היכרות עם אלסקה – המדינה הגדולה בארה"ב
מאת: ד"ר חיים קרופך 


אלסקה היא המדינה הגדולה ביותר בארצות הברית. מספר תושביה קטן יחסית, והיא המדינה הפחות צפופה מכל מדינות אמריקה – הצפיפות בה קטנה פי 70 (!) מהממוצע בארצות הברית.


למרות מספר תושביה הקטן, שולחת אלסקה לסנאט בוושינגטון שני נציגים, כמו כל מדינה אחרת באיחוד. לבית הנבחרים שולחת אלסקה נציג אחד, מאחר שהייצוג שם מבוסס על מספר התושבים. בבחירות לנשיאות ארה"ב מיוצגת אלסקה על ידי שלושה אלקטורים.
 
דובים ודגי סלמון באלסקה
מפגש עם דובים ודגי סלמון, משאת נפשו של כל מטייל באלסקה (צילום: Municshooter)
כתבה על טיול בעקבות נדידת בעלי חיים באלסקה

 ברירת מחדללקנות מדינה במחירי חיסול...

האירופאים הראשונים שהגיעו לאלסקה, בשנת 1728, היו הרוסים, בראשותו של ויטוס ברינג הדֶני, שחצה את המצר, שנקרא מאוחר יותר על שמו, מצר ברינג. למעלה ממאה שנים מאוחר יותר, בשנת 1867, נמכרה אלסקה לארה"ב במחיר מגוחך יחסית לערכה – 7.2 מיליון דולר (פחות מחצי סנט לדונם!). ב-3 בינואר 1959 הוכרזה אלסקה על ידי הנשיא אייזנהאור, כמדינה ה-49 באיחוד המדינות של ארצות הברית.
עוד על מכירת אלסקה בכתבה על
הפארק הלאומי רנגל סט. אליאס
 
תושבי אלסקה המקוריים הם צאצאים של מי שעברו את מצר ברינג, בדרכם מאסיה, בכמה גלי הגירה. האחרון שבהם, על פי הערכה, התרחש לפני כ- 12,000-15,000 שנים. כיום מונים תושבי אלסקה כ-731 אלף נפש. הקבוצות העיקריות הן: טלינגיט 
 בדרום מזרח, אלאוטים  בדרום מערב, אינואיטים (בני אינופיאק ונופיק)  בחוף הצפון-מערבי, אתאבסקים  בשפלה הפנימית. לכל קבוצה היה אזור מחיה משלה, הן חיו בתנאי אקלים שונים ובאקולוגיה שונה, ולפיכך פיתחו מסורות שונות.
 
מקור השם "אלסקה" בשפת האלאוטיים, ופירושו "ארץ גדולה" או "המקום אליו נשברים גלי הים". השם השני מתאר את הדינמיקה האקולוגית של המקום, ומראה עד כמה היה חזק החיבור בין התושבים הראשונים של אלסקה לבין סביבתם.

 
מפת אלסקה
האירופים היו הראשונים שהגיעו לאלסקה דרך מצר ברינג (מקור: TUBS)
 

חלוקת אלסקה לאזורים

מקובל לחלק את אלסקה לחמישה אזורים:
 

דרום-מזרח אלסקה (Southeast)

רצועת חוף שאורכה קרוב ל-1,000 ק"מ, הצמודה למערב קנדה. לאורכה נמצא "המעבר הפנימי" (Inside Passage), נתיב שייט מוגן יחסית מגלי האוקיינוס. כאן נמצאים שניים מאתרי התיירות הפופולריים ביותר של אלסקה – בירת אלסקה ג'ונו (Juneau) והפארק הלאומי גליישר ביי (Glacier Bay National Park). אזור זה זכה לכינוי "ידית המחבת".
לינה בעיר ג'ונו  |  כתבה על דרום-מזרח אלסקה
 
בתים בעיירה קצ'יקן, יעד פופולרי לאוניות הקרוזים השטות אל דרום-מזרח אלסקה
בתים בעיירה קטצ'יקן (Ketchikan), יעד פופולרי לאוניות הקרוזים
השטות אל דרום-מזרח אלסקה 
(צילום: carmengabriela)
 

הדרום המרכזי של אלסקה (Southcentral)

אזור זה כולל בין היתר את מפרץ הנסיך וויליאם (Prince William Sound), את חצי האי קינאי (Kenai Peninsulaואת העיר הגדולה באלסקה  אנקורג' (יש הרואים באנקורג' אזור נפרד, בגלל גודלה של העיר ופרישתה הנרחבת). בעיירה ואלדז (Valdez), לחופי מפרץ אלסקה, נמצא נמל הנפט של אלסקה. בחצי האי קינאי (ששטחו עולה על שטח ישראל) יש אתרי תיירות רבים, כפרי דייגים ושמורות טבע.

אקסיט גליישר, אקזיט גליישר, חצי האי קינאי, אלסקה
קרחון אקסיט, אחד היותר נגישים מבין קרחונים רבים בחצי האי קינאי (צילום: Kamchatka)דרום-מערב אלסקה (Southwest)

אזור זה עשיר במיוחד בנופי טבע, והוא כולל את האי קודיאק (Kodiak Island), את חצי האי אלסקה (Alaska Peninsula) ואת האיים האלאוטיים (Aleutian Islands).
 
דוב קודיאק באי קודיאק, אלסקה
דוב קודיאק באי קודיאק, דרום-מערב אלסקה (צילום: bergsbo)
 

אלסקה הפנימית (Interior)

האזור שבין רכס אלסקה והרכסים צ'וגאץ' (Chugach) וראנגל (Wrangell) בדרום, ובו עובר רכס טאלקיטנה (Talkeetna). אזור זה יבש יותר מקודמיו והטמפרטורות בו קיצוניות יותר. בחלקו הצפוני נמצאת העיר פיירבנקס (Fairbanks). האתר המרכזי באזור זה הוא גם האתר המבוקש ביותר באלסקה, הפארק הלאומי דנאלי (Denali National Park).
 
הפארק הלאומי דנאלי, אלסקה
טבע פראי בפארק הלאומי דנאלי (צילום: Stephen Crane)
 

הצפון הרחוק (Far North)

אזור זה כולל את רכס ברוקס (Brooks Range), את אלסקה הארקטית ואת אלסקה הצפון-מערבית, הפונה לכיוון מצר ברינג. זהו האזור הגדול ביותר באלסקה, האקלים בו קשה והתיירות בו מעטה יחסית.
 
קיימות גם חלוקות אחרות לאזורים, למשל, זו הרואה את כל הדרום כאזור אחד, את אלסקה הפנימית כאזור שני, רכס ברוקס כשלישי והמדרונות המשתפלים ממנו צפונה, כרביעי. או זו הרואה שלושה אזורים: הצפון הארקטי (כולל רכס ברוקס), הרמה הפנימית והדרום.

כתבה על שמורת לייק קלארק האלמונית
 
הר סוקאקפאק ברכס ברוקס, צפון אלסקה
הר סוקאקפאק ברכס ברוקס, צפון אלסקה (צילום: CC Bob Wick, BLM)
 

פארקים לאומיים באלסקה

באלסקה 16 פארקים, שמורות טבע, אתרים לאומיים ואנדרטאות לאומיות, השייכים לרשות הפארקים הלאומיים (NPS) ושטחם הכולל הוא 216 מיליון דונם! הגדול שבהם הוא הפארק הלאומי רנגל-סנט אליאס (Wrangell-St. Elias National Park), שהוא גם הגדול ביותר בארצות הברית כולה  52,000 קמ"ר, כמעט פי 6 משטח הפארק הלאומי ילוסטוןפארקים לאומיים חשובים נוספים כוללים בין היתר את דנאלי (Denali National Park), קינאי פיורדס (Kenai Fjords National Park), קטמאי (Katmai National Park) וגליישר ביי (Glacier Bay National Park).

הפארקים הלאומיים המרכזיים של אלסקה: 
גליישר ביי (A), רנגל-סנט אליאס (B), דנאלי (C)קינאי פיורדס (D), קטמאי (E)
 

אנקורג' ופיירבנקס – הערים הגדולות של אלסקה

שער הכניסה הראשי לאלסקה היא העיר אנקורג' (Anchorage). זוהי עיר צעירה יחסית, אשר נוסדה בשנת 1915, כשהחלו לסלול את מסילת הברזל של אלסקה, 116 שנים לאחר שעבר כאן קפטן ג'יימס קוק. העיר יושבת על מפרץ קוק (Cook Inlet), בין שתי זרועות ים  ניק ארם (Knik Arm) וטרנאגיין ארם (Turnagain Arm). פירוש שמה של אנקוראג' הוא "מקום עגינה", והדבר מעיד על חשיבות המקום בתקופה בה הוקמה העיר.

אנקורג' היא העיר הגדולה באלסקה, ומספר תושביה כמחצית מאוכלוסיית המדינה.
 
שתי נקודות עניין הראויות לביקור באנקוראג' הן מרכז התרבות לילידים ומוזיאון אלסקה – שניהם מהווים מעין "הקדמה" לסיורים באלסקה. פיירבנקס (Fairbanks), השוכנת כ-600 ק"מ צפונית לאנקורג', היא העיר השניה בגודלה באלסקה. שתי נקודות העניין החשובות בעיר זו הן המוזיאון של אוניברסיטת פיירנקס ושייט בן ארבע שעות בספינה "דיסקברי". גם כאן מקבלים סקירה מקיפה על החיים באלסקה ועל הטבע שלה.


ערי אלסקה הגדולות: ג'ונו (A), אנקורג' (B), פיירבנקס (C)

המלצה על מלון באנקורג' – בקרבת שדה התעופה

מלון היאט פלייס אנקורג' מידטאון (Hyatt Place Anchorage-Midtown) ממוקם במרחק 7 ק"מ משדה התעופה, והסעות חינם מ/אל השדה הופכות אותו לבחירה מצוינת לנחיתה רכה. זהו מלון מודרני, נקי מאוד, עם בריכת שחייה, חדר כושר, חניה צמודה (חינם), חדרים גדולים, שחלקם נגישים ואחרים מתאימים למשפחות, והיהלום שבכתר – סוויטה ענקית עם מטבח.

מלון מומלץ באנקורג', ליד שדה התעופה
מלון היאט פלייס אנקורג' מידטאון – במרכז אנקורג' וקרוב לשדה התעופה
 

המלצה על מלון בעיר ג'ונו

מלון בסט ווסטרן גרנדמא (Best Western Grandma) הוא מלון ברמת 3 כוכבים, בעיצוב קלאסי מקסים, נקי ונוח מאוד, עם ארוחת בוקר מצוינת. בכל החדרים יש פינת ישיבה, אמבט-ג'קוזי, מקרר, מיקרו ואמצעים להכנת שתייה חמה. המלון מארגן הסעות חינם למרכז העיר ולשדה התעופה. שימו לב שאין מעלית לקומה השנייה, אם זה מהווה בעיה עבורכם בקשו חדר בקומת הקרקע.
 
מלון מומלץ בעיירה ג'ונו, אלסקה
מלון בסט ווסטרן גרנדמא – מלון מקסים בעיצוב קלאסי בעיר ג'ונו
 

מידע נוסף על אלסקה

השכרת רכב בארה"ב

כתבות נוספות על אלסקה


חיים קרופך

 
אודות הכותב
חיים קרופך, דוקטור לזואולוגיה וביולוגיה ימית. מדריך ותיק במסלולים גיאוגרפים ואחרים. בעל השכלה מעמיקה במדעי הטבע ובמדעי הרוח. מתעניין בכל תחומי היצירה האנושית. עבד בחברה להגנת הטבע והדריך בה. מתמחה במסלולי אמריקה, מאלסקה עד ארץ האש ומאיי סן-בלאס עד גלפאגוס והוואי.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר