נק טסלי – ממלכת ההרים שלי
מאת: דורון אראל 


כשהייתי משתעמם בשיעורים בבית הספר, הייתי עושה בלגנים או מפליג על כנפי הדמיון למקומות אחרים. חלמתי על פסגות הרים משוננות וקרחונים גדולים לטפס עליהם, ועל בקתת עץ מבודדת על שפת אגם רחוק, אי שם בלב ההרים.


כשהתבגרתי מימשתי את החלום, וב-35 השנים האחרונות אני מטפס ומטייל בהרים בכל העולם. לפני שנים אחדות החלטתי שהגיע הזמן להמשיך ולהגשים גם את החלק השני של חלומות הילדות ולמצוא לי בקתת עץ מבודדת, על שפת אגם גבוה בהרים.
 
דורון אראל, נק טסלי, הרי החוף, מערב קנדה
נק טסלי, כותב שורות אלו משקיף על ממלכת ההרים שלו (צילום: דובי טל)

נדל"ן בצפון הרחוק

בספטמבר 2011 עליתי על מטוס ים קטן שהמריא מאגם נימפו לייק (Nimpo Lake), בפרובינציית בריטיש קולומביה שבמערב קנדה. סביב האגם היו מפוזרות כמה עשרות בקתות. בקיץ חיים במקום כ-200 תושבים, ובחורף מספרם יורד ל-15. הטייס הגיש לי את האוזניות ואמר שהולך להיות הרבה רעש, דחף את המצערת קדימה, ובקול צרחה גדולה המטוס התחיל לצבור מהירות על המים, היישר לכיוון ההרים, שם, כך קיוויתי, הולך להיות ביתי.
 
מזה מספר שנים אני מחפש פיסת נדל"ן בצפון הרחוק. מקום יפה ומבודד על שפת אגם גבוה בהרים. ניתן לחשוב שהאפשרויות למקום שכזה יהיו אינסופיות, במרחבים העצומים של אלסקה וצפון-מערב קנדה, אבל זה לא כך. רוב השטח הוא אדמות מדינה, והרשויות לא מעודדות התיישבות בודדים באזורים שמנותקים לחלוטין ממערכת הכבישים ותשתיות אחרות. הייתי כבר למוד אכזבות ממסעות הנדל"ן שלי, אבל הפעם קיננה בי תחושה אחרת.
כתבה על מסלול הכולל את נימפו לייק
 
דורון אראל, נק טסלי, הרי החוף, מערב קנדה
שדות קרח וקרחונים על רכס הרי החוף, תצפית על קרחון Wilderness (צילום: דורון אראל)


דרום מערב קנדה: העיירה בלה קולה (A), נימפו לייק (B), נק טסלי (C)

 

שפיצברגןהאגם של כריס

את נק טסלי (Nuk Tessli) מצאתי באחד משיטוטיי הליליים באינטרנט. את עיניי צדה תמונה של אישה מבוגרת, מחזיקה שלט למכירה, וברקע אגם, יער והרים. ידעתי מי הגברת, כריס צ'ייקובסקי (Chris Czajkowski) שמה. זכרתי שקראתי עליה מאמר במגזין קנדי, וזכרתי כמה התרשמתי מעוז הרוח שלה, ובעיקר מהמקום המדהים שראיתי בתמונות. פחות משבוע לאחר שיצרתי קשר עם כריס, כבר ישבתי במטוס הקטן והתכוננתי למפגש איתה ועם המקום.
 
הטייס הציג את עצמו, איאן שמו, וסיפר לי בחיוך שהמטוס שאנחנו טסים בו הוא מ- 1949 והוא מחזיק את שיא שעות הטיסה העולמי לדגם הזה. הותרנו את אגם נימפו מאחורינו וחצינו ארץ מיוערת, אל עבר אגם נוסף, גדול יותר שהתגלה לעינינו ככל שהתרוממנו. על הגדה הקרובה של האגם עמדה שורה של בקתות, ומספר סירות קטנות צפו במים. מן הגדה הרחוקה התחילה הארץ להתרומם ואנחנו נכנסנו אל תוך עמק צר, שמשני צדדיו הרים הגבוהים מאיתנו.
 
אגם ירקרק, צר וארוך, נצנץ מלמטה, המטוס אסף עוד קצת גובה ועבר מטרים ספורים מעל הרכס. שרשרת אגמים קטנים התגלתה בצד השני, וקצת רחוק יותר ממערב התגלה רכס הרים אדיר עם קרחוני ענק. המשכנו בטיסה בין ההרים כשאגם נוסף החל לבצבץ מולנו. "זה שם", הצביע איאן לכיוון האגם, "זה האגם של כריס".
 
חמש דקות אחר כך הנמכנו לכיוון "האגם של כריס". היישר מולנו התנשא רכס הרי החוף (Coast Mountains) במלוא הדרו. מסביב לאגם ירדו מדרונות מיוערים אל קו המים. המטוס המשיך להנמיך ונגע במים. כמה איים קטנים הסתירו בפנינו חלק מהחוף. המשכנו לשוט בכוח המנוע בין האיים הקטנים, עד שלפתע הופיעו לנגד עינינו שלוש בקתות עץ, ניצבות היישר מעל קו המים.
כתבה על רכס הרי החוף

כריס צ'ייקובסקי, נק טסלי, הרי החוף, מערב קנדה   דורון אראל, נק טסלי, הרי החוף, מערב קנדה
כריס צ'ייקובסקי, החלוצה של נק טסלי, וזוג קאריבו על שפת האגם (צילום: Pauline Dupas, דורון אראל)

דורון אראל, נק טסלי, הרי החוף, מערב קנדה
גן עדן על רכס הרי החוף, Flat Top Mountain (צילום: דורון אראל)
 

ממלכת ההרים של כריס

מזח עץ קטן ניצב מהחוף, ועליו המתינה לנו כריס. היא אחזה במומחיות את החבל שהשתלשל מקצה הכנף, וקשרה את המטוס אל המזח. ירדתי מהמטוס בהתרגשות גדולה, כמי שיורד היישר אל התמונה עליה חלמתי לפני שנים כה ארוכות. בקתת עץ מבודדת על שפת אגם רחוק אי שם בלב ההרים. כריס הושיטה לי את היד ללחיצה ואמרה "Welcome to my Queendom".
 
כריס הקימה את המקום במו ידיה, במלוא מובן המילה. בעצמה היא בנתה שלוש בקתות בעזרת מסור שרשרת ופטיש, וחיה כאן 22 שנים. היא גם פתחה רשת גדולה של שבילי הליכה באזור, וטיפחה עסק קטן לאנשים שאוהבים ללכת ברגל ולעשות זאת בפרטיות ובבידוד שהמקום מציע. כריס הפכה להיות דמות מוכרת בין חובבי הטבע של בריטיש קולומביה. היא כתבה מספר ספרים על החיים שלה לבד בהרים.
 
דורון אראל, נק טסלי, הרי החוף, מערב קנדה
מטוס ים הוא הדרך היחידה להגיע לנק טסלי (צילום: דובי טל)
 

קיץ ראשון בממלכת ההרים שלי

בשנת 2011 חזרתי למקום כבעלים. יחד עם המשפחה וקבוצת מתנדבים צעירים, טסנו בתחילת הקיץ לנק טסלי. המטרה הייתה לשדרג את המקום ולהפוך אותו למקום הטוב ביותר לטיולים רגליים ברכס הרי החוף בקנדה. חורף ארוך של המתנה והכנות קדם ליציאה לדרך. ההתרגשות הייתה עצומה, וכך גם החרדות. עמוק בתוכי קינן החשש שחבריי הרציונליים צדקו ושזה צעד מטופש. אולי אחרי שבוע ארגיש לכוד בבית כלא שקניתי לעצמי ואתפוס את הראש "מה עשיתי?". שלושה חודשים רצופים ביליתי בנק טסלי בקיץ ההוא, אחד מהמאושרים והעשירים שהיו לי בחיי. חוויה עמוקה של חיים בטבע ואושר גדול של עשייה. לקום בבוקר עם שיר בלב ומסור שרשרת ביד ולצאת ליער להוריד עצים ולבנות בקתה, מה עוד בן אדם צריך כדי להיות מאושר.
 
הדבר הראשון שבנינו היה Hot Tub – בריכת מים קטנה, המחוממת בתנור עצים, ממש אל מול האגם. משם המשכנו הלאה. כל ערב עשינו ישיבה יומית במים החמים, מול הנוף המדהים, ותכננו את היום הבא. יום רדף יום, ושבוע הפך לחודש. ראינו מוס שחוצה את האגם בשחייה מול עינינו, עדרים של קריבו (אייל הצפון), עזי הרים ודובה שחורה, שמיהרה לברוח כשזיהתה אותנו. אווזים השכימו אותנו בבקרים וליוו אותנו בסקרנות בכל פעם שירדנו אל המים.
 
למדתי להכיר את הארץ סביבי בעשרות טיולים רגליים. ברגל, בסירות קאנו ובעזרת מטוסי ים, חקרתי ולמדתי את חבל הארץ המדהים שמקיף אותי. גן עדן צפוני, ארץ בראשית מושלמת ובמרכזה ביתי. איש אינו גר או מסתובב בכל השטח האדיר הזה. ממלכת הרים שלמה שעומדת סביבנו, ואנחנו נתיניה האנושיים היחידים.
 
דורון אראל, נק טסלי, הרי החוף, מערב קנדה
אחת הבקתות של נק טסלי, האגם ורכס הרי החוף ברקע (צילום: דורון אראל)

דורון אראל, נק טסלי, הרי החוף, מערב קנדה
בריכת מים מחוממת אל מול האגם, פינוק צפוני (צילום: דורון אראל)
 כשהקרח נשבר

נק טסלי הפכה להיות הבית השני שלי. בכל פעם שאני עוזב את המקום, אני מתחיל לספור את הימים עד שאחזור. חזרתי לשם עם המשפחה לביקור חורף. נחתנו עם מטוס סקי על האגם הקפוא ונשארנו במקום שבועיים, לומדים לחיות את החורף ובודקים בעזרת המטוס את אפשרויות הסקי מסביב. בקיץ שעבר חזרנו לשלושה וחצי חודשים נוספים עם אותן אנרגיות ואותה שמחה. המשכנו לשדרג ולעבוד על המקום, הקמנו בקתה ממסד עד טפחות, בקתה שתתפקד כמקלחת, הקמנו טורבינת רוח וקולטי שמש לחשמל, שדרגנו את התנאים בבקתות ופתחנו שבילי הליכה ומסלולים חדשים.
 
עכשיו, בחורף 2014, אני יושב בבית וסופר את הימים לקראת הקיץ הבא. שלוש נסיעות מצפות לי לפני הקיץ, אבל אף אחת מהן לא מרגשת אותי כמו החזרה לנק טסלי. הקרח על "האגם שלי" נשבר ונעלם בדרך כלל במהלך השבוע השני של יוני. זה יהיה הסימן שלי לפתוח את הקיץ, ואני מתכננן להיות שם כשזה יקרה.

נק טסלי, הרי החוף, מערב קנדה
שיט בקאנו על אגם נק טסלי, ברקע Mount Monarch שגובהו 3,555 מ' (צילום: דורון אראל)
 

חגיגה של טבע ואפשרויות טיול

נק טסלי, שפירושו "רוח מערבית" בניב הילידי המקומי, נבנתה ותוכננה כמרכז לטיולים בטבע. כריס חיה באזור כעשר שנים לפני שבחרה בנקודה עליה בנתה את נק טסלי. היא הכירה את האזור כאת כף ידה וידעה בדיוק מה היא מחפשת.
 
הבקתות שוכנות בליבו של הטבע הפראי והיפה ביותר שניתן למצוא בצפון אמריקה. הן ממוקמות בגובה 1,600 מטר, לא הרחק מהקו העליון של היער. הן ניצבות על גדות אגם, שאורכו כשלושה קילומטרים ורוחבו כחצי מזה. שבילי ההליכה, שמתחילים סביב האגם, מטפסים דרך יער האורנים, ומגיעים במהירות אל האזור האלפיני הפתוח. בחלק גדול מהמסלולים אנחנו נעזרים בסירות קאנו כדי להגיע אל שבילי ההליכה. 

באזור יש עשרות אגמים, בכל הצבעים והגדלים, פסגות הרים משוננות וקרחונים. שבילי ההליכה מגיעים אל המקומות היפים ביותר באזור. מגוון השבילים ואפשרויות הטיול גדולים מאוד, הן בדרגות הקושי והאורך והן באופי המסלול.
 
השהות בנק טסלי היא חוויה בפני עצמה. הנוף מדהים והשקט מוחלט. ניתן לשוט בקאנו, לדוג, לקרוא ספר טוב או לבלות ב- Hot Tub. הבקתות נעימות מאוד, בכל אחת יש חמש מיטות, הן מחוממות בתנורי עץ ויש בהן תאורה ושירותים צמודים.
 
נק טסלי, הרי החוף, מערב קנדה
המסלול אל Avalanche Ridge, אחד מהמסלולים הרבים היוצאים מנק טסלי (צילום: דורון אראל)
 
נק טסלי, הרי החוף, מערב קנדה
מבט אל רכס ההרים מצפון לנק טסלי, אין מטיילים אחרים לבד מאורחי הבקתות (צילום: דורון אראל)
 
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על מערב קנדה

מערב קנדה: רכס הרי החוף
מערב קנדה: המסלול היצירתי
שמורות הרוקיס הקנדים א'
הרוקיס הקנדיים בטיול חורף
המיטב של אלסקה ויוקון
 

דורון אראל
 
אודות הכותב
דורון אראל, הישראלי הראשון שעמד על פסגת האוורסט, ההר הגבוה בעולם. בשנים שלאחר מכן השלים את כיבוש 7 הפסגות הגבוהות ב- 7 היבשות. מארגן משלחות טיפוס ומשלחות לאזורים קרים, מרצה על מסעותיו ועל מצוינות בדרך לפסגה. בחודשי הקיץ מתגורר  לחוף אגם מבודד בהרי החוף שבמערב קנדה, מארח ומדריך מטיילים בבקתות נק טסלי Nuk Tessli.
 סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר