אטרקציות מרכזיות באנטיגואה
מאת: סיגלית בר


מוקד המשיכה העיקרי של האי, המושך לאנטיגואה המוני תיירים, הם חופי הים הנהדרים. מעבר לכך יש באי מספר אתרים היסטוריים מעניינים ונקודות תצפית יפות, אך לא משהו מדהים שאסור להחמיצו. מרבית התיירים המגיעים לאי, בפרט אלו המגיעים באוניות נוסעים ליום אחד בלבד, מקדישים את זמנם בבילוי באחד מחופי הים ואחר-כך בקניות באחת מהחנויות הפטורות ממכס או לשוטטות קצרה בסנט-ג’ונס.


 
אנטיגואה, האיים הקריביים
מוקד המשיכה העיקרי של האי הם חופי הים הנהדרים  (צילום: CC Brook Ward)


 ברירת מחדל
 
סנט ג'ונס בירת אנטיגואה
סנט-ג’ונס בירת אנטיגואה, היא גם העיר הגדולה ביותר באי. זו עיר תוססת ומלאת חיים, בה שפע חנויות ומסעדות  ושוק נחמד הפתוח בימי שישי ושבת.

המבנה המרשים ביותר בעיר הוא הקתדרלה הלבנה, הבנויה בסגנון הבארוק, שמגדליה הלבנים נראים למרחוק. הקתדרלה נבנתה בשלישית בשנת 1845, אחרי שפעמיים נהרסה כליל ברעידות אדמה, בשנים 1683 ו- 1745. הקתדרלה בנויה על גבעה, ממנה נשקף נוף יפה של העיר והנמל.

מי שמתעניין בהיסטוריה של האי מוזמן לבקר במוזיאון של אנטיגואה וברבודה (Museum of  Antigue & Barbuda), השוכן בבניין בית המשפט הישן (הוקם בשנת 1750). המוזיאון מספר את סיפורם של האיים מתקופת האבן ועד ימינו ובו מוצגים ארכיאולוגיים מעניינים, עבודות יד וכלים, הן מימי ה- ARAWAK והן מהתקופה הקולוניאלית. במוזיאון דגמים של בית קאריבי קדום, מפעל סוכר ועוד.המוזיאון נמצא בפינת הרחובות LONG ו- MARKET בלב העיר. טלפון: 268-462-1469. סגור בימי ראשון.

שרידי מצודת פורט ג'יימס (
Fort James) שנבנתה בשנת 1706 על מנת להגן על נמל סנט-ג’ונס נמצאים על גבעה המשקיפה על נוף מקסים של הנמל.

בתי מלון באנטיגואה
 

תותח במצודת פורט ג'יימס    (באדיבות  Antigua & Barbuda Department of Tourism)

 
מספנת נלסון
האתר ההיסטורי החשוב והמעניין מכולם הוא מספנת נלסון (Nelson’s Dockyard), הנמצאת בנמל האנגלי (English Harbor) שהיה במאות ה- 17 וה- 18 הבסיס הראשי של הצי הבריטי בקאריבים. כאן שרתו קציני ים מפורסמים, כגון: רודני (Rodney) הנסיך ויליאם הנרי ואדמירל נלסון בצעירותו, על שמו קרוי המקום. במספנות עבדו מקומיים רבים, מרביתם כושים, בשיפוץ, תחזוקת ובניית אוניות הצי. הבריטים עזבו את המקום בשנת 1889 והוא נשאר נטוש עד שנת 1960, אז הוא שופץ, ניתן לו שמו הנוכחי והוא נפתח למבקרים. האתר נמצא במרחק של 18 ק"מ דרומית-מזרחית לסנט-ג’ונס.

כיום זהו פארק לאומי מתוחזק היטב, בו מוזיאון קטן, השוכן במבנה מגורי קציני הים ובו מוצגים הקשורים במלחמות ימיות ופיראטים. בבניין
Admiral House (טלפון: 268-460-8181) שנבנה במקום בשנת 1855 תצוגה נוספת של אביזרים ימיים ומזכרות מתקופת האדמירל נלסון, כולל הטלסקופ שלו. 
הכניסה למרבית המבנים בפארק כלולה במחיר הכניסה לפארק.

כדאי להתחיל את הביקור בפארק במרכז ההיסטורי דאו היל (Dow Hill Historical centre) בו מוקרנת מצגת מולטימדיה בת כרבע שעה, המתארת את ההיסטוריה והתרבות של אנטיגואה, מימי השבטים הקאריבים ועד עידן הקריקט.
 
שלטים רבים מציינים את שמו ותפקידו של כל מבנה בפארק רחב הידיים. ניתן להצטרף לסיור מודרך בפארק, היוצא משער הכניסה. מרבית המבנים הישנים שופצו ויאכטות פרטיות מפוארות מחליפות את אוניות הצי. במקום מוצעים שירותי תיירות רבים, בהם בנקים, מסעדות, סוכנויות נסיעות ודוכני מזכרות.


פארק לאומי מספנת נלסון   
(באדיבות  Antigua & Barbuda Department of Tourism)
 
נוף פנורמי מתצפית מרומי-שירלי
אחד משבילי הטיול המוצלחים באנטיגואה הוא השביל המתפתל במעלה הגבעה עד לתצפית מרומי-שירלי (Shirley HeightsLookout). זוהי הליכה קלה יחסית, הנמשכת כשעה, בסיומה מגיעים לפסגת הגבעה, בגובה 150 מטרים, ממנה נשקף נוף פנורמי של דרום האי, הים, הספינות הרבות ועד האי הצרפתי גוואדלופ (Guadaloupe) בדרום. בעבר היה בנקודה אסטרטגית זו מתחם צבאי מבוצר, שנועד להגן על האי ולהתריע מפני פולשים אפשריים המגיעים מדרום
בימי א' אחרי הצהריים מתקיימים במקום קונצרטים.
 

מבט מתצפית מרומי שירלי 
(באדיבות  Antigua & Barbuda Department of Tourism)
 
כביש עץ התאנה או הבננה
בדרך חזרה צפונה לסנט-ג’ונס מומלץ לנסוע בכביש עץ התאנה (Fig-tree Drive). זהו כביש מעגלי באורך 32 ק"מ, המקיף את רכס ההרים הוולקני בדרום מערב האי ועובר לאורך גבעות ירוקות עשירות בצמחייה, יערות גשם עמוסים בעצי פרי, טחנות סוכר עתיקות וכפרי דייגים קטנים. כביש זה נחשב לכביש בעל הנוף היפה ביותר באי, ומומלץ לנסוע בו למרות שלא חסרים בו מהמורות ובורות. אל תצפו לראות עצי תאנה בכביש עץ התאנה, וזאת מהסיבה ש- FIG (תאנה, בתרגום מאנגלית) הוא השם שתושבי אנטיגואה קוראים ל...בננות.
 
מפעל הסוכר הראשון באי
בטי'ס הופ (Betty’s Hope) היה המפעל הראשון לייצור סוכר באי, שהוקם כבר בשנת 1650 ואשר הצלחתו תרמה לפיתוחה המהיר של תעשיית הסוכר באי. כיום זהו מוזיאון פתוח קטן, הכולל שתי טחנות סוכר, אשר שופצו ושוחזרו ופועלות באופן מלא, וכן מרכז מבקרים. המוזיאון שוכן במבנה עתיק, ששימש כמחסן, ובו מוצגים המתארים את ההיסטוריה של המקום ושל תעשיית הסוכר באי, כולל מפות, תמונות ומודל של המבנים המרכזיים באתר. בעבר התגוררו במקום מאות אפריקנים, אשר הובאו על-ידי הבעלים האירופאים, לעבוד בשדות הסוכר ובמפעל.

האתר נמצא בסמוך לכפר פארס (Pares) בדרך מסנט-ג’ונס למפרץ לונג (Long Bay) בחלקו המזרחי של האי.
 

תזמורת בחוף ג'ולי   (באדיבות  Antigua & Barbuda Department of Tourism)
 
גשר השטן בעיר האינדיאנית
גשר השטן (Devil’s Bridge) הוא גשר טבעי, שיצרו איתני הטבע בקצה הצפון- מזרח של האי. גלי האוקיאנוס האטלנטי רבי העוצמה, המתפתחים וצוברים את כוחם כל הדרך מאפריקה, פוררו את אבן הגיר הסמוכה לקו המים והתוצאה היא קשת יפה ממש על קו החוף. בסמוך לה נקבות וחורים, דרכם מתפרצים גלי האוקיאנוס ויוצרים סילוני מים. התופעה מרשימה במיוחד בזמן גאות.
הגשר נמצא בפארק לאומי, בשם העיר האינדיאנית (Indian Town), בו מספר שבילי טיול מעניינים, המובילים ממפרץ לונג לנקודות תצפית מעניינות לאורך החוף. השביל המוצלח מכולם הוא שביל נופי באורך שני קילומטר, המוביל ל- Indian Town Point.
הפארק הלאומי נמצא מזרחית לכפר Willikies ובמרחק קצר ממנו נמצא חוף הרחצה החולי Long bay .
 

מבט אל ים הטורקיז  (באדיבות  Antigua & Barbuda Department of Tourism)

 
 
סיורים מאורגנים באנטיגואה
הסיורים המאורגנים העיקריים אותם מציעות אוניות הקרוזים הם:
טיול היסטורי באנטיגואה: הטיול שאורכו כשלוש שעות כולל סיור קצר (באוטובוס) ברחבי סנט-ג’ונס הבירה, המשך נסיעה דרומה בין כפרי דייגים קטנים, בכל אחד מהם כנסייה קטנה וחנויות רום. בהמשך נסיעה לפארק הלאומי "מספנת נלסון". המשך הסיור מוקדש לסיור בפארק הלאומי, חלקו מודרך וחלקו סיור עצמאי בין המבנים והנופים בפארק. עלות הסיור: 37-42 דולר למבוגר. בדרך כלל יש הנחות לילדים.
 
סיור מקיף באנטיגואה: סיור זה מקיף את האי, החל מחופו הצפוני הלא מיושב, דרך גשר השטן, הפסקה לשחייה ושינור בחוף ים מקסים על אי קטן בשם האי הירוק (
Green Island) הממוקם סמוך לחוף המזרחי של אנטיגואה והמשך נסיעה לאורך החוף הדרומי של האי, דרך מספנת נלסון, והמשך לאורך Fig Tree Drive באזור יערות הגשם הטרופיים של האי. הדרך חזרה למעגן האוניות היא לאורך החוף המערבי של אנטיגואה. בסיור זה ניתן לראות את חופי הים היפים ואת ריף האלמוגים העצום הסמוך אליהם. משך הסיור כארבע שעות. מחיר: 70-80 דולר.
 
סיור ברכב שטח: משך הסיור כשלוש שעות במהלכו נוסעים ברכב 4X4 לדרום מערב האי, ליערות הגשם היחידים ששרדו באי. לאורך הדרך תעצרו במבצרים עתיקים, טחנות סוכר ובתים היסטוריים. עלות הסיור כ- 55-66 דולר למבוגר.
 
כמו כן מוצעות הפלגות רבות בקטאמראנים, קיאקים וספינות נוספות, המציעים שילובים שונים של שייט לאורך החוף, שחייה, צלילת סקובה או שינור וארוחת צהריים. משך כל הפלגה 3-4 שעות. המחירים מתחילים ב- 40 דולר למבוגר.

חובבי השתייה החריפה והריקודים יאהבו את השייט בספינה בשם ג'ולי רוג'ר (Jolly Roger), שהיא מפרשית מעץ, המעוצבת בסגנון ספינות שודדי הים. בנוסף למראות נוף מסיפון הספינה, נהנים הנוסעים גם מריקודים על הסיפון, ארוחה ובעיקר משקאות חריפים.
 
סיור יקר אך מיוחד הוא טיסה בהליקופטר מעל הר הגעש של האי הסמוך מונטסרט (Montserrat volcano)
משך הסיור כשעתיים ועלותו 200-250 דולר לאדם.
 
חברות מקומיות רבות מארגנות הפלגות נופש בנות 8-9 שעות ליעדים שונים סביב חופי האי. מחירי הסיורים נעים בין 60 ל- 90 דולר למבוגר (ילדים עד גיל 12 בדרך כלל משלמים חצי מחיר) וכוללים את ציוד הצלילה או השינור, שתייה חופשית וארוחות. חשוב לשים לב שמועד החזרה מהשייט יהיה מספיק זמן לפני מועד ההפלגה של אוניית הקרוזים. לחברות רבות משרדים ברציף בו עוגנות אוניות הקרוז או ברציף הסמוך לו. לחברת Kokomo Cat Cruises מבחר גדול של אפשרויות שייט, וחברה מומלצת נוספת היא Wadali Cats.
 
באי חברות רבות המארגנות סיורים מאורגנים באוטובוסים, רכבי שטח וטיולי טבע. אחת החברות המובילות היא Island Tours Wadadli.
 

בשוק העיר 
(באדיבות  Antigua & Barbuda Department of Tourism)

קניות באנטיגואה
מרבית החנויות באנטיגואה מרוכזות ברחובות
St. Mary’s Street ו- High Street בבירה סנט-ג’ונס. שעות הפתיחה של החנויות הן בדרך כלל בין השעות 8:30-12:00 ו- 13:00-16:00. במקום חנויות איכותיות רבות של מצעים, בדים וצמר אנגלי. מזכרות אופייניות מתוצרת האי, אותן ניתן למצוא בחנויות הן: כדים, עבודות יד עשויות קש, בדים הצבועים בעבודת יד, צדפים ובקבוקי רום.

אזור הקניות החביב השוקק ביותר הוא ברציפים: Heritage Quay ו- Redcliffe Quay.

רציף המסורת (Heritage Quay) הוא הרציף בו עוגנות אוניות הקרוזים והוא גם מרכז הקניות והבידור המוביל באי. במקום 40 חנויות פטורות ממכס, המוכרות  בשמים, משקאות חריפים (כולל בקבוקי הרום המפורסם של אנטיגואה), תכשיטים וקריסטלים,  ובנוסף שפע דוכני מזכרות ועבודות יד מקומיות. במקום גם אזור של דוכני מזון ומסעדות מגוונות. מרבית החנויות פתוחות ללא הפסקה בכל שעות היום, בכל יום, מלבד ימי ראשון.
 
רציף רדקליף (Redcliffe Quay) נמצא בסמוך לרציף אוניות הנוסעים, בחלקה הדרומי של סנט-ג’ונס.  מקום שוקק זה, שהיה בעבר תחנת מסחר עבדים ומחסן לאחסון סחורות, שופץ לחלוטין ושופע בוטיקים וחנויות ייחודיות ומעניינות, המוכרות עבודות יד מקומיות, בדים ותכשיטים.
 

ברחובות סנט-ג'ונס  (באדיבות  Antigua & Barbuda Department of Tourism)
מידע נוסף 

סיגלית בר אודות הכותבת 
סיגלית בר, יועצת טיולים ומתכננת מסלולים. מומחית בטיולי משפחות. מחברת מדריכי התיירות: בלגיה- טיולי כוכב למשפחות, אוסטריה - טיולי כוכב למשפחות, ארה"ב למשפחות ואיי הוואי האקזוטיים. סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר