מסלולי הליכה בהרי הרוקי הקנדיים
מאת: נטע דגני 


שמורות הרי הרוקי הקנדיים הן גן עדן לאוהבי הטיולים הרגליים. בכתבה זו ליקטתי עבורכם מספר מסלולי הליכה יפים במיוחד, הלוקחים את המטיילים אל נופי פסגות, בהם משובצים אגמי טורקיז, של שמורות הטבע הלאומיות.


המסלולים המפורטים בכתבה זו, ברובם אינם קשים ומתאימים גם למשפחות עם ילדים שאוהבות לטייל.
 
הרוקיס הקנדיים
ערוצים ואגמים שהם חגיגה לילדים - מסלול אופבין, שמורת יוהו בהרי הרוקי הקנדיים  (צילום: נטע דגני)
 

הרי הרוקי (הרוקיס)

מעבר למישורי המערב התיכון של צפון אמריקה, בדרך מערבה אל האוקיינוס השקט, מתרומם מחסום אדיר בגובה של כ- 3,000 מטר ובאורך של כ- 5,000 ק"מ, המהווה את קו פרשת המים של תת היבשת. אלו הם הרי הרוקי (Rocky Mountains), המכונים בקיצור – רוקיס (Rockies).
 
הרי הרוקי נפרסים ממדינת ניו-מקסיקו, בדרום-מערב ארצות הברית, עד קנדה בצפון. חלקם הקנדי של ההרים, שוכן על הגבול בין מחוזות אלברטה וקולומביה הבריטית שבמערב קנדה, והוא גן עדן לאוהבי טיולים רגליים.
 

יעדים בכתבה: שמורת ג'אספר (A), אגם לואיז (B), שמורת באנף (C), שמורת יוהו (D), שמורת ווטרטון (E)

 

 ברירת מחדל

מסלולים באגם לואיז, שמורת באנף

מסלול Plain of Six Glaciers, הוא המומלץ מבין המסלולים הסובבים את אגם לואיז (Lake Louise), הנמצא בשמורת באנף (Banff National Park). המסלול מוביל לעמק השוכן בגובה רב, מוקף קרחונים מכל עבר. אורך המסלול 11 ק"מ והוא אינו קשה מאוד, אם כי יש בו עלייה ארוכה (כ-360 מ').
תחילתו של המסלול בשביל סלול, הנושק לאגם לואיז. בקצה השביל, לאחר הליכה קלילה של כשני ק"מ, מתחיל המסלול לטפס לגובה. עד מהרה נגלה נוף נהדר - קרחון ויקטוריה, דרדרת סלעים ענקיים שגרס הקרח בהתקדמותו, אגם לואיז ומימיו הבוהקים, פסגות משוננות מכל עבר - התחלה מושלמת לטיול בהרי הרוקי.
 
מסלול נוסף בקרבת אגם לואיז, יפה אף הוא, הוא המסלול המוביל אל אגם אגנס (Lake Agnes), אגם קטן מעל אגם לואיז, בגובה 2135 מ'. אורכו של המסלול 7 ק"מ, והוא מעט קצר יותר מהמסלול הקודם, ממנו הוא מתחיל ומתפצל לאחר כ- 100 מ'.
המסלול לאגם אגנס
 
אם אינכם מעוניינים לצאת לטיול ארוך ברגל, תוכלו להסתפק בהליכה קלילה בשביל סלול, הנושק לחלק הצפון מערבי של האגם, שאורכו 4 ק"מ (2 ק"מ לכל כיוון). מסלול קצר נוסף (כ- 2 ק"מ), המוביל לתצפית יפה על אגם לואיז - Fairview Lookout, מתחיל סמוך לביתן השכרת הסירות, בחלק הצפון מזרחי של האגם.
לינה באזור לייק לואיז
* עוד על אגם לואיז בכתבה שמורות הרוקיס הקנדים א'
 
FAIRVIEW LOOKOUT, אגם לואיז, שמורת באנף
אגם לואיז ובית המלון היוקרתי והמפנק Fairmont Château Lake Louise הממוקם על הגדה הצפון-מזרחית, 
מבט מתצפית Fairview Lookout   (צילום: נורית פרח)מלון מומלץ בעיירה לייק לואיז

מלון לייק לואיז אין (Lake Louise Inn) הוא מלון 3 כוכבים המציע חדרים זוגיים ודירות משפחתיות קטנות, בכפר של לייק לואיז. החדרים והדירות מצוידים במכונת קפה וחלקם פונים לנוף ו/או לחצר פרטית קטנה או מרפסת. במלון גם בריכה מקורה ומחוממת, חדר כושר וספא. בסמוך למלון מרכז מסחרי, עם מינימרקט, בתי קפה ומסעדות.
 
מלון מומלץ בלייק לואיז, הרוקי הקנדיים   מלון מומלץ בלייק לואיז, הרוקי הקנדיים
מלון מומלץ בלייק לואיז, הרוקי הקנדיים   מלון מומלץ בלייק לואיז, הרוקי הקנדיים

מלון לייק לואיז אין - חדרים זוגיים ומשפחתיים בקרבת הפנינה של הרוקיס


 

מסלולים לאורך כביש הקרחונים

כביש הקרחונים (Icefields Parkway), כביש מספר 93, המקשר בין שמורות ג'אספר ובאנף, מתפתל לצד קו פרשת המים של צפון אמריקה ומוביל אל המקומות היפים ביותר בהרי הרוקי הקנדיים. לאורך הכביש, שאורכו 230 ק"מ, פזורים אינספור מסלולי הליכה. שניים מתוכם מומלצים במיוחד, ונהדרים גם למשפחות עם ילדים.
 
הראשון הוא מסלול Parker Ridge, שאורכו 6 ק"מ והוא מוביל לרכס ממנו נשקפת תצפית נהדרת על קרחון ססקצ'ואן (Saskatchewan Glacier), אחד מתוך שמונת הקרחונים המשתפלים משדה הקרח קולומביה (Columbia Icefield). בקצה הדרך, בגובה 2,235 מ', יש צמחייה אלפינית, חזזיות רבות, וסיכוי מצוין לצפות בכבש ההרים ובעז ההרים. זהו מסלול הלוך-חזור, הכולל עלייה תלולה אך לא מאוד קשה, שייקח אתכם מהר מאוד אל מעל קו העצים. המסלול מתחיל כ- 9 ק"מ מדרום למרכז המבקרים של שדה הקרח, בצדו הדרומי של הכביש. שימו לב, שהוא עלול להיות מכוסה שלג בחודש יוני, ולעתים אף ביולי.
 
הרוקיס הקנדיים, כביש הקרחונים
רכס פרקר, תצפית נפלאה וסיכוי טוב לפגוש את כבש ההרים  (צילום: נטע דגני)

הרוקיס הקנדיים, כביש הקרחונים
המסלול למעבר ווילקוקס, תצפית על שדה הקרח קולומביה  (צילום: נטע דגני)
 
מסלול נוסף בקרבת מקום, נהדר אף הוא, הוא מסלול Wilcox Pass, שאורכו 5-8 ק"מ (תלוי עד לאן הולכים). הוא מוביל לרמה מעל קו העצים, אל מול קרחון את'בסקה (Athabasca) ושדה הקרח קולומביה, ומתגמל את המטיילים בנוף מרהיב לכל עבר. המסלול יפה בעיקר בחודשים יוני-יולי, אז מתמלא האחו בצבעי פריחה. זהו מסלול הלוך-חזור, הכולל עלייה מתונה, אך הנוף למעלה ללא ספק מצדיק את המאמץ. תחילתו 3 ק"מ מדרום למרכז המבקרים של שדה הקרח, בצד הצפוני של הכביש. שימו לב שהמסלול עלול להיות מכוסה שלג בחודש יוני.
לינה לאורך כביש הקרחונים
* עוד על כביש הקרחונים בכתבה שמורות הרוקיס הקנדיים ב'
 
מלון מומלץ בכביש הקרחונים, קנדה
תצפית על קרחון את'בסקה ממרפסת לודג' גליישר וויו


מסלולים במזרח שמורת ג'אספר

הפארק הלאומי ג'אספר (Jasper National Park) הוא הגדול מבין שמורות הטבע בהרי הרוקי, ושטחו כמחצית משטחה של מדינת ישראל (10,878 קמ"ר). כשני מיליון מבקרים פוקדים אותו בכל שנה, ויש לכך הרבה סיבות טובות.
 
Sulphur Skyline הוא מסלול נהדר, 8 ק"מ אורכו, המוביל, לאחר עלייה ארוכה למדיי, לנוף פתוח מעבר לקו העצים. כאן זוכים המטיילים לתצפית פנורמית מרהיבה, מגובה 2,050 מטר, המשרה הרגשה של גג העולם. תחילתו של המסלול, שהינו מסלול הלוך-חזור, בסמוך לבריכת מי המעיינות החמים מיטה (Miette), ובסיומו אפשר לרחוץ במים החמים ולהרגיע את השרירים הכואבים.
 
מסלול נוסף, לא הרחק משם, הוא מסלול Sulphur Pass, שאורכו 6 ק"מ והוא מוביל למעבר הרים (לעתים, כאשר מי הנהר גואים, הוא אינו עביר). תחילתו של המסלול בסמוך לאזור הפיקניק, הצמוד למתחם המעיינות החמים, הוא חולף לצד המקום בו נובעים מי המעיינות מן ההר, וממשיך לאורך ערוץ נהר פידל עד למעבר ההרים. המסלול נמצא כולו מתחת לקו העצים.
לינה בשמורת ג'אספר
* עוד על שמורת ג'אספר בכתבה שמורות הרוקיס הקנדיים ב'
 
הרוקיס הקנדיים, נהר אתבסקה
שמורת ג'אספר, שיט על נהר את'בסקה  (צילום: נטע דגני)
 

מלון מומלץ בעיירה ג'אספר

מלון פורסט פארק (Forest Park Hotel) ממוקם בפאתי העיירה ושמורת הטבע ג'ספר (Jasper), והוא מדורג ברמת 3 כוכבים. חדרי המלון גדולים ויכולים להלין 2-4 אורחים, לכולם מיזוג, מקרר ומרפסת. במלון גם בריכה מקורה, ספא ושלוש מסעדות (א. הבוקר גם היא בתשלום נוסף).  המרחק ממפלי את'בסקה הוא כחצי שעה ומקרחון את'בסקה כשעה וחצי.

מלון מומלץ בג'אספר   מלון מומלץ בג'אספר
לישון בתוך גלויה של נוף קסום, מלון פורסט פארק בעיירה ג'אספר
 

מסלולים בשמורת יוהו

הפארק הלאומי יוהו (Yoho National Park) שוכן על המורדות המערביים של הרוקיס הקנדיים, בתחומי פרובינציית בריטיש קולומביה. הוא הקטן (1,313 קמ"ר) ברצף של ארבעה פארקים, הכוללים גם את באנף, קוטניי (Kootenay) וג'אספר.
 
מסלול  Opabin Circuit, מסלול מעגלי שאורכו 6 ק"מ, מוביל לאחו מרהיב, השוכן בגובה רב, ובקצהו קרחון הנחצה על ידי ערוצים זכים, ונוף נהדר של אגמים, מצוקים ורכסים. המסלול מתחיל סמוך למלון שעל שפת אגם אוהרה (O'Hara), מוביל לאגם מרי (Mary), מעפיל לגובה בשביל ששמו West Opabin, חוצה את האחו בשביל ששמו Opabin Highline ויורד חזרה לגדה הדרומית של האגם, בשביל ששמו East Opabine.
מסלול זה הוא ללא ספק אחד המסלולים היפים בשמורות הרוקיס הקנדיים, ומי שיזכה ללכת בו לא יצטער. חשוב לציין, שההליכה במסלול זה מחייבת הזמנת מקום מראש באוטובוס המוביל לאגם אוהרה, שכלל לא פשוט להשיג בו מקום פנוי.
 
הרוקיס הקנדיים, שמורת יוהו
מסלול אופבין בפארק הלאומי יוהו, נוף נהדר של אגמים ומצוקים  (צילום: נטע דגני)

הרוקיס הקנדיים, שמורת יוהו
אגם אוהרה בשמורת יוהו, תחילתו של מסלול אופבין  (צילום: נטע דגני)
 
אם לא זכיתם למקום על האוטובוס, תוכלו במקום זאת לצאת לטיול סביב אגם אמרלד (Emerald Lake), במסלול מעגלי נחמד שאורכו כ- 5 ק"מ, המקיף את מימיו התכולים. תחילתו של המסלול בסמוך למגרש החנייה לשפת האגם, שכדי להגיע אליו יש לנסוע מהיישוב פילד (Field) מערבה, ולאחר 2 ק"מ לפנות צפונה ולהמשיך 9 ק"מ נוספים.
לינה בשמורת יוהו
* עוד על שמורת יוהו בכתבה שמורות הרוקיס הקנדיים ב'

שמורות הרוקיס הקנדיים, אמרלד לייק, ג'אספר 
אמרלד לייק לודג' על אגם אמרלנד - מקום נפלא לכוס קפה, ארוחה או אפילו להישאר לישון   (צילום: Emerald Lake Lodge)

מסלולים בשמורת ווטרטון

הפארק הלאומי אגמי ווטרטון (Waterton Lakes National Park) נמצא בפינה הדרום-מערבית של אלברטה, נושק לשמורת הגליישר במונטנה (ארה"ב).  הוא אמנם קטן יחסית (500 קמ"ר), אך יש בו שפע מסלולים, מגוונים במיוחד.
 
המסלול הקצרצר Red Rock Canyon, מוביל לקניון יפה של אבן חול אדומה.
יש גם מסלולים ארוכים וקשים יותר, כמו המסלול הנהדר Crypt Lake, המוביל לאזור שכמעט אינו מתויר, עם נוף עשיר במפלי מים ואגמים אלפיניים. מסלול זה, שאורכו 17 ק"מ, כולל הליכה לצד מצוקים תלולים. כדי לטייל בו יש לתאם שיט בסירה, החוצה את אגם ווטרטון העליון בשעת בוקר מוקדמת, ושיט חזרה בשעות אחר הצהריים המאוחרות.
לינה בשמורת אגמי ווטרטון
 
שמורת ווטרטון, הקניון האדום  שמורת ווטרטון, הקניון האדום
מימין: הקניון האדום בשמורת אגמי  ווטרטון, משמאל: נופי קרחונים בשמורה  (צילום: עופר גלמונד)
 

טיול מהנה!
 
* המסלולים המלאים ומסלולים נוספים בספרה של נטע דגני: קנדה מערב מסלולים.

מידע נוסף

השכרת רכב בקנדה
בתי מלון באזור לייק לואיז

בתי מלון בטורונטו

כתבות נוספות על מערב קנדה

שמורות הרוקיס הקנדים
מערב קנדה: המסלול היצירתי
מערב קנדה: רכס הרי החוף
נק טסלי - ממלכת ההרים שלי
המיטב של אלסקה ויוקון

נטע דגני
 
אודות הכותבת
נטע דגני, נטע דגני, התגוררה בארצות הברית שנים רבות. כתבה 15 מדריכי טיולים על ארה"ב (כולל אלסקה) וקנדה מסדרות 'מסלולים' ו'זום-אין', שחלקם הפכו במהלך השנים להיות רבי מכר בתחומם. בעלת תואר שני בביולוגיה ימית. יועצת ומתכננת טיולים בהתאמה אישית.
לאתר של נטע www.maslulim-america.com

נטע עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר