הזמנות לחופשה שלך

אלסקה בקרוואן – חלק א':
פארק דנאלי
מאת: דנה ורפי אשכנזי 


הרעיון עלה כשנה קודם לטיול. רצינו טיול משפחתי מיוחד לכבוד בת המצווה של בתנו ועלו רעיונות שונים. פגישה מקרית עם חברה שחזרה מטיול באלסקה הציתה רעיון ישן, והבנו שזו הזדמנות לעשות משהו מיוחד באמת. אלסקה מעלה בדמיון מרחבי טבע פראי, קרחוני ענק ובעלי חיים גדולים בסביבתם הטבעית. המציאות עולה על כל הציפיות, אך עוד נגיע לזה.


אלסקה
שחפיות ארקטיות מעל קרחון באלסקה 
(צילום: רפי אשכנזי)
 

הכנות – קיץ 2007

טיול לאלסקה דורש תכנון מוקדם ככל שניתן, כדי לתאם ולהזמין מקומות למגוון פעילויות. התחלנו לתכנן את המסלול והמקומות שנרצה לבקר בהם תוך כדי התייעצות עם חברים שטיילו שם וחיפושים באינטרנט. לאחר זמן קצר כבר היה לנו מושג על המסלול ועל אופי הטיול: כשלושה שבועות, חיים בקרוואן והרבה מאוד טבע.
 
באותו זמן גילינו ספר נפלא, שתאם בדיוק את הגישה שלנו לטיול  ספרה של נטע דגני, "אלסקה מסלולים", המציע שפע אינפורמציה מדויקת ומספר מסלולים לטיולים באורכים שונים, תוך דגשים למטיילים עם קרוואן. ביצענו מספר שינויים בתכנון המקורי שלנו והחלטנו על מסגרת:
16 יום בקרוואן, יומיים במלון  אחד בהתחלה ואחד בסוף  וימי טיסות.
נהיגה של כ- 1600 מייל (2,570 ק"מ).
פארקים, יערות, הרים מושלגים, שייט בין קרחונים ועוד.
 
אלסקה, חצי האי קינאי
פסגות מושלגות בחצי האי קינאי (צילום: רפי אשכנזי)


 ברירת מחדל

בשלב הבא הוזמנו הטיסות והתאריכים נסגרו סופיתעכשיו התחלנו למפות את כל אפשרויות הבילוי בכל יום על פי המקומות בהם נהיה, ובחרנו את האטרקציות הרצויות כך שיהיו מהנות ומגוונות (וגם עומדות בתקציב). האפשרויות רבות מאוד וכוללות: הפלגות, טיסות במטוסים קלים, מסלולי הליכה או נסיעה, שייט קיאקים או קאנו, דייג ועוד. השארנו גם זמן סביר לנסיעות, מנוחה ואפילו קצת לקניות. קטעי הנהיגה תוכננו כך שיהיו "נסבלים" על ידי בנותינו (10 ו-12), וכללו עצירות וחניות להתרעננות במקומות מעניינים. הערכנו היטב את כמות הנהיגה בכל יום כך שלא תהיה מוגזמת, שכן רפי נהג כל הדרך.
 
ביצענו את ההזמנות טלפונית או דרך אתרי אינטרנט, ונוכחנו במה שאמרו כולם - צריך להזמין מוקדם ככל האפשר. רק מסלול רפטינג אחד חמק מהעין בשלב ההזמנות, וכשנזכרנו בו כשלושה חודשים לפני הטיול כבר לא היו מקומות פנויים. כל היתר עבד לפי התוכנית  הוזמן ואושר במייל.
 
בראיה לאחור ההכנות הדקדקניות הוכיחו את עצמן והטיול זרם ללא הפרעות. יכולנו להגיע לקמפינג ב"סוף-העולם", בתוך יער נטול ציביליזציה או סימני מנהלה, ולמצוא את המקום, שהוזמן לרכב שלנו לפני חצי שנה, מסומן בשלט קטן ומחכה לנו.


מפת חלקו הראשון של הטיול: אנקורג' (A), הפארק הלאומי דנאלי (B), העיירה קנטוול (C) 
הצג מפה גדולה יותר
 

תחילת הטיול – טיסה לאנקורג'

7 ביולי, 2008
ישנן מספר דרכים לפתוח טיול לאלסקה. אנחנו בחרנו בדרך המהירה ביותר שתשאיר לנו זמן מרבי לטיול באלסקה עצמה, ולכן טסנו לאנקורג' (Anchorage), העיר הגדולה באלסקה, בטיסה דרך לונדון וסיאטל. (ניתן גם להגיע קרוב בטיסה, לסיאטל או ונקובר למשל, ואז לשוט במעבורת או לשכור קרוואן בקנדה ולהגיע בנסיעה).
 
הגענו לאנקורג' באחת עשרה בלילה, ובחוץ, אור יום וקר כמו בחורף ישראלי (כ- 15 מעלות צלסיוס). את הלילה הראשון העברנו במלון Marriot, הנמצא בסמוך לשדה התעופה בכדי להתאושש מהטיסה הארוכה.
 
 מפת אלסקה
מסלול הטיול לאלסקה  (להגדלה לחץ כאן)
 

הפארק הלאומי דנאלי – אנחנו רק עוברי אורח

8 ביולי, 2008
בוקר טוב אלסקה! יצאנו לאסוף את הקרוואן, הצפוי להיות לנו לבית בתקופה הקרובה, ונסענו להצטייד במזון לימים הקרובים. ההרגשה קצת דומה לכניסה לבית חדש שצריך לצייד אותו. 

אחר הצהריים התחלנו להתקדם מאנקורג' לכיוון הפארק הלאומי דנאלי (Denali National Park), שהינו הפארק הגדול ביותר בארצות הברית, הנמצא כ- 450 קילומטרים צפונה. מחלון הקרוואן נשקף נוף מקסים של יערות בגוון ירוק עז, עטופים בערפל ובכמויות עצומות של מים. השעות חלפו במהירות וקרוב לתשע בערב עדין אור יום בחוץ. נכנסנו לחניית לילה בקמפינג נחל מונטנה (Montana Creek Campground), הנמצא על שפת נחל. פרקנו את המזוודות והתארגנו כך שתהיה לנו הרגשה ביתית.
 
יצאנו לטיול לילי בשטח. לאורך השביל בסביבה המיוערת בה צעדנו היו פזורים להם פרחי תורמוס צהובים. בחוץ טמפרטורה של 11 מעלות, שקט מסביבנו, ופה ושם נשמעו להם קולות של בעלי חיים. 
 
קרוואן, אלסקה
הקרוואן, ביתנו החדש על ארבעה גלגלים
 

 
9 ביולי, 2008
יצאנו לעבר שמורת הטבע דנאלי. הנופים מדהימים! בצדי הדרך עשבים, שרכים, פרחים בשלל צבעים ויערות צפופים. רוב הזמן היינו הרכב היחיד שנסע בכביש, פה ושם חלף ממולנו רכב – בדרך כלל קרוואן או משאית. מדי פעם נראו בשולי הדרך אוסף של תיבות דואר או שביל שהוביל לבקתת עץ – מה שמעיד על כך שאנחנו לא לבד, גרים ביערות הללו אנשים. הדבר מעורר מגוון שאלות, כגון: כיצד חיים ושורדים במקום מבודד שכזה? האם חיות כאן משפחות עם ילדים, וכמה זמן נוסעים הילדים בכדי להגיע לבית הספר המקומי? במה עוסקים האנשים שגרים כאן?
 
הגענו לתצפית דנאלי הדרומית, הלכנו לאורך השביל והבטנו מרחוק אל הר מקינלי, ההר הגבוה ביותר בצפון אמריקה, הנמצא בפארק הלאומי דנאלי. ענני ערפל כיסו את ההר והנוף מהפנט ועוצר נשימה. נסענו הלאה לכיוון תצפית דנאלי הצפונית. הערפל העוטף את הר המקינלי התחיל להתבהר. טיילנו באזור התצפית לאורך שבילים הנכנסים לאזור מיוער. המשכנו במסענו צפונה לעבר הפארק הלאומי דנאלי, כשמזג האוויר הולך ונהייה קריר יותר ככל שמתקדמים צפונה.
 
אחר הצהרים הגענו אל הכניסה לפארק דנאלי. על פי נוהלי המקום לא ניתן לנסוע לתוך הפארק ברכב פרטי, אלא אך ורק באוטובוסים של השמורה. במידה והוזמן מקום בקמפינג שבתוך הפארק, מותר לנסוע פעם אחת פנימה (29 מייל) ופעם אחת החוצה - וכך עשינו. נרשמנו במרכז המבקרים והתחלנו לעלות מעלה לכיוון הקמפינג. הנוף שמסביבנו השתנה כליל מיערות צפופים לטונדרה  צמחיה נמוכה של שיחים, עשבים ופרחים. בין השיחים ראינו קריבו  אייל גדול ומרשים בעל קרניים ענקיות, ולאורך הכביש התרוצצו להן ארנבות. נגלה לעינינו עולם שבו הטבע הפראי שולט - חיים שונים לחלוטין מהחיים אליהם אנו מורגלים.

בערב הגענו לקמפינג טקלאניקה (Teklanika) שבו מקומות חניה מוסדרים, בין העצים ופחי אשפה ממוגנים נגד דובים. אין חשמל או מים זורמים, ועל המבקרים להיות מצוידים היטב לכל תקופת שהותם בתוך הפארק.
 
 שמורת דנאלי
קריבו מטייל בשטח הפארק הלאומי דנאלי (צילום: רפי אשכנזי) 
 

דובי גריזלי ו"נשנושי דובים"

10 ביולי, 2008
התעוררנו לבוקר שמשי, צלול ובהיר. השמים צבועים בכחול עז וישנה תחושה שצפוי לנו יום נפלא. הכנו תיק עם צידה ומים, שיספיק לכולנו עד שעות אחר הצהרים. עלינו על האוטובוס הירוק של השמורה, שעצר בתחנה שבכניסה לקמפינג, ונסענו בתוך נופי גבעות טונדרה ירוקות. רחוק יותר, מכל עבר, ניצבו הרים בגוון חום-שחור, מכוסים בערוצים לבנים של שלג. בתוך בריכת שלג עמד אייל קריבו מרשים.

צבעי הנוף מדהימים ועשירים להפליא: ירוק בהיר, ירוק כהה, חום בהיר, צהבהב, חום-אדמדם, חום כהה, שחור ולבן. בשעה 11:40 עשינו הפסקת מנוחה בנקודת תצפית נוספת. מתחתינו נפרש קניון ענק ומעוגל, שנוצר על ידי הפשרת שלגים בסוף תקופת הקרח, לפני כ- 10,000 שנה, ומעליו בהרים מושלגים. בעשב התרוצץ לו סנאי שובב (או בפי הציניקנים המקומיים "נשנוש דובים"). במעלה הגבעות הירוקות נראו מדי פעם דובי גריזלי ענקיים בצבע חום בהיר. 
 
סנאי, שמורת דנאלי, אלסקה
סנאי בפארק דנאלי, "נשנוש דובים" בפי המקומיים (צילום: רפי אשכנזי) 
 

בתום שעה נוספת של נסיעה ירדנו מהאוטובוס, והנה ניצב אל מול עינינו אחד המראות המרהיבים ביותר שניתן לראות כאן – הר מקינלי על שתי פסגותיו. מראה פסגות צלול שכזה נחשב לאחד המראות המופלאים והמרשימים ביותר בפארק. חלק גדול מהזמן ההר מכוסה עננים, כך שללא ספק נתמזל מזלנו לחזות ברגע נדיר. 

הגענו לנקודת התצפית הבאה וירדנו להפסקת צהריים וסיור במרכז המבקרים. בהמשך הדרך צפינו בדובי גריזלי וקריבו ענקיים, שהסתובבו בשטח בביטחון רב, ונתנו לנו תחושה שפארק דנאלי הוא ביתם ואילו אנחנו רק עוברי אורח כאן.

במעבר פוליכרום (Polychrom) נפרדנו מהאוטובוס של השמורה לטובת טיול רגלי בשטחי הטונדרה. בחוץ היה קריר ורטוב. בסמוך לשביל טייל שועל אדום שלא התרגש כלל מנוכחותנו, כך שיכולנו לצלם אותו ממרחק מטרים ספורים. ירדנו מהשביל אל תוך מרבדי הטונדרה הירוקים ואל המרחב העצום והססגוני שהשתרע מסביבנו. על הקרקע נראו מחילות רבות בגדלים שונים, וגללים בצבעים וגדלים שונים, מה שמעיד על הכמות והמגוון העצום של בעלי החיים שמתגוררים וחיים בשטחי הפארק. ההליכה בטונדרה רחבת הידיים היא חוויה מרגיעה מחד, של התמזגות טוטאלית עם הטבע, ומאידך, ישנה תחושה של פחד מהנוף הפראי והעצום, ללא שבילים, אשר אפשר בקלות ללכת בו לאיבוד. אחר הצהרים עלינו שוב על האוטובוס הירוק וחזרנו לקמפינג לשנת הלילה בקרוואן שלנו.
 
 הר מקינלי, אלסקה
שתי פסגותיו המושלגות של הר מקינלי (לשעבר הר דנאלי)   (צילום: רפי אשכנזי)
 
11 ביולי, 2008
יצאנו אל מרכז המבקרים של פארק דנאלי, הנמצא כשעה וחצי נסיעה מהקמפינג. בצדי הדרך התרוצצו להן ארנבות נמרצות, שנעו בכיוונים שונים ולעיתים חצו את הדרך בריצה ממש מול הרכב. בהמשך פגשנו חבורת גורי שועלים חמודים ששיחקו בצד הכביש, כשהם נכנסים ויוצאים מתוך צינורת גדולים, שהיו מונחים בצדי הדרך.

הצטרפנו לאוטובוס הסיור אל מרכז כלבי המזחלות. במרכז כלבי המזחלות קיבלנו הסבר קצר על הכלבים, שלאחריו זכינו אף ללטף אותם. ראינו הדגמה של נסיעה במזחלת, ואף שלא היה שלג, המזחלת טסה במהירות מרשימה כשהיא נמשכת על ידי שישה כלבים נמרצים. בתום ההדגמה יצאנו מפארק דנאלי והצטיידנו להמשך הדרך בעירה הסמוכה קנטוול (Cantwell).
 
כלבי מזחלות, אלסקה
מרכז כלבי המזחלות  (צילום: דנה אשכנזי)
 


דנה ורפי אשכנזי
אודות הכותבים
ד"ר דנה אשכנזי, בעלת תואר דוקטור בהנדסה מכנית ועמיתת מחקר בפקולטה להנדסה של אוניברסיטת תל-אביב, עוסקת במחקר, הוראה וכתיבה בתחום החומרים. למדה במכון אבני לציור ולפיסול ורואה באמנות אהבה ודרך-חיים.
רפי אשכנזי, מהנדס בחברת הייטק, חובב צילום וטכנולוגיה.מספר צפיות: 28169
77610
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!