היכרות לפני טיול למקסיקו
מאת: ענבל טיש


מקסיקו נמצאת בין ארה"ב בצפון, לגואטמלה בדרום ולבליז בדרום-מזרח. מבחינה גיאוגרפית היא שייכת לצפון אמריקה, אך רבים מקשרים אותה למרכז אמריקה בשל הדמיון הרב יותר לשכנותיה הדרומיות מבחינת אופייה. מקסיקו מחולקת ל- 31 מדינות והיא אחת המדינות המגוונות ביותר מבחינת תצורות הנוף ותנאי השטח.


על תוואי השטח המגוון והאתרים המרכזיים בכל אחד מחלקיה השונים של מקסיקו, בכתבה זו. 
 
מקסיקו, אגווה אזול
אגווה אזולבריכות מים תכולים במדינת צ'יאפאס בדרום מקסיקו  (צילום: Elis Blanca)
מצפון למקסיקו נמצאת ארצות הברית ומדרום לה בליז וגואטמלה, רבים משלבים טיול במקסיקו עם טיול באחת המדינות השכנות.


דרום אמריקה
צפון מקסיקו - מקור כלב הצ'יוואווה והטקילה

הצפון הוא מדברי, כשמצפון לדרום עוברים שני רכסים גדולים, הסיירה מדרה (Sierra Madre), המערבי והמזרחי. העיר הצפונית ביותר והמוכרת ביותר היא עיר הגבול טיחואנה שגובלת בסן דייגו שבארה"ב. מקומות אחרים מוכרים אף הם בשמם, כמו: העיר דורנגו (Durango) על שם הטקילה המוכרת, מדינת טקילה (Taquila) על שום המשקה הנפוץ, מונטריי (Monterrey) על שם פסטיבל הג'אז המפורסם (שהתקיים דווקא במונטריי קליפורניה בארה"ב), צ'יוואווה (Chihuahua) בעקבות הכלב הננסי, סן לואיס פוטוסי (San Luis Potosi) בשל מכרות הכסף ופוארטו ואירטה (Puerto Vallarta) עיר הקיט המרכזית באזור.

באחה קליפורניה (Baja California) היא זרוע היוצאת לאורכו של החוף המערבי בצפון המדינה, ויוצרת בינה לבין מקסיקו את מפרץ קליפורניה.
הקאבוס (Los Cabos- לשונות ים, כף) היפים שלה הפכו למקומות נופש ובילוי מועדפים על שוחרי גלישה וים רבים.
קאבו סן לוקס, באחה קליפורניה
חוף האוהבים של קאבו סן לוקס, באחה קליפורניה בצפון מקסיקו   (צילום: Kirt Edblom)
 

מרכז מקסיקו

מרכז מקסיקו היא רמה רחבה המכונה אלטיפלנו סנטראל (Altiplano Central). היא כוללת את הבירה מקסיקו סיטי והערים סביבה, ערים קולוניאליות מפורסמות רבות כמו: פואבלה (Puebla), מורליה (Morelia), גואדלחרה (Guadalajara) ווואחקה (Oaxaca). אם ממשיכים מערבה יורדים לחוף האוקיינוס הפסיפי, הבנוי מפרצים מפרצים, שם העיר הידועה ביותר היא אקפולקו (Acapulco).
פואבלה, מקסיקו
העיר הקולוניאלית פואבלה, אחד מהיעדים לטיולי יום ממקסיקו סיטי   (צילום: Jkraft5)
 

מפרץ מקסיקו

מצידה השני של הרמה המרכזית, ממזרח, מגיעים למפרץ מקסיקו שחופיו המזרחיים, הצפוניים והצפון-מערביים מצויים בארצות הברית; חופו הדרום-מזרחי של המפרץ מצוי במקסיקו; ובדרומו, גובל המפרץ בקובה. העיר המקסיקנית המרכזית לחופי המפרץ היא ורקרוז (Veracruz) ודרומה לה שוכנת ויה הרמוסה (Villa Hermosa) המפורסמת בשל פארק לה ונטה (La Venta Park) בו מוצגים ראשי אבן מונומנטליים של לוחמים אולמקים בעלי תווי פנים אפריקניים.
 
מקסיקו, פארק הפסלים לה ונטה
פארק לה ונטה, ראשי אבן מונומנטליים של לוחמים אולמקים בעלי תווי פנים אפריקניים  (צילום: Matt Gush)
על פארק לה ונטה בכתבה על טיול בחבל צ'יאפאס
 
 

דרום מקסיקו

בדרום מתנשא רכס הנקרא סיירה מאדרה דל סור (Sierra Madre del Sur) ומגיע עד למיצר היבשה טאאואנטפק. ממיצר זה נמתחת רצועה צרה של אזורי שפלה לאורך חופי האוקיאנוס השקט, דרומה עד גואטמלה. באזור הדרומי של פנים הארץ חולשות רמות צ'יאפאס, ההופכות ליער גשם טרופי ומהביל, שנמשך עד צפון גואטמלה. צ'יאפס היא אחת המדינות העניות במקסיקו אבל אחת המרתקות.

בני המאיה, שתרבותם שיגשגה במשך מאות רבות, עדיין חיים באזורים אלו כפי שחיו פעם. אתר המאיה המפורסם פלנקה (Palenque) נמצא בלב הג'ונגל, היכן שעוד חיים שבטים רבים כדוגמאת הלקנדון (Lacandon). העיר המפורסמת סן קריסטובל דה לס קסאס (San Cristobal de las Casas) והכפרים סביבה חושפים מציאות מורכבת של ילידי הארץ, ששילבו בחייהם מאפיינים ומוטיבים רבים מימי הכיבוש הספרדי והתפשטות הדת הקתולית, במעיין סינקרטיזם ייחודי ומעניין במיוחד.
 
עתיקות פלאנקה, מקסיקו
 אתר המאיה המפורסם פלנקה נמצא בלב הג'ונגל (צילום: ferrantraite)
עוד על פלנקה בכתבה יעדים נבחרים במקסיקו
 

דרום-מזרח מקסיקו

באזור זה נמצא חצי האי יוקטאן, שהינו שטוח ונמוך ובו ערבה טרופית. שם משתרע אזור צחיח ומדברי. חצי האי פונה לים הקריבי ונמצא במרחק נגיעה מהאיים הקריביים הגדולים, קובה וג'מייקה. זהו אזור נוסף בו ניתן לראות את תפארת התרבויות הקדומות של שבטי המאיה והתרבות הטולטקית, אך גם את חייהם המודרניים של אותם צאצאים שצובעים את מקסיקו בשלל צבעים.

הפירמידה הגדולה באתר הארכיאולוגי צ'יצן איצה (Chichen Itza) נבחרה לא מכבר לאחד מ"שבעת פלאי תבל החדשים". עיר הנופש קנקון (Cancun) היא המפורסמת ביותר באזור החוף הקריבי של מקסיקו. אולם מי שמחפש יותר שקט יכול להגיע לעיירות ואיים נוספים לחופיה הקריביים של מקסיקו. האתרים המפורסמים ביותר הם: פלייה דל כרמן (Playa del Carmen)- עיירת נופש קטנה ותוססת; טולום (Tulum)- עיירה קטנה שרק מתחילה להתפתח בשנים האחרונות, בתחומה יש גם את אתר המאיה היחידי שנמצא ליד שפת הים ושעל שמו נקראת העיירה; האי קוזומל (Cozumel)- אתר הצלילה המפורסם ביותר במקסיקו; ואיסלה מוחרס (Isla Mujeres- אי הנשים). באלו בהחלט ניתן להתענג על החול הלבן, תחת עצי הקוקוס, לשחות בים טורקיז רגוע, לשנרקל או לצלול, או פשוט להשתזף עם כוס מרגריטה ביד.
צ'יצן איצה, יעדים נבחרים במקסיקו
עתיקות צ'יצן איצהאחד משבעת פלאי תבל החדשים    (צילום: LunaMarina)

טולום, מקסיקו
טולום, אתר מאיה על רצועת חוף יפהפייה של ריביירה מאיה שבחצי האי יוקטאן  (צילום: Christian Córdova)


ענבל טיש
 
אודות הכותבת
ענבל טיש, אנתרופולוגית וחוקרת תרבויות אמריקה הלטינית באוניברסיטת תל אביב. חייתה תקופות ארוכות בדרום ומרכז אמריקה. דוברת ספרדית ומכירה את התרבות המקומית בצורה העמוקה ביותר. מתמחה ביעדים האינדיאנים של אמריקה.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר