטיול. לרוב יהיו תקופות של גשמים עזים, אבל גם הרבה ימים עם מזג אוויר טוב. הלחות יכולה להיות גבוהה, יתושים וסופות טרופיות יכולים להוות מטרד, אולם בדרך כלל הם נמשכים ימים ספורים בלבד בכל פעם.
כתבה על ריביירה מאיה – החוף הקריבי של מקסיקו

ריביירה מאיה, מקסיקו
ריביירה מאיה לחופי מקסיקו, בסתיו עלולים להכות כאן הוריקנים (צילום: alyssa BLACK)
 

עונות מומלצות לטיול בדרום אמריקה

אמריקה הדרומית משתרעת על פני שטח עצום וכוללת תריסר מדינות שונות. בשל השונות הרבה בגבהים ובקווי הרוחב, מזג האוויר נבדל רבות ממקום למקום. מסיבה זו, עדיף לקבוע באיזו מדינה או מדינות תרצו לבקר לפני שתחליטו באילו חודשים כדאי לבקר בהן (או להיפך, אם יש לכם זמן נתון, חפשו את היעד המתאים).
 
אין דבר כזה "זמן רע" לבקר באמריקה הדרומית. בהתחשב בגודלה, אין זה מפתיע כי בכל זמן בשנה יש בה מספר אזורי אקלים שונים במקביל, ולכן תמיד יש היכן לבקר. באופן כללי, יש שני כללי אצבע:
1. ככל שמדינה קרובה יותר לקו המשווה (למשל, אקוודור ופרו) - היא חמה יותר כל השנה, וככל שהיא רחוקה ממנו (למשל, דרום צ'ילה וארגנטינה) קר בה יותר.
2. ככל שהגובה רב יותר - כך יהיה האזור קר יותר (למשל, לה פאס בבוליביה).
 
חשוב גם לזכור כי העונות בדרום אמריקה הפוכות מאלו של חצי הכדור הצפוני, כלומר, קיץ בין דצמבר לפברואר ואילו החורף בין יוני לאוגוסט.
 
בהכללה ניתן לומר שבדרך כלל עדיף לבקר במדינות הצפון של דרום אמריקה במהלך החורף (יוני עד אוגוסט), כאשר מזג האוויר נעים ויש פחות גשמים. בדרומה של היבשת הקיץ נעים יותר, ואפשר לבקר בכל ימות השנה. אולם אם מתכננים טיול לאזור הדרומי ביותר של פטגוניה, כדאי לעשות זאת במהלך הקיץ, מכיוון שהסתיו והחורף נוטים לקבל את המשקעים הרבים ביותר בשנה וחלק מהאתרים, כמו הפארק הלאומי טורס דל פיינה בצ'ילה, מתכסים שלג ולא ניתן לבקר בהם.

טורס דל פיינה, טורוסים, פטגוניה, צ'ילה
שמורת טורס דל פיינה בדרום צ'ילה. לא ניתן לבקר כאן בחורף של חצי הכדור הדרומי (צילום: גילי חסקין)
 

מתי כדאי לטייל בברזיל

החודשים הטובים לביקור בברזיל הם אפריל עד יוני ואוגוסט עד אוקטובר. אלה נמצאים מחוץ לתקופות השיא של חופשות בתי הספר (יולי עד אוגוסט ודצמבר עד ינואר), והם מציעים גם מזג אוויר קריר יותר, שכן מדובר בסתיו ובאביב (בהתאמה). ספטמבר עד נובמבר הם חודשים מצוינים לבקר ביערות הגשם של האמזונס, מכיוון שיהיה הרבה פחות צפוף והגשם הקל יותר פירושו גם פחות יתושים ויותר שבילים שיהיו נגישים.
כתבות על ברזיל
 

מתי כדאי לטייל פרו

החורף (יוני עד אוגוסט) הוא החלק הקר ביותר של השנה ובחלק מהמקומות בפרו הטמפרטורות צונחות מתחת לאפס. זה הזמן הטוב ביותר לבקר באטרקציה מספר אחת של דרום אמריקה  מאצ'ו פיצ'ו. העונה הרטובה הגיעה כבר לסיומה, כלומר תוכלו ליהנות משמיים בהירים ומגשם מועט. כדאי להימנע מהחודשים דצמבר עד מרץ (קיץ) מכיוון שבחודשים אלו עלולים לרדת גשמים עזים. זהו דווקא הזמן המושלם לצאת לטיול לאורך חופי פרו (לימה, למשל), מכיוון שהאובך הערפילי שמתיישב עליהם במהלך החורף יתרומם, והאזור כולו יהיה שטוף שמש.
כתבות על פרו

מאצ'ו פיצ'ו, פרו
 מאצ'ו פיצ'ו, האטרקציה מספר אחת של פרו שהחורף הוא זמן מתאים לבקר בה (צילום: David Stanley)
 

מתי כדאי לטייל בארגנטינה

בארגנטינה אפשר לבקר בכל ימות השנה. החורף (יולי ואוגוסט) מציע את מזג האוויר הקריר ביותר, אך יש לזכור כי מדובר בתקופת תיירות שיא, שכן היא חופפת את חופשות הקיץ של חצי הכדור הצפוני. אם אתם נוסעים דרומה, לעבר פטגוניה, חודשי הקיץ של דצמבר עד מרץ הם הטובים ביותר, מכיוון שמזג האוויר נעים.
כתבות על ארגנטינה
 

מתי כדאי לטייל בצ'ילה

בדומה לארגנטינה, צ'ילה מתאימה לביקור בכל ימות השנה. כדי להימנע מההמונים, נסו להגיע במהלך האביב (ספטמבר עד נובמבר) או בסתיו (מרץ עד יוני).
 
כאשר מתכננים טיול בצ'ילה וארגנטינה, תלוי מהי מטרת ביקורכם:
טרקים ובילויים בחוץ  נעשים בצורה הטובה ביותר בחודשי החורף (יוני, יולי ואוגוסט). החורפים הם בדרך כלל יבשים, אך יש לזכור שיכול להיערם שלג בגובה רב. לחלק מהאטרקציות הייחודיות, בקצה הדרומי של פטגוניה, כמו פארק טורס דל פיינה, אי אפשר להגיע כלל.
סיורים עירוניים – סיור בעיר טוב בכל ימות השנה, אך אידיאלי בעונות המעבר, האביב והסתיו, מכיוון שמזג האוויר עדיין משובח והנופשים מעטים.
חופים  הקיץ המקומי (דצמבר-פברואר) הוא הזמן להגיע לחופים.
ספורט שלג  העונה באתרי הסקי נמשכת מיולי עד אוגוסט.
כתבות על יעדי טיול בצ'ילה

נאווארינו, דרום צ'ילה
האי נאווארינו, הדרום הכי רחוק של צ'ילה ודרום אמריקה – לטייל רק בקיץ (צילום: עופרי וייס)
 

מתי כדאי לטייל באיי גלאפגוס

למרות שבאיי גלאפגוס, כמו באקוודור אליה הם שייכים, יש עונות רטובות ועונות יבשות, הם מתאימים לביקור במהלך כל חודשי השנה. תמיד יש בהם פעילות, בין אם מדובר בנדידת פינגווינים, בקיעת צבים, קינון איגואנות או אריות ים מזדווגים.
 
מזג האוויר הטוב ביותר הוא בעונה הקרה והיבשה (יוני-נובמבר). מי הים קרים מדי לשנירקול, אבל הם עשירים במזון עבור הציפורים ובעלי החיים השונים – מה שמושך אותם לאזור. בעונה החמה והרטובה (דצמבר-מאי) מי הים צלולים וחמימים – מה שמאפשר לרבים יותר לשנרקל. ינואר הוא גם החודש לאחת האטרקציות הגדולות – הטלת ביצי הצבים.
כתבות על איי גלאפגוס

צבי ים באיי גלאפאגוס
הטלת הביצים של צבי הים באיי גלאפגוס בחודש ינואר, צלילה בגלאפגוס (צילום: אמיר גור)
 חופשים, חגים, חגיגות ופסטיבלים

אמריקה הלטינית היא יעד פופולרי למטיילים מחצי הכדור הצפוני, והמחירים בה נוטים לעלות במהלך חופשות בתי הספר שלהם – יולי-אוגוסט ועונת החגים של סוף דצמבר. אם תרצו להימנע ממחירים מנופחים ואטרקציות תיירותיות צפופות, עדיף לא לנסוע בחודשים אלו.
 
חגיגות רבות וקרנבלים נפלאים מתקיימים במדינות אמריקה הלטינית ומהווים מקור משיכה למטיילים. אזכיר כאן רק מעט מהם: תקופת חג הפסח שלנו והפסחא הנוצרי היא זמן מהנה ליהנות ממרכז אמריקה – כולם חוגגים את השבוע הקדוש, במיוחד בגואטמלה.
כתבה על חגיגות הפסחא באנטיגואה
 
בפרו חוגגים ביוני את אינטי ריימי (Inti Raymi), שריד לתקופה שלפני הכיבוש הספרדי, וביולי את חגה של הבתולה כרמן, אמו של ישו הנוצרי.
כתבה על חגיגות הבתולה כרמן בפרו
 
קולומביה ידועה בקרנבלים ובחגיגות שלה, כשהידועים ביותר הם הקרנבל של ברנקייה (במועד הקרנבל של ריו) וקרנבל הפרחים בעיר מדיין הנערך בחודש אוגוסט.
כתבה על הקרנבלים של קולומביה
 
הקרנבל הפופולרי ביותר בעולם, הקרנבל של ריו (סוף פברואר) הוא הרבה פעמים גורם חשוב בהחלטה מתי לנסוע. יש כאלו שירצו להיות בו בכל מחיר (והמחיר יקר מאוד) ויש כאלו שיעשו הכל כדי להימנע מביקור בברזיל בתקופה זו.
כתבה על הקרנבלים בברזיל

הקרנבל בברזיל 
הקרנבל בברזיל, רבים מתכננים את המסלול כדי להיות בו (צילום: Leandro Neumann Ciuffo)
 

הגל העולה והגל היורד – האביב הדרומי והצפוני

כאשר מדובר במוצ'ילרים, בניגוד לכל דבר אליו הם הורגלו בצה"ל, אלה מתחלקים רק לשני חלקים: גל עולה וגל יורד. מה שמשפיע על ההחלטה כיצד לטייל, מצפון לדרום היבשת או הפוך, הוא השילוב בין מזג האוויר לאירועים הגדולים.
 
מסלול הגל העולה מתחיל באביב הדרומי (הסתיו שלנו, סביבות אוקטובר) בקצה הדרומי של פטגוניה ועולה צפונה. רבים בוחרים להגיע לקרנבל של ריו (פברואר) ולהמשיך גם לארצות האנדיות (פרו, בוליביה ואקוודור) ולמרכז אמריקה.
מסלול הגל היורד מתחיל באביב הצפוני (האביב שלנו, אפריל-מאי) במרכז אמריקה, ממשיך לברזיל וממנה לפטגוניה, אליה יש להגיע לא יאוחר מחודש מרץ.

שמורת הקרחונים, ארגנטינה
קרחון פריטו מורנו בדרום פטגוניה, רבים מתחילים כאן את "הגל העולה" (צילום: Miguel Vieira)
לחצו על התמונה להגדלה
 

אז מתי לטייל באמריקה הלטינית?

באתי לעשות סדר ואולי יצאתם קצת מבולבלים, וטוב שכך, כי כמות האפשרויות והשילובים בין העונות והיעדים של אמריקה הלטינית היא בלתי מוגבלת.
 
עכשיו החליטו על יעד בו אתם חולמים לבקר או על התקופה בה תרצו לטייל, קראו שוב... ופתאם תראו שזה ממש פשוט.
 

כתבות נוספות

כתבות על מדינות מרכז אמריקה
כתבות על מדינות דרום אמריקה

דפנה אשכול Daphna Eshkol אודות הכותבת
דפנה אשכול, מזה שנים רבות שהיא חורשת את העולם ועובדת כאופריטורית בחברות טיולים גיאוגרפיים, מתמחה בטיולים לדרום אמריקה ויעדים נוספים בחברת עולם נסתר.דפנה עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר