הזמנות לחופשה שלך

אלסקה: הדובים החומים בשמורת קטמאי ומפלי ברוקס
מאת: מולה יפה


דובים רבים יש באלסקה, ושמורת קטמאי היא המקום הטוב ביותר לצפות בהם. אל המפלים שבשמורה מגיעים הדובים כדי לסעוד את ליבם בדגי הסלמון השוחים כנגד הזרם. וכשהם שבעים, אנו, ההולכים על שתיים הצופים בהם מהצד, לא ממש מעניינים אותם.


שמורת קטמאי, אלסקה
הדובים בסעודה היומית במפלי ברוקס, שמורת קטמאי  (צילום: מולה יפה)

שמורת קטמאי ומפלי ברוקס שבמערבה, נמצאים בדרומה של אלסקה, וההגעה אליהם היא בטיסה בלבד. הצפייה בדובים היא אחד השיאים בכל טיול לאלסקה, והסרט הבא ידגים אותה.
לכתבה על השמורה הסמוכה לייק קלארק
 

מה עוד נחוץ לדוב (באלסקה)? שווה לחכות לסוף הסרטון  (צילום: מולה יפה)

 ברירת מחדל
 
קבלת פנים דובית
המטוס הימי, עליו עלינו בעיירה הקטנטונת קינג סלמון (King Salmon), החליק על פני מימי נהר נאקנק (Naknek) והמריא בדרכו אל שמורת קטמאי (Katmai National Park). כבר מחלונות המטוס ניגלו לנו הדובים הראשונים "שלנו": היו אלה דובה ושני גורים, אשר נשרכו אחריה בכל אשר תפנה, והם שקיבלו את פנינו בנחיתה.
 
בעזרת מגלשי המטוס נחתנו על אגם נאקנק (Naknek), אשר נהר ברוקס (Brooks) מחבר אותו, דרך מפלי ברוקס, אל אגם ברוקס. ריינג'ר לבוש מדים פגש את שלומית, בת זוגי, ואותי, על מצוף המטוס, ואיתו יצאנו ברגל אל מפלי ברוקס, מרחק של כ- 2 ק"מ משם, בלב שמורת קטמאי.

 

העיירה קינג סלמון (A), אגם נאקנק (B), אגם ברוקס (C), שמורת קטמאי  הצג מפה גדולה יותר
 
דיאטת דגי הסלמון של הדובים
כ- 3000 דובים חומים קוראים לשמורת קטמאי "בית", והם הסיבה העיקרית להגיע לכאן. כמו באגדות, גם דובים אלה מתעוררים בחודשי האביב מתרדמת החורף שלהם, והם רעבים. באותם ימים נגזרת עליהם צמחונות, והם משביעים את רעבונם בעשבים, שורשים ופירות יער. בקוצר רוח הם מחכים לחודש יולי, אז מציפים את המפלים מליוני דגי סלמון, ועבור הדובים, זוהי הזדמנות חד-שנתית לארוחה דשנה.
 
מהנץ החמה ועד שקיעת השמש יבלו הדובים על גדות הנהר ובמפלים, מרוכזים כל כולם במלאכתם. כל אחד מאלפי הדובים ידוג מדי יום עשרות דגי סלמון, שכבר לא יצליחו להמשיך במסעם ולהטיל ביצים במעלה הזרם. במהלך חודש יולי יכול  דוב לעלות במשקל למעלה מ- 100 ק"ג (!). עכשיו נסו לחשב כמה דגי סלמון צריך דוב לאכול, כדי להשמין מאחד המזונות היותר מומלצים בדיאטה...

כתבה על הדובים החומים בבולגריה
 
שמורת קטמאי, אלסקה
כמה דגי סלמון צריך דוב לאכול כדי לעלות 100 ק"ג?  (צילום: מולה יפה)

קצת על דגי הסלמון
דגי הסלמון בוקעים מהביצים במים מתוקים, והם עושים את דרכם במורד הנהר, אל האוקיינוס הפתוח (והמלוח), שם הם מבלים את חייהם. לקראת סוף חייהם, בתחילת הקיץ, הם חוזרים לערוץ הנהר בו נולדו, מרחק של אלפי קילומטרים, כדי להתרבות. לאחר שהטילו והפרו את הביצים, ודאגו להמשך הדור, יסיימו רובם את חייהם.
 
את דרכם להתרבות בנהר, בדרך כלל בדיוק במקום בו הם עצמם נולדו, הם מפלסים בשחייה וקפיצות כנגד זרם הנהר. בדרכם עליהם להתמודד עם מפלי מים, דגים טורפים, וכמובן הדובים שלנו, המחכים לסעודה השנתית. למרות הכל, מיליונים מהם יצלחו את כל המכשולים ויגיעו ליעדם, יטילו בו את ביציהם, ויסיימו את חייהם.

 
שמורת קטמאי, אלסקה
מנוחת הסועדים, הדובים של שמורת קטמאי בהפסקה בין הארוחות  (צילום: מולה יפה)
 
שמורת קטמאי – זכות קדימה לדובים
אחרי שעברנו את 200 המטרים הראשונים שלנו בשמורה, נשלף לעומתנו שלט "עצור", בדומה לשלטים שנושאים הילדים במשמרות הזה"ב. הריינג'ר שהניף את השלט הצביע על דוב, שרוע במרכז השביל ומנמנם, בטנו מלאה דגים טריים, והסביר לנו שעד שלא יואיל זה לסיים את מנוחת הצהריים שלו, אנו מצווים להמתין. בהזדמנות זו הסביר לנו על הסיור בשמורה וצייד אותנו בהוראות להמשך.
 
כך למדנו, שגשר העץ שלפנינו, אותו אנו אמורים לחצות כדי להגיע לצידו השני של הנהר, ואשר רוחבו אינו עולה על מטר אחד, משמש גם את הדובים. אם נמצא את עצמנו צועדים על הגשר כשמולנו מגיע  דוב, מומלץ לנו שנוותר וניתן לו זכות קדימה...
 
יחד עם הדובים, מתחרים על דגי הסלמון דייגים רבים, המגיעים לכאן בקיץ. אלה מגיעים מצויידים במיטב אמצעי הדייג, כולל מכנסיים אטומים למים, המאפשרים להם לעמוד במים עד גובה המותניים. אנו נפגוש בהם משליכים את חכתם וממתינים למזל שיפיל בחכתם דג סלמון ענק אדום, הראוי לשם 'קינג סלמון'. דגים אלה, אשר שמם יצא למרחוק בזכות גודלם וצבעם האדום, הם שהעניקו לעיירה קינג סלמון את שמה.

 
שמורת קטמאי, אלסקה
הגשר משמש גם את הדובים, וכדאי לתת להם זכות קדימה  (צילום: מולה יפה)
 
מפלי ברוקס – חדר האוכל של הדובים
כעשר דקות הליכה נוספות הביאו אותנו אל מפלי ברוקס (Brooks falls), על נהר ברוקס. על משטח מוגבה מעט העמדנו את החצובה והמצלמות, והתבוננו מוקסמים בעשרות הדובים המתגודדים לפנינו, מנסים לתפוס עמדת דייג נוחה. העצלים שבהם פוערים את פיהם לרווחה ומצפים שהדג ישלים את המלאכה ויקפוץ פנימה, וזה אכן קורה, כי על הדגים לקפוץ כדי לצלוח את המפלים. המראה של הדובים הקופצים, שוחים, ומשפרים עמדות, לא נמאס, אפשר להתבונן בהם שעות.

 
שמורת קטמאי, אלסקה
דוב בשמורת קטמאי  (צילום: מולה יפה)
 
לישון עם הדובים
כאן בשמורת קטמאי הכל "ברוקס"...
יש את ברוקס קמפ (Brooks Camp), למעדיפים ללון קרובים ככל האפשר לטבע, ואת ברוקס לודג' (Brooks Lodge), לאלו המעדיפים בקתה סגורה ללון בה, והמחשבה על דובים המתגרדים על מוט האוהל שלהם באמצע הלילה לא מלהיבה אותם.
 
הבקתה בה אנחנו העברנו את שני הלילות שלנו בשמורה היתה זעירה. רוחבה כרוחב שתי מיטות ומעבר צר בינהן, ואורכה כאורך המיטה. בקצה הבקתה יש מקלחון, ומרפסת העץ שלה היא נקודת תצפית שקשה להתנתק ממנה - אגמים, פלגי מים, עצים ודובים לכל כיוון אליו אנו מביטים.
 
לא בקלות נפרדנו מהבקתה שלנו, ולכן כבר במטוס הים הזעיר, שהחזיר אותנו אל העיירה קינג סלמון, הבטחנו לעצמנו שעוד נחזור לשמורת קטמאי.
 


מולה יפה אודות הכותב
מולה יפה, מחלוצי ענף התיירות בישראל, מייסד החברה הגאוגרפית וטייל נלהב. בשנים האחרונות מקדם את תחום ההפלגות הגיאוגרפיות ליעדים מרתקים ברחבי העולם.מספר צפיות: 10566
51560
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!