www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

ברזיל: עונת הקרנבלים


עונת הקרנבלים בריו דה-ז'נירו
מאת: רונית אתרוג


ריו חיה את הקרנבל במשך כל השנה. כבר עם תום הקרנבל אפשר לצפות בהכנות לקרנבל של השנה הבאה. רק הסתיים קרנבל אחד ומייד רותמים את מיטב המוחות, הכישרונות והמבצעים, כדי לעבוד על הנושא של הקרנבל הבא. 


 קרון קרנבל, ברזיל
רקדנים צעירים וצבעוניות שובת לב בקרנבל (צילום: אביב וייס)

להפיג את פחד העלטה של חורף
חגיגות פריקת העול של האביב, שנערכות בכל העולם הקתולי, היו חלק מתרבות אירופה. הן נדדו עם הפורטוגלים והספרדים לארצות אמריקה, יחד עם הכיבוש וההשתלטות על העולם החדש. אחד מפירושי השם קרנבל הוא הביטוי הלטיני Carne Leverum – "זרקו את הבשר". כל חגיגות הקרנבל מתרחשות לפני תחילת תענית הלאנט הנמשכת 40 יום. במהלך התענית חלה התנזרות ממאכלים מסוימים כהזדהות עם ייסורי ישו הנוצרי. הקתולים בכל רחבי העולם מכריזים בכך על תקופת סיגוף, ללא אכילת בשר או מיני מתיקה, שתגיעה לשיאה בערב חג הפסחא הנוצרי, שעיקרו - הסעודה האחרונה, סיפור מותו של ישו ועלייתו לשמיים. 

אבל לפני כל הסדר, הארגון, הייסורים וחוקי האמונה, ישנו הקרנבל - אותו חג פגאני עתיק, שראשוני הנצרות היו חכמים מספיק כדי לשנות מעט את צורתו ולהכניסו אל עולם התוכן הנוצרי. זהו חג שמקורותיו עתיקים ועלומים, ובא ככל הנראה להפיג את הפחד של בני אירופה מפני העלטה שהביאו עליהם החורפים הקודרים. החג מתיר להפוך את הסדר החברתי הקיים על פיו - אדונים היו משרתים את משרתיהם, אנשים לבשו מסכות ובחסות האנונומיות עשו דברים שלא נהוג לעשותם (במיוחד בקרנבל של ונציה). חג בו מכתירים את הבחור השמן ביותר באיזור למלך הקרנבל, כשאותו בחור, מלווה ביפיפיות הגדולות של העיר, יובל אחר כבוד בכרכרה נהדרת ויכריז על פתיחת אירועי הקרנבל.
כתבה על הקרנבל של ונציה
כתבה על קרנבלים נוספים ברחבי ברזיל
מצעד בתי הספר לסמבה, קרנבל, ברזיל
מימין יציעי המכובדים ובתי הספר לסמבה
משמאל האצטדיון ממנו צופים התיירים במצעד
(צילום: אביב וייס)


גיל הזהב
 
אמרת ריו - אמרת קרנבל
החגיגות בריו דה-ז'ניירו במתכונת הדומה לזו הקיימת היום, החלו בשנת 1840 כנשף מסכות המוני. בחלוף השנים נוספו במות נעות וחבורות של אנשים החלו להתחפש לפי נושאים משותפים. בעבר הקרנבל בריו היה חגיגת רחוב עממית של ממש. עם השנים והפרסום, הפכה החגיגה למאורגנת יותר והיא כוללת הלכה למעשה שתי אוכלוסיות: המקומיים, שבימי הקרנבל חוגגים ברחובות העיר, והתיירים הצופים בחגיגות מיציעים מיוחדים.

בתי הספר לסמבה מתחרים ביניהם עם תום הקרנבל. הם מתחרים על פרס הריקוד, הצעדים, המוזיקה, הנושא, התפאורות ועוד. כשבוע לאחר תום הקרנבל מתקיים מצעד המנצחות. במצעד צועדים בתי הספר לסמבה שניצחו בקטגוריות השונות וצופים בו בעיקר תיירים, היושבים ביציעים מסודרים ומגודרים שהוכנו במיוחד עבורם באצטדיון הנקרא סמבודרום. ערב זה הוא בעצם מה שאנחנו, התיירים, מכנים הקרנבל בריו.
לינה והארחה בריו דה ז'ניירו - השוואת מחירים והזמנות 
כתבה על ריו דה ז'נירו
רקדנים, קרנבל, מצעד בתי הספר לסמבה, ברזיל
הרקדנים מלהיבים את הקהל (צילום: אביב וייס)
 
סמבה כל השנה
ריו חיה את הקרנבל במשך כל השנה. כבר עם תום הקרנבל אפשר לצפות בהכנות לקרנבל של השנה הבאה. רק הסתיים קרנבל אחד ומייד רותמים את מיטב המוחות, הכישרונות והמבצעים, כדי לעבוד על הנושא של הקרנבל הבא. במהלך השנה ניתן לראות את בתי הספר בחזרות. לכל שכונה יש את בית הספר לסמבה שמייצג אותה ויש בה מבני ציבור - מתנ"סים, אליהם מתקבצים כל הרוצים לקחת חלק בקרנבל. אנשים פשוטים וקשי יום המפנים את ערב שבת ומגיעים לשמוח ולהשתתף בחזרות.
 
כדי לממן חלק מההוצאות מוכרים בתי הספר כרטיסים לתיירים הבאים לבקר בחזרות. אוטובוס אוסף את הסקרנים מבתי המלון השונים ומביא אותם לפאבלות, שכונות העוני, שבסידור מיוחד מארחות אותם ללילה של חזרות. בתוך בית הספר נמצא אולם ספורט ענק, שבפינתו, על הבמה המוגבהת, ניצב צוות המתופפים-הבטוקדה, אלה שבתחרות עצמה ילכו כגוף אחד ויכתיבו את הקצב. המשתתפים רוקדים באולם במעגל גדול, המוזיקה בווליום גבוה וכולם מזמינים אותך ללמוד את הקצב, המילים, הצעדים - אותם ריקודים שיבוצעו בתחרות של השנה הבאה.
 
הקאיפיריניה (Caipirinha) נשפכת כמו מים ולאחר הכוס השנייה אתה מוצא עצמך מפזז בשמחה עם המורים שאימצו אותך.

במרכז רוקד הזוג המלכותי - הרקדנים הטובים ביותר, מחזיק הדגל ואת זוגתו. על הדגל סמל השכונה ובית הספר. התורן גבוה כמעט כמו העקבים אותם נועלת המלכה, שלמרות הכל צריכה לרקוד זמן רב עם המשקל של מוט הדגל - והיא חייבת לעשות זאת בחן רב. בעבר הרחוק הריקוד עם הדגל היה סוג של קרב בין הרקדנים, כשהמטרה היתה להוריד את סמל היריב - אולם כיום הריקוד טקסי בלבד. לקראת מועד הקרנבל מגבירים את קצב החזרות ואף מתאמנים בסמבודרום עצמו - במסלול בו יתרחש הקרנבל. זו סיבה נוספת לחגיגה. כל מי שרוצה לשתות, לעודד ולראות את המשתתפים, פשוט מגיע ומחכה על הטריבונות עד שיעברו הקבוצות.
כתבה על קרנבלים נוספים ברחבי ברזיל
 
מצעד בתי הספר לסמבה, קרנבל, ברזיל
תלבושות מורכבות וססגוניות במצעד בתי הספר לסמבה (צילום: אביב וייס)
 
 
ערב הקרנבל
בערב הקרנבל הראשון ירקוד הזוג המלכותי, הפותח את התהלוכה של בית הספר. אחריו ירקדו כל ותיקי השכונה - אותם אנשים קשי יום שפגשנו מפזזים ברצינות במתנ"ס. אחריהם הילדים, היפהפיות, העגלות המקושטות, כמעט כל עולמם של הקריוקה (בני ריו דה-ז'ניירו).
 
למשך כמה לילות ישכח הסבל, החיים הקשים, הצרות. הכל יתורגם לצעדים, למילים של השירים, לכוריאוגרפיה, לרצון לנצח, לזכות בכבוד. חבר השופטים יחלק ציונים לפי תחומי התחרות השונים - קצב, מוזיקה, תלבושות ועוד.
 
הסמבה, המוזיקה המעוררת, מלווה, מכסה ומלהיבה את המוני הצועדים והצופים גם יחד. הסמבה היא כיום המוזיקה הלאומית של ברזיל. במשך מאות שנים היה המקצב, שהגיע עם העבדים השחורים מאפריקה, נחלתן של השכבות הנמוכות בלבד. רק בראשית המאה ה-20 "אומץ" המקצב על ידי שכבות נוספות, והפך בהדרגה לקצב המזוהה יותר מכל עם ברזיל ועם הקרנבל. הקרנבל, כמו גם הכדורגל, הם הדרכים בהן יכול הברזילאי הממוצע לפרוק את תסכוליו, להוציא אנרגיה ולהישאר האדם השמח והעליז, על אף קשיי היום יום, שנדמה לנו שאנו מכירים.

אין דבר מרשים יותר מאשר לצפות באותה מריה - אשה מבוגרת, שהקפידה לבוא ללמוד את המילים, להשתתף בחזרות, לעשות מסז' לרגליים הדואבות ולמצוא לכל זה זמן תוך כדי החיים העסוקים - ולבסוף להשתתף במצעד עצמו.
 
מצעד בתי הספר לסמבה, קרנבל, ברזיל
חוגגים במצעד בתי הספר לסמבה (צילום: אביב וייס)


"אושר", תרגום לשיר ברזילאי המשקף את רוח הקרנבל, מתוך ארץ טרופית יפה
 
העצב אין לו סוף,
לאושר יש ויש.
אושר הוא נוצה קלה ברוח
שרגע מעופפת באויר -
על כנף הרוח,
נשאת עד שתנוח,
קלים חייה וקצרים כמו שיר.

אושר הוא דבר חולף
וכבר איננו,
כמו האשליה של קרנבל.
עובד איש בפרך,
לרגע של פרח.
פושט יד, עני והלך
הם עכשיו נסיך ומלך.
הנה, הנה הם שם על אם הדרך,
שלושה ימים הכתר לראשם.
  העצב אין לו סוף,
לאושר יש ויש.
אושר הוא כמו אגל טל בדשא,
שקוף ומתנוצץ באור חמה.
זוהר בדשא,
בכל צבעי הקשת,
יורד כמו דמעה בנשמה. 

מילים: ויניסאוס דה מוראס
תרגום: אהוד מנור

מידע נוסף
בתי מלון בברזיל - השוואת מחירים והזמנות
לינה והארחה בריו דה ז'ניירו - השוואת מחירים והזמנות

כתבות נוספות על הקרנבל ברחבי העולם
קרנבל בברזיל: לא רק ריו
איטליה: קרנבל המסכות בוונציה
איטליה: קרנבל התפוזים באיווריאה
בוליביה: קרנבל השטן של אורורו
טרינידד: קרנבל על הים

כתבות נוספות על ריו וברזיל
רקע כללי לטיול בברזיל
ריו דה-ז'נירו - עדיין היפה מכולן
טיול בארץ הקניונים בדרומה של ברזיל
סלבדור דה באהיה: המקורות האפריקאים של ברזיל
איגאסו - ארץ המים האדירים

רונית אתרוג
 
אודות הכותבת
רונית אתרוג, ציירת, מדריכה בארץ בנושאי אדריכלות, גלריות ומוזיאונים. מדריכה בעולם, בדגש אומנויות ותרבויות - בחברות מובילות, לאיטליה, צרפת, רוסיה, ברלין, מרוקו, המזרח הרחוק, הודו, תאילנד ודרום אמריקה. דוברת אנגלית, צרפתית, איטלקית, ספרדית ופורטוגזית. מדריכה בחברת אקו- טיולי שטח.

לקריאת כתבות נוספות של רונית
מספר צפיות: 7897
1989