מידע וטיפים למטייל בפרגוואי

מידע וטיפים למטייל בפרגוואי
מאת: יובל נעמן


פרגוואי היא מדינה פנים יבשתית בדרום אמריקה. גובלת מצפון וממזרח בברזיל, ממערב בבוליביה ומדרום בארגנטינה.


בכתבה זו נביא סקירה גיאוגרפית-דמוגרפית קצרה וכן טיפים ומידע חיוני למטייל בפרגוואי על מעברי גבול, תחבורה, עלויות הטיול, החלפת כסף, חגים וחופשות.


כ- 95% מהאוכלוסייה הם בני תערובת של דם אינדיאני, משולב בדם לטיני ספרדי-פורטוגלי   (צילום: CC Abriles)

הגיאוגפיה של פרגוואי

ריו פאראנה, מהנהרות הגדולים בתבל, שני רק לנהר האמזונס בדרום אמריקה, מגיע מברזיל בצפון ותוחם את פרגוואי בגבולה המזרחי. בהגיעו לגבול פרגוואי הוא נעצר בסכר הענק איטייפו, המפעל ההידרו-אלקטרי הפעיל הגדול בעולם מאז פתיחתו בשנת 1984 ועד 2009. המפעל הוא בעל הספק חשמלי בסדר גודל של המפעלים בלה-גראנדה בקוויבק שבקנדה וסכר שלושת הערוצים במחוז סיצ'ואן בסין שלאחר הפעלת הטורבינות האחרונות עבר אותו בהספקו.
הקמת הסכר בין השנים 1971-1984, חיסלה באחת את שבעת מפלי גוואירה (O Salto das Sete Quedas doGuaíra), שהיו עד שנות השבעים המפלים השניים בגודלם בעולם (אחרי מפל בקונגו). על פני כחמישה קילומטר, העבירו המפלים עד 50,000 קו"ב מים בשנייה! –הם היו גדולים אף ממפלי איגואסו הסמוכים.
כיום מייצר המפעל את כל תצרוכת החשמל של פרגוואי, בהופכו את פרגוואי למדינה המשתמשת באנרגיה ירוקה בלבד.
סכר איטייפו, פרגוואי
סכר איטייפו (צילום: GNU)
 
בהמשך מגיע הנהר למשולש הגבולות עם ארגנטינה וברזיל, בקרבת מפלי נהר איגואסו המדהימים, בסמוך לעיר הגבול סיודאד דל-אסטה. משם ממשיך הנהר לאורך גבול ארגנטינה-פרגוואי, עד לחיבורו עם ריו-פרגוואי.
 
ריו-פרגוואי הוא "יובל" של נהר פאראנה הענק, המנקז את מדינת מאטו-גרוסו בברזיל. ריו פרגוואי מגיע מביצות פנטאנל בברזיל, עובר לאורך גבול פרגוואי, נכנס לפרגוואי בעוברו בערים קונספסיון והבירה אסונסיון, שם יוצא דרומה לארגנטינה, עד שהוא חובר לריו-פאראנה. ריו פרגוואי משמש עורק תחבורה חשוב בפרגוואי.
 
ריו-פרגוואי חוצה את פרגוואי לשני אזורים גיאוגרפיים ודמוגראפיים שונים: ממזרחו מתגוררת מרבית אוכלוסיית המדינה, על פני שטח גבעי מיוער, בעוד שממערבו משתרעות ערבות הגראן-צ'אקו החצי מדבריות המיושבות בדלילות.
השטח שעל גדות הנהר הוא המשך ישיר של ביצות פאנטנל שבמחוז מאטו-גרוסו דו סול בברזיל. לאורך הכביש מאסונסיון דרך קונספסיון ועד ברזיל, הנוף הוא שלל ביצות ירוקות עם הרבה בעלי חיים במים, על הקרקע ובאוויר.
למעלה מ- 95% מהאוכלוסייה חיה במזרח המדינה בשטח בין נהרות פראנה ופרגוואי, מתוכם כרבע מהאוכלוסייה בערים הגדולות לאורך הנהרות. 
 
הדרך לאורך ריו פרגוואי
הדרך לאורך ריו פרגוואי (צילום: יובל נעמן)
 

דרום אמריקה
 

דמוגרפיה של פרגוואי

פרגוואי היא המדינה הומוגנית ביותר מבחינה גזעית ומבחינה דתית. כ- 95% מהאוכלוסייה הם בני תערובת, 'מסטיצוס', תערובת של דם אינדיאני, משולב בדם לטיני ספרדי/פורטוגלי. יתרת האוכלוסייה כוללת מיעוטים של אינדיאנים טהורי גזע בני גווארני. מנוניטים, רוסים, מהגרים גרמנים, ברזילאים, ערבים, קוריאנים ויפנים, חיים כקהילות סגורות במספר מקומות בערים הגדולות. 
מבחינת דת, זו מדינה הומוגנית יחסית: 90% קתולים, 6% פרוטסטנטים, וכ- 4% מנוניטים ואחרים.
 
ממורשת הגווארני לא נשאר הרבה, פרט לשפה, המדוברת בפי 90% מהתושבים, שהיא השפה השנייה אחרי הספרדית המדוברת בפי כל.
 
מונוניטים בפרגוואי
מנוניטים במנוחתם (צילום: יובל נעמן)
 

אקלים

האקלים של מזרח המדינה, בשטח שנמצא בין הנהרות פראנה ופרגוואי, הוא לח עם משקעים פזורים כל השנה. הקיץ הוא בין ינואר לאפריל, כאשר הטמפרטורה מגיעה ביום ל- 35 מעלות צלזיוס. החורף הוא קר, עם טמפרטורות הצונחות ל- 5 מעלות צלזיוס, בחודשים יולי עד ספטמבר. החודש הקר ביותר הוא יולי. אין שלג בעונה זו אבל הבקרים עשויים להיות קפואים.
בערבות הצ'אקו, במערב המדינה, עשוי להיות חם יותר ואירועי הגשם לא צפויים ומועטים יחסית.
 
גשמים פזורים במשך השנה כולה, ביחד עם היגיינה לקויה, מזמינים בעיות בריאות, כתוצאה ממזון, מים מזוהמים ויתושים: כולרה, דלקת כבד זיהומית (צהבת) מסוג A, תולעי מעיים, טיפוס, לישמניה, מלריה וקדחת צהובה. יש להתחסן ע"פ הוראות רופא, להתייחס בכבוד להמלצות היגיינה ולהשתדל להקפיד על מקורות המזון ובמיוחד המים.
 

מעברי גבול

מעבר הגבול לברזיל, בעיר סיודאד אל אסטה בסמוך למפלי הפנטאנל, דרכו עוברים אוטובוסים לריו ולסאו-פאולו.
מעבר הגבול בעיר חואן פדרו קבאליירו  (Juan Pedro Caballero)המשותפת לפרגוואיי ולמחוז מאטו גרוסו דו סול בברזיל , שגם היא, כמו סיאודד דל אסטה, עיר של מבריחים וסחר בסמים.
גשר סנטה-קרוז (San Roque González de Santa Cruz), היוצא מהעיר אנקרנסיון (Encarnación) מעל נהר הפארנה, מקשר את פרגוואי עם ארגנטינה.
3,000 קילומטר של תחבורת נהרות, מקשרים את פרגוואי עם קורומבה (Corumbá) בברזיל, בוליביה, מונטווידאו באורוגוואי ובואנוס-איירס בארגנטינה.
 

תחבורה

תחבורה יבשתית מתבצעת באוטובוסים סדירים או במוניות עם מונה.
אפשרות מהירה יותר היא טיסה בחברות תעופה מקומיות הטסות ליעדים שונים ברחבי המדינה.
TAM - Transportes Aéros Militares
LATN - Líneas Aéreas de Transporte Nacional
מרתק לנסות גם את החוויה של נסיעה ברכבת הקיטור העתיקה, הזולה והאיטית ביותר.
תחבורת נהרות מאפשרת הפלגה בספינות, לאורכו של נהר פרגוואי עד קורומבה (Corumbá) במחוז מאטו-גרוסו דו סול בברזיל ובכל נהרות המדינה.
 
גשר
גשר "סנטה-קרוז" המקשר את העיר אנקרנסיון (לידה מחדש) לארגנטינה,
מעבר לנהר פאראנה (צילום: GNU)
 
 

עלויות טיול

יקרות במעט מבוליביה, וזולות מארגנטינה. "מלון פשפשים" ניתן למצוא בכ- 5$ ובמלון טוב תעלה לינה למעלה מ- 20$. ארוחה פשוטה תעלה מ- 3$ וארוחת יוקרה 25$ . יוקר טיול לתרמילאי כ- 100$ לשבוע, וטיול נוח עלותו 150-200$ לשבוע. (מספרים אלו הם הערכה בלבד העשויה להשתנות).
 

החלפת כסף

קניה בכרטיס אשראי ניתנת לביצוע באסונסיון במקומות היוקרה, אבל משיכת מזומנים בכרטיס אשראי לא ניתנת להיעשות במדינה כולה. החלפת כסף במשרדי חלפנים (קאמביוס Cambios)  כרוכה בעמלה, אבל בהחלפת כסף ברחוב השער גרוע עוד יותר. עדיף להחליף כסף בבנקים.
 

חגים מרכזיים

כמדינה קתולית, כל החגים הנוצריים קתוליים מצוינים ונחוגים על פי לוח החגים הקתולי.
חג המולד, פסחא והימים שלפניו, צום הלאנט ושאר "הימים הטובים" נחגגים באדיקות. הקרנבל הקתולי הגדול (סביב פברואר) הוא החג הצבעוני ביותר, וחגיגות גדולות שלו מתקיימות באסונסיון הבירה (אם כי מרבית התיירים יעדיפו במועד זה לחגוג את הקרנבל בברזיל).
במרכז הדתי קאאקופה (Caacupé), אל מול פסלה של "גברתנו של הניסים", חוגגים כל שנה ב- 8 לדצמבר מאות אלפי איש את מועד "העיבור הקדוש" (קונספסיון). הפסל נוצר על ידי מומר מאמין במאה ה- 16, הציל רבים משיטפון גדול ועשה ניסים רבים לפי אמונתם, עד שנבנתה עבורו קתדראלה ענקית לעולי הרגל המגיעים לחגוג כל שנה.
 
 
עיבוד עורות של אנשי הגווארני, פרגוואי
עיבוד עורות של אנשי הגווארני (צילום: יובל נעמן)
 

מידע נוסף

לינה בעיר אסונסיון

כתבות נוספות על פרגוואי


יובל נעמן אודות הכותב
יובל נעמןצלם גיאוגרפי, מדריך טיולים, בונה מסלולים, יועץ טיולים אישיים ומרצה על ארצות העולם השלישי. בעל תואר שני בלימודי אסיה, מכיר את אסיה על בוריה וכן חלקים נרחבים של אפריקה ואמריקה, מעשרות ביקורים ולמעלה משלושים שנות טיולים עם התרמיל על הגב.

יובל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר