הקרנבל בטרינידד-טובאגו
מאת: נעם סלע


במדינת האיים טרינידד-טובאגו, על רקע חופים לבנים מוקפים במנגרובים ירוקים, מתרחש, אחת לשנה, אחד הקרנבלים הפרועים והצבעוניים ביותר בעולם. בקצב המוסיקה, רוקדים החוגגים במשך חמישה ימים של טירוף חושים.  


הקרנבל בטרינידד-טובאגו הינו חלק ממסורת הקרנבלים בעולם הלטיני, אשר מתקיימים במשך מספר ימים, ומהווים חגיגה ואפשרות לפורקן, לפני תחילת צום הלֶנְט (40 ימי הצום המקובלים במסורת הקתולית, לפני חג הפסחא, בו נצלב ישו). הוא מתקיים בעיר הבירה פורט אוף ספיין (Port of Spain), שנמצאת לחופו המערבי של האי טרינידד.

1 / 5
2 / 5
3 / 5
4 / 5
5 / 5

חוגגים עם בוץ וצבע (צילום: נעם סלע)
ציורי פנים בקרנבל טרינידד (צילום: נעם סלע)
מייצגים ענקיים בקרנבל טרינידד (צילום: נעם סלע)
תזמורת סטיל פן, טרינידד (צילום: נעם סלע)
משתתפים מכל הגילאים בקרנבל טרינידד (צילום: נעם סלע)


טרינידד ובירתה, העיר פורט אוף ספיין. מצפון מזרח לאי נמצא האי טובאגו, שגם הוא חלק מהמדינה
(להגדלה ניתן ללחוץ על הפינה השמאלית העליונה)


 ברירת מחדל
רוקדים על כל הקרנבלים

צמד האיים טרינידד וטובאגו נמצאים בדרום הים הקאריבי, כ- 11 ק"מ צפונית לוונצואלה, וידועים  בכינויים T&T. האוכלוסייה שחיה כאן מעורבת ומגוונת, ומורכבת ברובה מכ-40% תושבים ממוצא אפריקני ולצדם כ-40% תושבים ממוצא הודי. לתוך התערובת תוסיפו גם מרכיבים לבנים מאוכלוסיות שונות שהגיעו לאיים, וקיבלתם מגוון של שילובים אתניים מעניינים וצבעוניים.

את השילובים השונים תוכלו לראות בתווי פניהם של התושבים, באוכל המגוון, בשפה ובשלל המסורות והמנהגים אשר מקבלים ביטוי לאורך השנה בסדרת פסטיבלים וחגיגות מקומיות. החגיגות כוללות אירועים שמקורם בהינדו, באיסלאם, באפריקה ובנצרות, כאשר פעמים רבות ישנם גם שילובים בין המקורות השונים.
חגיגות טרינידד
אזרחים ואורחים מכל הגילאים משתתפים בקרנבל טרינידד (צילום: נעם סלע)

מנגנים על חביות בטרינידד

הקרנבל מורכב למעשה מסדרת אירועים שונים: ביום הראשון מתקיימים מצעדי הילדים אשר יוצאים בתחפושות צבעוניות לרחוב וצועדים בתהלוכות מסודרות, כאשר כל קבוצה עוטה תחפושת משותפת בנושא מסוים.

ביום השני של הקרנבל מתאספים לקראת רדת הערב בטריבונות, וצופים באחת התחרויות המדליקות והמיוחדות ביותר שיש: תחרות הסטיל פאן (
steel pan). בתחרות זו מתחרות תזמורות שונות בנות 120-50 נגנים, כאשר כלי הנגינה המרכזיים הם חביות פח אשר רוקעו בטכניקה מיוחדת ומפיקות מגוון צלילים רחב ביותר. כאשר כל חברי התזמורת מנגנים יחדיו, בתיאום ובהרמוניה מושלמת, תוך כדי תנועה תזזיתית, קשה להאמין שהם בסך הכל מתופפים על חביות ריקות. למען האמת, אם תעצמו עיניים תחשבו שיש שם עשרות כלים שונים שמנגנים. היצירות שהתזמורות מנגנות יכולות להיות יצירות מקוריות, יצירות מוסיקה קלאסית מוכרות וכן יצירות מודרניות, כמו שירים של הביטלס.

תזמורות הסטיל פאן הן תופעה ייחודית לטרינידד וטובאגו. מקורן בחביות הנפט אשר השאירו אחריהם הבריטים כאשר עזבו את האיים, באמצע שנות ה-60 של המאה שעברה. התיפוף משלב כמובן, גם מקצבים ומסורות מקומיות. כיום, משמשות תזמורות אלו גם ככלי טיפולי וחינוכי לבני נוער 
 הצעירים לוקחים חלק בנגינה והופכים לשותפים ביצירת המוסיקה. כיום ניתן לראות תזמורות כאלה שהחלו להיות נפוצות גם ברחבי ארה"ב.
כתבה על טרינידד וטובאגו - תעודת זהות

 קרנבל טרינידד טובאגו
תזמורות הסטיל-פן שהוקמו בטרינידד, כבר התפשטו לארה"ב ומשמשות בטיפול בילדים (צילום:
נעם סלע
)


מקורה של מוסיקת הקליפסו

ביום השלישי ניתן לצפות באירוע כפול על גבי הבמה המרכזית: תחרות הקליפסו ותחרות מלך ומלכת הקרנבל. הקליפסו הוא סגנון מוסיקלי שהתפתח בטרינידד בקרב אוכלוסיית העבדים, שלא הורשו לדבר זה עם זה, ולכן החלו לשיר את דבריהם ולהעביר באופן זה את עמדתם הפוליטית. זמרי הקליפסו מתחו את גבולות חופש הביטוי והשירים עסקו בכל היבט של חיי האי, כולל העברת ביקורת חריפה על המשטר הקולוניאלי הבריטי, אשר מצדו הגיב בניסיון לצנזר את מוסיקת הקליפסו. הסגנון הגיע גם לישראל, בשנות ה-70, והפך למוכר ולפופולרי. 
 

הארי בלפונטה בשירו: שיר סירת הבננה, שנכתב בסגנון מוסיקת הקליפסו


מכתירים את מלכי הקרנבל

תחרות מלך ומלכת הקרנבל היא תחרות מרהיבה במיוחד, במהלכה עולות על הבמה עשר התחפושות המוצלחות ביותר של הגברים, ולאחריהן עשר התחפושות המוצלחות ביותר של הנשים. מדובר בתחפושות עצומות, צבעוניות ומושקעות, אשר נבחרו מבין עשרות מתמודדים לתחרות הגמר. בתור מי שכבר היה נוכח בהרבה אירועים דומים, אני יכול להעיד שמעולם לא ראיתי תחפושות כה גדולות, מושקעות ומרהיבות בשום מקום אחר בעולם (גם לא בקרנבל של ריו).
 
קרנבל טרינידד קרנבל טרינידד
קרנבל טרינידד קרנבל טרינידד
הפנים של הקרנבל בטרינידד: מייצגי ענק וחיוכים מקושטים באיפור (צילומים: נעם סלע)
 לסיום החגיגה – מתפלשים בבוץ וצבע

ביום הרביעי החגיגה מגיעה לשיאה עם מצעד הז'וברט: בשעה ארבע לפנות בוקר מתאספות להן, בנקודות שונות בכל רחבי העיר, קבוצות לבושות בתלבושות ייחודיות לכל קבוצה. כל קבוצה צמודה למשאית ענק, אשר עליה מוצבים רמקולים אדירים, וכמובן - בר משקאות לחיזוק ותחזוק חברי הקבוצה במהלך המצעד...
כתבה על קרנבל ברנקייה שבקולומביה
 
קרנבל טרינידד טובאגו
בשיא חגיגות קרנבל טרינידד, המשאיות פורקות חביות של בוץ וצבע, להנאת החוגגים (צילום: נעם סלע)


התהלוכות יוצאות מכל רחבי העיר והקבוצות רוקדות לצלילי המוזיקה ונישאות על גלי האלכוהול. בנוסף לאספקת המשקאות, למשאית תפקיד חשוב נוסף: היא נושאת אחריה חבית גדולה של צבע או של בוץ, ובשיא החגיגות, כולם מורחים ומתמרחים בנוזל החמים. המצעד עצמו מאוד שמח ומשלב תושבים מקומיים, תיירים, והרבה אנשים שמוצאם מטרינידד וטובאגו, אך  הם היגרו למדינות אחרות (בעיקר לארה"ב) וחוזרים כל שנה, לא מוכנים לוותר על הקרנבל השנתי. שילוב זה בין הצועדים מבטיח המון אותנטיות ושמחת חיים. בנוסף, הוא גם מאוד בטוח, נעים וידידותי למשתמש.

המצעד נמשך עד שעות הצהריים אך ניתן לפרוש ממנו מתי שרוצים. בדרך כלל סביב השעה שבע בבוקר פורשים מרבית התיירים וחוזרים למלונם למקלחת חמה ומפנקת.

לינה ואירוח בעיר פורט אוף ספיין

הקרנבל בטרינידד
הרקדניות בקרנבל טרינידד חביבות ומוכנות להצטלם עם הקהל, וגם עם כותב הכתבה (צילום: נעם סלע)

ואם אתם כבר מגיעים לטרינידד-טובאגו...

ניתן גם להתפנק על החופים היפים שבאיים, לבקר באגם הזפת המעניין, לשוט בין תעלות המנגרובים ולצפות בתופעת טבע יפהפייה: לקראת ערב באים אלפי בעלי כנף מקומיים מסוג איביס אדום (המכונה גם מגלן האש על שום צבעו הכתום-אדום הבוהק) למנוחת לילה על עצי האגם.

כל הפעילויות הנ"ל מתרחשות באי הגדול יותר 
 טרינידד. על מנת להגיע לאי השכן טובאגו, ניתן לקחת טיסה קצרה או לשוט. הוא פשוט ורגוע יותר ומציע בעיקר חופים יפים ומרגוע. אם יש לכם זמן, מומלץ לבקר גם שם.

הקרנבל בטרינידד- טובאגו נחשב בעיני רבים לאירוע יוצא דופן ומהנה במיוחד, ובנוסף לכך הוא גם בטוח מאוד והאווירה בו היא שמחה ונינוחה. ביקור בתקופת הקרנבל בטרינידד- טובאגו, יימשך מינימום 5 ימים, אך ניתן בהחלט להאריכו לכדי 8 ימים. אז אם נדמה לכם שכבר ראיתם או עשיתם הכול, אולי הגיע הזמן שתקפצו לביקור, ומי יודע, אולי תופתעו....

טיול באיי טרינידד טובאגו
בטרינידד יש פעילויות נוספות ומרגשות (צילום: CC Juanedc)


נעם סלע
 
אודות הכותב
נעם סלעבוגר תואר ראשון בהיסטוריה ותואר שני בפיתוח משאבי תיירות, מדריך טיולים וותיק המתמחה בטיולי עומק ואיכות לדרום ומרכז אמריקה, בדגש על קרנבלים ופסטיבלים מקומיים, וכן פורטוגל, האיים הקנריים, איסלנד, לפלנד, גיאורגיה, ארמניה, אזרביג'אן, אוזבקיסטן וקירגיזסטן. 
אתר אינטרנט: טיול של פעם בחיים 
נייד: 052-4525474,  דוא"ל: hanirkod1@gmail.com סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר