לווייתנים, דובים וחיות אחרות:
צפייה בבעלי חיים באלסקה
מאת: עופר גלמונד


הריכוז הגבוה של מיני בעלי חיים רבים ומגוונים, ביחד עם דלילות האוכלוסייה האנושית, הופכים את אלסקה לגן עדן לחובבי בעלי חיים. הנופים המופלאים ומזג האוויר הקיצי הנוח (יחסית), מהווים את הרקע המושלם.


בכתבה זו נבקר בשלוש שמורות טבע, בהן ניתן לראות את בעלי החיים של אלסקה כמו שהם: פראיים, בסביבתם הטבעית, ולעתים גם קרובים עד כדי מרחק נגיעה.

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

משפחת דובים מדגמנת למצלמה בשמורת קטמאי (צילום: N8tureGrl)
דוב במרחק נגיעה, שמורת קטמאי (צילום: עופר גלמונד)
הכי קרוב שאפשר, דובים בשמורת קטמאי (צילום: N8tureGrl)
אייל הצפון בכביש היחידי החוצה את שמורת דנאלי (צילום: Sandy Brown Jensen)
זאב בפארק הלאומי דנאלי – השמורה המפורסמת ביותר באלסקה (צילום: Ken Conger)
אייל קורא גדול ומרשים בשמורת דנאלי (צילום: Chase Dekker)
שמורת קינאי פיורדס היא המקום הטוב ביותר לצפייה בבעלי החיים הימיים של אלסקה (צילום: עופר גלמונד)
בין מגוון בעלי החיים בקינאי פיורדס תוכלו לצפות גם בפאפינים היפהפהיים (צילום: Steve FUNG)
לווייתן קטלן (אורקה) בשמורת קינאי פיורדס (צילום: Ian Stotesbury)

מפת אלסקה ויעדי הטיול המוזכרים בכתבה זו: אנקורג' (A), הפארק הלאומי דנאלי (B), העיירה הילי (C),
העיירה סוארד (
D), הפארק הלאומי קינאי פיורדס (E), העיירה הומר (F) והפארק הלאומי קטמאי (G)
 

 ברירת מחדלהקיץ של אלסקה

למשמע השם אלסקה עולות מייד אסוציאציות של שלגים ומרחבי קרח קפואים, אך התמונה הזו מדויקת רק במהלך החורף. נכון שהקיץ באזורי הצפון קצר מאוד, אבל הוא בהחלט אינטנסיבי.
 
החל בחודשים אפריל-מאי, בין המסת השלגים ועד חזרתם בסביבות חודש אוקטובר, עוברת אלסקה תהליך מזורז שלוקח במקומות אחרים זמן ארוך הרבה יותר. במהלך פרק זמן קצר זה האגמים מפשירים, השלגים נעלמים, הצמחייה חוזרת ללבלב ולפרוח ובעלי החיים חוזרים לפעילות מלאה – גם אלו שהיו רדומים או שנדדו למקומות חמים יותר במהלך החורף.
 
אייל הצפון, אלסקה
עם הפשרת השלגים, בעלי החיים באלסקה חוזרים לפעילות מלאה (צילום: mit4711)
 

שמורת דנאלי – לא להפריע את מנוחת החיות

הפארק הלאומי דנאלי (Denali National Park) הוא שמורת הטבע המפורסמת ביותר באלסקה, וייחודה נעוץ במספר גורמים. ראשית, האזור נהנה מריכוז גבוה במיוחד של בעלי חיים, ביניהם איילי הצפון (קאריבו), איילים קוראים (מוס), זאבים, כבשי הרים, שועלים, עופות דורסים ממינים שונים, וכמובן דובי הגריזלי. שנית, בניגוד לאזורים מיוערים שבהם קשה לראות את בעלי החיים, הפארק נמצא באזור גבוה יחסית, למרגלות הרי רכס אלסקה (Alaska Range). בזכות שילוב הגובה ומיקומה הצפוני של השמורה, חלקים גדולים ממנה אינם מיוערים אלא מכוסים במרבדים של טונדרה (צמחייה אלפינית נמוכה). כתוצאה מכך, בעלי חיים שנעים בשטח ניתנים לזיהוי ממרחק בקלות יחסית.
כתבה על טיול בעקבות נדידת בעלי חיים באלסקה
 
הפארק הלאומי דנאלי, אלסקה
בשמורת דנאלי קל לצפות בבעלי החיים הנעים בשטח (צילום: עופר גלמונד)
 

שמורת דנאלי נשמרת במצב טבעי לחלוטין, כשציר התנועה היחיד לאורכה היא דרך עפר יחידה, עליה נעים אך ורק אוטובוסים של השמורה. הנהגים מקפידים באדיקות על הוראות ההתנהגות מול בעלי החיים, על מנת להפריע להם כמה שפחות. במקרים רבים ניתן לראות דובים, איילים ובעלי חיים אחרים חוצים את הדרך או נחים לאורכה 
 חוויית צפייה מרשימה שמתאפשרת במעט מאוד מקומות אחרים בעולם.
 
שמורת דנאלי נמצאת במרכז אלסקה, בערך 5 שעות נסיעה מאנקורג' (Anchorage), העיר הגדולה באלסקה. פרט לנסיעה ברכב פרטי, ההגעה לשמורה אפשרית גם ברכבת או באוטובוס. כניסה לשמורה עולה כ- 45$ לאדם (כולל כרטיס לאוטובוס), אם כי ניתן לצאת גם לסיורים יקרים יותר, בהם ההדרכה מעמיקה יותר (עד 150$ לאדם). ניתן גם לצאת לטיסות נוף מרהיבות בשמי הפארק, במטוסים קלים או במסוקים, המתרכזות בעיקר סביב הר דנאלי (Denali)* הממוקם בלב השמורה (6,195 מ' מעל פני הים, ההר הגבוה ביותר בצפון אמריקה). רוב המבקרים בוחרים ללון באזור הכניסה לפארק, שם מרוכזים בתי מלון רבים. אפשרות אחרת היא העיירה הילי (Healy) הנמצאת כ-10 דקות צפונית לשמורה.
* הר דנאלי ידוע גם בשם הר מקינלי (McKinley).
הפארק הלאומי דנאלי, אלסקה
בשמורת דנאלי ריכוז גבוה של איילי הצפון (צילום: עופר גלמונד)


המלצת לינה באזור פארק דנאלי

מקינלי קריקסייד קבינס (McKinley Creekside Cabinsממוקם בפאתי הפארק הלאומי דנאלי (Denali National Park), ומציע חדרים ובקתות לזוגות ולמשפחות עם נוף להרים והיערות שמסביב. חדרי האירוח כוללים חדר אמבטיה פרטי, מרפסת ו/או פטיו, מתקני ברביקיו, מקרר ומיקרוגל, מכונת קפה ואינטרנט אלחוטי בחינם. במקום פועל בית קפה ומאפייה המגישים ארוחות בוקר וערב מצוינות, וניתן גם לרכוש ארוחות צהריים ארוזות.
 
מקינלי קריקסייד קבינס, פארק דנאלי, אלסקה
מקינלי קריקסייד קבינס  בקתות נהדרות לזוגות ולמשפחות, עם בית קפה המגיש ארוחות מצוינותשמורת קינאי פיורדס – לצפות בחיות הים

אם שמורת דנאלי היא מרכז הצפייה בבעלי החיים היבשתיים של אלסקה, הפארק הלאומי קינאי פיורדס (Kenai Fjords National Park) הוא השמורה בה ניתן לראות את בעלי החיים הימיים. בעונת הקיץ מגיעים לאלסקה מינים רבים של לווייתנים, כשהבולטים שבהם הם הלווייתן גדול הסנפיר (Humpback) והלווייתן האפור (Gray Whale). אליהם מתווספים לווייתנים ממינים אחרים, הלווייתנים הקטלנים (Orca) המרהיבים, אריות ים, כלבי ים וחיות נוספות. לאורך חופי שמורת קינאי מתרכזות גם אוכלוסיות גדולות של עופות מים, בהם גם הפאפין (Puffin) – תוכי ים צבעוני החי בחופי צפון כדור הארץ.

הפארק הלאומי קינאי פיורדס, אלסקה
שמורת קינאי פיורדס היא המקום הטוב ביותר לצפות בבעלי החיים הימיים של אלסקה 
(צילום: mtnmichelle)


קינאי פיורדס נמצאת בחצי האי קינאי (Kenai Peninsula) בדרום אלסקה, כשעתיים וחצי דרומית לאנקורג'. בסיס היציאה לטיולים בשמורה הוא העיירה סוארד (Seward), עיירה קטנה וחמודה המונה כ- 3,000 תושבים, המתפרנסים בעיקר מתיירות ודיג. ההגעה לסוארד אפשרית בנסיעה ברכב או ברכבת. 
 
שמורת קינאי פיורדס איננה נגישה מכיוון היבשה (בתוך השמורה יש רק דרך אחת, וגם היא קצרה מאוד), אך מספר חברות הממוקמות בסוארד מפעילות שייט של מספר שעות בשמורה, במטרה לצפות בבעלי החיים הרבים ובנופים המרשימים. כפי שמרמז שמה של השמורה, החוף מפורץ וזרוע במספר גדול של פיורדים תלולים ועמוקים, כשקרחונים רבים תלויים בצידי ההרים ומספקים רקע נפלא לצילומים. השייט בשמורה נמשך ברוב המקרים 6-7 שעות (יש גם אפשרויות קצרות או ארוכות יותר), ועולה בין 150$ ל-200$ לאדם.

לינה בעיירה סוארד  |  כתבה על חצי האי קינאי
 
הפארק הלאומי קינאי פיורדס, אלסקה
קרחונים גולשים אל מי הפיורדים בשמורת קינאי פיורדס (צילום: עופר גלמונד)

הפארק הלאומי קינאי פיורדס, אלסקה
בין הדיירים בשמורת קינאי פיורדס ניתן למנות גם אריות ים וכלבי ים (צילום: BlueBarronPhoto)


לינה בעיירה סוארד ממנה יוצאים לשייט לשמורת קינאי פיורדס

מלון בל אין דה וודס (Bell In The Woods B&B) הוא מלון משפחתי קטן וחביב, הממוקם בפאתי העיירה סוארד, בקרבת האטרקציה הגדולה שלה, המקום בו צדים הדובים את דגי הסלמון. יש בו חדרים לזוגות, סוויטות מפנקות ודירות היכולות להתאים למשפחות. ארוחת הבוקר מפנקת במיוחד, והיחס של המארחים ראוי לציון.

מלון מומלץ בעיירה סוארד, ליד נחל הדובים
מלון בל אין דה וודס  בקרבת נחל הדובים ליד העיירה סוארד


שמורת קטמאי – הכי קרוב שאפשר לדובים

הפארק הלאומי קטמאי (Katmai National Park and Preserve) הוא אחד המקומות הטובים ביותר לראות דובים בטבע – לא רק באלסקה, אלא בעולם כולו. השמורה ממוקמת לאורך החוף הדרומי של אלסקה, באזור שנהנה מכמויות עצומות של דגי סלמון, אשר מטפסים בכל קיץ במעלה הנהרות על מנת להגיע לאזורי הרבייה.
 
דובים אינם בעלי חיים חברתיים וברוב המקרים הם חיים בגפם, אך הריכוז האדיר של המזון גורם להם במקרה הזה להתפשר על עקרונותיהם. הדובים החומים, החיים לאורך החוף, זהים מבחינה ביולוגית לדובי הגריזלי שחיים בפנים היבשת, אך מכיוון שהם נהנים מתזונה עשירה הרבה יותר, הם מגיעים לגדלים עצומים. דוב בוגר עשוי להגיע לגובה של 3 מטרים כשהוא ניצב על רגליו האחוריות, ולמשקל שמתקרב ל- 700 ק"ג.
 
בעונה בה מגיעים דגי הסלמון לאזור (בדרך כלל בחודשים יולי עד אמצע ספטמבר), דובים רבים מתרכזים לאורך שפכי הנהרות – 10 עד 15 דובים אינם מחזה נדיר במיוחד. השיא (שנרשם בשמורת מקניל ריבר השכנה) עומד על 67 דובים, לאורך קטע נהר של כמה מאות מטרים. 

כתבה על הדובים החומים בשמורת קטמאי
 
הפארק הלאומי קטמאי, אלסקה
הפארק הלאומי קטמאי, אלסקה
שמורת קטמאי – מהמקומות הטובים בעולם לראות דובים בטבע (צילומים: Iain Tall, Kamchatka)


שמורת קטמאי משתרעת על שטח עצום של 16.5 אלף קמ"ר, למעלה משני שליש משטחה של ישראל. ההגעה לקטמאי היא בטיסה מאנקורג' או מהעיירה הומר (Homer), בחצי האי קינאי, כארבע שעות נסיעה דרומית לאנקורג'. ההגעה לפארק עצמו היא במטוס קל, כשהנחיתה היא על האגמים או לאורך החופים של השמורה. הטיסה הארוכה אומנם מייקרת את הביקור באופן משמעותי (העלויות ברוב המקרים מתקרבות ל-650$ לאדם), אך מדובר ללא ספק באחת החוויות המרשימות שיש לאלסקה להציע.

בשמורה יש אזור מפותח אחד ובו שבילי הליכה, פלטפורמות צפייה, שירותים ומתקנים אחרים, אך הדובים מתרכזים גם במקומות רבים אחרים בשמורה, שם אין תשתיות כלל (ניתן להגיע אליהם רק במטוס ימי). השמורה קיימת כבר קרוב למאה שנה, ובמהלך העשורים האחרונים תנועת המבקרים שמגיעים לצפות בדובים התגברה באופן משמעותי. ניתן ללון בתוך השמורה בקמפינג או בלודג', אך רצוי להזמין מקום זמן רב מראש. רוב המבקרים מגיעים ליום אחד וחוזרים לאנקורג' או להומר בשעות אחה"צ או הערב. 
 
הפארק הלאומי קטמאי, אלסקה
שמורת קטמאי. ישחקו הדובים לפנינו... (צילום: עופר גלמונד)


מבחינה בטיחותית, כמובן שלא ניתן לחזות את התנהגותם של הדובים, אבל ניסיון העבר מצביע על אפס תקלות. הדובים נהנים מכמויות מזון בלתי נגמרות, והמבקרים בשמורה מתודרכים היטב כיצד לשמור על כללי הזהירות. כתוצאה מכך הדובים בשמורה אינם מתייחסים למבקרים כאיום או הטרדה, אלא פשוט עוסקים בשגרת חייהם, כשאגרסיביות כלפי בני אדם נרשמה עד היום רק במקרים נדירים ביותר.

בסופו של דבר מדובר באחת מההזדמנויות הנדירות שעוד נותרו על פני כדור הארץ לחזות בבעל חיים מרשים כל כך, במרחק קצר, ולחלוטין ללא הפרעה – חוויית חובה לכל חובב טבע באשר הוא.

 


עופר גלמונד
 
אודות הכותב
עופר גלמונדגאוגרף, אקולוג, טייל ותיק, מדריך טיולים, מצלם וכותב למגזינים. חי באלסקה ובקנדה במשך מספר שנים, ובוגר תואר שני מאוניברסיטת אלסקה. כיום חי בתל אביב ומנהל את חברת עופר גלמונד מסעות גיאוגרפיים, המתמחה בטיולים לאלסקה ולקנדה למטיילים ישראלים

עופר עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר