רכס הרי החוף – האח הפראי של הרוקיס הקנדיים
מאת: דורון אראל 


שני רכסי הרים גדולים חוצים את קנדה. הרי הרוקי המפורסמים ורכס הרי החוף, שאיש כמעט לא שמע על קיומם. למרבה הפלא, דווקא הרכס הלא ידוע הוא הגדול יותר. כל עשרים הפסגות הגבוהות ביותר בקנדה שייכות לרכס הרי החוף, וחלקים ממנו מכוסים בשדות הקרח הגדולים ביותר בעולם (מחוץ לקטבים).


רכס הרי החוף (Coast Mountains) הוא אחד מאזורי הטבע הפראי הגדולים האחרונים שנותרו בעולם, וזה שהכי קל להגיע אליו. לפני שנצא לטייל בו, אסביר מדוע הוא פחות מוכר מהרוקיס.
 
רכס הרי החוף, מערב קנדה
רכס הרי החוף, הרים פראיים עם הפסגות הגבוהות ביותר בקנדה  (צילום: דורון אראל)  לחץ על התמונה להגדלה
 

פקקים בהרי הרוקי הקנדיים

הסיבות לפופולאריות של הרוקיס פשוטות. בשנות השפל הגדול גייסה ממשלת קנדה עשרות אלפי עובדים לעבודות דחק, ואלו בנו בין היתר את הכביש שמוביל מהעיירה באנף (Banff) צפונה לעיירה ג'ספר (Jasper). זהו כביש יפהפה, הנמתח במקביל לקו הרכס של הרוקיס, ומאפשר גישה קלה ונוחה ללב ההרים. הכביש, ובעקבותיו התשתיות האחרות, הפכו את הרי הרוקי הקנדיים לאחד מאתרי התיירות המפורסמים בעולם. נבנו אתרי סקי, בתי מלון ומסעדות, ונפרצו מאות קילומטרים של שבילי הליכה.
 
למעלה משמונה מיליון תיירים מבקרים ברוקיס הקנדיים כל שנה. במהלך הקיץ נוצרים פקקי תנועה רבים לאורך הכביש היפהפה בין באנף לג'אספר. חניוני הלילה מתמלאים ואנשים נאלצים לישון במגרשי חניה ולאורך הכבישים. באתרים המפורסמים כמו לייק לואיז (Lake Louise) ושדה הקרח קולומביה (Columbia Icefield), מבקרים בכל יום בקיץ עשרות אלפי אנשים. הרי הרוקי עדיין יפים, אבל הפיתוח המסיבי שהם עברו ומיליוני התיירים שעוברים בהם, הפכו את חווית הביקור בהם לדומה לביקור בהרי האלפים באירופה. חוויה של טבע פראי אמיתי קשה מאוד למצוא בהם.
מסלול טיול ברוקיס הקנדים  |  מסלולי הליכה ברוקיס הקנדיים

 
הרוקיס הקנדיים, מערב קנדה
טיפוס משפחתי להר את'בסקה, הרי הרוקי הקנדיים (צילום: דורון אראל) 
 


שפיצברגןרכס הרי החוף – נעים להכיר

רכס הרי החוף נמתח ממערב להרי הרוקי הקנדיים, בצמוד לקו החוף של האוקיינוס השקט. ההרים מתרוממים היישר מקו המים, והקרחונים יצרו קו חוף תלול ומחורץ בפיורדים גדולים. שיא הרכס, על פסגותיו הגבוהות ושדות הקרח הענקיים, נמצא מרחק קצר מן הים ועומד כחומה ענקית בין האוקיינוס לפנים היבשת. בחלקו הצפוני הרכס הוא קו פרשת המים של היבשת כולה. נהר יוקון (Yukon), שמקורותיו נמצאים עשרות קילומטרים מהאוקינוס השקט, זורם מרחק של יותר מ- 3,000 קילומטרים כדי להישפך אל ים ברינג (Bering).
 
רכס הרי החוף חוצה את פרובינציית בריטיש קולומביה (British Columbia) לכל אורכה. בדרום, לאורך כ-500 קילומטרים, הרכס נמצא כולו בתחומי בריטיש קולומביה, בהמשך הוא מהווה את קו הגבול המערבי של בריטיש קולומביה ואלסקה. חלקו הגבוה ביותר של הרכס נמצא בפינה הדרום-מערבית של טריטוריית יוקון (Yukon) וקו הגבול שלה עם אלסקה.
כתבות על אלסקה
 
רכס הרי החוף, מערב קנדה
רכס הרי החוף, גן עדן לחובבי הטבע הבתולי (צילום: דורון אראל)  לחץ על התמונה להגדלה
 

הרכס עולה – כמות המבקרים יורדת

רכס הרי החוף נמוך יחסית בדרום, והולך ונעשה גבוה ככל שהוא עולה צפונה. כך גם נראים הפיתוח וכמויות המבקרים. בדרום – סביב וונקובר (Vancouver), ומעט מצפון לה, יש מספר כבישים שמאפשרים גישה נוחה להרים. באזור הדרומי יש שמורות טבע ואתרי סקי, המושכים אליהם כמה מאות אלפי מבקרים כל שנה.
 
ככל שממשיכים צפונה 
 נעלמים הכבישים, בתי המלון והמטיילים. הרכס הופך להיות פרוע מאוד, הגישה והטיול בו הופכים להיות מסובכים וקשים. בשמורת הטבע טווידסמיור (Tweedsmuire Park), השמורה הגדולה ביותר בבריטיש קולומביה, מבקרים 40,000 איש בשנה. רובם המכריע עושה זאת לאורך הכביש הבודד שחוצה את השמורה, ואפילו לא עוצר שם ומניח את כף רגלו על הקרקע.
כתבה על מסלול הכולל את הרי החוף
 
רכס הרי החוף, מערב קנדה, דובים, בלה קולה
דובים על נהר בלה קולה, מיעוט מבקרים וטבע בתולי  (צילום: דורון אראל)

אתרים מומלצים ברכס הרי החוףיעדים על רכס הרי החוף: ונקובר (A), 
סקוומיש  (B), שמורת הטבע גריבלדי (C), אתר הסקי ויסלר (D),
בלה קולה (E), 
שמורת טווידסמיור (F), אגם נימפו (G), נק טסלי (H), פרינס רופרט (I)

 

שמורת גריבלדי – הר געש עטור קרחונים

שמורת הטבע גריבלדי (Garibaldi Provincial Park), קרויה על שמו של הר הגעש גריבלדי, שגובהו 2,678 מטר. ההר מכוסה הקרחונים נמצא מרחק שעה נסיעה בלבד מהעיר ונקובר, אליה מגיעים מטיילים רבים בטיסה. בשמורת גריבלדי יש שבילי הליכה רבים, המאפשרים לצאת לטיולים בדרגות קושי ואורך שונות. שיא הקיץ היא העונה המועדפת לביקור, וגם אז הטיפוס לפסגה כרוך בהליכה על קרחונים וטיפוס על סלעים תלולים ומתפוררים, שרצוי לעשות בליווי מדריך. ההר בטוח יותר לטיפוס מוקדם מאוד בעונה (מאי-תחילת יוני), אז קרח ושלג מחזיקים את הסלעים המתפוררים. ביישובים הקטנים המקיפים את השמורה יש הרבה אפשרויות לינה.
לינה בעיר ונקובר

רכס הרי החוף, מערב קנדה, גריבלדי
אגמי אפרין (Elfin Lakes) בשמורת הטבע גריבלדי, רק שעה מוונקובר  (צילום: VisualCommunications)
העיירה סקוומיש – "מכה" של מטפסי ההרים

בעיירה הקטנה סקוומיש (Squamish) יש הרבה בתי מלון ויש גם חניון לאוהלים. סקוומיש מציעה את אחד מאתרי טיפוס המצוקים הפופולריים ביותר בצפון אמריקה, פחות משעה נסיעה מצפון לוונקובר, על הכביש המהיר בעל השם רב המשמעות Sea to Skyקירות גרניט תלולים, בגבהים של מאות מטרים, מציעים מאות מסלולי טיפוס. המקום הוא "מכה" של מטפסי הרים מכול העולם. יש במקום גם שבילי הליכה יפים ואפשרות לטיולי רפטינג ואופני הרים.
לינה בעיירה סקוומיש

 
רכס הרי החוף, מערב קנדה, סקוומיש
טיפוס על מצוקי סקוומיש, כותב שורות אלו בשעשוע החביב עליו (צילום: אחיאב שחר)
 

אתר הסקי ויסלר – סקי בחורף, אופניים בקיץ

אתר הסקי ויסלר (Whistler), אתר הסקי הגדול ביותר בצפון אמריקה, מציע הרבה אפשרויות לפעילויות גם בקיץ. בשנים האחרונות הפכה ויסלר למוקד עליה לרגל לרוכבי אופני הרים. שבילי רכיבה רבים נפתחו באתר, ובעזרת הרכבלים ניתן לרכב במגוון גדול של מסלולי סינגל ודאון היל מטורפים. הרכבלים גם פותחים הרבה אפשרויות למסלולי הליכה באזור הגבוה, בלי צורך לטפס יותר מדי.
לינה בעיירת הסקי וויסלר

 
רכס הרי החוף, מערב קנדה
אתר הסקי ויסלר הופך בקיץ לחגיגה של רוכבי אופני הרים (צילום: אחיאב שחר)
 

כביש 20 – נופים, דגי סלמון ודובים

כביש צר ותלול  Highway 20 – מחבר בין העיירה בלה קולה (Bella Coola), שעל חוף האוקינוס השקט, לבין הרמה הפנימית של בריטיש קולומביה. הכביש חוצה חבל ארץ יפהפה ומגוון מאוד. חלקו המערבי של הכביש עובר בעמק צר ועמוק, עם מצוקי גרניט של מאות מטרים ופסגות משוננות משני צדדיו. בסוף הקיץ עולים בנהרות האזור מיליוני דגי סלמון, ובעקבותיהם מגיעים הדובים. לאורך הכביש יש מקום מסודר, המאפשר תצפית על דובים שעוסקים בדיג. ניתן גם לשוט לאורך הנהר ולצפות בדובים שלאורך הדרך.
 
העמק הצר ומספר הדובים הגדול שמגיע אליו בסתיו, מביא גם למפגשים פחות נעימים. בקיץ האחרון אחד מתושבי בלה קולה הלך לאורך הכביש ומבלי לשים לב נכנס בדיוק בין דובת גריזלי, שעמדה בצידו האחד של הכביש, וגוריה, שהיו בצדו השני. למזלו של האיש, המפגש הסתיים רק ביד שבורה והדובה נמלטה במהירות מן המקום יחד עם גוריה.
לינה בעיירה בלה קולה

רכס הרי החוף, מערב קנדה, עמק בלה קולה
עמק בלה קולה, צפייה בדובים במסלול רגלי או שייט (צילום: Zsuzsanna Jenei_1)
 

בסרטון: מסלולים ושייט לצפייה בדובים ליד בלה קולה
כדאי להמתין לסוף כדי לצפות באמא דובה צדה דגי סלמון לשני גוריה המתוקים
 

שמורת טווידסמיור – השמורה הגדולה בקנדה

כשעה וחצי נסיעה מבלה קולה, חוצה כביש 20 את גבול השמורה הגדולה ביותר בקנדה – שמורת טווידסמיור (Tweedsmuir Provincial Park), ומטפס בזיגזגים תלולים היישר אל רכס הרי החוף. שטחה של השמורה הוא כמחצית משטחה של מדינת ישראל – 10,000 קמ"ר, והיא מכסה את אחד האזורים הפראיים והיפים ביותר בצפון אמריקה.
 
לאורך הכביש החוצה את השמורה נשקפים נופים מרהיבים של הרכס. הכביש חוצה את הרכס ונכנס לחבל ארץ הנקרא צ'ילקוטין (Chilcotin) חבל ארץ פראי ויפה, כמעט ללא מבקרים. בשמורה מסלולי הליכה, המובילים למספר אגמים ולאחד המפלים הגבוהים בקנדה (Hunlen Falls), הצונח מגובה 401 מטר.

 
רכס הרי החוף, מערב קנדה, שמורת טווידסמיור
שמורת טווידסמיור, למקומות רבים ניתן להגיע רק במטוס ים (צילום: דורון אראל)
 

אגם נימפו – השער לממלכת ההרים שלי

כחצי שעה נסיעה מזרחה ממעבר ההרים, המהווה את קו פרשת המים של הרכס, נמצא אגם נימפו (Nimpo Lake). זהו אגם יפה עם נוף נהדר ואפשרויות לדיג מצוין. ואכן סביב האגם ממוקמים מספר לודג'ים שמתמחים בדיג. מטוסי-ים רבים ממריאים מהאגם, לטיסות מעל אחד האזורים היפים והמרשימים ביותר ברכס הרי החוף, הכולל שדות קרח עצומים.
 
מאגם נימפו ממריאים גם אל ממלכת ההרים הפרטית שלי – נק טסלי (Nuk Tessli). בשנת 2011 רכשתי את המקום משבט אינדיאני מקומי. יש לי שם שלוש בקתות עץ, במקום מבודד לחלוטין. איש אינו מתגורר או מסתובב בכל השטח הענק סביב, וההגעה היא בטיסה של 20 דקות במטוס-ים מאגם נימפו.
 
השטח שלי גובל בשטחה של שמורת טווידסמיור והנופים מסביב הם מהיפים שיותר שניתן למצוא. גן עדן צפוני פרטי. באזור הבקתות יש מערכת שבילי הליכה, המאפשרים טיולים בכול הרמות והאורך. בשנתיים האחרונות אני חי כאן במהלך הקיץ, מנותק לחלוטין מן העולם החיצון.

אגם נימפו מרוחק יום נסיעה מוונקובר (מדרום) והרוקיס הקנדיים (ממזרח). נסיעה על כביש מספר 20, מאפשרת לתכנן טיול מעגלי, הכולל את האי ונקובר, במערב, ואת הרי הרוקיס, במזרח, וכמובן את רכס הרי החוף שביניהם. 

 
רכס הרי החוף, מערב קנדה, נק טסלי
אגם נק טסלי והבקתה שלי, בסיס למערכת שבילי הליכה בהרי החוף  (צילום: דורון אראל)
 
 

הרי החוף – השער לאלסקה

הרוצים להמשיך בהרי החוף צפונה, לעבר אלסקה, טוב יעשו אם יסעו על Cassiar Highway (כביש 37), שהוא כביש יפהפה, המהווה אופציה מערבית, ויפה יותר, לחלק הדרומי של Alaska Highway. הכביש עובר קרוב להרי החוף והנופים לאורכו נהדרים. קיימת אפשרות נוספת להגיע לאלסקה, עם כביש קצר שמתפצל מ- Cassiar Haighway אל פרינס רופרט (Prince Rupert), משם יוצאות מעבורות לדרום-מזרח אלסקה.
 
היינס ג'נקשיין (Haines Juncation) הוא יישוב קטנטן בטריטוריית יוקון, על גבול שמורת הטבע קלואן (Kluane). בשמורה נמצאים עשרת ההרים הגבוהים ביותר בהרי החוף ובקנדה כולה, ומכסה אותה שדה קרח עצום. ניתן לצאת לטיסות מעל השמורה במטוס קל, או לצאת למסע קשה עם תרמיל על הגב. שמורת קלואן היא כבר הפתח לאלסקה. השמורה מחוברת לשמורת הטבע רנגל-סט אליאס (Wrangell-St Elias) ויחד הן מהוות את שמורת הטבע הגדולה ביותר בצפון אמריקה.
כתבה על שמורת רנגל-סט אליאס  |  כתבה על מסלול ביוקון ואלסקה
 
רכס הרי החוף, אלסקה, שמורת קלואני
רכס הרי החוף, אלסקה, שמורת קלואני
שמורת הטבע קלואןהשער לאלסקה (צילום: דורון אראל)


רכס הרי החוף ממשיך אל תוך אלסקה, וניתן להמשיך ולטייל בו בצורות רבות  ברגל, בקיאקים או ברפטינג דרך נהרות שחוצים את הרכס. אבל זה כבר לכתבה הבאה...
 

מידע נוסף

השכרת רכב בקנדה
בתי מלון בעיר וונקובר

כתבות נוספות על מערב קנדה

מערב קנדה: המסלול היצירתי
נק טסלי - ממלכת ההרים שלי
מסלול טיול ברוקיס הקנדים א'
המיטב של אלסקה ויוקון
הרוקיס הקנדיים בטיול חורף


דורון אראל
 
אודות הכותב
דורון אראל, הישראלי הראשון שעמד על פסגת האוורסט, ההר הגבוה בעולם. בשנים שלאחר מכן השלים את כיבוש 7 הפסגות הגבוהות ב- 7 היבשות. מארגן משלחות טיפוס ומשלחות לאזורים קרים, מרצה על מסעותיו ועל מצוינות בדרך לפסגה. בחודשי הקיץ מתגורר  לחוף אגם מבודד בהרי החוף שבמערב קנדה, מארח ומדריך מטיילים בבקתות נק טסלי Nuk Tessli.
 סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר