הזמנות לחופשה שלך

אלסקה בקרוואן – חלק ג': 
חצי האי קינאי
מאת: דנה ורפי אשכנזי


כתבה זו היא המשך לכתבה השנייה בסדרה  אלסקה בקרוואן - מדנאלי לוואלדז, בה נמשיך בנסיעה דרומה, אל עבר חצי האי קינאי, ונסיים באנקוראג', בה החל הטיול שלנו באלסקה.


פאפין  שחפים
שחפים לוטרה
פאפין (תוכי ים), שחפים ולוטרה בפוזת "החיים הטובים"
 

אל חצי האי קינאי

15 ביולי, 2008
מחלון הקרוואן נשקף המעגן של ואלדז, עמוס בסירות דייג, ומסביב הרים, חלקם ירוקים, חלקם מושלגים צחורים וחלקם שחורים. השמים בהירים והשמש מבצבצת מבעד לעננים. יצאנו לדרך מכביש מספר 4 אל כביש 1 המוביל לאנקורג'. למולנו התנוסס לו הר שחור שפסגתו פחוסה, ומראהו כהר געש. עצרנו בנקודת תצפית גבוהה, המשקיפה אל עמק ירוק-כחול. עשרות ביצות בגוון כחול כהה נראו בדרך, בתוכן צומחות שושנות מים, ומסביב צמחיה ירוקה, מוקפת בהרים ויער.
 
נסענו עד הערב ועצרנו ללינת לילה בקמפינג פיניקל, הנמצא על כביש מספר 1. מקום מקסים עם נשמה. בחצר הקמפינג ישנו אוסף של טרקטורים ואופניים ישנים, שנראה כגינת פסלים. חנינו ויצאנו לטייל בשטח הקמפינג הצמוד ליער. בחוץ עמדה אישה והאכילה אווזים ותרנגולי הודו. היו שם גורי חזירים בתוך כלובים, תרנגולות ואווזים. ראינו ערמות עצים כרותים ומנוסרים, המשמשים ככל הנראה להסקה ולחימום בימי החורף הקרים. ככה זה במקומות הקרים הללו, לכל דבר יש שימוש וכמעט כלום אינו מתבזבז לחינם.
 

העיירה ואלדז (A), אנקורג' (B), אגם קינאי (C), העיירה הומר (D), העיירה סוארד (E), קרחון אקסיט (F)
הצג מפה גדולה יותר
 


 ברירת מחדל
 
16 ביולי, 2008
המשכנו בנסיעה וחלפנו על פני חווה שמגדלת כבשים שעירות וכהות, שנראות כמו תאו (Mask Ox). נוף פראי של הרים מושלגים, מפלי מים ויערות, התחלף לו לאיטו בנוף עירוני של בתי עץ, שהתחלפו גם הם בחנויות ענק, מסעדות, מפעלים ובתי עסק של העיר הגדולה אנקורג'. החנינו את הקרוואן בחניון עירוני גדול ויצאנו לטייל בעיר. בילינו כחצי יום באנקורג', ויצאנו דרומה לאורך מפרץ טארנאגן (Turnagain). מספר נקודות תצפית פזורות לאורך הדרך ולפעמים ניתן לצפות מהן בלווייתנים שוחים במי המפרץ. עצרנו לחניית לילה בקמפינג של מלון בירדריג' (Bridrige).
 
ביצות בתכלת וירוק לצדי כביש מספר 1
ביצות בתכלת וירוק לצדי כביש מספר 1 (צילום: דנה אשכנזי)
 
17 ביולי, 2008
כל הלילה ירד גשם חזק שהקיש על גג הקרוואן והקשה עלינו להירדם. קמנו לבוקר גשום וקר. יצאנו לדרך לכיוון אגם קינאי (Kenai) שבחצי האי קינאי. חלפנו על פני מפרץ טארנאגן, שהוא המשכו של מפרץ קוק (Cook). בעיצומו של השפל צפינו בשטח עצום של אדמה חשופה, שהיה מכוסה מים רק לפני מספר שעות. הגענו ליישוב גירדווד (Girdwood)ונסענו בכביש הראשי, כשלפתע רץ לפנינו דוב שחור וגדול, שחצה בזריזות את הכביש. הדוב נכנס לחצר אחד הבתים ונעלם מעיננו. זה היה מחזה מדהים, אבל המחשבה על דוב שכזה המשוטט לו בחצר מגורים נראתה לנו מצמררת למדי.

המשכנו בכביש מספר 1 ובצהריים הגענו לקמפינג נחל קוורץ (Quartz Creek), הנמצא ביער שעל שפת אגם קינאי. לאחר ארוחת צהרים יצאנו לטיול רגלי ביער. ריח צמחיה של אחרי הגשם היה באוויר. בשולי השבילים הציצו להם שיחי ורד בר ולהם פרחים ורודים. סנאים חומים התרוצצו בשטח. באגם חנו סירות דייג קטנות ומטוס ימי קל. הבטנו על השחפים שעופפו להם במעגלים מעל ובברווזים ששטו במי האגם. מסביב נשמעו קולות ציוץ הציפורים והגשם החל שוב לרדת. 
 
יריד פסלי עץ בדרך להומר
יריד פסלי עץ בדרך להומר  (צילום: דנה אשכנזי)
 
18 ביולי, 2008
יצאנו לטיול לאורך נחל קוורץ. טילנו בשבילי היער, כשגשם קל מטפטף עלינו, וקולות הציפורים נשמעו מכל עבר. לאחר מכן עלינו לקרוואן והמשכנו בדרכנו אל עבר העיירה הומר (Homer), שבקצהו הדרומי של חצי האי קינאי. בדרך עצרנו ביריד פסלי עץ. היו שם פסלים מדהימים של דובים, איילים, דגים, כיסאות ושולחנות ענק, מנוסרים ומגולפים במסורים מכאניים. בכניסה להומר בקרנו במרכז הסברה לחיות בר, קיבלנו הסברים על בעלי החיים בסביבה וראינו סרט קצר על חיות הבר, הנמצאות ברצועת איים הקרויה האיים הנטושים.
 
הגענו לעירה הומר וחנינו בקמפינג Homer Spit Campground הנמצא בקצה הספיט. (הספיט היא רצועת אדמה צרה, באורך של כ- 3 ק"מ וברוחב של כמאה מטרים, הנכנסת אל תוך מפרץ קאצ'מאק. לאורכה חנויות מזכרות ועסקי תיירות רבים, המציעים שייט, טיסות, סירות וטיולים שונים בסביבה). הומר היא עיירה קטנה וציורית, בה חיים כ-4,000 תושבים, שעיקר פרנסתם מתיירות ודייג. ריחות ים ודגים מילאו את האוויר.
 

במטוס ימי קטן

19 ביולי, 2008
התעוררנו מוקדם, התארגנו בזריזות, ויצאנו לנסיעה קצרצרה אל אגם בלוגה, שם חיכה לנו מטוס ימי קטן. המראנו דרומה לכיוון אחד האגמים הסמוכים מעברו השני של מפרץ קאצ'מאק. מתחתינו נראו כרי דשא רחבים ועצים מחטניים. מהאוויר נראה הספיט כפס אדמה דקיק. לאחר כחצי שעה טיסה, כשאנחנו לא מפסיקים להתפעל מהנוף, נחתנו על אגם, והטייס הוריד אותנו ליד בקתת מטיילים קטנה עשויה עץ, נתן הסבר קצר על מסלול הצעידה, המריא ונעלם.

נכנסנו לבדנו אל תוך היער המבודד והפראי. מסביבנו צמחיית יער צפופה: עצים, עשבים ושרכים. מצאנו את תחילת השביל הצר – כשלושים סנטימטר רוחבו – והוא כמעט בלתי נראה. משני צדיו צמחיה סבוכה, שכיסתה אותנו כשמיכה. התחלנו לצעוד וטפסנו במעלה השביל הצר. מדי פעם חצינו נחלים קטנים בצעדה על בולי עץ. עלינו במעלה ההר המיוער וחלפנו על פני ערמת גללים שלא השאירה מקום לספק, כמו גם עקבות הדוב שנראו על פני השביל באדמה הבוצית. צעדנו ארבעתנו, תוך כדי שירה קבוצתית והרבה רעש, בתקווה להבריח את הדובים מהאזור – כך אומרים הכללים באלסקה. החיסרון הוא שהרעש מבריח גם את רוב בעלי החיים האחרים.
 
 גל חוצה נחל על בול עץ בשבילי היער
גל חוצה נחל על בול עץ בשבילי היער (צילום: רפי אשכנזי)
 

לאחר שעתיים של צעידה, בקצב די מהיר (וקצת חששות שמא איבדנו את השביל החמקמק), הגענו אל הלגונה ובה מעגן סירות קטן  כאן תאסוף אותנו הסירה בעוד שעתיים. ירדנו אל המעגן לאכול את ארוחת צהריים שבתרמילים, ובתום הארוחה נשכבנו על המזח למנוחה עד לבוא הסירה.
 
החוויה עדין לא תמה. בדרך חזרה עברה הסירה ליד אי ציפורים קטן, Gull Island, השוכן בלבו של המפרץ. באי מקננות למעלה ממיליון ציפורים, בהן: שחפים, קורמורנים, פאפינים (תוכוני-ים) ואווזי בר. המראה מחסיר פעימה ומעורר התפעלות, והמקום הומה מקולות ציוצים ושריקות. חבורה של פאפינים שטה במים לידינו. מקורם כתום, ראשם לבן, נוצות גופן שחורות, והם נראים כהכלאה בין ברווז לבין תוכי. חזרנו למעגן בספיט. במים שחתה לוטרה, כשהיא צפה על גבה בפוזה של "החיים הטובים".
 
 
  אי הציפורים Gull Island 
 אי הציפורים Gull Island
אי הציפורים Gull Island  (צילום: רפי אשכנזי)
 
סיוורד וקרחון אקזיט

20 ביולי, 2008
בבוקר נפרדנו מהומר ויצאנו בנסיעה מזרחה לכיוון העיירה סוארד (Seward). עברנו על פני נהר קינאי רחב הידיים. מלפנינו רכס הרים מושלגים, וביניהם בצבץ לו הירוק שבצדי הדרך. מרחוק נישא הר מושלג, גבוה מאחיו הסמוכים לו, וראשו מעל העננים. מלך מקומי, קר, לבן, כולו הוד והדר. חלפנו על פני אגם קינאי המפותל, הצבוע בגווני כחול-טורקיז. הנופים בדרכים מפתיעים אותנו כל פעם בעוצמתם ויופיים ואנו עוצרים המון לצילומי נוף וטבע.
 
הגענו לקרחון אקזיט (Exit Glacier). קרחון זה הינו אחד מבין כ- 23 קרחונים הגולשים משדה הקרח הרדינג (Harding Ice field). יצאנו למסלול רגלי לאורך הקרחון. התקדמנו במעלה שביל אבנים, שלצדו צומחים עצי פטל ופרחים רבים. חלפנו על פני נחל ובו מים תכולים קפואים. ככל שהתקדמנו בשביל, הלכה הצמחייה ונעשתה דלילה, עד שלבסוף, בסמוך לקרחון, נעלמה הצמחייה כליל. מולנו ניצב קרחון אקזיט בגווני חום וכחול, אורכו 7 קילומטרים.
 
חזרנו לסוארד וטיילנו לאורך רציף הדייגים. ספינות רבות ואוניות עוגנות במעגן. מרחוק נראתה אוניית קרוז ענקית. התקרבנו לאזור הומה אנשים וראינו שמדובר בתחרות דייגים מקומית. היו שם דגים ענקיים שכמעט הגיעו לגודלו של בן אדם ממוצע.
 
אגמים, הרים מושלגים וירוק מכל עבר בחצי האי קינאי  
אגמים, הרים מושלגים וירוק מכל עבר בחצי האי קינאי (צילום: רפי אשכנזי)
 
 
21 ביולי, 2008
יצאנו לכיוון המעגן של סוארד לקראת השייט הצפוי לנו היום. בחוץ ירד גשם והשמים התכסו בערפל. עלינו לספינה של Seward Wildlife Cruises. הצטידנו בכדורים למניעת מחלת ים וסוכריות ג'ינג'ר, אותם לקחנו כבר בתחילת ההפלגה בכדי למנוע בחילה וסבל מיותר. יצאנו לדרך ממפרץ רסורקשין (Resurrection Bay) לכיוון מפרץ אלסקה (Gulf of Alaska) בתקווה לראות בעלי חיים, ובעיקר קיווינו לראות לווייתנים. הים היה קצת סוער, דבר שהפך את השייט לקשה למדי. במים נראו להן לוטרות רבות ששטו על גבן. במאה ה- 19 החיות הללו ניצודו למטרות מאכל וכמעט נכחדו בשל כך.
 
הספינה עברה סמוך להרים מיוערים. בראש אחד מעצי המחט ניצב לו עיטם לבן ראש (ידוע יותר בשם: עיט קרֵח, Bald Eagle), גופו שחור וראשו לבן, צופה על הים במטרה להשיג לעצמו טרף ולצוד מזון. גלי הים התנפצו אל בין הסלעים, ועל הצוקים נחו להן חבורות גדולות של אריות ים מגודלים בצבע חום. היצורים הללו הם חברותיים ביותר, חיים בחבורות וניזונים מדגים. לאורך הצוקים עופפו להם זנים שונים של ציפורים, שחפים אווזי בר, ופאפינים כתומות המקור. לווייתנים לא ראינו היום והייתה זו הפעם היחידה בטיול שקצת התאכזבנו. בערב חזרנו לקמפינג שעל שפת המפרץ וחזינו שוב בהפרש הרב של גובה המים על קו החוף - עוצמת הגאות והשפל באזור זה הינה מרשימה ביותר.
 
אריות ים בסוארד
אריות ים בסוארד (צילום: רפי אשכנזי)
 

סיום הטיול באנקורג'

22 ביולי, 2008
התעוררנו לקולות השחפים שעופפו לאורך החוף בסמוך לקרוואן. ערפל כיסה את ההרים שמסביב. לאחר ארוחת הבוקר נסענו אל המוזיאון הימי של סוארד. באקווריומים הגדולים שחו להם כלבי ים ואריות ים, ובאקווריומים אחרים שחו דגי סלמון. ראינו בעלי חיים שונים, ומספר סרטי טבע על החיות באזור.

יצאנו בחזרה לכיוון העיר הגדולה אנקורג'. מחר בבוקר אנחנו אמורים להחזיר את הקרוואן לחברת ההשכרה. מתחילים להרגיש את סופו של הטיול. הנוף בדרך היה עוצר נשימה כתמיד, ועצרנו לצלם אגם ובו שושנות מים צהובות ועשבי מים. צבעו של האגם ירוק, וגלי המים מנצנצים מתוכו בצבעי לבן בוהק. חלפנו על פני הרים ירוקים מכוסים צמחיה נמוכה ועצי מחט, ועל פני מפלים קטנים. מי הקרחונים שוצפים וקוצפים בצדי הדרך, מתנגשים בסלעים השחורים ויוצרים מסביבם קצף לבן, בעוד זרעי עצים ופרחים מתעופפים להם ברוח. עם ערב חלפנו על פני מפרץ טרנאגן. השפל עצום – אדמה רחבת ידיים, בתוכה פזורים סלעים שחורים וערוצי מים קטנים.
 
לילה אחרון של שינה בקרוואן. הגענו לקמפינג במרכז העיר אנקורג' והתחלנו לארוז, לזרוק ולארגן את החפצים שלנו. החיים בקרוואן הם בהחלט חוויה נפלאה ומגבשת, למרות שזאת חוויה מורכבת ולא קלה. הכל קטן וצפוף, וצריך יכולת עבודת צוות: לנהוג, לבשל, לארגן, לסדר, למלא מים, לרוקן ביוב ולשטוף כלים.
לילה טוב אלסקה. אנחנו כבר מתגעגעים...
 
כלבי ים באקווריום של סוארד
כלבי ים באקווריום של סוארד (צילום: רפי אשכנזי)
 

נפרדים מאלסקה

23 ביולי, 2008
את היום האחרון בילינו באנקורג' בין מרכזי קניות, שיטוט ברחובות היפים ומנוחה במלון הילטון שבמרכז העיר. אחר הצהרים הלכנו לראות סרט על הזוהר הצפוני - תופעה אופטית המתרחשת בחורף ובה נראים בשמי הלילה אורות בצבעים שונים.
 
24 ביולי, 2008
יצאנו לטיול אחרון ברחובות אנקורג'. הלכנו לאורך רחוב מספר 3 עד לפארק הצופה על מפרץ קוק. בנקודת התצפית עמד מדריך תיירים, לבוש כומתה שחורה של קולונל בריטי ופאה לבנה לראשו, ונתן הסברים על קפטן קוק, מגלה הארצות הנודע שהגיע למפרץ טרנאגן שבאלסקה. האזנו בשקיקה להסבריו של המדריך, והבטנו מבט אחרון על פני המפרץ עצום הממדים ועל ההרים המושלגים שמסביב.
 
מבט אחרון על הנוף הירוק והמעונן. נשימה אחרונה מהאוויר הקר. שלום לך ארץ עצומה ופראית של אגמים ונהרות רחבי ידיים, של קרחונים, יערות עצומים ומגוון עצום של חיות בר. מקווים לשוב לראותך ביום מן הימים. אולי בפעם הבאה נראה את הזוהר הצפוני.  
 
 מחוויות אלסקה – דוב גריזלי וקריבו
מחוויות אלסקה – דוב גריזלי וקריבו
 
כתבות נוספות על טיולי קרוואנים
לייק קלארק - הסוד השמור של אלסקה

דנה ורפי אשכנזי
אודות הכותבים
ד"ר דנה אשכנזי, בעלת תואר דוקטור בהנדסה מכנית ועמיתת מחקר בפקולטה להנדסה של אוניברסיטת תל-אביב, עוסקת במחקר, הוראה וכתיבה בתחום החומרים. למדה במכון אבני לציור ולפיסול ורואה באמנות אהבה ודרך-חיים.
רפי אשכנזי, מהנדס בחברת הייטק, חובב צילום וטכנולוגיה.מספר צפיות: 13695
36640
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!