הזמנות לחופשה שלך

עיירות קטנות ואניות גדולות - טיול בדרום-מזרח אלסקה
מאת: עופר גלמונד


חגיגת הטבע המרתקת והיפהפייה בדרום-מזרח אלסקה, מצליחה להפתיע בכל פעם מחדש. זהו שטח עתיר משקעים, המאפשרים התפתחות יערות גשם רחבי ידיים. הדגה העשירה מושכת אליה ריכוזים גדולים של בעלי חיים ימיים ויבשתיים, בהם דובים, לווייתנים ועופות מים רבים. מסיבה זו, ממוקם האזור גבוה ברשימת היעדים שבהם אני בוחר לטייל ולהדריך.


אזור זה מכונה גם "המעבר הפנימי", בזכות נתיבי השייט המוגנים מהגלים הגדולים של האוקיינוס השקט, על ידי שרשרת איים ארוכה, המבטיחה שייט חלק ונעים. האזור עשיר בנופים מרהיבים של קרחונים, הרים, מפלי ענק, ופיורדים ארוכים. לא קל לטייל בחלק זה של אלסקה, עם אלפי האיים ואינספור המפרצים שבו, ולכן רבים בוחרים להגיע אליו בקרוזים. אך אלו שיעזו ויעמיקו לנתיב הפחות מוכר, יזכו לחוות טבע פראי עם פחות אנשים (ובעיקר פחות תיירים) והרבה יותר בעלי חיים, כפי שאפרט בכתבה.

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

"סליחה, השירותים תפוסים...?" (צילום: עופר גלמונד)
עיטם לבן ראש חותך את השמיים (צילום: עופר גלמונד)
דוב שחור במרחק נגיעה... (צילום: עופר גלמונד)
הפלגה לאורך נהר הקרח (צילום: עופר גלמונד)
דרישת שלום מהלווייתנים (צילום: עופר גלמונד)
מבצע שניים באחד! (צילום: עופר גלמונד)
שייט רגוע דרך עיירות קסומות (צילום: עופר גלמונד)
נופים בראשתיים מרהיבים (צילום: עופר גלמונד)
כך נגמר לו עוד יום קסום באלסקה (צילום: עופר גלמונד)


מפת אלסקה ועליה העיירות והאתרים המתוארים בכתבה
(להגדלה לחצו על הפינה השמאלית העליונה)

קפטן ג'ים - הלוחש לדובים

קפטן ג'ים, בוגר וייטנאם וחייל לשעבר ביחידת 'הכומתות הירוקות' המפורסמת של צבא ארה"ב, הלך בראש הטור. במכשיר הקשר הוא העביר הנחיות לבנו שסגר את הטור מאחור. שניהם נשאו עמם רובי צייד ארוכים, מהסוג שקשה מאוד לסחוב ולהפעיל - אבל גם מהסוג שאתה שמח שיש לך כשצצים חילוקי דעות עם דוב גריזלי.
 
ירדנו מהסירה ועשינו את דרכנו ביער הירוק והסבוך, לאורך ערוצו הגועש של נהר אנאן (Anan Creek). הקפטן ובנו עבדו כמו בספר: אחד עולה לתצפית ולחיפוי, השני מוביל את הטור עד לנקודה הבאה, וחוזר חלילה. לאחר עשרים דקות של הליכה שמענו את התזוזה הראשונה בשיחים, ושני גורי דובים שחורים חצו את השביל בריצה. כשסיימנו לצלם הבטנו ימינה, ושם עמדה משפחה אחרת, הפעם של שלושה דובי גריזלי.
 
אחרי שחזרנו לנשום, המשכנו להסתכל סביב: על העצים ישבו כעשרה עיטמים לבני ראש (Bald Eagle), וככל שהסתכלנו יותר, כך זיהינו עוד ועוד דובים לאורך גדות הנהר. היער כולו רחש תנועה: דובים אוכלים, נחים, מטיילים, מטפסים על עצים או מתקשרים ביניהם בנהימות. לשמחתנו, אף לא אחד מהם הביע עניין כלשהו בנו או ברובה של הקפטן.
 
היינו בלבו של יער גשם יפהפה, רווי ערפילים וצמחייה רטובה, סביבנו בעלי חיים בכמויות גדולות מאוד, ואנשים בכמויות קטנות מאוד. מישהו שאל את הקפטן אם הוא אי פעם נאלץ להשתמש כאן ברובה. "מדי פעם אנחנו פוגשים דוב חדש, וחלקם קצת לחוצים", הוא אמר, "אבל עד היום הצלחנו לפתור את כל הבעיות בדיבורים...". ככה זה עם החבר'ה בעיירה רנגל (
Wrangell), הם לא לוקחים סיכונים. במקומות אחרים באלסקה בדרך כלל לא לוקחים נשק לסיורים לצפייה בדובים, אבל מצד שני המקומיים הרבה פעמים הולכים עם נשק כשהם מטיילים לבד. לדעתי, השאלה העיקרית היא לא איפה הדובים מאיימים יותר אלא עד כמה המקומיים אוהבים את הנשק שלהם...
 
טיול באלסקה
 
דרום מזרח אלסקה, דב חום   דרום מזרח אלסקה, קרחון לקונט
דובים חומים משחקים ומשתכשכים במימי נהר אנאן  (צילומים: עופר גלמונד)


 ברירת מחדל

כשהקרוזים כובשים את אלסקה

המלכות הבלתי מעורערות של עולם התיירות בדרום-מזרח אלסקה, הן חברות הקרוזים: כל קיץ, במשך שלושה חודשים, עוברות באזור עשרות אניות ענק, הנושאות אלפי מטיילים כל אחת. הקרוזים הגדולים מתחלקים לשני נתיבים עיקריים: האחד, יוצא מנמל סיאטל (Seattle), בצפון-מערב ארצות הברית, וחוזר אליו במסלול מעגלי. השני, מקשר בין אנקורג' (Anchorage), העיר הגדולה באלסקה, לבין ונקובר (Vancouver) שבדרום-מערב קנדה.
 
האניות עוברות דרך מספר עיירות חוף, בהן יורדים המבקרים למשך מספר שעות לטיולים קצרים באזור. רוב ההפלגות נמשכות כשבוע, וכמעט כל האניות עוצרות בדיוק באותם שלושה מקומות: העיירות קצ'יקן (Ketchikan) וסקאגוויי (Skagway), ובירת אלסקה - ג'ונו (Juneau).
 
ההצלחה של חברות הקרוזים מתבטאת היטב במספרים: לדוגמה, במהלך יום קיץ טיפוסי עוגנות בעיירה סקאגוויי, בין שלוש לחמש אניות קרוז, כל אחת מהן נושאת בין 2,000 ל- 3,000 איש. כאשר מדובר בהכנסה כלכלית לחברות השייט ולעסקים המקומיים - זו בהחלט הצלחה מרשימה. מצד שני, אם לוקחים בחשבון שבעיירה עצמה מתגוררים רק כמה מאות תושבים, קל להבין שיש כאן גם השלכות על אופיו של המקום. חלק מההכנסות אמנם זורם גם לכיסם של התושבים, אבל חלקם הגדול של העסקים אינם בבעלות מקומית ורבים מהתושבים בוחרים לברוח מהעיירה למשך הקיץ, למקומות צפופים פחות. 

דרום מזרח אלסקה, פיטרסבורג   דרום מזרח אלסקה, פיטרסבורג
עיירת הדייגים פיטרסבורג בנתיב הפחות מוכר - לפגוש את המקומיים  (צילום: עופר גלמונד)
 

הגעה לאזוריה הנדחים של אלסקה

מבחינת המטיילים, השייט מציע שילוב של נוחות, מגוון אפשרויות בידור ואוכל טוב, ובסך הכל מדובר בדרך נוחה ביותר לראות את האזור. מצד שני, למי שמתעניין יותר בצידה הפראי של אלסקה – בעלי חיים, נופים בראשיתיים וחוויה של טיול קצת יותר מעמיק ופחות תיירותי – יש גם הרבה אפשרויות אחרות, שלא זוכות תמיד לחשיפה הראויה.
 
האתגר העיקרי בטיול עצמאי בדרום-מזרח אלסקה, הוא נושא התחבורה ותכנון הנסיעה ממקום למקום. העיירות בחלק זה של אלסקה מפוזרות על שטח גדול, ואינן מקושרות ביניהן בכבישים. חלקן נמצאות על איים, וחלקן האחר מנותק על ידי פיורדים גדולים, שדות קרח ומכשולים טבעיים אחרים. התחבורה המקומית מתבססת בעיקר על טיסות במטוסים קלים ועל שימוש אינטנסיבי במערכת המעבורות הממשלתית.
 
עבור מטיילים עצמאיים, המעבורות מהוות שילוב אידאלי של כלי תחבורה נוח וזול, דרך מצוינת לראות את הנופים המרהיבים של האזור, ומקום מצוין לפגוש בו את החבר'ה המקומיים (בעיקר בבר, על כוס בירה). הטיסות מהוות בדרך כלל פתרון מעט יותר יקר, אבל לא כדאי לוותר עליהן – אין דרך טובה יותר לראות ולהבין את הנופים העצומים של אלסקה, מאשר לראות אותם מהאוויר.

כתבה על טיול באלסקה, בעקבות נדידת בעלי החיים
 
טיול באלסקה
טיסה בשמי אלסקה - חוויה עוצמיתית ומרגשת של נוף מרהיב  (צילום: עופר גלמונד)
 

רנגל ופיטרסבורג - להתרחק מהזרם הראשי

משום שרוב אניות הקרוזים עוגנות באותם המקומות, העיירות האחרות באזור מקבלות תנועה דלילה ביותר של מבקרים, כך שקל מאוד להתחמק מהזרם הראשי של התיירים ולהגיע למקומות יחודיים יותר. העיירות רנגל ופיטרסבורג (Petersburg) הן דוגמאות קלאסיות.
 
העיירה רנגל נמצאת בחלקו הדרומי של המעבר הפנימי (Inside Passage), והיא מהווה תחנת יציאה מצוינת לסיורים מרהיבים באזור. צמוד לעיירה נמצא נהר סטיקין (Stikine), נהר ענק אשר זורם מההרים של בריטיש קולומביה ונשפך אל האוקיינוס בדלתא גדולה. חברות מקומיות מציעות שייט במעלה הדלתא - חוויה ייחודית המתבצעת בדרך כלל באמצעות סירות סילון (jet boat), המאפשרות שייט במעלה הנהר במים רדודים במיוחד.

לינה בעיירה רנגל
 
.
כך מרגיש שייט בסירת סילון על נהר סטיקין  (צילום: עופר גלמונד)
The cool, cool river: a jet boat tour up the Stikine River from Ofer Gelmond on Vimeo
 
מדרום לעיירה רנגל זורם נהר אנאן (Anan Creek), שלידו ניתן לצפות בדובים במהלך הקיץ, בעת שהם צדים את דגי הסלמון אשר מנסים לעלות במעלה הזרם. באופן מעניין, במקום יש אוכלוסייה מעורבת של דובים שחורים וחומים, שני מינים שונים, שלא נוטים לחלוק את אותם אזורי המחייה. לצד הנהר נבנתה עמדת תצפית מסודרת, והרשויות המקומיות מגבילות את הביקור לכ- 60 מטיילים ביום, על מנת לשמור על אופיו המיוחד של המקום.
 
טיול באלסקה
דוב רוחץ בנהר ומחפש לעצמו ארוחת צהריים, בתיאבון!  (צילום: עופר גלמונד)
 

נורבגיה הקטנה

פיטרסבורג השכנה היא עיירת דייגים בעלת מורשת נורבגית בולטת, שהביאו עמם המייסדים, עד כדי כך שרוב התושבים הם בעלי חזות סקנדינבית ורבים ממוסדות העיירה נקראים בשמות נורבגיים. בקרבת העיירה נמצא קרחון מרהיב בשם קרחון לה-קונט (LeConte Glacier), שניתן לשוט אליו בסירה קטנה ולצפות בחלקים ממנו הנשברים מדי מספר דקות אל המים. המפרץ מסביב לקרחון זרוע בפיסות קרח רבות, אשר חלק גדול מהן משמשות את כלבי הים למנוחה בין סיבוב דייג אחד למשנהו.
לינה בעיירה פיטרסבורג
 
דרום מזרח אלסקה, קרחון לקונט
קרחונים וריכוז של בעלי חיים, קרחון לה-קונט בדרום מזרח אלסקה  (צילום: עופר גלמונד)
 סיטקה ושמורת גליישר ביי – מורשת רוסית וקרחונים

צפון-מערבית לפיטרסבורג נמצאת העיירה סיטקה (Sitka), אשר מציעה חוויה מעט שונה. בעבר שמשה סיטקה כמרכזה הראשי ובירתה של אלסקה בתקופת הרוסים, אשר שלטו כאן עד סוף המאה ה- 19 (לפני שמכרו את אלסקה לארה"ב). העיירה גדולה באופן מפתיע (כ- 8,000 איש - אוכלוסייה ענקית יחסית לעיירה שממוקמת פחות או יותר באמצע שום-מקום), והיא נהנית ממזג אוויר מתון מאוד במונחים מקומיים. למטיילים מציעה סיטקה מסלול היסטורי מעניין, בין מבנים ואתרים מהתקופה הרוסית של העיירה, וכן מספר מסלולי הליכה ואטרקציות בקרבתה. מעל קו הרקיע של העיירה בולט הר אדג'קומב ( Mt. Edgecumbe) - הר געש יפהפה ורדום שגובהו 980 מ'.
לינה בעיירה סיטקה
 
צפונית לסיטקה ומערבית לג'ונו נמצאת אחת משמורות הטבע המפורסמות של אלסקה - שמורת גליישר ביי (Glacier Bay National Park). השמורה תוארה לראשונה על יד משלחת רוסית בראשות ויטוס ברינג (
Vitus Bering) בשנת 1741. כ- 50 שנה לאחר מכן, בסוף המאה ה- 18, הגיעה לכאן גם המשלחת של קפטן ג'ורג' ונקובר (George Vancouver). ביומן הקפטן מתוארת השמורה כ"קיר קרח ברוחב של 2 מייל". היה זה במהלכה של תקופה שכונתה "עידו הקרח הקטן", אז כיסו הקרחונים שטח גדול הרבה יותר מאשר היום, וכמעט כל המפרץ היה מכוסה בקרח.
 
דרום מזרח אלסקה, קייקים
שייט קייקים לצד אריות ים, ליד שמורת גלישר ביי  (צילום: עופר גלמונד)

ב- 200 השנים האחרונות נסוגו הקרחונים אשר מילאו את האזור, והותירו אחריהם מפרץ יפהפה ובראשיתי. המפרץ מיוער בחלקו החיצוני, אך חלקו הפנימי עדיין עמוס בקרחונים. מי האוקיינוס בקרבת השמורה עשירים בדגים וביצורים ימיים אחרים, מה שמושך לאזור כמות גדולה של בעלי חיים ימיים, בעיקר לווייתנים גדולי סנפיר (Humpback) ואריות ים. בשמורה עצמה ניתן לבקר באמצעות שייט בספינה קטנה, אשר יוצא מהעיירה גוסטבוס (Gustavus), אך למי שזמנו בידו מומלץ בחום לשקול טיול קיאקים בשמורה – חוויה חד פעמית של טבע, נוף ובעלי חיים.
לינה בעיירה גוסטבוס
 
 דרום מזרח אלסקה, קרחון לקונט 

דרום מזרח אלסקה, קרחון לקונט   דרום מזרח אלסקה, קרחון לקונט
קרחונים וריכוז של בעלי חיים, קרחון לה-קונט המתפרק אל הים  (צילום: עופר גלמונד)
 

המעבר הפנימי – תמצית הקסם של אלסקה

כאמור, אזור המעבר הפנימי הוא אזור גיאוגרפי נרחב, שחלק קטן ממנו עמוס בתיירים, אך רובו אינו ממוקם עדיין על מפת התיירות ולכן הוא מציע חוויה ראשונית של טיול בנופי בראשית מרהיבים. העיירות שתוארו בכתבה הן רק חלק קטן מהתמונה.
 
כל מי שמחפש טיול של טבע אמיתי, ימצא בדרום-מזרח אלסקה את כל מה שעושה את אלסקה ליעד כל כך מיוחד: נופים, בעלי חיים, ומעט מאוד מגע יד אדם.

 
דרום מזרח אלסקה, קרחון לקונט
דב שחור במרחק נגיעה, אבל עדיף שלא...  (צילום: עופר גלמונד)
קרוז מעגלי מסיאטל לאלסקה

עופר גלמונד
 
אודות הכותב
עופר גלמונדגיאוגרף, אקולוג, טייל וותיק, מדריך טיולים, מצלם וכותב למגזינים. חי באלסקה ובקנדה במשך מספר שנים, ובוגר תואר שני מאוניברסיטת אלסקה. כיום חי בתל אביב ומנהל את חברת עופר גלמונד טיולים גיאוגרפיים בע"מ, המתמחה בטיולים לאלסקה ולקנדה למטיילים ישראלים.http://www.ofergelmond.com

עופר עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 9944
46840
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!