הזמנות לחופשה שלך

על הקרנבלים בקולומביה כבר שמעתם?
הקרנבל של ברנקייה
מאת: נעם סלע 


הרחק מאור הזרקורים של התקשורת העולמית (והישראלית בפרט), והרחק ממסלול התיירים השחוק של אירועי "הקרנבל", נמצאים מספר קרנבלים קסומים, צבעוניים ועדיין אותנטיים לחלוטין.


תגובתו של התייר הממוצע לשמע המילה "קרנבל", הינה "ברזיל". אך מי שמצוי מעט בעולם הקרנבלים הדרום-אמריקאים, יודע שיש אפשרויות לא פחות מלהיבות והרבה יותר מיוחדות. אחד מהם הוא הקרנבל בקולומביה – הקרנבל של ברנקייה.
 
1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

הקרנבל של ברנקייה (צילום: Ashley Bayles)
הקרנבל של ברנקייה (צילום: Ashley Bayles)
הקרנבל של ברנקייה (צילום: Ashley Bayles)
הקרנבל של ברנקייה (צילום: Ashley Bayles)
הקרנבל של ברנקייה (צילום: Ashley Bayles)
הקרנבל של ברנקייה (צילום Michele Mariani)

 ברירת מחדלהקרנבלים של קולומביה

קולומביה היא יעד נוח מאד לטיול וניתן לטייל בה כל השנה. מומלץ לתכנן ביקור בקולומביה סביב אחד מעשרות הפסטיבלים הנערכים בה לאורך כל השנה, ובראשם הקרנבל בברנקייה (פברואר/ מרץ), פסטיבל הפרחים במדיין (תחילת אוגוסט), פסטיבל סוף השנה בקאלי (סוף דצמבר), קרנבל השחורים-לבנים בפסטו (תחילת ינואר), והפסטיבל של מאניסלס (אמצע ינואר).
 
בניגוד לקרנבלים המוכרים, כגון, הקרנבל בסלבדור (ברזיל), אשר הינו מעט סוער מדי לטעמי וקצת פחות מתאים לתיירים, והקרנבל בריו (ברזיל), אשר הינו קצת מלאכותי וממוסחר מדי לטעמי. בקרנבלים של קולומביה יש אפשרויות אחרות, אשר משלבות המון אותנטיות, צבע ושמחת חיים, לצד ביטחון אישי ומעורבות של התייר באירוע עצמו.
פסטיבל הפרחים במדיין, קולומביה
רקדנית בפסטיבל הפרחים במדיין, אחד מעשרות הפסטיבלים של קולומביה
 (צילום: CC luis perez)
 

60 שניות על תופעת הקרנבלים

מקורות הקרנבל נעוצים בתקופה הקלאסית ובחגיגות שנערכו ביוון וברומא העתיקה (ואולי אף לפני כן), ומהותו כיום הינה קתולית. במהלך הקרנבלים השונים נוהגים המשתתפים לחגוג בצורות רבות, הכוללות בדרך כלל מוסיקה, הופעות, ריקודים, תהלוכות, אוכל והרבה אלכוהול. 
 
הקרנבל נחגג במקומות שונים בעולם, כל שנה, בימים שלפני תחילת 40 ימי הצום (Lent), שתחילתם ביום רביעי של האפר (Ash Wednesday), וסופם בשבוע הקדוש ובחגיגות הפסחא.
תאריכי הקרנבל אינם קבועים, והם נעים על הציר שבין פברואר למרץ. בניגוד ללוח השנה היהודי, לפיו חוגגים את הפסח בתאריך קבוע, בלוח השנה הנוצרי התאריך של הפסחא משתנה משנה לשנה, ובהתאם לו נקבעים תאריכי הקרנבלים.
 
קרנבל ברנקייה, קולומביה
הקרנבל של ברנקייה, חגיגה לטינית מיוחדת
 (צילום: CC Ashley Bayles)
 

הקרנבל של ברנקייה

בצפון קולומביה, על חוף הים הקאריבי, שוכנת ברנקייה (Barranquilla העיר הרביעית בגודלה בקולומביה (למעלה ממיליון תושבים). בה נמצא הנמל המרכזי של המדינה ובה מתקיים קרנבל עצום, אשר עדיין נסתר מעיני רוב הציבור.
 
האסוציאציה הראשונה שמעלה השם "ברנקייה", אצל חובבי הכדורגל הישראליים, הינה זיכרון נוגה. נבחרת ישראל הפסידה כאן 1-0, לנבחרתה המצויינת של קולומביה, בהתמודדות על ההעפלה למונדיאל בשנת 1989.
לינה בעיר ברנקייה
 

ברנקייה (A) ויעדי טיול נוספים בקולומביה אותם ניתן לשלב בטיול לקרנבל (לפי סדר הופעתם בכתבה)

 
הקרנבל השני בגודלו באמריקה הלטינית

אחת לשנה, בתקופת הקרנבל, מתמרקת ברנקייה ומארחת את הקרנבל השני בגודלו באמריקה הלטינית, אליו מגיעים אנשים מכל רחבי המדינה, ובשנים האחרונות גם מכל רחבי העולם. הקרנבל בברנקייה הוא חגיגת הפולקלור האותנטית והחשובה ביותר בקולומביה, והוא זכה לתואר אירוע מורשת עולמית של אונסק"ו (אשר מעניקה תארי "מורשת עולמית" גם לאירועי תרבות, והקרנבל בברנקייה הוא אחד מ-90 כאלו).
 
במהלך ארבעת ימי הקרנבל, העיר כולה עוצרת את פעילותה, ומתמסרת רובה ככולה לחגיגות הקרנבל ולעשרות אלפי החוגגים, המגיעים מכל רחבי קולומביה ומארצות אחרות (בעיקר אירופה וארה"ב).
טיול בקולומביה - בעקבות פסטיבלים מיוחדים


לקחת חלק פעיל בחגיגה

הקרנבל בברנקייה מצטיין ברב גוניות ובשילוב בין- תרבותי מרתק, הכולל אלמנטים דתיים נוצרים-קתולים, בשילוב מסורות מקומיות. אלו התהוו מתוך המיזוג בין מרכיבי החברה הקולומביאנית השונים: אירופאים, אפריקאים ואינדיאניים. מכאן גם נובע העושר התרבותי של הקרנבל, הבא לידי ביטוי בסגנונות המוסיקליים השונים (לטיניים, קריביים, מסורתיים), רקדנים ורקדניות בלבוש מינימלי, לצד תלבושות מסורתיות, מצעדים עצומים של תחפושות ענק, דמויות מן האגדות, אוכל מכל הסוגים ועוד.
 
בקרנבל של ברנקייה המשתתפים לוקחים חלק פעיל בחגיגה, ולא נותרים רק כצופים מן הצד. הם צועדים עם התהלוכות, מתחפשים בעצמם ורוקדים עם הלהקות. והכול בצורה מאוד בטוחה ונעימה, ללא טיפת אלימות או תחושה של חשש.
 
קרנבל ברנקייה, קולומביה
התהלוכה בקרנבל ברנקייה, גם הקהל משתתף
 (צילום: CC Michele Mariani)
שבת – מצעד של שכרון חושים

ההכנות לקרנבל של ברנקייה נפתחות מספר שבועות לפני הפתיחה הרשמית, והן מגיעות לשיאן בשבוע שלפני הקרנבל. הן כוללות מסיבות גדולות, קרנבל הילדים, ואת מצעד לה גואצ'רנה (La Guacherna). המצעד הלילי, הכולל מוסיקה, ריקודים ותחפושות, נחשב לעממי יותר ולשמח במיוחד, והוא מתקיים שבוע לפני תחילת הקרנבל.
 
הקרנבל נפתח באופן רשמי ביום שבת - ארבעה ימים לפני "יום רביעי של האפר", המסמן את תחילת ארבעים ימי הצום. תחילתו בהקראת הצהרת הקרנבל, הכוללת התחייבות של המשתתפים לרקוד, לשמוח ולחגוג ללא גבולות.
 
אירוע הפתיחה, שהוא גם האירוע החשוב ביותר, מתרחש ביום זה והוא נקרא קרב הפרחים. למעשה זהו מצעד של משאיות, הנושאות במות ענק, אשר עליהן ומאחוריהן ניצבות להקות מוסיקה, ריקודי פולקלור, רקדנים, תחפושות ענק של דמויות אגדתיות ועוד. המצעד הינו צבעוני ביותר, והוא מובל ע"י מלכת הקרנבל (שנבחרת כבר בתום הקרנבל של השנה הקודמת), אשר משליכה פרחים לכל עבר. 6 שעות של שכרון חושים נמשך המצעד הפותח.
 

יום א' – המצעד הגדול

למחרת, ביום ראשון, מתקיים מצעד דומה שנקרא "המצעד הגדול", הפעם ללא המשאיות. כאן מתקיימת תחרות בין הלהקות השונות של המוסיקאים והרקדנים, כאשר המנצחים יזכו לצעוד במצעד הפתיחה של השנה הבאה  קרב הפרחים.
 
שני הריקודים העיקריים כאן הם הקומביה (המשלב בין אלמנטים מוסיקליים אינדיאניים, אירופאים ואפריקאים), והגרבטו (המסמל את ניצחון החיים על המוות).
 

יום ב' – מצעד הפנטזיה

יום שני, יומו השלישי של הקרנבל, מוקדש ללהקות מוסיקה לטינית וקאריבית, המתחרות ביניהן. הוא נמשך משעות אחה"צ ועד לפנות הבוקר שלמחרת. ביום זה מתקיים גם מצעד הפנטזיה המרשים, הכולל את כל סוגי התחפושות והתלבושות.
 

יום ג' – מותו של חוזליטו

יום שלישי הוא יום סיום הקרנבל ובו מתבצע טקס האשכבה של חוזליטו  דמות המסמלת את שמחת הקרנבל, אשר מתה מרוב חגיגות (ובכך גם מסמלת את מותו של הבשר והמעבר לרוח, לקראת הצום). אך אל דאגה, חוזליטו יקום לתחיה בקרנבל של השנה הבאה. כמובן שגם ביום הזה יש מצעד גדול, מוסיקה וריקודים, ועם סיומו מסתיים גם הקרנבל.
 
יום רביעי הוא כאמור "יום רביעי של האפר" (Ash Wednesday), המסמל את תחילת הצום הנמשך 40 יום. במהלכו, לפי הדת הקתולית, יש לנהוג מנהגי אבלות, כגון, התנזרות מאכילת בשר, שתיית יין, קיום יחסי מין ועוד (אך כמי שחי בקולומביה ומדריך טיולים לשם, אני יכול להרגיע אתכם  אין חשש שזה יקרה...).
 
קרנבל ברנקייה, קולומביה
הלהקה המנצחת תזכה להופיע במצעד הפתיחה בשנה הבאה
 (צילום: CC Ashley Bayles)


אם אתם כבר בקולומביה...

קולומביה הינה היעד החם על מפת התיירות של אמריקה הלטינית ואין גבול למה שאפשר לעשות בה. מומלץ לבקר בעיר קרטחנה (Cartagena), שגם היא שוכנת לחופי הים הקריבי, ונחשבת לאחת משלוש הערים הקולוניאליות היפות ביותר ביבשת. מקרטחנה ניתן לצאת לשיט אל איי רוסאריו (Isla del Rosario), ולנסוע לערים ברנקייה וסנטה מרתה (Santa Marta),

בוגוטה (Bogota), בירת קולומביה, היא עיר מודרנית ותוססת. ניתן לצאת ממנה לטיולי "כוכב" מרתקים, הכוללים ביקור בקתדרלה תת-קרקעית, הממוקמת בתוך מכרות המלח בזיפאקירה (Zipaquirá), כמו גם לגונה גוואטביטה (Laguna De Guatavita) המקודשת, באיזורי הקפה – מדיין (Medellin), ארמניה (Armenia), עמק קוקורה (Valle de Cocora).

אם יש לכם זמן, אל תוותרו על הפארק הארכיאולוגי סאן אגוסטין (Parque Arqueológico de San Agustín) ושרידי התרבות המסתורית אשר פזורים בנוף המרהיב אשר בדרום המדינה.
קולומביה, פסטיבל הפרחים של מדיין  קולומביה, סאן אגוסטין
פסטיבל הפרחים של מדיין  (צילום:  luis perez)  פסלי אבן בפארק סאן אגוסטין (צילום:  Jorge Lascar)
 

הקרנבל בקולומביה מהווה אפשרות נפלאה, אותנטית ומקורית, לחוות את אירועי הקרנבל מבפנים, בצורה בטוחה לחלוטין ומתגמלת במיוחד.
ראו הוזהרתם! הסכנה היחידה היא שלא תרצו לחזור...

מידע נוסף

בתי מלון בבוגוטה
השכרת רכב בקולומביה
בתי מלון והארחה בקולומביה
מתי לטייל בקולומביה ובמרכז ודרום אמריקה?

כתבות נוספות על קולומביה

סיור בעיר קרטחנה
טיול בקולומביה - בעקבות פסטיבלים מיוחדים
יעדי טיול בקולומביה
הקסם של קולומביה: מידע למטייל בקולומביה
כתבות על קרנבלים ופסטיבלים בעולם

נעם סלע
 
אודות הכותב
נעם סלעבוגר תואר ראשון בהיסטוריה ותואר שני בפיתוח משאבי תיירות, מדריך טיולים וותיק המתמחה בטיולי עומק ואיכות לדרום ומרכז אמריקה, בדגש על קרנבלים ופסטיבלים מקומיים, וכן פורטוגל, האיים הקנריים, איסלנד, לפלנד, גיאורגיה, ארמניה, אזרביג'אן, אוזבקיסטן וקירגיזסטן. 
אתר אינטרנט: טיול של פעם בחיים 
נייד: 052-4525474,  דוא"ל: hanirkod1@gmail.com מספר צפיות: 12737
68410
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!