פרגוואי - יעדים עיקריים
מאת: יובל נעמן


 

בכתבה זו אסקור את יעדי הטיול החשובים ביותר בפרגוואי, וכמובן שאתחיל בעיר הבירה של המדינה.


עיר הבירה אסונסיון 

אסונסיון (Nuestra Señora Santa María de la Asunción) היא בירת פרגוואי והעיר הגדולה בצורה ניכרת משאר הערים במדינה. במטרופולין שלה חיים למעלה מרבע מתושבי המדינה. העיר שוכנת על הגדה המזרחית של נהר פרגוואי, בדרום המדינה, על גבול ארגנטינה. העיר מערבת סגנונות שונים ללא כל סדר: מבנים עתיקים, עוני ועושר ראוותני, מבנים קולוניאליסטיים ספרדים יפים, ארמונות פאר של מקורבי השלטון הרודני שהיה נהוג במאתיים השנה האחרונות לצד שכונות עוני.
זוהי עיר שאינה מתוכננת, בנויה ללא כל הגיון, וכשיורד לפתע גשם הרחובות כולם עולים על גדותיהם.
 
החלק המרכזי והחשוב של העיר נמצא בין אבינידה קולון (Avenida Colón, שדרת קולומבוס) במערב, נהר פרגוואי בצפון, אסטאדוס אונידוס (Estados Unidos, ארה"ב בספרדית) במזרח ורחוב לואיס הררה 
 Luis A Herrera), שליט ונצואלה) בדרום.
 
אין בעיר חיי לילה של ממש פרט לבתי קולנוע, בסגנון "קולנוע מרכז",  המתמחים בהצגת סרטי פעולה וסרטים כחולים.
בעלי האמצעים הסולידיים יותר, ימצאו עניין ב"בתי התרבות" ובתיאטרון שבעיר. אבל הכיף האמיתי נמצא בחצרות הפנימיות של בניינים שהפכו לבתי קפה. לעיתים בליווי מוסיקה חיה, ולהקות המנגנות מוסיקה אופיינית, המוכרת לנו בארץ מהופעות "לוס פראגוואיוס", בלוויית נבל, קונטרה-בס, גיטרה ושירה, המנעימים את הערבים החמים בחודשי הקיץ.
נראה שלמוזיקה הפרגוואית אין כלל מקורות שחורים או אינדיאניים. היא נלקחה כמעט אך ורק מהמורשת הקריאוג'ית (מורשת צאצאי הספרדים, ילידי ד. אמריקה), אירופית, קלאסית, ללא הרבה שמחה, המוחלפת בנוגות חלומית.
ישיבה בלילות הקיץ באחת החצרות הללו, בהשפעת בירה טובה ושירה לטינית מלאת געגועים, מלווה נבל, היא עבורי תמצית פרגוואי ותענוג צרוף, שונה משאר מדינות אמריקה הדרומית.
 
כמו בכל עיר בירה, גם כאן יש מספר גנים יפים, שאחד מהם הוא הגן הבוטאני (Jardín Botánico).
תוכלו לבקר גם בכנסיות ומוזיאונים. ברחבי העיר פזורים מספר בניינים עתיקים וחשובים אותם מומלץ לראות, ובהם:
ארמון השליט פאלאסיו דה גוביירנו (Palacio de Gobierno), 
בית התרבות הפרגוואית  (Casa de Cultura Paraguaya),
קאסה ויולה (Casa Viola),
בניין העצמאות (Casa de la Independencia ) ואחרים. 
 
מלונות תרמילאים ומסעדות סבירות אפשר למצוא צפונית למרכז העיר, בכיוון הנהר.
קניות עדיף לעשות בשדרות קולון במערב העיר.
במרכז העיר ישנן סוכנויות נסיעות רבות המארגנות סיורים במדינה כולה.
אינדיאנית משבטי הגווראני , פרגוואי
אינדיאנית משבטי הגווראני בעבודות יד מסורתיות (צילום: יובל נעמן)


דרום אמריקה
 

כפרי שבט גווראני (Guarani )

גווראני הוא השם שנתנו הספרדים לאינדיאנים המקומיים, שלמרות מיעוטם באוכלוסיה הנחילו לפרגוואי את השפה המדוברת ואת שם המטבע. אודות הגווראני ניתן לקרוא בכתבה בנושא ההיסטוריה המטורפת של פרגוואי באתר זה.
הכפר Indiganos-Tolderia-Maka הוא אחד מכפרי הגווראני שהיגרו מאזור הצ'אקו (Chako) לקרבת העיר הגדולה. בני הכפר עדיין משמרים את תרבותם הקודמת, אבל כבר למדו להתאגד ולדרוש תשלום עבור ביקור בכפר והדרכה בספרדית. הכפרים אינם קבועים וכדאי לברר בסוכנויות התיירים באסונסיון לגבי מקומות מומלצים ודרכי הגעה.
 

העיר סיודאד דל אסטה (Ciudad del Este)

עיר תעשייתית חדשה יחסית, על גבול ברזיל, בקרבת מפלי איגוואסו, שהיא עיר מעבר ושוק הברחות ענק של סחורות ברזילאיות, כמו גם שוק סמים. העיר הוקמה ונקראה "פוארטו פרזידנטה סטרוסנר", על שם הרודן סטרוסנר בעודו מכהן, כעיר ללא מכס ושוק חופשי, בהמשך לגשר הידידות לברזיל. תוך זמן קצר הפכה לעיר השנייה בגודלה, בחשיבותה הכלכלית ובמספר תושביה. העיר מרוחקת מהבירה (כחמש שעות נסיעה), ועיקר העניין בה הוא מעבר הגבול לברזיל, הנמצא צפונית לעיר, על גבול ברזיל ופרגוואי.
 
כ-15 ק"מ צפונית לעיר, על נהר פאראנה, נמצא סכר איטיפו, המפעל ההידרואלקטרי הגדול בעולם עד לאחרונה, עם תפוקה של 14,000 מגהוואט, מהמחזות המרשימים ביותר בדרום אמריקה.
שימו לב: השוק בעיר מאוכלס ברובו על ידי סוחרים פליטים פלסטינים, שלא בדיוק אוהדים את ישראל ותושביה. מומלץ לנקוט במשנה זהירות כשפוגשים בהם ולהצניע את היותכם ישראלים, ויום אחד לא ללבוש את הטי-שירט של המחזור בצבא.
העיר קרובה לפוז-דו-איגוואסו הברזילאית ומרוחקת כ- 20 ק"מ ממפלי איגוואסו.

העיר פילדלפיה (Filadelfia

עם שם בצליל אמריקאי בעל שורשים מצריים, פילדלפיה (שימו לב, לא Philadelphia) היא אחת הערים הגרמניות ביותר מחוץ לגרמניה. חיים בה שרידי פליטים נאצים, קהילה של מנוניטים רוסיים שהקימו את העיר ואנשי עסקים גרמנים. גם השפה הגרמנית שלטת.
זוהי עיר אוונגארד במרכז הגראן-צ'אקו, שהוקמה בשנות השלושים והתפתחה בסיום מלחמת העולם. העיר מציעה מודרניזציה ותנאים טובים, אם כי יכולה לעורר רגשות קשים, כאשר רואים את החקלאים הגרמנים שומרים על עובדיהם האינדיאנים במכלאות (מחנות ריכוז?), ושומרים דיסטנס מרבי מהם.
מאד מזכיר את עיר האוונגארד הגרמנית סוואקופמונט, על חוף הים של נמיביה, באווירה המתבדלת ובגזענות.
 
ילדי המנוניטים בפילדלפיה, פרגוואי
ילדי המנוניטים בפילדלפיה   (צילום: יובל נעמן)

 

פארק לאומי איביקוי (Parque Nacional Ybycuí)

מאחרוני יערות הגשם במדינה. פארק קטן בן 122 קמ"ר, במרחק של כ- 120 ק"מ מאסונסיון הבירה, בו תוכלו לחזות במפלים ונוף טרופי ירוק.
 

פארק לאומי סרו קורה (ParqueNacional Cerro Corá)

פארק הטבע הגדול במדינה. פרט לטבע עשיר יש בו אתרי פרה-היסטוריה והיסטוריה לאומית (מקום מותו של פרנסיסקו סולנה לופז 1870). נמצא בצפון מזרח פרגוואי, בסמוך למעבר הגבול לברזיל בחואן פדרו קבאליירו.
 
פרגוואי
התוכונים מצאו מקום לנוח (צילום: יובל נעמן)
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על פרגוואי


יובל נעמן אודות הכותב
יובל נעמןצלם גיאוגרפי, מדריך טיולים, בונה מסלולים, יועץ טיולים אישיים ומרצה על ארצות העולם השלישי. בעל תואר שני בלימודי אסיה, מכיר את אסיה על בוריה וכן חלקים נרחבים של אפריקה ואמריקה, מעשרות ביקורים ולמעלה משלושים שנות טיולים עם התרמיל על הגב.

יובל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר