טרינידד וטובאגו - תעודת זהות
מאת: ד"ר גלעד (גילי) חסקין


טרינידד וטובאגו (Trinidad & Tobago), שני האיים הטרופיים המרכיבים את הרפובליקה, נחשבים בעיני רבים לאחד הפיתויים של הקאריביים. איים אלו מציעים מגוון אפשרויות: ערים מודרניות, חופים מבודדים, יערות גשם, עושר של ציפורים, ריף אלמוגים, היסטוריה רבת תהפוכות, הווה מצליח ומעודד, וכמובן, הבכחנליה של הקרנבל (מלשון בכחוס - אל הקשור בהוללות).
 


טרינידד וטובאגו
טרינידד וטובאגו, שני האיים הטרופיים המרכיבים את הרפובליקה, נחשבים בעיני רבים לאחד הפיתויים של הקאריביים   (צילום: CC Michael Aston)


 ברירת מחדל

טרינידד הוא הדרומי שבין איי הים הקאריבי, הנמצא רק 11 ק"מ צפונית לוונצואלה. המצרים המפרידים בינו לבין היבשת זכו לשמות מקוריים, כמו, "פי הדרקון" ו"פי הנחש", אותם העניק להם דמיונו העשיר של קולומבוס. גם השם טרינידד נזקף לזכותו של קולומבוס: הוא נרגש למראה שלוש פסגות ההרים שבלטו ראשונות, ונזכר ב'טרינידד', הלא הוא השילוש הקדוש. טובאגו פירושו "מקטרת" בפי הילידים, שנהגו לעשן טבק (
Sigar בלשונם), באירועים חברתיים.
 
 
טרינידד - פרטים יבשים
שם רשמי:  רפובליקת טרינידד וטובאגו.
 
מיקום:  הים הקאריבי; האנטילים הקטנים.
 
עיר בירה: פורט-אוף-ספיין  (Port of Spain) היא מושב הממשל ומרכז התיירות והמסחר. סן-פרננדו (San Fernando), השוכנת גם היא בטרינידד, היא המרכז התעשייתי הראשי של האיים.
 
שטח:  5,130 קמ"ר. טרינידד – 4,828 קמ"ר;  טובאגו - 300 קמ"ר. (שטח כולל: כרבע מישראל).
 
מבנה: האי טרינידד מישורי ברובו. ההרים נמוכים. האי טובאגו מיוער והררי יותר. החוף הצפוני של טרינידד מיוער וחיות בר שכיחות בו. החלוקה: 46% - יערות, 2% - מרעה,  15% - אדמה ראויה לעיבוד, 9% - יבולים.
 
אקלים: טרופי. העונה הגשומה היא בין יוני לדצמבר. הארץ מועדת להוריקן ולסופות השכיחות באזור. הטמפרטורות נעות בין º23 ל-º32 מעלות צלזיוס.
 
אוכלוסיה:  1.4 מליון. 21.4% מהתושבים הם בני פחות מ־15. רק 8.1% מבני הארץ עברו את גיל 65. שיעור הריבוי הוא שלילי, גם בשל ילודה נמוכה ובעיקר בשל הגירה מתמדת מהאיים.
 
תוחלת החיים : 67 שנים לזכר, 72 שנים לנקבה.
 
חלוקה אתנית:  40% הודים, 40% שחורים, 14% בני תערובת, 4% סינים, 1% לבנים.
 
דתות: 24% - הינדים,  6% - מוסלמים, השאר - נוצרים (בעיקר קתולים, אך גם אנגליקנים ופרוטסטנטים).
 
שפה: השפה הרשמית היא אנגלית, אך משתמשים גם בהינדית, צרפתית וספרדית. החינוך ברמה גבוהה והאנאלפביתיות מועטה מאוד  (2-3% בלבד)
 
מטבע: דולר (מקומי).


טרינידד (A) וטובאגו (B) בים הקריבי
 
טרינידד וטובאגו - פני השטח
האי טרינידד נחשב לאחד הססגוניים שבאיי הודו המערבית. הוא אי סוער ומגוון מבחינת התושבים.
טובאגו, הקטן ממנו בהרבה, הוא אי שליו, עם חופים יפהפיים, ומהווה מקום נופש אידיאלי. טרינידד וטובאגו מזכירים מעט זוג נשוי. הם מספיק שונים זה מזה עד שמפליא לעתים מה הם עושים יחדיו. מאידך גיסא, אילו ניגודים היוצרים בפגישתם הרמוניה דינאמית. המרחק בין טרינידד לטובאגו הוא רק 33 ק"מ.  
שני האיים הם המשכם של הרי החוף של וונצואלה, הם נותקו מן היבשה רק לפני 8,000 שנה בקירוב, כאשר בתום תקופת הקרח, עלו פני המים ויצרו את המייצר המפריד אותם מוונצואלה.
האי טרינידד הוא נמוך למדי, למעט כמה פסגות בצפון, שבכמה מקומות נופלות בתלילות אל המים. מרבית שטחו אינו מגיע לגובה של יותר מ- 300 מטר. חלק נכבד מהשטח, בחופו המזרחי והמערבי, מכוסה ביצות רחבות ידיים. אי זה, כהמשכה של רצועת החוף הצפוני של יבשת דרום אמריקה, עשיר במעיינות שמן האדמה.
 
מפת טרינידד
 
האי טובאגו נראה כסיגר ארוך וצר. בצדו הצפון-מזרחי רכס גבעות, בחלקן וולקניות, בעוד הצד הדרומי-מערבי הוא שטוח ובחלקו בנוי אלמוגים. קוו החוף שבור על ידי מפרצים, לשונות יבשה וחופים חבויים.
שני האיים נמצאים באזור טרופי לח. הטמפרטורה השנתית הממוצעת היא °25 מעלות, והתנודות בין עונה לעונה אינן גדולות. כמות המשקעים בחוף המזרחי ( 2,500 מ"מ), עולה בהרבה על המשקעים היורדים בחוף המערבי ( 1,500 מ"מ), לפיכך, את צדם המזרחי מכסה יער-גשם ירוק עד. במערב, הופך היער לנופי סוואנות, הזרועים כתמים ירוקים של יער או דקלים.
 
 
מפת טובאגו
 

כור היתוך מהמגוונים בעולם
האי טרינידד הוא תערובת של צבעים, כור היתוך בין גזעים, מקום קוסמופוליטי, מהמגוונים בעולם. מרבית התושבים הם צאצאי העבדים, כ- 40% שחורים ו- 20% מולטים (בני תערובת). קצת פחות מ- 40% הם הודים, ואילו הלבנים, צאצאי המתיישבים האירופאים, מהווים כ-2% בלבד. הפרולטריון העירוני מורכב ברובו, משחורים, בעוד ההודים מאכלסים את הכפרים.
 
השפה הרשמית היא אנגלית, אם כי, יש לציין, היא מדוברת בניב קאריבי קשה להבנה. שנייה לה היא הספרדית. תושבים רבים מדברים הינדי ושפות הודיות נוספות.
ההשתייכות הדתית מגוונת אף היא: הקבוצה הגדולה ביותר היא קתולים ואחריה באים פרוטסטנטים, הינדים, מוסלמים ואפילו כמה יהודים.
 
הדתות השונות, כמו גם השפעות ספרדיות וצרפתיות, תורמות למגוון הרוחני והארכיטקטוני; כך רואים, במרחק לא רב זה מזה, כנסיות גותיות, מקדשים הינדים ומסגדים. האוכל מגוון אף הוא: שילוב של מטבח אירופאי, אמריקאי, קריאולי (של צאצאי הספרדים), סיני ואפילו הודי. הרבה תבשילים מוגשים בתוספת רוטב סמיך מבשר חזיר. מאכלים אופייניים הם: נזיד ירקות בהרכבים שונים, חזירון אפוי בתנור, פילאו - (Pilau) תבשיל  מרכז אסייתי חריף מאד של אורז בבשר, פודינג כהה ומתוק ועוד.
 
כלכלת טרינידד וטובאגו 
משאבי הטבע שהתגלו בשנות ה־70, הנפט והגז הטבעי, חילצו את האיים מסכנת העוני, הנפוץ כל כך באיים הקאריביים, ורמת החיים הייתה גבוהה מאוד, יחסית למקובל באזור. אך המדינה סובלת מפער חברתי גדל והולך. על פי ההכנסה הממוצעת לגולגולת, טרינידד היא הארץ העשירה ביותר של האזור הקאריבי ואחת העשירות באמריקה הלטינית כולה. אך קביעה זאת מסווה את העובדה, שקיימות שכבות נרחבות חסרות כל.
7% מהאוכלוסייה מוגדרים על סף רעב.
עם הידלדלות משאבי הטבע, משתדלת ממשלת טרינידד וטובאגו לפתח את התיירות כתחליף.
 
תמותת ילדים היא בשיעור 16 ל־10,000.זהו נתון טוב יחסית למדינות המתפתחות, אך עדיין רחוק מלהשביע רצון, וודאי שלא ביחס למדינות המפותחות[1]. יחסית למדינות אחרות בעלות הרכב אתני לא מערבי, זהו הישג גדול.

יהודים בטרינידד וטובאגו 
בלי הנקודה היהודית אי אפשר....
ידוע שיהודים מומרים הגיעו במאה ה־16 לטרינידד מפורטוגל ומספרד, ויש הטוענים שרבים מתושבי האי הם מצאצאיהם.
במאה ה־20 הגיעו לאיים פליטים יהודים מגרמניה הנאצית. חוקי ההגירה הנוחים שהיו בתוקף בטרינידד עד 1939, אפשרו להם למצוא מקלט באי הקאריבי. אלו אומנם ניצלו מהשואה, אך מדיניות אכזרית של השלטון הבריטי באי הביאה לכליאתם במחנות הסגר בחלק משנות המלחמה, שכן יהודים אלו נחשדו, באופן אירוני, בריגול לאויב, עקב נתינותם הגרמנית.
עם סיום מלחמת העולם, התבססו היהודים בטרינידד והקימו קהילה שמנתה כמה מאות, אולם הדה-קולוניזציה ושנאת הלבנים שבעקבותיה, הבריחה את רובם המכריע לארצות הברית ולארצות אחרות. כיום אין קהילה יהודית בטרינידד.
קשר מעניין בין טרינידד לישראל מצוי בסמלי הצבא והמשטרה באיים. הללו דומים מאוד לדגל ישראל בצבעיהם (כחול - לבן) ובסמל המגן דוד. יש סברה כי הם עוצבו בהשראתו של קצין בריטי מפלסטינה, ארתור סטפן מאברוגורדאטו, שהתרשם מדגלי התנועה הציונית.
  

  
ביטחון אישי בטרינידד וטובאגו 
שיעור הפשע גבוה -  7.7 רציחות ל־10,000 איש, אך נמוך מזה שבארצות הברית. בעשור האחרון איימו עסקי הסמים לאיים על שלוות יושבי טרינידד. ב־1993 הסעירה את המדינה התנקשות בעיתונאי שהתמסר למלחמה בסמים. כמו אומות אחרות באיי הודו המערבית, גם טרינידד וטובאגו מאוימת על ידי מגפת האיידס. אם כי שירותי הבריאות בטרינידד כשירים יותר מעמיתיהם באפריקה להתמודדות זאת. ישנו מתח גזעי בין שתי הקבוצות האתניות הנבדלות העיקריות, אך התפרצויות של ממש - נדירות.
בעיר פורט אוף ספיין נחשפים התיירים לסכנה של שוד, במיוחד בתקופת הקרנבל.
הישג עצום של מדינת טרינידד וטובאגו הוא השמירה על המשטר הדמוקרטי. אומנם, רבים מהישגי מדינת איים קטנה זו יש לזקוף למשאבי הנפט והגז הטבעי, אך הדמוקרטיה והמודעות להשכלה מעידים שלהצלחה יש סיבות נוספות.
 
המפורסמים בילידי טרינידד הם; חתן פרס נובל לספרות, ו. ס. נאיפול (המפורסם בספריו: עיקול בנהר ), שחלק מספריו עוסקים בחיים באי. כוכבי טרינידד הוספים הם האצן לשעבר אטו בולדון והכדורגלן דוויט יורק.
   
 
   
עטיפת הספר "עיקול בנהר" בהוצאה העיברית ומחברו ו.ס. נאיפול
 
 [1] לשם השוואה - בהאיטי - 83, בארצות הברית ובישראל - 9.

מידע נוסף 


גילי חסקין אודות הכותב
ד"ר גלעד (גילי) חסקין,  PHd מהחוג ללימודי ארץ-ישראל באוניברסיטת חיפה ומורה דרך מוסמך. מדריך טיולים בחו"ל, בעיקר בארצות אקזוטיות, שימש מספר שנים כמנהל מחלקת ההדרכה בחברה הגיאוגרפית, ובעל ניסיון רב בהרצאות במכללות, במכונים פרטיים ובקורסים למלווי קבוצות. אתר הבית של גילי חסקין
 0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר