מפלי איגואסו – פלא טבע של מים אדירים
מאת: אתי ישיב


עמדנו על שביל עץ, מוקפים במצוק פרסתי, כמעט נוגעים במימיו הגועשים של "גרון השטן" הנופלים בעוצמה אדירה וברעש מחריש אוזניים לעומק 82 מטר, אל נהר איגואסו התחתון. עננים של אדי מים יוצרים בשמים תמונות ערפיליות, כמו באגדות, ומרטיבים אותנו מכף רגל ועד ראש. מפלי איגואסו הם חוויה כה עזה ומיידית, שפשוט אי אפשר להישאר אדיש לה, ואנחנו עומדים מתרגשים והמומים מול הקניון ו- 275 המפלים (כך טוענים, לא ספרתי) הנופלים לתוכו רועמים, מפחידים ומרשימים.


1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

עוצמה אדירה ורעש מחריש אוזניים (צילום: Ian Gampon)
קשה לקלוט את כמות המים   (צילום: Ian Gampon)
אחד מהגשרים שמעל המפלים  (צילום: Ian Gampon)
כמעט נוגעים   (צילום: Ian Gampon)
מים מכל כיוון אפשרי   (צילום: Ian Gampon)
כל שנותר הוא לקנא...  (צילום: Ian Gampon)
ללא מילים...  (צילום: Ian Gampon)
יש לנו שבועיים לטיול בברזיל. איך מתכננים ביקור במדינה כזו, המשתרעת על כמעט מחצית מהיבשת הדרום אמריקאית, גדולה כמעט כמו כל ארצות אירופה יחדיו או כמו ארה"ב בלי אלסקה.
 
אם אתה לא תרמילאי שזמנו בידו, היכול לשוטט בה גם חודשים ארוכים, אלא תייר ממוצע שחופשתו בת שבועיים שלושה, אין לך ברירה אלא לבחור מספר יעדים ולוותר על השאר, או לדחות אותם לביקור נוסף (שיבוא הלוואי). לאחר שבביקור קודם בילינו שבועיים על נהר האמזונאס, בשייט מרתק באזור צפון ברזיל, הפעם הגענו למזרח ברזיל בטיסה לעיר סאו-פאולו (São Paulo) שעל חוף האוקיינוס האטלנטי. החלטנו להישאר בקו החוף לביקור בערים ריו דה -ז'ניירו (Rio de Janeiro) וסלבדור דה באהיה (São Salvador da Bahia), עם גיחה דרומה אל הטבע של מפלי איגואסו (Cataratas do Iguaçu) יעדנו הראשון.
כתבה על הקרנבלים בריו דה-ז'ניירו  כתבה על הפאבלות של ריו  כתבה על החופים של ריו
 

ריו דה ז'ניירו (A), סלבדור (B), מפלי איגואסו (C)
פוארטו איגואסו (D), פוז דו-איגואסו (E), סכר איטאייפו (F) 
להגדלת המפה לחצו למעלה משמאל
 
מפלי איגואסו, ברזיל
מפלי איגואסו, העין והמצלמה אינן שובעות את היופי  (צילום: Ian Gampon)
 

דרום אמריקה



מפלי איגואסו מהצד הארגנטינאי

המפלים מוקפים בשמורות טבע ונמצאים במפגש שלוש מדינות: ברזיל, ארגנטינה ופרגוואי ובמפגש הנהרות איגואסו ופאראנה. 70% מהם נמצאים בארגנטינה ו- 30% בברזיל ואי אפשר לומר "ראיתי", לפני שמבקרים בשני הצדדים.
 
נחתנו בעיירה פוארטו איגואסו (Puerto Iguazú) שבצד הארגנטינאי. עוד לפני הנחיתה ראינו מתחתינו מישורים עצומים ובהם כפרים קטנים, חוות בודדות, ג'ונגלים טבעיים, יערות מחטניים, אקליפטוסים ובמבוק. אדי מים ערפיליים הכניסו אותנו להתרגשות. בלי לבזבז זמן יצאנו מיד אל המפלים, כשהדרך מתפתלת בין יערות מלאי שרכים, ולהקות של פרפרים צבעוניים מלווים אותנו, סנוניות מעופפות בין העצים, נקרים חרוצים מקישים בגזעי עצים וינשוף אחד יושב על עמוד עץ ומתבונן בנו חולפים על פניו.
לינה בעיירה פוארט איגואסו בארגנטינה
 

גשרי עץ, מסלול הליכה, מפלי האיגואסו, ארגנטינה
גשרי עץ מתוחים על הנהר האדיר בצד הארגנטינאי של מפלי איגואסו 
 (צילום: אוריאל ישיב)
 
כדאי להיכנס אל מרכז המבקרים בכניסה לפארק ולראות את תצוגות החי והצומח בסביבה ומידע על השבטים שחיו כאן. בין השבטים היה שבט גואראני (Guarani), אדוני היער, שהגיעו לכאן לפני 700 שנה מאמזוניה, בחיפוש אחר "ארץ ללא רוע". למים האדירים שמצאו כאן הם קראו בשפתם "אי-וואסו" (אי = מים, וואסו = גדול).

צעדנו קילומטרים על רשת גשרי עץ המתוחים על מי הנהר, שהביאו אותנו קרוב אל המפלים הגדולים - גרון השטן
Garganta del Diabl)) וסן-סימון (San Simon)  - ואל הקטנים יותר, היפים לא פחות, שגם להם שמות משלהם כמו אדם או חוה. קשת גדולה עטפה פתאום את מפל סן-סימון ומזווית אחרת הצטרפה אליה קשת נוספת ויחד יצרו קשתות הצבע והאור מראה אגדי, מופלא ממש. כולם מתקתקים במצלמות, מצלמים כל מילימטר מכל זווית, וגם האחד את השני וכולם את כולם, מנסים לכלוא במצלמות את החוויה המרהיבה הזאת.
 
מפלי איגואסו, ברזיל
הקשת המקבילה לקשת המפלים 
 (צילום: אוריאל ישיב)
 

החיים הטובים בעיר פוז דו-איגואסו

בתחנת גבול הפתוחה 24 שעות ביממה, החתימה לנו פקידה עייפה את הדרכונים ואנחנו שוב בברזיל, מבלים את הלילה בעיר פוז דו-איגואסו (Foz do Iguaçu), המהווה אתר תיירות מוביל. עיר גבול של שלוש מדינות והברחות רבות בשל כך. תיירות דתית למסגד הגדול בעולם מחוץ למזה"ת וכן סכר איטאיפו (Itaipu), מפעל הידרואלקטרי מהגדולים בעולם, שניבנה בסביבתה. כל אלה הפכו אותה תוך 40 שנה, מעיירת גבול קטנה ומנומנמת לעיר בת 330,000 תושבים, עם מרכזי קניות, בתי מלון, מסעדות, ברים ומועדונים, אך היא עדיין מנומנמת.

את 
מלון Rafain Palace מצאנו בפאתי העיר השטוחה. כשהתלוננו באוזניים מקומיות על המרחק ממרכז העיר, הרגיעו אותנו בני שיחנו שממילא אין שום דבר במרכז חוץ מכמה זונות. נרגענו, מה גם שהחדר שלנו במלון היה מרווח ונוח (4 כוכבים, 225 חדרים). בריכת שחיה עגולה לצד גן יפהפה עם עצי ענק, שצמחי סחלב יונקים מגזעיהם, קרצה לנו מלמטה. כוסיות זעירות עם קפה מצוין חיכו בלובי ומבחר המנות בארוחות הבוקר במסעדה היה אין סופי.

מלון מומלץ במפלי איגוואסו
Rafain Palace Hotel
בריכת שחיה לצד גן יפהפה קרצה לנו מלמטה ומבחר המנות בארוחות הבוקר היה אין סופי

 
בכל זאת קורה משהו בערב בעיר... והמשהו הזה אוסף אליו את כל המבקרים וגם הרבה מקומיים. זוהי מסעדה, שגם שמה, כשם מלוננו, Rafain. היא גדולה כמו אסם ענק וכולם יושבים בה מסביב לשולחנות ארוכים ואוספים אל הצלחות מטעמים מהמזנון העשיר: סלטים, פסטות, אוכל מקומי מסורתי, בשרים מהאש, גבינות, קינוחים מדוכנים מיוחדים (דלעת מסוכרת הזילה דמעות עונג מעיני), פירות טריים וגלידות. תוך כדי הזלילה נהנים ממופע לטינו-אמריקני עשיר, עם מוסיקה וריקודי פולקלור מכל ארצות היבשת, להטוטנים, ליצנים, לוחמי קפוארה וצחוקים. השעות נוקפות והחגיגה של מוסיקה, תנועה , צבע ובגדים קרנבליים לא פוסקת. הקהל עולז ומתחילה זרימה אל הבמה ואל המעברים שבין השולחנות. כולם, אמנים וקהל, רוקדים במסעדת רפאין שבפוז דו -איגואסו.
לינה בעיירה פוז דו-איגואסו בברזיל
 
מפלי איגואסו, ברזיל
המים הנופלים ללא סוף 
 (צילום: אוריאל ישיב)
 

מפלי איגואסו מהצד הברזילאי

גם בכניסה הראשית לפארק הלאומי איגואסו בצדו הברזילאי, מרכז מבקרים מעניין. לא רחוק ממנו כדאי לבקר בפארק הציפורים (Parque das Aves) בו מרוכזות, בכלובי ענק ובמקווי מים, ציפורים מכ-180 מינים, שהובאו מכל חלקי ברזיל.

היום אנחנו רואים את מפלי איגואסו מהצד הברזילאי. "גרון השטן" שוב שוצף בקצב בלתי אפשרי ועשרות מפלים אחרים, גדולים וקטנים, מכים על הסלעים ספוגי המים, שפרחים לבנים פורחים עליהם ועשרות נשרים חגים מעליהם באוויר, עולים ויורדים, מחפשים טרף. אנחנו יורדים בשבילים בשעה שחוטמנים ארוכי זנבות חולפים על פנינו ומתחככים ברגלינו. למרות שכמיות הגשם שהתעטפנו בהן מצליחים רסיסי המים להרטיב אותנו מכף רגל ועד ראש. שוב מתגלה לנו קשת יפהפייה, עוטפת את אחד המפלים, ועל הרקע שלה כולם מצלמים את כולם. גם אנחנו. עולים במעלית אל המצוק והמים הנופלים קרובים כל כך, עד שאפשר לנגוע בהם בידיים.
 
מפל איגוואסו, תצפית

מפל איגוואסו, תצפית
הכי קרוב שאפשר, יבשים לא תצאו...  (צילומים: Ian Gampon)
 




 

איטייפו - הסכר שדואג לסביבה

אם לא הספיקו לנו המים במפלים, הרי מצאנו אותם שוב בסכר איטייפו ("האבן השרה" בשפת הגואראני) שעל נהר פאראנה, הזורם מכאן לארגנטינה ונשפך שם לנהר פלאטה.
 
הסכר שנבנה בתחילת שנות השמונים, והיה אז הגדול בעולם, הוא מפעל משותף לשתי מדינות ומחויב לשימור הסביבה. הוא הוקם, מנוהל ומתוחזק על ידי חברה משותפת לברזיל ולפרגוואי, הפועלת מכוח אמנה שנחתמה בין השתיים ועל פי החוק הבינלאומי. הוא מספק את כל תצרוכת החשמל של פרגוואי ו- 22% מכלל התצרוכת הענקית של ברזיל. נאמנה להתחייבות האקולוגית שלה, החברה בנתה שני בתי חולים, האחד בברזיל והשני בפרגוואי, וגם אוניברסיטה להכשרת העובדים. היא אף הקימה באתר מוזיאון אקולוגי, מקלט לחיות בר ותעלת מים עצומה לרביית דגים. כך דואגת החברה הן לבני האדם והן לחיות הבר. אם תרצו, יש גם נקודה יהודית - הגיאולוג שערך את בדיקות הקרקע בעת תכנון הסכר הוא לא אחר מאשר בנו של אלברט איינשטיין.
 
הסיור הפנורמי לסכר איטאייפו נעשה באוטובוסים דו -קומתיים, הנוסעים בין הגנים המרהיבים של האתר, שהמוני עצים ניטעו בו - חלקם על ידי עובדי האתר, ששמותיהם רשומים מתחת לעץים שנטעו. בסיור עוברים בחדר הפיקוח המרכזי, המאוייש על ידי צוותי טכנאים בני שתי המדינות, שמחיצה סמלית מפרידה ביניהם. אלה מזרימים חשמל בתדר 50Hz לפרגוואי, בעוד האחרים מזרימים חשמל בתדר 60Hz לברזיל. שערי הסכר מזרימים מים אל 20 טורבינות ענקיות, שכל אחת מהן מסוגלת לייצר 700 מגה-וואט חשמל - מספיק לעיר בת 2.5 מיליון תושבים. כשתראו את כמות המים המוזרמת מהאגם אל נהר פאראנה, לא תאמינו למראה עיניכם, אבל עובדה. היא גדולה יותר מכמות מי כל המפלים באיגואסו, והרי לנו עוד "מגה מפל", אבל מעשה ידי אדם. לפני בניית הסכר היה במקום המפל הטבעי בעל תפוקת המים השנייה בעולם, עד ש"אולף" בידי האדם.
על סכר איטייפו בכתבה פרגוואי - מידע כללי
 
 
סכר איטייפו, ברזיל
סכר איטייפו - "מגה מפל" מעשה ידי אדם 
(photo: International Hydropower Association)

בשנת 2011 נבחרו מפלי איגואסו לרשימת "שבעת פלאי עולם הטבע". אין ספק שכל מי שצופה בהם חש בעוצמות הטבע בצורה הכי מוחשית. עבורנו, תושבי המדינה שכה משוועת למים, נוספת גם תחושה של קנאה, על המדינות ברות המזל שזכו בפלא הזה.


אם עד כה לא השתכנעתם שזהו פלא טבע, צפו בצילומים מרהיבים של מפלי איגוואסו בסרטון וידאו קצר של BBC





מלון מומלץ ליד מפלי איגואסו

מלון סנט ג'ורג' (Hotel Saint George) בעיר פוארטו איגואסו, במרחק 17 ק"מ ממפלי איגואסו, ממוקם במיקום מעולה, בקרבת מספר מסעדות ותחנת האוטובוס, ממנה ניתן להגיע גם למפלים. במלון שתי בריכות וספא מפנק, והכל נקי ומטופח, עם גן מקסים. החדרים גדולים וממוזגים, ויש גם חדרים למשפחות.
 
מלון מומלץ במפלי איגואסו
מלון סנט ג'ורג' בעיירה פוארטו איגואסו ובמרחק נסיעה קצר מהמפלים האדירים



עוד על מפלי איגוואסו בכתבה טיול בארגנטינה בשלושה שבועות
 

מידע נוסף



אתי ואוריאל ישיב
 
אודות הכותבים
אתי ואוריאל ישיב, עוסקים שנים רבות בתיירות. ב- 1989 ייסדו את העיתון המקצועי לענף הנסיעות והתיירות "חדשות תיירות". ב- 1992 הקימו את מגזין התיירות "רואים עולם" שהוקדש כולו לכתבות תיירות וכיסה יעדים מקוטב לקוטב. גם היום מרבים לנסוע בעולם. כתבותיהם מתפרסמות בכתבי עת שונים ובאתר האינטרנט tnet.org.il







סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר