מקסיקו: חגיגות יום השוויון

יום השוויון בעיר האלים
מאת: ברק אפיק


טקסי יום השוויון הם חוויה מיוחדת וסוחפת, המערבת את כל החושים ומצליחה לכבוש את נפשו של האדם האדיש ביותר. צאצאי האצטקים מחדשים את הטקסים של אבות אבותיהם וחוגגים את היום שבו שעות האור ושעות החושך שוות. כל זה מונחה על ידי שמאן משכנע מאוד, תיפוף וריקודים ססגוניים, ומתרחש בעיר טאוטיווקאן - עיר האלים, ששמה הקדום מעיד על חשיבותה הרבה.רקדן מסורתי שקיפץ במרכז המעגל בנחישות וללא מנוח, תחת השמש הקופחת


קורסים מקוונים

חג השמש האצטקי בטאוטיוואקן מקסיקו
שמש תוקפנית עמדה במרכז הרקיע, תיכף היא תגיע למרכז השמיים, זהו הרגע לו מחכים כולם, לשם כך הם נקבצו ובאו מכל רחבי מקסיקו
, חלקם אף ממקומות שונים בעולם. הוא המשיך לתופף בעוצמה אדירה, נראה היה כי עור התוף עומד להתפקע, זה של אוזניי כמו זה של התוף עליו הכה במרץ. כבר מעל שעה שהתיפוף לא חדל, לא עשה רושם שהבחור מתעייף, הוא היה שרוי במעין אקסטאזה שמנעה ממנו לחוש עייפות חום או צמא. סביבו רקדו, קפצו, צעקו ומחאו כפיים כמאתיים צעירים עוטי נוצות צבעוניות או לובשי גלימות לבנות כשסביב ראשיהם או מותניהם קשור סרט אדום. במרכז המעגל קפץ מצד לצד בחור שחום וכריזמטי, לראשו כתר נוצות גדול ממדים וצבעוני. גופו חשוף לשמש, על כתפיו ירד שיער שחור ארוך ומבריק, סביב מותניו פיסת עור, צמידי צדפים על זרועותיו ובידו שרביט השמאנים. הוא הנחה את הריקוד וצעק את התפילות כשכולם חוזרים אחריו בצעקות רמות. "שמאן אצטקי" אמרתי לעצמי כאשר הלה צעק מילים בשפת הנוואטל העתיקה, לעבר השמש, ההולכת ותופסת את מקומה במרכז הזניט.


התרגשות אחזה בכל כשמחוגי השעון החלו נצמדים כדי להורות על השעה 12 בצהריים. קצב התוף התחזק, הריקוד הפך אקסטאטי וקופצני, עד כדי מדבק. גם הקהל הרב שעמד מסביב, מקסיקנים לובשי לבן, שבאו לחוות את יום השוויון באתר "עיר האלים", כמו נדבקו מהקצב והנהנו בראשם. השמש האביבית הכתה ללא רחם, לא פלא שהמקסיקנים כונו אדומי העור. בשעה היעודה נעמדו כולם על הפירמידה ועקבו אחר תנועות ידו של השמאן. וכך הוא הוביל את קהילתו כמו את שאר הקהל המהופנט להרים את ידיהם בכיוון השמש. נענו מצד לצד בידיים מורמות בכל פעם קוראים קריאות לעבר צד אחר של רוחות השמיים, מביטים אל השמש, אבי התרבויות האמריקאיות. זהו האל אליו הוקרבו קורבנות האדם הרבים. הדאגה לתפקודו התקין ולהמשך זריחתו בכל יום גררו אחריהם נחלי דם אדם שזרמו ברמת מקסיקו והפכו לסימן ההיכר, ואולי גם לחרב הפיפיות של האימפריה האצטקית הגדולה והמפוארת.

כיום, צאצאי האצטקים, חמש מאות שנה לאחר שנכבשו והושפלו על ידי הספרדים, מחדשים את הפולחן. ב- 21 במרץ, יום השוויון בין היום ללילה, היום בו השמש נעה במסלול מרכז השמיים, הם עולים לרגל בהמוניהם לאתרי הפולחן העתיקים והמקודשים ומקיימים פולחן לכבודו של האל העתיק. בחצות היום מאירה השמש בצורה המושלמת ביותר, ללא צל, את פירמידת השמש של טאוטיווקאן. כן, הם קתולים אדוקים, הם הולכים בימי ראשון למיסה ואף עולים לרגל לכנסיית הבתולה מגוודלופה. הם לא רואים סתירה בין הדברים, להיפך, השמש אינה אלא יציר האל, כוח טבע אדיר ואולי לכן אל בפני עצמו, האל של אבותיהם.

טאוטיווקאן היא עיר האלים בשפת הנוואטל. את השם נתנו לעיר המקדשים העתיקה האצטקים, כאשר הגיעו לכאן בנדודיהם מן הצפון וחלפו על פני העיר שננטשה נשרפה ונבזזה . הם השתאו למראה פירמידות הענק והמקדש המפואר לכבוד האל קצאלקואטל, נחש הנוצות. לפירמידה הגדולה הם קראו פירמידת השמש ולקטנה יותר- פירמידת הירח. את השדרה העצומה שהובילה אל העיר ואל המקדשים הם כינו שדרת המתים על שום הקורבנות הרבים שהיו מקריבים כאן לאלים השונים. גם כאשר בנו את האימפריה האדירה שלהם, המשיכו האצטקים לכבד את האתר המקודש כמקור התרבות של רמת מקסיקו.
כתבה על יום המתים של מקסיקו
אחד מהנחשים הרבים בטאוטיווקאן (צילום: כרמית וייס)
כולם רוצים להגיע הכי קרוב לשמש
העיר התקיימה בין השנים 300 לפני הספירה ועד 750 לספירה לערך. תקופת הפריחה של העיר הייתה ככל הנראה בין השנים 200-500 לספירה. זו התקופה בה נבנו המקדשים המפוארים וגם הוגבהו הפירמידות לשיאן הנוכחי. העיר ננטשה ככל הנראה בעקבות מרד עממי גדול, פלישה, או שניהם גם יחד. על פי הממצאים העיר נבזזה ונשרפה ולא שבה לתפקד כעיר מאז ועד היום.

משעות הבוקר המוקדמות השתרך תור ארוך בחזית פירמידת השמש, כאשר כולם רוצים לטפס את מאות המדרגות על מנת להגיע לפסגה בגובה של 64 מטר, להתקרב לשמש ולברכה מקרוב. על הפסגה עומדים כולם ושולחים ידיהם כלפי השמש, כמו רוצים לתפוס את הקרניים ולקבל מהן מעט כוח. מתחת לפירמידה רוקדים במעגלים עשרות אלפים, מבצעים טקסי טהרה אצל שמאנים מקומיים, עוטפים עצמם בעשן קטורות, מתופפים ומחללים וכמובן אוכלים ושותים לרוב. היו גם כאלה שניצלו את היום החשוב לחתונות וטבילת הילדים במים הקדושים.

כך זכיתי גם אני להשתתף בחתונה אצטקית ובטקס הטבילה, כשכל הקהל, מכרים ואחרים מברכים את הילדים ומאחלים להם חיים טובים. בשעות הצהריים הודיעו ברדיו כי באתר ישנם ארבעה מיליוני אנשים. מבט על שדרת המתים והפירמידה הגבוהה אישר כי זו לא פנטזיה מקסיקנית, זו מציאות עממית בה אף אחד לא דוחף צועק או מרביץ, יותר מכל למדתי להעריך כאן את היכולת לכבד את האחר, ולא חשוב כמה נוצות ראשו עטור.

האתר הארכיאולוגי טאוטיווקאן, בו נערכים הטקסים ביום השוויון, נמצא כשעת נסיעה צפון מזרחה ממקסיקו סיטי. בכניסה לאתר ישנו מוזיאון וגם מודל מצוין של האתר, הנותן פרספקטיבה על המקום העצום. אפשר וכדאי לבקר באתר במשך כל ימות השנה, לעלות לפירמידות ולהיכנס למקדשים השונים.
בתי מלון במקסיקו סיטי - השוואת מחירים והזמנות
לוח השמש האצטקי (צילום: Jesús Gorriti)

טיפים למטיילים במקסיקו בתקופת יום השוויון
¡ יום השוויון הוא יום חופש במקסיקו. בבוקר האירוע נחסמים כל כבישי הגישה לאתר למן השעה שש בבוקר. אפשר אם כך להגיע לאזור ולחנות את הרכב בכפר הסמוך ומשם ללכת ברגל כחצי שעה. אפשרות נוספת ומומלצת היא לצאת אל האתר יום קודם אחר הצהרים וללון במקום באוהל, כפי שעושים אלפי מקסיקנים. דוכני אוכל ושתייה מכל הסוגים יספקו במקום את כל צרכיכם.
¡ מי שחפץ לאכול ולשתות במקום קצת יותר מסודר, יכול לעשות זאת במסעדת MEXICO LINDOהנמצאת בסמוך לשער הכניסה לאתר מול מקדש האל קצאלקואטל, שער מספר 2. המקום מגיש ארוחות בוקר וצהריים מקסיקניות ובינלאומיות במחירים סבירים.
ריביירה מאיה -נופש לכל
טיול עם ילדים בחבל צ'יאפס


 
אודות הכותב
ברק אפיק, הקים את חברת 'ברק אפיק טיולים', שהתמזגה עם החברה הגיאוגרפית - ברק אפיק. מלמד באוניברסיטה העברית דתות וטקסים של האינדיאנים באמריקה. כותב דוקטורט על פולחנים דתיים אינדיאניים ואת הספר "בני השמש", אודות תרבות האינקה בפרו.
מספר צפיות: 11946
40950
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר