הזמנות לחופשה שלך

אלסקה - המדינה הגדולה בארה"ב
מאת: ד"ר חיים קרופך 


אלסקה היא המדינה הגדולה ביותר בארצות הברית. מספר תושביה קטן יחסית, והיא המדינה הפחות צפופה מכל מדינות אמריקה - הצפיפות בה קטנה פי 70 מהממוצע בארצות הברית (!) 


למרות מספר תושביה הקטן, שולחת אלסקה לסנאט בוושינגטון שני נציגים, כמו כל מדינה אחרת באיחוד. לבית הנבחרים שולחת אלסקה נציג אחד, מאחר והייצוג שם מבוסס על מספר התושבים. בבחירות לנשיאות ארה"ב מיוצגת אלסקה על ידי 3 אלקטורים.
 
המחנה העליון על הר מקינלי (דנאלי), ההר הגבוה באלסקה ובצפון אמריקה כולה 
(צילום: National Oceanic and Atmospheric Administration)

 ברירת מחדל

לקנות מדינה במחירי חיסול...
האירופאים הראשונים שהגיעו לאלסקה, בשנת 1728, היו הרוסים, בראשותו של ויטוס ברינג הדֶני, שחצה את המצר, שנקרא מאוחר יותר על שמו, מצר ברינג. למעלה ממאה שנים מאוחר יותר, בשנת 1867, נמכרה אלסקה לארה"ב במחיר מגוחך יחסית לערכה – 7.2 מיליון דולר (פחות מחצי סנט לדונם!). בשלישי לינואר 1959 הוכרזה אלסקה על ידי הנשיא אייזנהאור, כמדינה ה-49 באיחוד המדינות של ארצות הברית.
עוד על מכירת אלסקה בכתבה על
הפארק הלאומי רנגל סט. אליאס
 
תושבי אלסקה המקוריים הם צאצאים של מי שעברו את מצר ברינג, בדרכם מאסיה, בכמה גלי הגירה. האחרון שבהם, על פי הערכה, התרחש לפני כ- 12,000-15,000 שנים.
 
כיום מונים תושבי אלסקה כ- 731 אלף נפש. הקבוצות העיקריות הן: טלינגיט - בדרום מזרח, אלאוטים - בדרום מערב, אינואיטים (בני אינופיאק ונופיק) - בחוף הצפון-מערבי, אתאבסקים - בשפלה הפנימית. לכל קבוצה היה אזור מחיה משלה, הן חיו בתנאי אקלים שונים ובאקולוגיה שונה, ולפיכך פיתחו מסורות שונות.
 
מקור השם "אלסקה" בשפת האלאוטיים, ופירושו "ארץ גדולה" או "המקום אליו נשברים גלי הים". השם השני מתאר את הדינמיקה האקולוגית של המקום, ומראה עד כמה היה חזק החיבור בין התושבים הראשונים של אלסקה לבין סביבתם.

 
מפת אלסקה
האירופים היו הראשונים שהגיעו לאלסקה דרך מצר ברינג  (מקור: TUBS)
 
חלוקת אלסקה לאזורים
מקובל לחלק את אלסקה לחמישה אזורים:
 
דרום-מזרח אלסקה
רצועת חוף שאורכה קרוב ל- 1,000 ק``מ, הצמודה למערב קנדה. לאורכה נמצא "המעבר הפנימי", נתיב שייט מוגן יחסית מגלי האוקיינוס. כאן נמצאים שניים מאתרי התיירות הפופולריים ביותר של אלסקה – בירת אלסקה ג`ונו (Juneau) והפארק הלאומי גליישר ביי (Glacier Bay National Park). אזור זה זכה לכינוי "ידית המחבת”.
לינה בעיר ג'ונו  |  כתבה על דרום-מזרח אלסקה
 
הדרום המרכזי של אלסקה
אזור זה כולל את מפרץ הנסיך וויליאם, את חצי האי קינאי ואת העיר הגדולה באלסקה, אנקורג' (יש הרואים באנקורג' אזור נפרד, בגלל גודלה של העיר ופרישתה הנרחבת). בעיירה ואלדז (Valdez), לחופי מפרץ אלסקה, נמצא נמל הנפט של אלסקה. בחצי האי קינאי (ששטחו עולה על שטח ישראל) יש אתרי תיירות רבים, כפרי דייגים ושמורות טבע.

לינה בעיר אנקורג'  |   כתבה על חצי האי קינאי

אלסקה, קרחון קולומביה
טיול קיאקים לקרחון קולומביה ליד העיירה ואלדז   (צילום: עופר גלמונד)

דרום–מערב אלסקה
אזור זה עשיר במיוחד בנופי טבע, והוא כולל את האי קודיאק (Kodiak), את חצי האי אלסקה ואת האיים האלאוטיים.

כתבה על טיול בעקבות נדידת בעלי חיים באלסקה
 
אלסקה הפנימית
האזור שבין רכס אלסקה והרכסים צוגאץ` וראנגל בדרום. רכס טאלקיטנה עובר בו. אזור זה יבש יותר מקודמיו והטמפרטורות בו קיצוניות יותר. בחלקו הצפוני נמצאת העיר פיירבאנקס. האתר המרכזי באזור זה הוא גם האתר המבוקש ביותר באלסקה, הפארק הלאומי דנאלי (Denali National Park).
כתבה על שמורת דנאלי
 
האזור הערבתי-ארקטי  (Bush)
אזור זה כולל את רכס ברוקס, את אלסקה הארקטית ואת אלסקה הצפון-מערבית, הפונה לכיוון מצר ברינג. זהו האזור הגדול ביותר באלסקה, האקלים בו קשה והתיירות בו מעטה יחסית.
 
קיימות גם חלוקות אחרות לאזורים, למשל, זו הרואה את כל הדרום כאזור אחד, את אלסקה הפנימית כאזור שני, רכס ברוקס כשלישי והמדרונות המשתפלים ממנו צפונה, כרביעי. או זו הרואה שלושה אזורים: הצפון הארקטי (כולל רכס ברוקס), הרמה הפנימית והדרום.

כתבה על שמורת לייק קלארק האלמונית
 
אלסקה, שמורת לייק קלארק
הבוקר שאחרי הסערה, שמורת לייק קלארק  (צילום: עופר גלמונד)
 
פארקים לאומיים באלסקה
באלסקה 15 פארקים, שמורות טבע, אתרים לאומיים ואנדרטאות לאומיות, השייכים לרשות הגנים הלאומיים (NPS). שטחם הכולל הוא 216 מיליון דונם (!). הגדול שבהם הוא הפארק הלאומי רנגל סנט-אליאס (Wrangell–St. Elias National Park), שהוא גם הגדול ביותר בארצות הברית כולה - 52,000 קמ"ר, כמעט פי 6 משטח הפארק הלאומי ילוסטון.

כתבה על הדובים החומים בשמורת קטמאי ומפלי ברוקס

פארקים חשובים נוספים הם: הפארק הלאומי דנאלי, שמורת קינאי פיורדס (Kenai Fjords National Park), שמורת קטמאי (Katmai National Park) ושמורת גליישר ביי (Glacier Bay National Park).
צפייה בבעלי חיים בפארקים הלאומיים של אלסקה
 

הפארקים החשובים של אלסקה: 
שמורת גליישר ביי (A), הפארק הלאומי ראנגל סיינט-אליאס (B), 
הפארק הלאומי דנאלי (C)שמורת קינאי פיורדס (D), שמורת קטמאי (E)
 
אנקוראג' ופיירבנקס – הערים הגדולות של אלסקה
שער הכניסה הראשי לאלסקה היא העיר אנקורג' (Anchorage). זוהי עיר צעירה יחסית, שנוסדה לפני פחות ממאה שנים (1915), כשהחלו  לסלול את מסילת הברזל של אלסקה, 116 שנים לאחר שעבר כאן קפטן ג'יימס קוק.  העיר יושבת על מפרץ קוק (Cook Inlet), בין שתי זרועות ים - ניק ארם (Knik Arm) וטרנאגיין ארם (Turnagain Arm). פירוש שמה של אנקוראג' הוא "מקום עגינה", והדבר מעיד על חשיבות המקום בתקופה בה הוקמה העיר. אנקוראג' היא העיר הגדולה באלסקה, ומספר תושביה כמחצית מאוכלוסיית המדינה. למרות היותה העיר הגדולה באלסקה, אנקוראג' אינה בירת אלסקה, אלא העיר ג'ונו (Juneau) שבדרום-מזרח אלסקה.


שתי נקודות עניין הראויות לביקור באנקוראג', הן מרכז התרבות לילידים, ומוזיאון אלסקה. שניהם מהווים מעין "הקדמה" לסיורים באלסקה.

מן הראוי לעשות חסד גם עם פיירבנקס (Fairbanks), העיר השניה בגודלה באלסקה. שתי נקודות העניין החשובות בעיר זו הן, המוזיאון של אוניברסיטת פיירנקס ושייט בן ארבע שעות בספינה "דיסקברי".  גם כאן מקבלים סקירה מקיפה על החיים באלסקה ועל הטבע שלה.
לינה בעיר פיירבנקס


ערי אלסקה הגדולות: ג'ונו (A), אנקוראג' (B), פיירבנקס (C)
 

מידע נוסף על אלסקה

השכרת רכב בארה"ב

כתבות נוספות על אלסקה


חיים קרופך

 
אודות הכותב
חיים קרופך, דוקטור לזואולוגיה וביולוגיה ימית. מדריך ותיק במסלולים גיאוגרפים ואחרים. בעל השכלה מעמיקה במדעי הטבע ובמדעי הרוח. מתעניין בכל תחומי היצירה האנושית. עבד בחברה להגנת הטבע והדריך בה. מתמחה במסלולי אמריקה, מאלסקה עד ארץ האש ומאיי סן-בלאס עד גלפאגוס והוואי.מספר צפיות: 21699
98660
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!