קניון דל סומידרו – סמל מדינת צ'יאפס
מאת: גולן לובנוב


קירות עוצמתיים מזדקרים משני הצדדים, הסירה מפליגה במהירות ואתם חולפים על פני נופים משגעים שמותירים אתכם ללא מילים. לצד הדרך רובצים תנינים ידידותיים ומעליכם חגים נשרים. זוהי חוויית ההפלגה בקניון סומידרו, ארץ בראשית.


בדרום מקסיקו, במדינת צ'יאפס, נמצא הפארק הלאומי קניון דל סומידרו. הפארק הוא אחד האתרים הפופולריים ביותר באזור ומספק פעילויות רבות ומגוונות למטיילים בו. בפארק מסלולי הליכה ורכיבה, פארק אקולוגי, אפשרויות להפלגות שונות ומפגש עם בעלי חיים מיוחדים, אומגה וקיאקים. הביקור כאן מתאים לבני כל הגילאים, למשפחות ולתרמילאים.

1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

קניון דל סומידרו - קירות עוצמתיים מזדקרים משני הצדדים  (צילום: Mardoz)
הסירה מפליגה במהירות ואתם חולפים על פני נופים משגעים  (צילום: Ronald Woan)
במהלך השייט פוגשים עופות מים ובעלי חיים מרתקים (צילום: Ronald Woan)
סחף של בוץ לאחר גשמים חזקים  (צילום: Ronald Woan)
תנין לגדות הנהר בקניון סומידרו (צילום: רוני רובינשטיין)
העיר הקולוניאלית היפהפייה סן קריסטובל דה לאס קאסאס (צילום: jcesardelapaz)
הקתדרלה של  סן קריסטובל דה לאס קאסאס (צילום: Arian Zwegers)


מפת מקסיקו עליה מסומנים האתרים והמקומות שמופיעים בכתבה: קניון דל סומידרו,
סן קריסטובל, טוקסטלה גוטיירז, צ'מולה, זינאקנתנאן ופלנקה.

(להגדלה - לחצו על הפינה השמאלית העליונה)
 

דרום אמריקה
קניון דל סומידרו – הקניון של נהר גריחלאבה

נסיעה ארוכה ,דרך רבת פיתולים נכונה לנו, כדי לגמוע את 85 הק"מ המשתרעים בין העיר הקולוניאלית היפהפייה סן קריסטובל דה לאס קאסאס (San Cristóbal de las Casas) לבין אחת האטרקציות המעניינות ביותר באזור – קניון דל סומידרו (Canon del Sumidero).

הקניון הצר והעמוק, נמצא צפונית לעיר צ'יאפה דה קורסו (Chiapa de Corzo), וסמוך לבירת מדינת צ'יאפס – טוקסטלה גוטיירז (Tuxtla Gutiérrez). למעשה, יכולים היינו להגיע אל טוקסטלה גוטיירז גם בטיסה, היוצאת ממקסיקו סיטי (Mexico City), אך הנסיעה והנופים שבדרך היוו אטרקציה בפני עצמם, כמו גם הביקור המקדים בסן קריסטובל.

הקניון החל להיווצר לפני כ- 35 מיליון שנים, בערך באותו הזמן שבו נוצר הגרנד קניון שבאריזונה, ארה"ב. גם אופן היווצרותם של שני הקניונים דומה: סדק בקרום כדור הארץ שהורחב והועמק על ידי נהר שפילס את נתיבו דרכו. במקרה של קניון דל סומידרו, היה זה נהר
גריחלאבה (Grijalva River) שעיצב אותו, ועדיין זורם לאורכו.

הנהר הוא עורק החיים של הקניון, אך גם העורק דרכו מגיעים לקניון סוגי פסולת שונים, מעשה ידי אדם. מציאת פתרונות לבעיית זיהום הנהר היא אחד האתגרים הגדולים ביותר שאיתם מתמודדים כיום הארגונים הירוקים והרשויות במקסיקו. 

לינה בעיר סן קריסטובל דה לאס קסאס
 
קניון דל סומידרו, מקסיקו
קירותיו המזדקרים והדרמטיים הם סימן ההיכר של קניון דל סומידרו (צילום: Mardoz & Anduin82)

מדינת צ'יאפס וקניון סומידרו

מדינת צ'יאפס (Chiapas) היא אחת מ-31 המדינות שמרכיבות את הפדרציה של מקסיקו. המדינה שוכנת בדרום מזרח מקסיקו, ויותר מרבע מתושביה הינם צאצאי בני המאיה, המשמרים את המורשת האינדיאנית המהולה בהשפעות מן הכיבוש הספרדי.

קניון סומידרו הוא אחד מאתרי התיירות הפופולריים ביותר במדינת צ'יאפס, מיד אחרי עיר המאיה פלנקה (Palenque). שלא כמו פלנקה, הקניון היה עלום ולא ידוע עד אמצע המאה ה- 20, לאחר שמספר ניסיונות לחקור אותו הסתיימו באופן טרגי, בטביעה או היעלמות של החוקרים. למזלנו, ה"קללה" הוסרה על ידי משלחת של חיילים מקסיקניים, שחצו את הקניון והפיצו לעולם את השמועות בדבר יופי נופיו ובעלי החיים הרבים החיים לגדותיו.

עד מהרה הגיעו הרפתקנים, חוקרים ומטיילים נוספים, לחשוף את נפלאות הקניון. אין דרך לתאר את התרגשותם כשראו לראשונה את
המורדות התלולים היורדים מגובה מסחרר של כ- 1000 מ', לתוך אפיק הנהר, את מפלי המים הפורצים ממערות המצוקים ומהנקיקים, אל עבר הקניון ואת שלל המראות היפים והמיוחדים שיצרו המים בסלע.
כתבה על טיול עם ילדים בחבל צ'יאפס
קניון דל סומידרו, מקסיקו
מבט מנקודת התצפית אל עבר הקניון (צילום: Eduardo Robles Pacheco)

שייט חווייתי בקניון סומידרו

אין ספק שהאטרקציה המושכת ביותר בקניון סומידרו היא ההפלגה על מימי נהר גריחלאבה, החוצה אותו לאורכו. השייט מתבצע בדרך כלל בסירות קטנות, הנושאות בין 15-20 מטיילים, ויוצאות ממעגן, סמוך לשפת הנהר, בכפר צ'יאפה דה קורסו.

השייט אורך כשעתיים וחצי, בהן מפליגים בין שני מצוקים אדירים, לאורך הקניון. קירות הקניון מכוסים בעצים ובצמחייה עבותה, וביניהם נשפכים מפלים אל אפיק הנהר. השייט מתחיל
בחלקו הרחב של הנהר, אך לאט לאט הוא הולך ונעשה צר. פיתול נסתר גורם לנהר להראות כאילו הוא חסום על ידי ההר שמולו. המראה המרשים שנוצר, מעין שער בין שני הרים, הפך לסמלה של מדינת צ'יאפס.

במהלך השייט המדריך המקומי מקפיד על עצירות בנקודות ציון יפות במיוחד, ובמפלים הנופלים על הסלעים ויוצרים תמונות נוף מעניינות. כך חלפנו על פני עץ אשוח גדול -  שלמעשה נוצר על ידי טחב תלוי ומטפטף ודימויים מעניינים נוספים. בשלב מסוים, הסירה נכנסת לתוך מערה, שעל קירותיה "מוקרנים" צבעים מרהיבים. המדריך עצר את הסירה ואנחנו ישבנו מהופנטים.

הקניון שוקק חיים ובמהלך השייט נחשפים לחלק ניכר מהם. פוגשים חיות בר וציפורי מים שונות כמו אנפות ונשרים, וכמובן - כמה תנינים שונים החיים לאורך הנהר. חלק מהם מיודדים במיוחד עם המדריכים המקומיים, "משתפים פעולה" ויוצאים להצטלם כאשר מתקרבת הסירה עם המטיילים.

רצוי להתלבש חם לשייט ולהצטייד במעיל רוח, משום שרוב ההפלגה היא מהירה ועשוי להיות קר בסירה.
קניון סומידירו, מקסיקו
במהלך השייט פוגשים עופות מים ובעלי חיים מרתקים   (צילום: Eduardo Robles Pacheco)
 

אטרקציות נוספות בקניון סומידרו

בנוסף לשייט החווייתי אפשר לבקר בפארק האקולוגי (Canyon Sumidero Ecological Park), שנפתח בקניון בשנת 2003. מטרתו המקורית של הפארק הייתה להיות מרכז לימוד והעשרת הידע לגבי התרבות המקומית, חיות הבר ושמירה על הטבע. כמו כן, הפארק מציע מגוון פעילויות ספורט מהנות, יבשות ורטובות, בהן חתירה בקיאקים, חציית הקניון עם אומגות (Zip-Line) אל מול הנוף המרהיב, רכיבה על אופני הרים, שחייה, סיורי בעלי חיים ותצפיות ציפורים, וכמובן – מגוון מסלולי הליכה יפים בכל הרמות.

את יום הכיף בפארק תוכלו לקנח בארוחה טובה במסעדת הפארק, שסמוכה לחנות המזכרות הנחמדה.


בקצהו הצפוני של הקניון ניתן לבקר בסכר ובאגם מלאכותי גדול. כאן נמצאת תחנת כוח הידרואלקטרית, המהווה את אחד ממקורות ייצור החשמל החשובים ביותר באזור.
כתבה על טיול משפחתי בדרום מקסיקו
 
קניון דל סומידרו, מקסיקו
"שער" בין שני ההרים, בקניון סומידרו, זהו סמלה של מדינת צ'יאפס  (צילום: Mardoz)

לאוהבי הנסיעות – טיול רכוב בקניון

ישנה אפשרות נוספת, יבשה לחלוטין ושאינה מערבת שייט בנהר, לטיול בקניון עם רכב. הנסיעה נעימה מאוד ועוקבת אחר שולי הערוץ. במהלכה עוצרים לתצפיות בחמישה מצפורים הממוקמים לאורכה. התצפיות אמנם מרהיבות, אך הן למעשה הנקודות היחידות במהלך הדרך שבהן רואים את הקניון. ביתר הנסיעה לא ממש מצליחים לתפוס את מלוא יופיו. מצד שני, מקבלים מבט נדיר על הקניון, ממעוף הציפור.

לינה באזור קניון סומידרו

רוב המטיילים לקניון דל סומידרו יוצאים אליו מהעיר סן קריסטובל דה לה קאסאס. מומלץ מאוד להזמין מקומות לינה בעיר מבעוד מועד, במיוחד בעונת התיירות. החודשים שנחשבים לתקופה הטובה ביותר לטייל כאן הם אוקטובר עד אפריל, אבל אפשר לטייל באזור במשך כל השנה וליהנות.  

אמליץ כאן על מלון לה אסטנסיה (La Estancia), מלון ברמת 4 כוכבים, הממוקם במרכז העיר, עם חצר וגינה מקסימה, חנייה פרטית, מסעדה ובר. מקום נפלא לפתוח בו את הבוקר ולסיים בו את היום.
מקומות לינה נוספים בעיר סן קריסטובל דה לאס קסאס
 
מלון מומלץ בעיר סן קריסטובל, מקסיקו
מלון לה אסטנסיה - אי של ירוק, במרחק הליכה ממרכז העיר

אם אכן החלטתם לעגון בעיר סן קריסטובל, מומלץ להקדיש יומיים-שלושה לביקור בעיר ולהיכרות עמה. מדובר בעיר קולוניאלית יפהפייה, שבמרכזה כיכר שוקקת חיים. יש בה בתים קטנים וצבעוניים, רחובות צרים וסמטאות מרוצפות באבנים עתיקות.

למי מכם שזמנו בידו, מומלץ אפילו להרחיב את הביקור ולהגיע לכפרים הפזורים סביב העיר. תושבי הכפרים משמרים בתרבותם את מסורת בני המאיה, בשילוב בפולחנים נוצריים, בהם אפשר לזהות יסודות פולקלוריסטיים קדומים. היישובים המעניינים ביותר הם הכפר סן חואן צ'מולה (
San Juan Chamula) והכפר זינאקנתאן (Zinacantan).
 
סן קריסטובל דה לאס קאסאס, מקסיקו
מומלץ להקדיש זמן לביקור בעיר סן קריסטובל, הססגונית והמהנה (צילום: Ferrantraite)

מאמצי שימור ומבצעי ניקיון

בכל שנה נערכים מבצעים גדולים שמטרתם לנקות את מי הנהר הזורמים בתוך הקניון. במסגרת המאמצים מגויסים תושבים, חיילים ותיירים, שעושים יד אחת באירועי ניקיון ענקיים. במהלך האירועים נמשים מן המים אלפי ק"ג של לכלוך, בכל עונה.

כשתגיעו לטיול בקניון, תוכלו להתרשם הן מהמאמצים והן מהמודעות ההולכת וגוברת בתחום. אמנם יש עוד הרבה מה לעשות ובמקומות מסוימים בקניון, עדיין ניכרת פגיעה אקולוגית, אך פעילי הארגונים הירוקים אופטימיים ומציגים מגמה חיובית.

 
לסיום ביקורנו בקניון דל סומידרו אספר לכם אגדה אורבנית המסתובבת במדינת צ'יאפס, לפיה, שבטים שחיו באזור לא רצו להיכנע לכובשים הספרדים, ולכן ביצעו התאבדות המונית על ידי קפיצה מהצוקים וצלילה לתוך קניון סומידרו. המתאבדים האמינו כי הקפיצה לקניון הייחודי הזה, תעניק להם חיי חופש בעולם הבא. אני לא יודע אם הם זכו בחיי חופש או לא, אבל אין לי ספק שהם זכו לכך שהמראות האחרונים בחייהם יהיו המצוקים המרהיבים של אחד הקניונים היפים בעולם.גולן לובנוב אודות הכותב
גולן לובנוב, בוגר לימודי מזרח אסיה והתמחות בהודו וסין (כולל לימודי שפה בסין). מרצה ומדריך לארצות המזרח הרחוק, מרכז אסיה, אירופה ומרכז אמריקה. מנכ"ל חברת יעדים Destinations טיולים גיאוגרפים מאורגנים ולנוסע העצמאי. אתר האינטרנט של חברת יעדיםסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר