מקסיקו: יום מתים שמח ועליז

יום מתים שמח ועליז במקסיקו
מאת: בינה דיבון


מדי שנה, בתחילת חודש נובמבר, חוגגת מקסיקו את יום המתים (El Día de los Muertos), חוויה שמותירה בלב הצופים בה רושם בל יימחה. 


המקסיקנים, כמו שאר תושבי מרכז ודרום אמריקה, הם נוצרים-קתולים אדוקים. את הנצרות קיבלו ברצון או בכפייה מן הכובשים הספרדים, אשר דאגו למחוק כל זכר לתרבותם הקודמת של תושבי האזור. יחד עם זאת, עד היום מעורבות אמונות אליליות קדומות בתוך האמונה הקתולית. כשאתה מבקר בכנסייה קתולית במקסיקו, או באחת המדינות האחרות באזור, אתה רואה לצד הקדושים הנוצרים דמויות מן המיתולוגיה האינדיאנית, שקיבלו מעמד שווה. אלה וגם אלה מקבלים את הכבוד המגיע להם מן המאמינים. גם יום המתים הוא תערובת של אמונות נוצריות ופגאניות המשתלבות זו בזו.

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

מצעד יום המתים ברחובות מקסיקו סיטי (צילום: Martin Herrera)
זוכרים את המתים בחיוך ולא בעצב (צילום: jay joslin)
משפחות המתים מקשטות את הקברים בפרחים ונרות (צילום: drferry)
חוגגים את המתים גם בריקודים (צילום: Tania Victoria)
מזבח מפואר בכיכר העיר אואחקה (צילום: drferry)
לחם המתים - מאכל חג מסורתי (צילום: Tania Victoria)
במצעד יום המתים תחפושות ומיצגים ססגוניים (צילום: Maritza Ríos)
הרומנטיקה לא מתה... (צילום: Maritza Ríos)
גולגולות שוקולד - ממתק טיפוסי ביום המתים (צילום: Sandra Rose)

דרום אמריקהיום המתים – כינוס המשפחה המורחבת

החג נחוג במקביל לחגים הנוצריים יום כל הקדושים (All Saints' Day) ויום כל הנשמות (All Souls' Day)לפי אמונת המקסיקנים, באות ביום זה נשמות המתים לבקר את משפחותיהם ואת האנשים אותם אהבו בחייהם. יום המתים הוא בעצם שני ימים: היום הראשון, ה- 1 בנובמבר, נקרא "יום המלאכונים" (Día de los Angelitos), ובו באים לבקר הילדים שמתו בעודם קטנים ביום זה. למחרת, ה- 2 בנובמבר הוא יום המתים (Día de los Muertos) ובו באים לבקר המתים המבוגרים.
 
כשבוע לפני החג מתחילות ההכנות. חנויות הצעצועים מתמלאות בסחורה והורי הילדים המתים קונים להם צעצועים ומשחקים להנעים את שהותם בבית. בפינה מיוחדת בכל בית מכינים שולחן מקושט בפרחים ועליו מאכלים אהובים על המתים, לחם אפוי בצורה מיוחדת, עוגות וכן חפצים שאהב המת. לכבוד הילדים מניחים ממתקים מיוחדים בצורת רוחות מחייכות, משחקים וצעצועים, משקאות כמו קוקה-קולה, מיצי פירות ולפעוטים שביניהם בקבוקי חלב.
מנחות למתים, יום המתים במקסיקו
משפחות המתים מקימות עבורם מזבחות עם תמונות, חפצים ומאכלים שאהבו.
הורי הילדים המתים מניחים גם ממתקים וצעצועים 
(צילומים: CC 
Vanessa Monfreda, J Mndz)
 

בית הקברות לובש חג

קרובי המתים יוצאים לבתי הקברות, מנכשים את העשבים סביב הקברים, צובעים את האבנים בסיד לבן וכדומה. יום לפני החג מובאות לבתי הקברות כמויות ענקיות של פרחים. שלושה צבעים שולטים בפרחים: לבן  סמל לארצות הצפון בהן שוכנים המתים, צהוב  מסמן את הדרך אל הבית שאליו מוזמן המת, ואדום – סמל העולם התחתון, עולם המוות. בפרחים בצבעים אלה מקשטים את הקברים ומשקיעים בכך המון דמיון ועמל. 

אגב, במקסיקו, כמו בכל העולם, לא תמיד שוררים יחסי אהבה בתוך המשפחה ולכן קורה לפעמים שהמת אינו רוצה לבוא לבית המשפחה, שם יש מישהו שהוא כועס עליו. בני המשפחה "מבינים לליבו" ומכינים פינה לכבודו במבנה אחר  מחסן, בניין סמוך, חנות השייכת למישהו מבני המשפחה וכדומה. את הדרך מסמנים בפרחים צהובים לבל יטעה המת ויגיע למקום הלא נכון.
 
בביקורנו, בבוקר שלפני החג, בבית הקברות בעיר מורליה* (Morelia), פגשנו אישה שישבה לבדה לפני קבר בנוי בצורת חדר גדול, בעל קיר זכוכית בחזיתו. האישה סיפרה לנו כי כאן קבורות אמה ובתה בת העשרה חודשים. בתוך החדר הניחה האישה סיר ובו מאכל שהיה אהוב על אמה ותכשיטים שאהבה לענוד. לבתה הכינה בקבוק תינוקות מלא חלב וכן צעצועים רבים. על מעמד בתוך החדר ניצבו דמויות קדושים ובראשם ישו הצלוב.
 
ליד קבר אחר ראינו שני שוטרים ושוטרת ועימם שלושה נגנים ששרו וניגנו שירים עממיים. השוטרים סיפרו לנו כי אינם יכולים לבקר את המתים בלילה, כי הם בתפקיד ולכן הם עושים זאת בבוקר. הם עוברים בין קברי השוטרים שמתו או נהרגו ומנעימים את זמנם בעזרת הנגנים.
לינה בעיר מורליה
__________________

[*] מורליה היא אחת הערים הגדולות במקסיקו, בירת Michoacán de Ocampo, שוכנת על הרמה המרכזית (Altiplano Central) שבמרכז מקסיקו, 290 ק"מ מערבית למקסיקו סיטי.
  
בית קברות במקסיקו, יום המתים
בית קברות במקסיקו, יום המתים
בתי הקברות מתקשטים בפרחים ונרות רבים (צילום: CC Eneas De Troya) 
 להנעים את זמנם של המתים

שיאו של החג הוא בלילה, אז מואר בית הקברות באלפי נרות. הקברים מקושטים במיטב הדמיון ובשפע של פרחים, תמונות וקישוטים אחרים. משפחות שלמות יושבות ליד קברי יקיריהן, כשלפניהן מאכלים ממאכלים שונים, המוצעים גם לשכנים ולמבקרים בסעודה. מנהג זה של בישול מטעמים ושיתוף באכילתם מפותח מאוד ובכפרים מוציאות הנשים לרחוב תנורים, דוודים וקערות וכל אחת מכינה את המטעמים שהיא מומחית להם ומזמינה את העוברים והשבים לטעום מהם. במקומות מרובי תיירים הפך הדבר לענף פרנסה והטעימות הללו נמכרות בכסף מלא. ברחובות עוברים מריאצ'י (Mariachi קבוצות נגנים בכלים מסורתיים, בכיכרות מעלים מחזות פולקלור ורוקדים ריקודי עם ובכנסיות מתפללים תפילות מיוחדות.
על יום המתים באי חיניציו, שבאגם פאצ'קווארו, תוכלו לקרוא בכתבה: טיול עצמאי במקסיקו
 

משפחות המתים מנעימות את זמנם עם קישוטים, פרחים, נרות, מוזיקה ומטעמים
 

"אין זה יום המוות, כי אם יום המתים"

במקסיקו סיטי, בירת המדינה, נהפכה הכיכר המרכזית  הסוקאלו (El Zócalo– לבית קברות גדול ומקושט. סביב לכיכר הוצבו דוכנים ועליהם מנחות למתים. במרכז הכיכר נבנה קיר אבנים ועליו דימויי גולגלות, בדומה לקירות שנמצאו באתרים פולחניים מתקופת האצטקים, ובתוך כל זה רקדנים, זמרים ואקרובטים, המופיעים במיטב הרפרטואר שלהם.
 
הדבר המעניין הוא, שאין זה יום עצוב למרות עיסוקו במתים. להפך, זהו יום מלא שמחה וצבעוניות. מקסיקני אחד הסביר לי: "אין זה יום המוות, זהו יום המתים. כמו שאת שמחה כשבאים אלייך אורחים אהובים, כך אנו שמחים שאהובינו המתים באים לבקרנו ואנו רוצים להנעים להם את זמן שהותם איתנו". 
 
אנו יודעים כי לכל קבוצה תרבותית מנהגי אבל וצורות קשר אל המתים. לעולם לא נוכל להשוות או לשפוט איזו מהן יאה יותר, שהרי כל אדם כואב את הסתלקותם מן העולם של יקיריו. למקסיקנים משמש יום המתים כפיצוי על כאב זה. ביום זה נוצרת תחושת קשר עם האדם שהלך מעימם, וזוהי נחמתם.
 
חגיגות יום המתים, מקסיקו סיטי
חגיגות יום המתים, מקסיקו סיטי
מתוך מצעד יום המתים במקסיקו סיטי (צילומים: CC Martin Herrera, Maritza Ríos, Tania Victoria)
 

יום המתים בקולנוע

לא מעט סרטי קולנוע השתמשו בסצינות מתוך יום המתים. הנה כמה מהם:
*  חלק גדול מסרטו של טים פואפ, עיר המלאכים (העורב 2), מתרחש במהלך יום המתים.
*  בסרט "היו זמנים במקסיקו", מטרילוגיית מריאצ'י ובכיכובו של אנטוניו בנדרס, מתואר ניסיון הפיכה תוך כדי תהלוכות יום המתים.
*  בסרט "מתנקשים", בכיכובם של סילבסטר סטלון ואנטוניו בנדרס, ישנה סצנה המתרחשת במהלך תהלוכת יום המתים. סצנה זו אינה מתאימה למציאות, מאחר שהסרט מתרחש בפוארטו ריקו בה חג זה לא נחוג.
*  בסרט "יצרים בדם", המספר על שלושה חברים מקסיקנים שכל אחד מהם גדל להיות משהו אחר (אחד שוטר, אחד אמן מסומם והשלישי פושע בכלא). ביום המתים מחליטה הכנופיה על מהפכה ורצח ראשי כל הכנופיות בכלא.
 
חגיגות יום המתים הצבעוניות במקסיקו סיטי, בבתי הקברות וברחובות העיר
 

בינה דיבון
 
אודות הכותבת
בינה דיבון, בעבר מנהלת בית ספר וכיום יו"ר עמותת ליל"ך (לחיות ולמות בכבוד), הדוגלת באוטונומיה של האדם על גופו ובמתן אפשרות למי שרוצה בכך לא להאריך את חייו בעזרת מכשירים מאריכי חיים אם יגיע למצב סופני. סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר