איי גלאפגוס – כתבות, המלצות וצלילה באיי גלאפגוס

איי גלאפגוס – כתבות, המלצות וצלילה באיי גלאפגוס
צילום: Pedro Szekelyארכיפלג איי גלאפגוס שייך לאקוודור, ונמצא כ-1,000 ק"מ מערבית לקו החוף שלה, בלב האוקיינוס השקט. בשל בידודם שמרו האיים על מגוון רחב של בעלי חיים אנדמיים, אותם לא ניתן לראות באף מקום אחר בעולם.


טיול לאיי גלאפאגוס – איך מתחילים לתכנן?
צפו בסרטון על 10 יעדים ואטרקציות מומלצות בארכיפלג גלאפגוס


הגעה אל איי גלאפגוס

אל איי גלאפגוס (Galápagos Islands) ניתן להגיע בטיסה מקיטו (Quito) בירת אקוודור, או מגוואיאקיל (Guayaquil), העיר הגדולה באקוודור. האיים נמצאים על קו המשווה, וטמפרטורת האוויר תמיד סביב 23 מעלות. טמפרטורת המים נמוכה, כ-22 מעלות והצלילה בהם, למרות הקור, מרתקת ומרהיבה ומאפשרת מפגשים עם בעלי חיים ייחודיים לאיים כמו האיגואנה הימית היחידה בעולם. כמו כן אפשר לפגוש מתחת למים, בסבירות גבוהה, כרישי לווייתן ענקיים, כרישי פטיש בלהקות המונות מאות פרטים, אריות ים משתובבים ומשחקים, פינגווינים (!) ואת דג המולה מולה המסתורי.

כריש לווייתן, איי גלאפגוס
הדג הגדול ביותר החי בכדור הארץ, כריש לווייתן בגלאפגוס (צילום: עופר כתר)
 


 ברירת מחדלאיי גלאפגוס – אתר מורשת עולמית

שטח אדמת האיים כשליש משטח ישראל, והם פרוסים על מרחב כפול משטחה של ישראל. כ-40% משטח האיים מוגדרים כפארק לאומי, בו הדיג והציד אסורים בתכלית האיסור. 25% נוספים שייכים לתושבי המקום (שמספרם כ-25,000), למגורים, תיירות, מסחר וחקלאות. עוד 5% מהווים פארקים ימיים, 20% למחקר, 5% שייך לצבא אקוודור (בעיקר חיל הים) ועוד 5% עבור שירותים שונים. כל האיים הוכרזו על ידי ארגון אונסק"ו של האו"ם, כאתר מורשת עולמית, ובזכות זאת בין השאר הם מוגנים ונשמרים בקפדנות.
שמירת טבע באיי גלאפגוס

מרבית האיים בארכיפלג גלאפגוס שייכים לבעלי החיים בלבד, כאשר ישנם רק ארבעה מיושבים בבני אדם, ורק בהם אפשר לטייל. איים אלו כוללים את סנטה קרוז (Santa Cruz), עם כ-12,000 תושבים, ואחריו סן קריסטובל (San Cristóbal) עם 7,000, איזבלה (Isabela) עם 2,000, ופלוראנה (Floreana), הידוע יותר כסנטה מריה (Santa María), עם 200 תושבים בלבד.
 
איי גלאפגוס
מרבית איי גלאפגוס אינם מיושבים (צילום: 
kjorgen)
 

גלאפגוס – לפגוש מקרוב את צבי הענק

איי גלאפגוס נקראים על שם צבי הענק המאפיינים את המקום. הארכיפלג מהווה בית ל-13 מינים של צבי ענק, הפזורים בשבעה איים. באי איזבלה ממוקם המרכז הגדול לשימור צבי הענק בגלפאגוס. כאן מגינים עליהם ומטפחים אותם, משלב הביצה ועד לגיל חמש, בו הם משוחררים לטבע.

המקום בו ניתן לראות את צבי הענק בסביבתם הטבעית הוא בשמורת פרימיסיאס (Las Primicias) שבאי סנטה קרוז. אזור זה שייך לחקלאים פרטיים, שהתחייבו כלפי המדינה לא לפגוע ולא להאכיל את הצבים. תמורת תשלום לחקלאים, חיים הצבים בחופשיות באלפיהם – חלקם רובצים בשלוליות טבעיות, חלקם אוכלים עשב בנחת וחלקם מתהלכים להם בקצב הצב...
עוד על צבי הענק בכתבה אתרים ומראות באיי גלאפגוס

צבי ענק, איי גלאפגוס
צבי הענק אשר העניקו לאיי גלאפגוס את שמם הם
מסימני ההיכר הידועים ביותר של הארכיפלג
 (צילום: paulacobleigh)
 

שייט בין איי גלאפגוס – ביאכטה מפוארת או בסירה מקרטעת

רק באיי גלאפגוס אפשר להפליג מאי לאי ביאכטה מפוארת, או בסירה מקרטעת, ולראות במרחק יריקה איגואנה, שמזכירה מיני-דינוזאור, או אריה ים רובץ ומנמנם על החוף. רק באיי גלאפגוס, מתחת ומעל למימי האוקיינוס השקט, אפשר לשחות ולצלול עם צבי ים, כרישים, אריות ים, או פינגווינים, ללא כל חשש. לצפרים, איי גלאפגוס הם התגלמות גן העדן: מינים רבים של ציפורים ועופות מים נדירים נמצאים בכל מקום, במרחק שגורם למשקפת להיות מיותרת. בעלי החיים באיי גלאפגוס אינם מפחדים כלל מהאדם ומאפשרים לכל אחד לצלם אותם, בכל מצב ובכל זמן.

גם לגאולוגיה יש מה לומר כאן 
 איים וולקניים עם תופעות גאולוגיות מרתקות, נמצאים בשפע ובתצורות מרהיבות עין ולב. כל אלה, משולבים בהכנסת אורחים למופת של אנשי המקום, שיודעים את משמעותה הכלכלית לפרנסתם.
אתרים ומראות באיי גלאפגוס

איגואנה ימית, איי גלאפגוס
האיגואנה הימית, האנדמית לאיי גלאפגוס, יכולה לשחות ולצלול לעומק של מספר מטרים,
מה שמסייע לה להשיג מזון גם מתחת למים
 (צילום: mantaphoto)

מידע נוסף

סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר