הזמנות לחופשה שלך

עונת הקרנבלים בריו דה-ז'נירו
מאת: רונית אתרוג


ריו חיה את הקרנבל במשך כל השנה. כבר עם תום הקרנבל אפשר לצפות בהכנות לקרנבל של השנה הבאה. רק הסתיים קרנבל אחד ומייד רותמים את מיטב המוחות, הכישרונות והמבצעים, כדי לעבוד על הקרנבל הבא. 


מתי להגיע, היכן לצפות ומה לשתות.... על כך בכתבה זו, אך תחילה כמה מילים על שורשי הקרנבל.
 
1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

מצעד המנצחות בקרנבל של ריו  (צילום: Leandro Neumann Ciuffo)
מצעד המנצחות בקרנבל של ריו (צילום: nateClicks)
מצעד המנצחות בקרנבל של ריו (צילום: nateClicks)
מצעד המנצחות בקרנבל של ריו (צילום: Jonas de Carvalho)
מצעד המנצחות בקרנבל של ריו (צילום: nateClicks)
מצעד המנצחות בקרנבל של ריו (צילום: Leandro Neumann Ciuffo)

להפיג את פחד העלטה של חורף

חגיגות פריקת העול של האביב, שנערכות בכל העולם הקתולי, היו חלק מתרבות אירופה. הן נדדו עם הפורטוגלים והספרדים לארצות אמריקה, יחד עם הכיבוש וההשתלטות על העולם החדש. אחד מפירושי השם קרנבל הוא הביטוי הלטיני Carne Leverum – "זרקו את הבשר". כל חגיגות הקרנבל מתרחשות לפני תחילת תענית הלאנט הנמשכת 40 יום. במהלך התענית חלה התנזרות ממאכלים מסוימים כהזדהות עם ייסורי ישו הנוצרי. הקתולים בכל רחבי העולם מכריזים בכך על תקופת סיגוף, ללא אכילת בשר או מיני מתיקה, שתגיעה לשיאה בערב חג הפסחא הנוצרי, שעיקרו - הסעודה האחרונה, סיפור מותו של ישו ועלייתו לשמיים. 

אבל לפני כל הסדר, הארגון, הייסורים וחוקי האמונה, ישנו הקרנבל - אותו חג פגאני עתיק, שראשוני הנצרות היו חכמים מספיק כדי לשנות מעט את צורתו ולהכניסו אל עולם התוכן הנוצרי. זהו חג שמקורותיו עתיקים ועלומים, ובא ככל הנראה להפיג את הפחד של בני אירופה מפני העלטה שהביאו עליהם החורפים הקודרים. החג מתיר להפוך את הסדר החברתי הקיים על פיו  אדונים היו משרתים את משרתיהם, אנשים לבשו מסכות ובחסות האנונומיות עשו דברים שלא נהוג לעשותם (במיוחד בקרנבל של ונציה). חג בו מכתירים את הבחור השמן ביותר באיזור למלך הקרנבל, כשאותו בחור, מלווה ביפיפיות הגדולות של העיר, יובל אחר כבוד בכרכרה נהדרת ויכריז על פתיחת אירועי הקרנבל.
כתבה על קרנבלים נוספים ברחבי ברזיל
 
מצעד המנצחות, הקרנבל של ריו, ברזיל
 להפוך את הסדר החברתי הקיים על פיו  אדונים משרתים את משרתיהם (צילום: nateClicks)


 ברירת מחדל




 

אמרת ריו – אמרת קרנבל

החגיגות בריו דה-ז'ניירו במתכונת הדומה לזו הקיימת היום, החלו בשנת 1840 כנשף מסכות המוני. בחלוף השנים נוספו במות נעות וחבורות של אנשים החלו להתחפש לפי נושאים משותפים. בעבר הקרנבל בריו היה חגיגת רחוב עממית של ממש. עם השנים והפרסום, הפכה החגיגה למאורגנת יותר והיא כוללת הלכה למעשה שתי אוכלוסיות: המקומיים, שבימי הקרנבל חוגגים ברחובות העיר, והתיירים הצופים בחגיגות מיציעים מיוחדים.

בתי הספר לסמבה מתחרים ביניהם עם תום הקרנבל. הם מתחרים על פרס הריקוד, הצעדים, המוזיקה, הנושא, התפאורות ועוד. כשבוע לאחר תום הקרנבל מתקיים מצעד המנצחות. במצעד צועדים בתי הספר לסמבה שניצחו בקטגוריות השונות וצופים בו בעיקר תיירים, היושבים ביציעים מסודרים ומגודרים שהוכנו במיוחד עבורם באצטדיון הנקרא סמבודרום. ערב זה הוא בעצם מה שאנחנו, התיירים, מכנים הקרנבל בריו.
הקרנבל בברזיל
שבוע לאחר תום הקרנבל מתקיים מצעד המנצחות, אליו מגיעים רוב התיירים (צילום: Leandro Neumann Ciuffo)
 

סמבה כל השנה

ריו חיה את הקרנבל במשך כל השנה. כבר עם תום הקרנבל אפשר לצפות בהכנות לקרנבל של השנה הבאה. רק הסתיים קרנבל אחד ומייד רותמים את מיטב המוחות, הכישרונות והמבצעים, כדי לעבוד על הנושא של הקרנבל הבא. במהלך השנה ניתן לראות את בתי הספר בחזרות. לכל שכונה יש את בית הספר לסמבה שמייצג אותה ויש בה מבני ציבור - מתנ"סים, אליהם מתקבצים כל הרוצים לקחת חלק בקרנבל. אנשים פשוטים וקשי יום המפנים את ערב שבת ומגיעים לשמוח ולהשתתף בחזרות.
 
כדי לממן חלק מההוצאות מוכרים בתי הספר כרטיסים לתיירים הבאים לבקר בחזרות. אוטובוס אוסף את הסקרנים מבתי המלון השונים ומביא אותם לפאבלות, שכונות העוני, שבסידור מיוחד מארחות אותם ללילה של חזרות. בתוך בית הספר נמצא אולם ספורט ענק, שבפינתו, על הבמה המוגבהת, ניצב צוות המתופפים-הבטוקדה, אלה שבתחרות עצמה ילכו כגוף אחד ויכתיבו את הקצב. המשתתפים רוקדים באולם במעגל גדול, המוזיקה בווליום גבוה וכולם מזמינים אותך ללמוד את הקצב, המילים, הצעדים - אותם ריקודים שיבוצעו בתחרות של השנה הבאה.
כתבה על הפאבלות של ריו
 
מצעד המנצחות, הקרנבל של ריו, ברזיל
 כדי לממן חלק מההוצאות מוכרים בתי הספר כרטיסים לתיירים הבאים לבקר בחזרות (צילום: Leandro Neumann Ciuffo)
 
הקאיפיריניה (Caipirinha) נשפכת כמו מים ולאחר הכוס השנייה אתה מוצא עצמך מפזז בשמחה עם המורים שאימצו אותך.

במרכז רוקד הזוג המלכותי – הרקדנים הטובים ביותר, מחזיק הדגל ואת זוגתו. על הדגל סמל השכונה ובית הספר. התורן גבוה כמעט כמו העקבים אותם נועלת המלכה, שלמרות הכל צריכה לרקוד זמן רב עם המשקל של מוט הדגל – והיא חייבת לעשות זאת בחן רב. בעבר הרחוק הריקוד עם הדגל היה סוג של קרב בין הרקדנים, כשהמטרה היתה להוריד את סמל היריב – אולם כיום הריקוד טקסי בלבד. לקראת מועד הקרנבל מגבירים את קצב החזרות ואף מתאמנים בסמבודרום עצמו – במסלול בו יתרחש הקרנבל. זו סיבה נוספת לחגיגה. כל מי שרוצה לשתות, לעודד ולראות את המשתתפים, פשוט מגיע ומחכה על הטריבונות עד שיעברו הקבוצות.
 
מצעד המנצחות, הקרנבל של ריו, ברזיל
 במרכז רוקד הזוג המלכותי  על הדגל סמל השכונה ובית הספר (צילום: nateClicks)
 




 

ערב הקרנבל של ריו

בערב הקרנבל הראשון ירקוד הזוג המלכותי, הפותח את התהלוכה של בית הספר. אחריו ירקדו כל ותיקי השכונה  אותם אנשים קשי יום שפגשנו מפזזים ברצינות במתנ"ס. אחריהם הילדים, היפהפיות, העגלות המקושטות, כמעט כל עולמם של הקריוקה (בני ריו דה-ז'ניירו).
 
למשך כמה לילות ישכח הסבל, החיים הקשים, הצרות. הכל יתורגם לצעדים, למילים של השירים, לכוריאוגרפיה, לרצון לנצח, לזכות בכבוד. חבר השופטים יחלק ציונים לפי תחומי התחרות השונים - קצב, מוזיקה, תלבושות ועוד.
 
מצעד בתי הספר לסמבה, קרנבל, ברזיל
חוגגים מול יציעי הקהל במצעד בתי הספר לסמבה (צילום: אביב וייס)
 
הסמבה, המוזיקה המעוררת, מלווה, מכסה ומלהיבה את המוני הצועדים והצופים גם יחד. הסמבה היא כיום המוזיקה הלאומית של ברזיל. במשך מאות שנים היה המקצב, שהגיע עם העבדים השחורים מאפריקה, נחלתן של השכבות הנמוכות בלבד. רק בראשית המאה ה-20 "אומץ" המקצב על ידי שכבות נוספות, והפך בהדרגה לקצב המזוהה יותר מכל עם ברזיל ועם הקרנבל. הקרנבל, כמו גם הכדורגל, הם הדרכים בהן יכול הברזילאי הממוצע לפרוק את תסכוליו, להוציא אנרגיה ולהישאר האדם השמח והעליז, על אף קשיי היום יום, שנדמה לנו שאנו מכירים.

אין דבר מרשים יותר מאשר לצפות באותה מריה  אישה מבוגרת, שהקפידה לבוא ללמוד את המילים, להשתתף בחזרות, לעשות מסז' לרגליים הדואבות ולמצוא לכל זה זמן תוך כדי החיים העסוקים  ולבסוף להשתתף במצעד עצמו.


"אושר", תרגום לשיר ברזילאי המשקף את רוח הקרנבל, מתוך ארץ טרופית יפה
 
העצב אין לו סוף,
לאושר יש ויש.
אושר הוא נוצה קלה ברוח
שרגע מעופפת באויר -
על כנף הרוח,
נשאת עד שתנוח,
קלים חייה וקצרים כמו שיר.

אושר הוא דבר חולף
וכבר איננו,
כמו האשליה של קרנבל.
עובד איש בפרך,
לרגע של פרח.
פושט יד, עני והלך
הם עכשיו נסיך ומלך.
הנה, הנה הם שם על אם הדרך,
שלושה ימים הכתר לראשם.
  העצב אין לו סוף,
לאושר יש ויש.
אושר הוא כמו אגל טל בדשא,
שקוף ומתנוצץ באור חמה.
זוהר בדשא,
בכל צבעי הקשת,
יורד כמו דמעה בנשמה. 

מילים: ויניסאוס דה מוראס
תרגום: אהוד מנור
 


מידע נוסף

כתבות נוספות על קרנבלים בעולם

כתבות נוספות על ריו וברזיל


רונית אתרוג
 
אודות הכותבת
רונית אתרוג, ציירת, מדריכה בארץ בנושאי אדריכלות, גלריות ומוזיאונים. מדריכה בעולם, בדגש אומנויות ותרבויות - בחברות מובילות, לאיטליה, צרפת, רוסיה, ברלין, מרוקו, המזרח הרחוק, הודו, תאילנד ודרום אמריקה. דוברת אנגלית, צרפתית, איטלקית, ספרדית ופורטוגזית. מדריכה בחברת אקו- טיולי שטח.







מספר צפיות: 10262
4145



0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!