קולומביה: פסטיבלים מיוחדים

קולומביה אהובתי:
טיול בעקבות פסטיבלים מיוחדים
מאת: נעם סלע


מבין כל המקומות בעולם בהם אני מדריך, יש מקום אחד לו שמורה בלבי פינה חמה במיוחד, אותו אני יכול להגדיר כיעד הטיולים האהוב עליי מכולם, והוא – קולומביה. נכבשתי על ידי הקצב המשכר, הנופים המרהיבים, הצבעים העזים ושמחת החיים הקולומביאנית, ואני משתדל להדביק באהבה זו את כל מי שאני מכיר.


בכתבה אתן לכם לפחות שתי סיבות טובות להתאהב בה בעצמכם: פסטיבל הפרחים ופסטיבל השחורים-לבנים – שני אירועי פולקלור מהפנטים, אותנטיים ומיוחדים. 
 
1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

פסטיבל הפרחים, ניחשתם נכון (צילום: נעם סלע)
להקה מנגנת מוסיקת סלסה בעיר קאלי (צילום:  klem@s)
על המיצגים המקומיים עומלים כל השנה (צילום: נעם סלע)
זה לא רק נראה כבד... (צילום: נעם סלע)
ציור קיר - פסטיבל השחורים-לבנים (צילום: Carlos Adampol Galindo)
הפסטיבל בעיר קאלי  (צילום: Mario Carvajal)


בירת קולומביה - העיר בוגוטה (A) ו- 3 הערים בהן מתקיימים הפסטיבלים המתוארים בכתבה (B-D)
(להגדלת המפה יש ללחוץ על הפינה השמאלית העליונה)


דרום אמריקהקולומביה – ארץ הפסטיבלים הבלתי נגמרים

הרומן שלי עם קולומביה החל בשנת 2000, לאחר שסיימתי מסע על נהר האמזונס, אשר החל בשפך הנהר לאוקיינוס האטלנטי בעיר בלם (Belem) אשר בברזיל, והסתיים כעבור 12 ימים של הפלגה בת כ-3,000 ק"מ, בעיר לטיסיה (Leticia) אשר ביער הגשם הקולומביאני.

לאחר כשנה וחצי של טיול ומגורים במדינה מופלאה זו, התאהבתי באנשים החמים והנעימים, בתרבות ובמורשת העתיקה אשר הותירו אבותיהם, בחיים המודרניים המפותחים והתוססים, באוכל, במוסיקה, בריקודי הסלסה, ואפילו נהניתי ללמוד באוניברסיטה קולומביאנית, אשר הקנתה לי לא רק דעת אלא גם תפיסת עולם.


מנקודת מבט תיירותית, אחד הדברים המייחדים את קולומביה מיעדים אחרים, הוא כמות הפסטיבלים שנערכים בה. בעיניי, כמדריך טיולים, פסטיבל פולקלוריסטי זהו חלון הראווה המשמעותי ביותר לתרבות העממית של כל מדינה – יותר מאשר מוזיאונים, אתרים ארכיאולוגיים, אירועים גסטרונומיים או קונצרטים מוסיקליים. זו הסיבה שאני תמיד ממליץ להשתדל לטייל ביעד הנבחר בתקופה בה ניתן לשלב ביקור או השתתפות בפסטיבל מקומי.

למרבה המזל, הפסטיבלים בקולומביה הינם רבים ואיכותיים, כך שבקלות ניתן לתכנן את הטיול באופן כזה שהוא יכלול אחדים מהם. אירוע הפולקלור הגדול ביותר במדינה הינו הקרנבל בברנקיה, המקביל בתקופתו לקרנבלים הנחגגים ברחבי העולם הקתולי (פברואר/מרץ). בנוסף אליו קיימים עוד מספר פסטיבלים עממיים אטרקטיביים, שהשניים שבהם אתמקד - יפים ושמחים במיוחד, ועדיין לא תיירותיים מדי.
לינה בקרטחנה | לינה בבוגוטה

פסטיבלים בקולומביה
ילדים צעירים ובני הנוער לוקחים חלק בחגיגות  הם חלק מהפרחים בפסטיבל (צילום: נעם סלע)
 

פרחינו על כתפינו – פסטיבל הפרחים

בשבוע הראשון של חודש אוגוסט, בכל שנה, נערך בעיר מדיין (Medellin) פסטיבל הפרחים (Feria de las flores) הכולל מספר אירועים כגון: קונצרטים במקומות שונים בעיר, תהלוכת מכוניות עתיקות ועוד. שיאו של האירוע מתקיים בסוף השבוע, וכולל תהלוכה מופלאה בת מספר שעות, בה משתתפים סוסים מקושטים, משאיות ענק מקושטות בפרחים, להקות ריקודים בתלבושות מסורתיות המורכבות משמלות פרחוניות אצל הנשים, בגדים המזכירים את סגנון הבוקרים והגאוצ'וס אצל הגברים, ותזמורות בנות עשרות נגנים עם כלי נשיפה והקשה המנגנות מארשים, סלסה וקומביה מסורתית. שיא התהלוכה הינו בתהלוכת נושאי הפרחים, אשר נמשכת לאורך 2 ק"מ, ובמהלכה מגיעים האיכרים מן ההרים שמסביב למדיין, כאשר הם נושאים על גבם מנשאים עצומים ועליהם מיצגים של פרחים. משקל כל מיצג כזה יכול להגיע גם לעשרות קילוגרמים! בתהלוכה משתתפים ילדים, נערים ומבוגרים, נשים וגברים, הפוסעים לאורך השדרה. מצדה האחד של השדרה ניצבות טריבונות (למי שידו משגת לרכוש כרטיסים וליהנות ממקום ישיבה מוצל) ומצדה השני מצטופפים המקומיים שמעודדים, קוראים, שרים ומלהיבים את המשתתפים.

פסטיבל הפרחים בא לתת במה למספר מרכיבים בתרבות הקולומביאנית. ראשית, קולומביה, על שלל צבעיה ומשאבי הטבע שלה, הינה גם יצואנית הפרחים מס' 2 בעולם (שנייה רק להולנד). שנית, העיר מדיין שוכנת בלב איזור חקלאי פורה בצורה יוצאת דופן, הנהנה ממזג אוויר משובח (לא לחינם זכתה העיר לכינוי: "עיר האביב הנצחי"). שלישית, תושבי האיזור ידועים בכל קולומביה בחריצות וביוזמה שלהם – לא לחינם מדיין היא העיר המפותחת ביותר בקולומביה. כאשר מחברים את שלושת המרכיבים הללו יחדיו, מקבלים פסטיבל אשר מציג את המסורות הללו ונותן כבוד לחקלאים, לתוצרת האדמה, ליצירתיות, וכמובן - לאסתטיקה ולשמחת החיים האופייניות כל כך למדינה זו.

בתור מי שזכה להשתתף ולראות פסטיבלים רבים, לטעמי האישי, פסטיבל זה מהווה שיא של חגיגה אסתטית, יצירתית, שמחה ומלאה ביופי. אני לא בודד במערכה - גם לדעתם של רבים ממטייליי אשר זכו להשתתף באירועי פסטיבל זה, מדובר בחוויה יוצאת דופן שרצוי להכניס לתכנית הטיול.

לינה בעיר מדיין
 
פסטיבלים בקולומביה  פסטיבלים בקולומביה
פסטיבלים בקולומביה  פסטיבלים בקולומביה
מכל חלקי הארץ מגיעים זרי הפרחים העצומים ומיצגי הענק  פסטיבל הפרחים במדיין
(צילומים: נעם סלע)
 

כדאי לדעת – כרטיסים לפסטיבל ומקומות מומלצים

האירוע המרכזי של הפסטיבל, קרי תהלוכת הפרחים, הינו הפופולרי והססגוני מכולם ועל כן רצוי להיערך לקראתו בהתאם. יש לרכוש מבעוד מועד כרטיסים לטריבונות (המחיר משתנה ועומד על כמה עשרות דולרים לכרטיס), כאשר המלצתי היא לרכוש כרטיס לאחת מהטריבונות הראשונות (למשל, עדיף לשבת בטריבונה מס' 5 מאשר בטריבונה מס' 25), בכדי לצפות בצועדים כאשר הם יותר רעננים. חשוב לקחת בחשבון כי המקומות בתוך כל טריבונה אינם מסומנים ולכן כדאי להגיע בתחילת היום (בסביבות 10:30 בבוקר) ולתפוס מקום קדמי. האירוע מסתיים סביב השעה 16:00, כך שמדובר בפעילות של כמה שעות טובות. ניתן להכניס אוכל ונשנושים איתכם או לקנות מזון ומשקאות במקום.
 
פסטיבלים בקולומביה
תהלוכת הפרחים במדיין (צילום: נעם סלע)
 

מסביב לפסטיבל – אטרקציות נוספות

בשיטוט בעיר בתקופת הפסטיבל, ניתן לראות מיצגי ענק מרשימים ופסלים העשויים מפרחים. בכדי להעצים את החוויה, מומלץ לבקר בתערוכת הפרחים הנהדרת שבגן הבוטני (Jardin Botanico). כאן ניתן לטייל בין כ- 4,500 מיני פרחים, ולהיכנס ל"אורכידריום" (Orchidarium) – בו אוסף חשוב ומרשים של סחלבים צבעוניים.

יש עוד פעילויות רבות נוספות שאינן קשורות בהכרח לפסטיבל הפרחים, מהן ניתן ליהנות במדיין ובסביבתה, כמו: סיור בעקבות ברון הסמים הקולומביאני פאבלו אסקובאר (
Pablo Emilio Escobar Gaviria), סיור בפאבלות, ביקור בכפרים מסורתיים ועוד. עולם הטבע שבאזור העיר גם הוא עשיר ומיוחד ומומלץ לשלב טיולים רגליים, ובפרט – טיול לנהר הקריסטלים – אטרקציית טבע שמגיעה לשיא הדרה בתקופה זו של השנה. בסך הכל מומלץ להקדיש כשלושה ימים לפסטיבל ולטיולים הנלווים.
כתבה על יעדי טיול בקולומביה
 
פסטיבלים בקולומביה
באורכידריום של העיר מטפחים כ- 4,500 זני פרחים, בהם עשרות מיני סחלבים (צילום: Jorge Láscar)
פסטיבל השחורים-לבנים

פסטיבל זה נחשב לאחד הפסטיבלים התוססים ביותר בקולומביה, ואעז לומר שאף בדרום אמריקה כולה. פסטיבל השחורים-לבנים (Festival de los blancos y negros) מתרחש בעיר פאסטו (Pasto), שבדרום קולומביה, במרחק לא רב מהגבול עם אקוודור. הוא מתקיים בשבוע הראשון של ינואר בכל שנה, ומערב מסורות של שלושה סוגי אוכלוסיה שונים, המרכיבים את המארג האתני של קולומביה: השחורים (שמקורם באפריקה, והובאו לכאן על ידי הספרדים), הלבנים (שהגיעו למדינה מספרד החל מהמאה ה- 16), וכמובן - האינדיאנים (תושביה המקוריים של היבשת). כל אחד מסוגי האוכלוסייה הזו הביא עימו את המאפיינים התרבותייים שלו (שפה, דת, מנהגים, מאכלים וכו'), וכולם נמסכים יחדיו באירוע חגיגי זה. פסטיבל זה הינו יותר "קרנבלי" באופיו, והוא כולל תהלוכות של תחפושות, מוסיקה וריקודים, מיצגים אמנותיים ענקיים, וכמובן – אלכוהול, שמחה ושכרון חושים.
 
רוב האירועים, התהלוכות והמצעדים מתחילים החל משעות אחר הצהריים ומסתיימים בשעות הלילה המאוחרות. מלבד האירועים הנוספים המתקיימים סביב הפסטיבל, וכוללים – איך לא – מסיבות ריקודים, קונצרטים והופעות חיות.

חשוב לקחת בחשבון שהעיר פאסטו בכלל ופסטיבל השחורים-לבנים בפרט, נמצאים עדיין "מתחת לרדאר" של רוב התיירים, ועל כן האירוע מאוד אותנטי – מה שמושך את ההרפתקנים שבינינו. יחד עם זאת, צריך לזכור שהצד השני של "אותנטי" הינו תשתיות תיירותיות שלא תמיד עומדות בסטנדרטים בהם חפצים חלק מהמבקרים. לדוגמה, בית המלון ברמה הגבוהה ביותר בפסטו הינו ברמת 4 כוכבים בלבד (מכאן שיש להזמין מקומות לינה זמן רב מראש). כשמגיעים לכאן צריך לחשוב פשוט, ליהנות מסגנון החיים ומהבתוליות של המקום ולקחת בחשבון שלא תמצאו כאן מסעדות עם שלושה כוכבי מישלן, למשל, אבל תוכלו לשבת לאכול מאחורי המטבח הביתי של מאמא קולומביאנית שזה עתה סיימה להכין ארוחה למשפחתה.
לינה בעיר פאסטו

פסטיבלים בקולומביה
ציור קיר ממוזיאון העיר פסטו, שממחיש את מגוון הצבעים בקולומביה (צילום: Carlos Adampol Galindo)
 

ממדיין ועד לפסטו ו-3 אירועים על הדרך

מדיין עצמה, כפי שתיארתי, היא מקור לטיולים ואירועים נפלאים גם ללא קשר לפסטיבל הפרחים, ומהווה נקודת התחלה טובה למטיילים, גם בחודש דצמבר. או אז תוכלו לחזות בפסטיבל האורות שמתקיים בעיר, במהלכו מאירים את העיר במיליוני נורות צבעוניות. הפסטיבל, אגב, זיכה את העיר בעבר בשיא גינס.

לאחר אירוע זה וטיולים מסביב, אפשר להמשיך אל העיר קאלי (
Cali), בה נערך בסוף דצמבר פסטיבל ססגוני בשם: La Feria de Cali, אשר כולל תהלוכות ברחובות, מצעד סוסים, וכיאה לעיר שנחשבה במשך שנים ארוכות לבירת הסלסה העולמית – הרבה הופעות חיות, עם מיטב האמנים והלהקות בעולם הלטיני. מקאלי ממשיכים דרומה לפסטו, לפסטיבל השחורים-לבנים ולטיולים בסביבת פסטו, העשירה באתרי טבע מרשימים, לגונות צלולות, הרי געש ועוד. באופן זה, ניתן לחוות שלושה פסטיבלים שונים ומאוד אותנטיים, בטיול של שבועיים.
לינה בעיר קאלי | מידע נוסף על קאלי בכתבה על יעדי טיול בקולומביה
 
פסטיבלים בקולומביה
קשה באימוני הרחוב - קל בפסטיבל!
וגות מתאמנים לקראת האירוע המרכזי, בפסטיבל בעיר קאלי 
(צילום: Elia Scudiero)


קולומביה הינה אחד היעדים שקל לתכנן בהם טיול סביב פסטיבל פולקלור, וזו המלצה חמה במיוחד לעשות כן. שלושת האירועים המרכזיים מבחינה זו הינם הקרנבל בברנקיה, פסטיבל הפרחים במדיין ופסטיבל השחורים-לבנים בפסטו. מומלץ להקדיש מספיק זמן לביקורים הללו, כך שתוכלו לצלול לתוך האווירה ולחוש באמת את האנשים ואת המקום, להפוך להיות חלק מחגיגת החיים המקומית ולא רק לחלוף ולסמן "וי" ברשימה, בדרך לאתר הבא.
 

מידע נוסף

 

כתבות נוספות


נעם סלע
 
אודות הכותב
נעם סלעבוגר תואר ראשון בהיסטוריה ותואר שני בפיתוח משאבי תיירות, מדריך טיולים וותיק המתמחה בטיולי עומק ואיכות לדרום ומרכז אמריקה, בדגש על קרנבלים ופסטיבלים מקומיים, וכן פורטוגל, האיים הקנריים, איסלנד, לפלנד, גיאורגיה, ארמניה, אזרביג'אן, אוזבקיסטן וקירגיזסטן. 
אתר אינטרנט: טיול של פעם בחיים 
נייד: 052-4525474,  דוא"ל: hanirkod1@gmail.com סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר