הזמנות לחופשה שלך

כתבות והמלצות לטיול בקובה Cuba
צילום: משה שיבירה הוואנה Havana 
ערים מרכזיות סנטיאגו דה קובה Santiago de Cuba, סנטה קלרה Santa Clara
משטר קומוניסטי
אוכלוסיה 11 מיליון תושבים
שטח 109,884 קמ"ר
אקלים טרופי, מושפע מהוריקנים בקיץ
שפה ספרדית
דתות נצרות קתולית
קהילה יהודית כ-1000 רובם בהוואנה
מטבע פסו Peso, 1 פסו = 100 סנטבוס Centavos
הפרשי  שעות (ללא שעון קיץ) 8-
קוד גישה טלפוני 53+
סיומת אינטרנט cu
קובה, צילום משה שי
קובה, מוסיקת סלסה ורומבה בכל פינת רחוב  (צילום: משה שי)  


 ברירת מחדלטיול לקובה הוא טיול אל אי טרופי קאריבי קסום, גן עדן, "ארץ חמדה שאיש טרם ראה כמוה", כמאמר קולומבוס, כאשר נחת כאן לראשונה ב- 1492.


קובה שוכנת על אי באורך 1,200 ק"מ, נחש ארוך וצר של רכסים מוקפים עמקים ומישורים פוריים, שמש ניצחית, חופי תכלת ועצי קוקוס. כל אלו הופכים את קובה לחלומו של כל נופש. באי פזורות ערים קולוניאליות מפוארות אך מתפוררות, זכר לעבר הספרדי הממושך. ברחובותיהן, כמו בסרט, נוסעות מכוניות אמריקאיות משנות ה - 50, מעין מצבות נעות לשלטון היאנקי של טרום המהפכה. המוני ברים קטנים, עם רום מצוין מקנה הסוכר המקומי, הסיגרים המשובחים בעולם, להקות מוסיקת סלסה ורומבה בכל פינת רחוב, ואולי החשוב מכל - עשרה מיליון קובנים חייכנים ומסבירי פנים.

קובה, צילום משה שי
מכוניות אמריקאיות משנות החמישים, עדות לשלטון האמריקאי בקובה  (צילום: משה שי)  
 
קובה - גן עדן לתיירים, לא למקומיים...
כל כתבה מאמר או סרטון על קובה נפתח בציטוטים על האי המופלא, שתואר על ידי קולומבוס כגן העדן. קובה הפכה להיות המקום הפופולרי לחלום עליו, לנסוע אליו ובעיקר לדבר עליו בנימה רומנטית של געגועים לצ'ה גווארה, לתקופת זוהר של ניצחון האידיאלים על תאוות הצרכנות, געגועים ללוחמי חופש ואהבה.
 
מה באמת נותר מן הקסם היום, 49 שנה לאחר המהפכה האנטי אימפריאליסטית? מה שרד מן האידיאלים כעשור לאחר קריסת הגוש הקומוניסטי, זה שתמך כלכלית בקובה ואיפשר את קיומה מול הקפיטליסטים?
 
המטייל בקובה עשוי להיתקל בניגודים בלתי אפשריים: הוא יצא ממלונו המפואר, לאחר ארוחת בוקר דשנה ורבת קלוריות, וברחוב לא ימצא אף מסעדה, דוכן מזון או מכולת. חנות ממוזגת ומפוארת בה שפע כל טוב, תרמוז על כך שהיא מיועדת לבעלי הדולרים - לתיירים המבקרים באי. תושבי האי המחזיקים בכסף קובני, לא יוכלו לקנות להם דבר מה לאכול בחנות זו, בה התשלום בדולרים. המכוניות החדישות הנעות בכבישים יובאו על ידי המדינה על מנת לשמש מוניות או רכב להשכרה עבור התיירים. הבנזין נמכר בדולרים בלבד או בשוק השחור במחירים מופקעים.
טיול לקובה: רקע כללי

קובה, צילום משה שי
סיגר קובני, גידול הטבק הוא אחד מענפי החקלאות החשובים בקובה  (צילום: משה שי)  
 
קובה בקצב הסלסה והשור...
בשנת 1990, כאשר הזרמת המשאבים הסובייטיים הופסקה, קרסה כלכלת קובה והאי נותר מעוז הקומוניזם הישן האחרון. כאשר סין ומדינות אחרות כבר צעדו לעבר רווחה כלכלית, קובה החלה מתלבטת בקשר לעתידה.
החקלאות בעמקים מבוססת על בננות קפה וטבק, אך קנה הסוכר הוא מקור ההכנסה הראשי של האי. מקנה הסוכר מייצרים גם את הרום הקובני הנפלא. המחסור החמור בדלק החזיר את החקלאים לעבודת ידיים. אפשר לראות באזור פינאר דל ריו, לא רחוק מעיר הבירה הוואנה, איכרים החורשים את שדותיהם עם שוורים, כאשר הטרקטור עומד מיותם בצד הבקתה.
כתבה על הוואנה
 
פידל קאסטרו, השליט הנצחי, הבין כי התיירות הינה מקור מהיר להזרמת דולרים חיוניים לקופת המדינה. בקובה כיום כמיליון תיירים בשנה, ואפשר לראות תנופת בנייה של בתי מלון בהשקעה של חברות קנדיות ואירופאיות. בהוואנה העתיקה משופצים בתים רבים ונפתחים ברים ומסעדות לתיירים. נקנו אוטובוסים חדישים והוכשרו מדריכי תיירים. מפעלי הסיגרים והרום המפורסמים עורכים ביקורים לקבוצות ובודדים, ביקורים שבסופם אפשר לרכוש מוצרים אלה. ישנה גם פריחה מחודשת של בתי המוסיקה המופלאים, בהם מנגנות בכל ערב מספר להקות וגם המועדונים מלאים בזרים ומקומיים המתפתלים לקצב הסלסה.
כתבה על מוסיקה קובנית

 
בלב הוואנה, רחוב אוביספו המפורסם, מאכלס כיום בתי קפה וגלריות של אמנים קובנים והופך במהירות ל"שיינקין" של הוואנה.
צריך להבין את המצב בקובה בעידן האינטרנט והגלובליזציה - קובה עומדת בפני משבר קשה בערכים ובפני מצוקה כלכלית לא פחות קשה, מה שמקשה עוד יותר על הערכים כמובן.

 
קובה, צילום משה שי
קובה, אפשר עדיין לראות איכרים החורשים את שדותיהם עם שוורים  (צילום: משה שי)  

כתבות נוספות

ברק אפיק Barak Afik אודות הכותב
ברק אפיק, הקים את חברת 'ברק אפיק טיולים', שהתמזגה עם החברה הגיאוגרפית - ברק אפיק. מלמד באוניברסיטה העברית דתות וטקסים של האינדיאנים באמריקה. כותב דוקטורט על פולחנים דתיים אינדיאניים ואת הספר "בני השמש", אודות תרבות האינקה בפרו.
מספר צפיות: 34520
80120
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!