העיר העתיקה טאוטיווקאן וחגיגות יום השוויון
מאת: ברק אפיק


טקסי יום השוויון הם חוויה מיוחדת וסוחפת, המערבת את כל החושים ומצליחה לכבוש גם את נפשו של האדם האדיש ביותר. כיום צאצאי האצטקים מחדשים את הטקסים של אבות אבותיהם וחוגגים את היום שבו שעות האור ושעות החושך משתוות זו לזו. הטקס מונחה על ידי שמאן משכנע מאוד, תיפוף וריקודים ססגוניים, ומתרחש בעיר טאוטיווקאן – עיר האלים, ששמה הקדום מעיד על חשיבותה הרבה.


1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

תצפית על הפירמידות של טאוטיווקאן  (צילום: Starcevic)
הפירמידה הגדולה מכונה פירמידת השמש (צילום: Anna Om)
שדרת המתים, הרחוב הראשי באתר  (צילום: Starcevic)
טקס לכבוד יום השיוויון  (צילום: Mike2033)
האל קצאלקואטל – נחש הנוצות  (צילום: bergslay)
פסלי נחשים מעטרים את המקדשים והפירמידות (צילום: Darij Zadnikar)
אתר העתיקות ממוקם כשעה וחצי נסיעה ממקסיקו סיטי  (צילום: bergslay)

פירמידות השמש והירח של טאוטיווקאן

פירוש השם טאוטיווקאן (Teotihuacán) הוא "עיר האלים" בשפת הנוואטל. האצטקים נתנו את השם לעיר המקדשים העתיקה, כאשר הגיעו אליה בנדודיהם מן הצפון וחלפו על פני העיר שננטשה נשרפה ונבזזה. הם השתאו למראה פירמידות הענק והמקדש המפואר לכבוד האל קֶצַלְקוֹּאַטְל (Quetzalcóatl)  נחש הנוצות.

את הפירמידה הגדולה הם כינו פירמידת השמש ואת הקטנה יותר  פירמידת הירח. את השדרה העצומה שהובילה אל העיר ואל המקדשים הם כינו שדרת המתים, על שום הקורבנות הרבים שהיו מקריבים כאן לאלים השונים. גם כאשר בנו את האימפריה האדירה שלהם, המשיכו האצטקים לכבד את האתר המקודש כמקור התרבות של רמת מקסיקו.

העיר התקיימה בין השנים 300 לפני הספירה ועד 750 לספירה לערך. תקופת הפריחה שלה הייתה ככל הנראה בין השנים 200-500 לספירה. זו התקופה בה נבנו המקדשים המפוארים וגם הוגבהו הפירמידות לשיאן הנוכחי. העיר ננטשה ככל הנראה בעקבות מרד עממי גדול, פלישה, או שניהם גם יחד. על פי הממצאים העיר נבזזה ונשרפה ולא שבה לתפקד כעיר מאז ועד היום.
 
 
טאוטיווקאן , מקסיקו
שדרת המתים, על שום הקורבנות הרבים שהיו מקריבים כאן לאלים השונים,
מבט מפירמידת הירח לעבר פירמידת השמש   (צילום: Starcevic)
 

הפירמידה השלישית בגודלה בעולם

טאוטיווקאן שוכנת כיום כ- 50 ק"מ צפונית-מזרחית למקסיקו סיטי, בירת האימפריה הגדולה ביותר שהתקיימה כאן לפני הכיבוש הספרדי, היא העיר העתיקה הגדולה ביותר במקסיקו. בשיאה, במאה השישית לספירה, היא השתרעה על פני 21 קמ"ר והתגוררו בה 150,000 תושבים.

שדרת המתים, הרחוב הראשי באתר, אורכה 2 ק"מ ולצידה ניצבו הארמונות של בני האליטה של העיר. מעל הכיכרות, המקדשים והארמונות מתבלטות פירמידת הירח ופירמידת השמש  הפירמידה השלישית בגודלה בעולם.
המקדש המרשים ביותר הינו המקדש לאל נחש הנוצות  קצלקואטל.

אתר העתיקות ממוקם כשעה וחצי נסיעה ממקסיקו סיטי, בכניסה מס' 2 ישנו מוזיאון ובו ממצאים ארכיאולוגים מעניינים ומודל של האתר.
לינה בעיר טאוטיווקאן  |  כתבה על סיורי יום ממקסיקו סיטי

טאוטיווקאן , מקסיקו
תצפית על טאוטיווקאן ממרומי פירמידת השמש, השלישית בגודלה בעולם! (צילום: CC Pablo Sanxiao)
לחצו על התמונה להגדלה
 

מקסיקו סיטי (A) והעיר העתיקה טאוטיווקאן (B), מלון ורטיקה (C)


 ברירת מחדל
חג השמש האצטקי בטאוטיוואקן

שמש תוקפנית עמדה במרכז הרקיע, תיכף היא תגיע למרכז השמיים, זהו הרגע לו מחכים כולם, לשם כך הם נקבצו ובאו מכל רחבי מקסיקו, חלקם אף ממקומות שונים בעולם. הוא המשיך לתופף בעוצמה אדירה, נראה היה כי עור התוף עומד להתפקע, זה של אוזניי כמו זה של התוף עליו הכה במרץ. כבר מעל שעה שהתיפוף לא חדל, לא נראה שהבחור מתעייף, הוא היה שרוי במעין אקסטאזה שמנעה ממנו לחוש עייפות חום או צמא. סביבו רקדו, קפצו, צעקו ומחאו כפיים כמאתיים צעירים עוטי נוצות צבעוניות או לובשי גלימות לבנות, סביב ראשיהם או מותניהם קשור סרט אדום. במרכז המעגל קפץ מצד לצד בחור שחום וכריזמטי, לראשו כתר נוצות גדול ממדים וצבעוני. גופו חשוף לשמש, על כתפיו גולש שיער שחור ארוך ומבריק, סביב מותניו פיסת עור, צמידי צדפים על זרועותיו ובידו שרביט השמאנים. הוא הנחה את הריקוד וצעק את התפילות כשכולם חוזרים אחריו בצעקות רמות.

"שמאן אצטקי" אמרתי לעצמי כאשר הלה צעק מילים בשפת הנוואטל העתיקה, לעבר השמש, ההולכת ותופסת את מקומה במרכז הזניט.

 

חגיגות יום השוויון ב
טאוטיווקאן, סרטון וידאו קצר (פתחו רמקולים!)


התרגשות אחזה בכל כשמחוגי השעון החלו נצמדים כדי להורות על השעה 12 בצהריים. קצב התוף התחזק, הריקוד הפך אקסטאטי וקופצני, עד כדי מדבק. גם הקהל הרב שעמד מסביב, מקסיקנים לובשי לבן, שבאו לחוות את יום השוויון באתר "עיר האלים", כמו נדבקו מהקצב והנהנו בראשיהם. השמש האביבית הכתה ללא רחם, לא פלא שהמקסיקנים כונו אדומי העור. בשעה היעודה נעמדו כולם על הפירמידה ועקבו אחר תנועות ידיו של השמאן. כך הוא הוביל את קהילתו, כמו את שאר הקהל המהופנט, להרים את ידיהם בכיוון השמש. נענו מצד לצד בידיים מורמות בכל פעם קוראים קריאות לעבר צד אחר של רוחות השמיים, מביטים אל השמש, אבי התרבויות האמריקאיות. זהו האל אליו הוקרבו קורבנות האדם הרבים. הדאגה לתפקודו התקין ולהמשך זריחתו בכל יום, גררו אחריהם נחלי דם אדם שזרמו ברמת מקסיקו והפכו לסימן ההיכר, ואולי גם לחרב הפיפיות של האימפריה האצטקית הגדולה והמפוארת.
 
יום השיוויון, מקסיקו
רקדן קיפץ במרכז המעגל בנחישות וללא מנוח, תחת השמש הקופחת  (צילום: Mike2033)
 

 מאמינים קתולים סוגדים לאלים עתיקים

כיום, צאצאי האצטקים, חמש מאות שנה לאחר שנכבשו והושפלו על ידי הספרדים, מחדשים את הפולחן. בתאריך 21 במרץ, יום השוויון בין היום ללילה, היום בו השמש נעה במסלול מרכז השמיים, הם עולים לרגל בהמוניהם לאתרי הפולחן העתיקים והמקודשים ומקיימים פולחן לכבודו של האל העתיק. בחצות היום מאירה השמש בצורה המושלמת ביותר, ללא צל, את פירמידת השמש של טאוטיווקאן.

כן, הם קתולים אדוקים, הם הולכים בימי ראשון למיסה ואף עולים לרגל לכנסיית הבתולה מגוודלופה. הם לא רואים סתירה בין הדברים, להיפך, השמש אינה אלא יציר האל, כוח טבע אדיר ואולי לכן אל בפני עצמו, האל של אבותיהם.
כתבה על יום המתים במקסיקו
האל קצאלקואטל – נחש הנוצות
האל קצאלקואטל  נחש הנוצות, במקסיקו גם קתולים אדוקים מאמינים באלים (צילום: eryfalco)
 

כולם רוצים להגיע הכי קרוב לשמש

משעות הבוקר המוקדמות השתרך תור ארוך בחזית פירמידת השמש, כאשר כולם רוצים לטפס את מאות המדרגות על מנת להגיע לראשה, בגובה של 64 מטר, להתקרב לשמש ולברכה מקרוב. בראש הפרמידה עומדים כולם ושולחים ידיהם כלפי השמש, כמו רוצים לתפוס את הקרניים ולקבל מהן מעט כוח. מתחת לפירמידה רוקדים במעגלים עשרות אלפים, מבצעים טקסי טהרה אצל שמאנים מקומיים, עוטפים עצמם בעשן קטורות, מתופפים, מחללים וכמובן אוכלים ושותים. היו גם כאלה שניצלו את היום החשוב לחתונות וטבילת הילדים במים הקדושים.

כך זכיתי גם אני להשתתף בחתונה אצטקית ובטקס הטבילה, כאשר כל הקהל, מכרים ואחרים, מברכים את הילדים ומאחלים להם חיים טובים. בשעות הצהריים הודיעו ברדיו כי באתר ישנם ארבעה מיליון איש. מבט על שדרת המתים והפירמידה הגבוהה אישר כי זו לא פנטזיה מקסיקנית, זו מציאות עממית בה אף אחד לא דוחף צועק או מרביץ. יותר מכל למדתי להעריך כאן את היכולת לכבד את האחר, ולא חשוב כמה נוצות ראשו עטור.
לינה במקסיקו סיטי
 
טאוטיווקאן , מקסיקו
פירמידת השמש, כולם רוצים לטפס את מאות המדרגות על מנת להגיע לראשה  (צילום: ChepeNicoli)
טיפים למטיילים במקסיקו בתקופת יום השוויון

♦ האתר הארכיאולוגי טאוטיווקאן, בו נערכים הטקסים ביום השוויון, נמצא כשעת נסיעה צפון מזרחה ממקסיקו סיטי. בכניסה לאתר ישנו מוזיאון וגם מודל מצוין של האתר, הנותן פרספקטיבה על המקום העצום. אפשר וכדאי לבקר באתר במשך כל ימות השנה, לעלות לפירמידות ולהיכנס למקדשים השונים.

♦ יום השוויון הוא יום חופש במקסיקו. בבוקר האירוע נחסמים כל כבישי הגישה לאתר למן השעה שש בבוקר. אפשר אם כך להגיע לאזור ולחנות את הרכב בכפר הסמוך, ומשם ללכת ברגל כחצי שעה. אפשרות נוספת ומומלצת היא לצאת אל האתר יום קודם אחר הצהרים וללון במקום באוהל, כפי שעושים אלפי מקסיקנים. דוכני אוכל ושתייה מכל הסוגים יספקו במקום את כל צרכיכם.
 
♦ מי שחפץ לאכול ולשתות במקום קצת יותר מסודר, יכול לעשות זאת במסעדת Mi México Lindo הנמצאת בסמוך לשער הכניסה לאתר, מול מקדש האל קצאלקואטל, שער מספר 2. המקום מגיש ארוחות בוקר וצהריים מקסיקניות ובינלאומיות במחירים סבירים.

מפת הפירמידות טאוטיווקאן
מפת האתר הארכיאולוגי טאוטיווקאן

המלצה על מלון בקרבת טאוטיווקאן

מלון ורטיקה (Hotel Verticca) מדורג ברמת 4 כוכבים וממוקם במרחק של כחצי שעה מאתר טאוטיווקאן, שדה התעופה הבינלאומי והעיר מקסיקו סיטי. חדרי המלון ממוזגים כולם, ותוכלו להזמין חדר עם מיטה זוגית או חדר טווין, עם 2 מיטות זוגיות, היכול להתאים לעד 4 איש.
 
מלון מומלץ בקרבת טאוטיווקאן, מקסיקו
מלון ורטיקה - במיקום מצוין בין מקסיקו סיטי לאתר טאוטיווקאן ושדה התעופה
 
 
ריביירה מאיה -נופש לכל
טיול עם ילדים בחבל צ'יאפס

ברק אפיק Barak Afik אודות הכותב
ברק אפיק, הקים את חברת 'ברק אפיק טיולים', שהתמזגה עם החברה הגיאוגרפית. מלמד באוניברסיטה העברית דתות וטקסים של האינדיאנים באמריקה. כותב דוקטורט על פולחנים דתיים אינדיאניים ואת הספר "בני השמש", אודות תרבות האינקה בפרו.
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר