כתבות והמלצות לטיול וקרוז לאיים הקריביים Caribbean

כתבות והמלצות לטיול וקרוז לאיים הקריביים Caribbean
צילום: Brook Wardבמדור זה רוכזו כתבות על האיים הקריביים, עם שפע המלצות ליעדי טיול וקרוזים.


השם האיים הקאריבים מעורר בדימיוננו חופשה, חולות לבנים, דקלים שמוטי צמרת הפונים לים טורקיז, צלילה, קרוזים נוצצים, כוס של פינה-קולדה ונערות אקזוטיות בביקיני מזערי. 
אנטיגואה, האיים הקריביים
האי אנטיגואה הוא הגדול בשרשרת איי ליווארד בקאריבים המזרחיים  (צילום: CC Brook Ward)
 
 

 ברירת מחדל
 
האיים הקריביים - קצת גיאוגרפיה
האיים הקאריבים (Caribbean), הם פסגותיו של רכס, שחלקו וולקני, הממשיך את רצועת פלורידה מצפון, ומגיע לוונצואלה שבדרום אמריקה, כשהוא כולא את מפרץ מקסיקו והים הקאריבי.
פסגות הרכס יוצרות 7,000 איים ושוניות, שעוצרים את געש האוקיינוס האטלנטי ומחממים את המים, ביוצרם תנאים מיטביים להרסניות שבסערות הטרופיות בעולם, הנקראות  הוריקן.
 
נוהגים לחלק את האיים הקריבים לשלוש קבוצות:
  • בצפון-מערב - איי בהאמה  
  • במרכז - האנטילים הגדולים, שהחשובים בהם: קובה, ג'אמייקה, היספניולה (האיטי והרפובליקה הדומיניקאנית) ופוארטו-ריקו.
  • בדרום - האנטילים הקטנים

מרכז אמריקה והאיים הקריביים, GOTRAVEL
מרכז אמריקה והאיים הקריביים
 
חופים טרופיים - איי הבתולה
חופים טרופיים - איי הבתולה
(צילום: סטיב אלן)
 
האנטילים הקטנים
האנטילים הקטנים היא שרשרת איים ארוכה, המקיפה ממזרח ומדרום את הים הקריבי, ומפרידה בינו לבין האוקיינוס האטלנטי.
 
קבוצת איי האנטילים הקטנים מתחלקת לשלוש קבוצות איים:
1- איי ליווארד (Leeward Islands, איי מורד/עם הרוח) בצפון-מערב, בהם: אנטיגואה, גוואדלופ, מונטסרט, סנטקיטס, נביס, ואיי הבתולה.
2- איי וינדווארד (Windward Islands, איי מעלה/נגד הרוח) בדרום-מזרח, ובניהם: דומיניקה, גרנדה, מרטיניק, סנט-לוסיה וסנט-וינסנט. האי ברבדוס ממוקם מזרחית לכולם ואינו שייך לאף קבוצה. לאיים אלה צד מזרחי החשוף לאוקיאנוס האטלנטי הסוער וצד מערבי הפונה לכיוון הים הקריבי הרגוע.
3- אנטילים ליווארד (Leeward Antilles), או האיים הדרומיים, לאורך חוף וונצואלה בדרום, כוללים את טרינידד וטובאגו ממזרח ואת ארובה, בונאייר וקוראסאו (המכונים איי ABC, בגלל האותיות הראשונות של שמותיהם).
החלוקה נובעת ממשטר הרוחות באזור:
 
איי ליווארד, שפירוש שמם, כאמור, "עם הרוח", נקראים כך על שום היותם בנתיב רוחות הסחר [*] הרוחות הקבועות המנשבות בקריבים מכיוון צפון-מזרח לדרום-מערב.
האיים המצויים בכיוון הנגדי לכיוון הרוח, איי וינדווארד, שפירושו "נגד הרוח" – נקראים כך על שום היותם בכיוון ההפוך לכיוון ממנו מגיעות רוחות הסחר.
כדי להקשות על הבלבול ועל שיעורי הגיאוגרפיה, משתנה הגדרת השתייכות האיים, בין איי וינדווארד ואיי ליווארד, ממדינה למדינה, וזאת מאחר שחלוקת האיים לקבוצות השונות, הייתה תלויה בכיוון הגעת הספינות, ובשל העובדה שמעצמות שונות החזיקו באיים שונים בים הקריבי.
האיים הדרומיים הם איים בעלי מבנה גיאולוגי שונה בשל היותם חלק מדרום אמריקה, שהופרד מהיבשת בשל שקיעה או תזוזה.
 
ברצועה זו של איי האנטילים הקטנים, ישנם איים מיושבים ולא מיושבים. כל קבוצת איים  שייכת למדינה או שהיא מדינת חסות של מדינות אחרות, בהן הולנד, צרפת, בריטניה, ארה"ב וונצואלה.
 
צלילה בקריבים - האי אוטילה
צלילה בקריבים - האי אוטילה (צילום: אמיר גור)
  
האיים הקאריבים - שמות... שמות...
מקור השם אנטיל אינו ברור ומוסכם. אנשי האקדמיה גורסים שכמו אטלנטיס האגדית, היו אגדות על יבשת או ארכיפלג שבע הערים (פורטוגזית: Ilha das Sete Cidades), שקרויה הייתה אנטיליה (Antillia).
טוענים שמקור השם הוא אנט-אילייה, בלטינית "האיים שלפני". מכיוון שהם נחשבו להיות האיים בין אירופה לאסיה, בטרם הגיעה הידיעה על קיומה של יבשת נוספת בדרך, יבשת אמריקה. האיים הקריביים, אותם גילה קולומבוס בשנת 1492, בחשבו שהגיע להודו, הופיעו כבר בפירוט במפת העולם האיטלקית של פיציגאנו (Pizzigano), ששורטטה ב- 1424, ובמפות נוספות שיצאו לפני מסעו של קולומבוס לעולם החדש.
 
עם נחיתת קולומבוס באיים, הוא הניח שהגיע להודו וקרא לאיים איי הודו המערבית ולתושביהם הודים (אינדיאנים).
 
המילה קריב מגיעה, משמו של שבט קניבלים, ששכן באיים האנטילים. יש הטוענים כי הוא שיבוש של המילה קניבל, שהוא "אדם" בשפתם.
 
[*] רוחות הסחר (Trade-Winds) הן רוחות הנושבות במסלול קבוע, מאזורי החום והלחץ הגבוה בחוג הסרטן ובחוג הגדי, אל עבר קו המשווה. באזורים הצפוניים לקו המשווה, בחלקו הצפוני של כדור הארץ, מסלולן במגמה דרומית, המוסטת בסיבוב כדור הארץ לכיוון מערב, ולכן מנשבות רוחות אלו מכיוון צפון-מזרח לדרום-מערב.
מסלולן הקבוע הקנה להן את השם האנגלי Trade-Winds שמשמעו באנגלית עתיקה הרוחות הקבועות. בעברית תורגם השם על פי האנגלית החדשה וניתן להן השם רוחות הסחר.
 
האיים הקאריביים GOTRAVEL
(© St. Lucia Tourist Board)

 
מסלולי קרוז לקריביים
טרינידד וטובאגו
אטרקציות מרכזיות באנטיגואה
שייט באיי הבתולה הבריטיים
גרנדה - אי התבליניםסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר