מסלול טיול בשמורות הרוקיס הקנדיים – חלק ב'
מאת: נורית פרח 


בחלק הראשון של הכתבה טיילנו בפארק הלאומי באנף. ראינו אינספור אגמים, נהרות, מפלים, קניונים, פסגות וקרחונים. פגשנו סנאים חביבים ואפילו דוב שחור אחד, שעלול להיות מאוד לא חביב.


בכתבה זו נמשיך ונטייל על כביש הקרחונים, המחבר את שמורת באנף לשמורת ג'אספר, אך לפני כן נבקר בשתי שמורות טבע נוספות, הממשיכות את רצף ארבע שמורות הטבע של הרוקיס הקנדיים.

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

אגם מלין והאי ספיריט בפארק ג'אספר, מיעדי הצילום הפופולריים ברוקיס הקנדיים (צילום: R.M. Nunes)
קרחון את'בסקה בשדה הקרח קולומביה (צילום: todamo)
שמורות הרי הרוקי הקנדיים מעניקות הזדמנויות רבות לצפייה בבעלי חיים (צילום: Shawn.ccf)
אגם אמרלד בהחלט ראוי לשמו, פארק יוהו (צילום: Kamchatka)
הדרך הנקראת Icefields Parkway בין באנף לג'אספר יפה במיוחד בסתיו (צילום: Craig Zerbe)
מפלי סנוואפטה בשעת שקיעה (צילום: Mumemories)
תצפית על אגם פייטו, הסמוך לכביש הקרחונים (צילום: Jef Wodniack)
קרחון המלאך על הר אדית קאוול, פארק ג'אספר (צילום: Christoph Diewald)
אגם אוהרה בפארק יוהו, אולי ישחק לכם המזל ותזכו בהגרלה להגעה אליו (צילום: phototropic)
לאחר הביקור בשמורת באנף ולפני שנמשיך בדרכנו צפונה, נצא לעבר הפארק הלאומי קוטנאי (Kootenay National Park), פארק קטן יחסית (1,400 קמ"ר), המתחבר לשמורת באנף מדרום-מערב. הוא שוכן בצד המערבי של הרוקיס, בשטחה של מדינת בריטיש קולומביה
לחלק הראשון של הכתבה
 

יעדים בחלקה השני של הכתבה על שמורות הרוקיס הקנדיים:

קניון השיש בשמורת קוטנאי (A), שמורת יוהו (B), אמרלד לייק לודג' (C), אגם פייטו (D), קניון מיסטאיה (E),
קרחון את'בסקה (F), 
לודג' גליישר וויו (G), קולומביה אייספילד סקייוויו (H), מפלי את'בסקה וסאנוופטה (I), 
הר אדית קאוול (J), אגם מלין (K), ג'אספר (L), ג'ספר האוס בונגלוס (M), קניון מלין (N)
 

שפיצברגןמפגשים בפארק הלאומי קוטנאי

בכניסה לשמורת קוטנאי, ממש ליד צומת Castle Mountain, אנו מבחינים באנשים עומדים לצד הדרך, כולם ממקדים מצלמות לנקודה אחת. זהו סימן מובהק שיש בעלי חיים מיוחדים במקום. ואכן על גשר ברזל, מעל הנהר, בנו זוג עופות שָׁלָך (Osprey) קן לתפארת. אבי המשפחה ריחף מעלינו במבט בוחן וסקרן. לצידי הכביש מגיעים בעלי חיים ללקק מינרלים המצויים שם בשפע. כך פגשנו את "גברת מוס" (Moose), נקבה של אייל קורא, הגדול במשפחת האיילים, שהזכר שלה מתהדר בקרנים מרשימות.

בעלי חיים בשמורת קוטנאי, הרי הרוקי הקנדיים
גברת מוס (אייל קורא) וזכר השָׁלָך משגיח על הקן שבנה עם זוגתו בשמורת קוטנאי (צילום: נורית פרח)
 
 
כביש 93 החוצה את שמורת קוטנאי, עובר בעמק בין שני רכסי הרים, לצד נהר בצבע טורקיז, ומציע עצירות רבות לתצפית על נופים מדהימים ומפגשים עם בעלי חיים שונים. אחד המקומות היפים והפופולריים הוא קניון מארבל (Marble Canyon, "קניון השיש") קניון צר בעומק 40 מטר. נהר טוקום (Tokumm) חצב וליטש את הסלעים, הנראים כמו אבן שיש, ויצר מפלים ותצורות סלע יפהפיות. מסלול הליכה נוח, פחות מקילומטר לכל כיוון, על גשרים טבעיים וגשרי עץ, עובר בין המפלים והסלעים ומספק נקודות תצפית תאווה לעיניים.
 
קניון השיש, הפארק הלאומי קוטנאי, הרי הרוקי הקנדיים
נהר טורקיז וקירות אבן גיר בקניון מארבל, שמורת קוטנאי (צילומים: ronniechua, rcphotostock)

 
פחות דרמטי, אך לבטח שווה עצירה, הוא נהר נומה (Numa Creek), הזורם על פני סלעים צבעוניים, עשירים במתכות, ויוצר מפלים קטנים וציוריים. ניתן לצפות בו לצד כביש 93 או לצאת למסלול הליכה ארוך על גדות הנהר.
עוד על היעדים הללו בכתבה על הרוקיס הקנדיים בטיול חורף
 
מפל נומה, הפארק הלאומי קוטנאי, הרי הרוקי הקנדיים
נהר נומה, סלעים צבעוניים ומפלים קטנים (צילום: mnphotography)
 

הפנינים של הפארק הלאומי יוהו

סטייה קטנה מאזור אגם לואיז לכיוון מערב ואתם בשמורת טבע מדהימה – הפארק הלאומי יוהו (Yoho National Park), חבר נוסף ברצף ארבעת הפארקים של הרוקיס, אחד משני ה"קטנים" (1,313 קמ"ר). השם נשמע כמו קריאת התפעלות, ובצדק רב. אגם אמרלד (Emerald Lake), גולת הכותרת של הפארק, מוקף פסגות מושלגות ויערות, המשתקפים במימי הטורקיז שלו. סביב האגם מסלול הליכה נעים, שאורכו 5.2 ק"מ (מחצית נגישה לעגלות נכים וילדים), ואפשר גם לצאת לשייט קיאקים.

אמרלד לייק לודג' (Emerald Lake Lodge), במיקום מנצח על האגם, הוא מקום נפלא לסעוד בו או להישאר ללינת לילה. בשמורת יוהו מספר מפלי מים מרהיבים ביופיים, וכדאי להקדיש זמן לכל אחד מהם, בעיקר כשהשמש בשמיים והיא יוצרת בהם קשת שובת לב.
 
אגם נוסף בשמורה, אגם אוהרה (Lake O'Hara) נחשב גם הוא לאחת הפנינים של הרי הרוקיס, אך לא ניתן להגיע אליו ברכב פרטי, אלא רק באוטובוס מיוחד. ההרשמה לנסיעה נפתחת מספר חודשים לפני העונה, וכל המקומות נמכרים תוך מספר שעות. כאשר סוף סוף ענו לי לטלפון, קיבלתי תשובה שכל המקומות כבר נמכרו.
אמרלד לייק, הפארק הלאומי יוהו, הרי הרוקי הקנדיים
אמרלד לייק לודג' על אגם אמרלד היפהפה. מקום נפלא לכוס קפה, ארוחה או אפילו להישאר לישון (צילום: balberts)

אגם אוהרה, הפארק הלאומי יוהו, הרי הרוקי הקנדיים
אגם אוהרה, אליו ניתן להגיע רק באוטובוס מיוחד (צילום: Jau-Cheng Liou)
 

נקודות עצירה מומלצות לאורך כביש הקרחונים

צפונה לאגם לואיז נפרדים מכביש מס' 1, כביש מהיר עם שני נתיבים לכל כיוון, ועוברים לכביש 93, כביש רחב וטוב עם נתיב אחד לכל כיוון. הדרך נקראת כביש הקרחונים (Icefields Parkway), משום שהיא חולפת בעמק בין שני רכסי הרים המכוסים קרחונים ושדות קרח ענקיים. מומלץ להצטייד במפה של הדרך, המציינת את נקודות העניין לאורכה. המפה מחולקת חינם במרכזי המבקרים ובכניסה לכביש, בנקודות תשלום האגרה עבור הכניסה לפארקים הלאומיים. לאורך הדרך מסומנות עשרות נקודות עניין ונקודות תצפית מרהיבות (את החשובות שבהן ניתן לראות גם במפת גוגל שלמעלה).

בקטע הראשון של הכביש, לפני הפנייה לכביש מספר 11, מומלץ לעצור בשתי נקודות מעניינות. ראשון הוא אגם פייטו (Peyto Lake) הציורי, שהשביל הקצר המוביל אליו ממגרש החניה עובר בשדה ירוק, עשיר בפריחה צבעונית. לאורך השביל שלטים המסבירים אודות הצמחיה, ובסופו מתגלה נוף עוצר נשימה של האגם החבוי בין ההרים. קניון מיסטאיה (Mistaya Canyon) הוא קניון צר ומרשים, שנחצב באבן הגיר על ידי נהר מיסטאיה, הזורם אל אגם מיסטאיה (Mistaya Lake). הנהר מרשים מאד בזרימתו החזקה, והסלעים נראים כמו ערמת חביתיות. המרחק ממגרש החניה – כחצי קילומטר.
* מסלולים נוספים בכתבה מסלולי הליכה ברוקיס הקנדיים
 
אגם פייטו, כביש הקרחונים, הרי הרוקי הקנדיים
אגם פייטו המרהיב, נחבא בין ההרים שמעל כביש הקרחונים (צילום: Stanislav Moroz)

קניון מיסטאיה, כביש הקרחונים, הרי הרוקי הקנדיים
קניון מיסטאיה, עצירה מומלצת למסלול הליכה קצר לאורך כביש הקרחונים (צילום: mustafacan)
נקודות מומלצות לאורך כביש הקרחונים

לדרך הקרחונים הקדשנו שני ימי טיול, בהם השתדלנו לעצור בנקודות תצפית רבות ולצאת למסלולי הליכה רבים ככל האפשר. גם כאן ניתן לבחור במסלולים על פי דרגות קושי שונות. לפני שנים רבות, כאשר ביקרתי כאן בפעם הראשונה, התרשמתי עמוקות משדה הקרח קולומביה (Columbia Icefield) וקרחון את'בסקה (Athabasca), הגולש ממנו.  

הגענו למקום וחיפשנו את הקרחון. מסתבר שכיום הוא מרוחק מאוד מהכביש, תוצאה ישירה של התחממות כדור הארץ. צעדנו במעלה השביל, חולפים על פני שלטים המראים עד היכן הגיע הקרחון בשנים קודמות. עמדנו ליד השלט שהראה את השנה בה ביקרנו כאן לראשונה, והשקפנו מרחוק על הקרחון. האכזבה היתה גדולה, מה גם שבקיץ הקרחון כבר אינו לבן, אלא מכוסה בעפר חום.
בתי מלון לאורך כביש הקרחונים (חובה להזמין מראש!)
 
קרחון את'בסקה, שדה הקרח קולומביה, הרי הרוקי הקנדיים
קרחון את'בסקה, כבר לא קרוב כפי שזכרתי אותו (צילום: melissa.mm)

 
הקרחון מהווה מוקד משיכה להמונים, והוא אחד המקומות המפורסמים ביותר בהרי הרוקי הקנדיים. פעילויות רבות מוצעות כאן, כולל הליכה על הקרחון בנעליים עם קרמפונים (מסמרים מיוחדים), נסיעה על הקרחון ברכבים מיוחדים וטיסות הליקופטר מעל שדות הקרח. אם תרצו להאריך את ההנאה מהגליישר, הזמינו לינה בלודג' גליישר וויו (Glacier View Lodge), שהוא מלון נהדר ברמת 3 כוכבים, שרוב חדריו והשטחים הציבוריים פונים לעבר הקרחון.

למי שהוא קצת פחות ספורטיבי, ואולי בעצם לכל אחד, גשר התצפית קולומביה אייספילד סקייווק (
Columbia Icefield Skywalk), מעט צפונה משם, הוא עצירת חובה. מסלול עם רצפת זכוכית, התלוי בגובה של 280 מ' מעל המצוק, הוא בהחלט אתגר לבעלי פחד גבהים.

לודג' גליישר וויו, דרך הקרחונים, הרוקיס הקנדיים
לודג' גליישר וויו – להאריך את חוויית הקרחונים

קולומביה אייספילד סקייווק, הרי הרוקי הקנדיים

קולומביה אייספילד סקייווק, רצפת זכוכית ותצפית לעבר שדה הקרח קולומביה (צילום: CC Ron Cogswell)

המפלים של ג'אספר

מכאן ממשיכה הדרך צפונה ואנו נכנסים לשטח הפארק הלאומי ג'אספר. בפנייה לכביש 93A שימו לב לשילוט אל שני מפלים מרהיבים, אשר כל אחד מהם שווה ביקור: מפלי את'בסקה (Athabasca Falls) ומפלי סאנוופטה (Sunwapta Falls).

מפלי סאנוופטה ומפלי אתבסקה, הפארק הלאומי ג'אספר
מפלי סאנוופטה (מימין) ומפלי את'בסקה, בפארק הלאומי ג'אספר (צילומים: kavram, lucky-photographer)
 

הפארק הלאומי ג'אספר

הפארק הלאומי ג'אספר (Jasper National Park), אחד משני הענקים של רצף שמורות הרוקיס הקנדיים (10,878 קמ"ר, מחצית משטח מדינת ישראל!), היה ביתנו ל-4 ימים ולילות. הוא מציע עשרות אתרים ומסלולי הליכה, המובילים לפינות חמד ולמראות שאין דומה להם. גם ללא צעידה במסלולים ארוכים, ניתן להגיע ברכב ובהליכות קצרות למראות בלתי נשכחים. נסיעה בדרכים בשעות בין הערביים, מזמנת סיכוי מצוין למפגש עם בעלי חיים גדולים.
 
קצרה כאן היריעה מלתאר שמורה ענקית כמו ג'אספר, אך אזכיר שני יעדים החביבים עליי במיוחד.

בעלי חיים בפארק הלאומי ג'אספר, הרי הרוקי הקנדיים
בעלי חיים בשמורות הרוקיס הקנדיים, גן עדן לחובבי הטבע
(צילומים: Frank Fichtmüller, Alain Lemoyne, Zsuzsanna Jenei, Harry Collins)
 

ג'אספר – ההר של האחות והמלאך

הר אדית קאוול (Mount Edith Cavell) מתנשא לגובה 3,363 מטר, ונחשב לבולט ביותר באלברטה (מבחינת הפרש הגובה מהעמק). שמו ניתן לו על שם אחות בריטית, שסייעה לחיילי בנות הברית לברוח מבלגיה הכבושה להולנד, בימי מלחמת העולם הראשונה. על המפנה הצפוני שלו משתפל קרחון המלאך (Angel Glacier), הנקרא כך משום שהוא נראה כאילו הוא פורס כנפיים. הליכה קצרה על שביל נוח מובילה אל אגם בתחתית הקרחון, שבו השתקפויות מקסימות, היוצרות צורות גיאומטריות המפעילות את הדמיון.
 
בעוד אנו מנסים לטפס על הסלעים, על מנת להתקרב ככל האפשר אל הקרחון, נשמע קול רעם וגוש קרח אדיר נשבר מהקרחון ונפל אל תוך האגם. השלווה הופרה על ידי גל אדיר שחלף על פני האגם, ומחק את כל ההשתקפויות הנהדרות. מספר גושי קרח נותרו צפים על פני האגם והמראה היה קסום לא פחות.
קרחון המלאך, הר אדית קאוול, הפארק הלאומי ג'אספר
קרחון המלאך על הר אדית קאוול, פורס זוג כנפיים (אחת כבר כמעט נמסה) (צילום: CC Backlight O)
 

התמונה המפורסמת של הרוקיס הקנדיים

העיירה ג'אספר (Jasper) נמצאת בתחומי הפארק הלאומי ג'אספר ומשמשת כמרכז המנהלי שלו. לא הרחק ממנה נמצא קניון מלין (Maligne Canyon), שנהר מלין חצב בו קירות אבן תלולים, בגובה של עד 50 מטר וקרובים מאוד זה לזה. במסלול הליכה נוח, החולף על פני תצורות סלע מרשימות, ניתן ללכת כמה מאות מטרים או 4 ק"מ. ילדים (וילדים בנפשם) בוודאי ייהנו להשתעשע לחוף אגם בדרך ולבנות מגדלים מחלוקי נחל בגדלים שונים.

קניון מלין, הפארק הלאומי ג'אספר, הרי הרוקי הקנדיים
קניון מלין, תצורות סלע מרשימות במסלול הליכה נוח (צילום: Shawn.ccf)

 
בהמשך יוצר נהר מלין את אחד המקומות המפורסמים ביותר ברוקיז הקנדיים, אגם מלין (Maligne Lake) והאי ספיריט (Spirit Island) אשר בליבו. זהו האגם הטבעי הארוך ביותר בהרי הרוקיס הקנדיים, 22 ק"מ אורכו. מספר מסלולי טיול יוצאים ממנו, בהם גם המסלול הארוך Skyline Trail (44 ק"מ) המגיע לעיירה ג'אספר. ניתן להצטרף לשייט בסירה על פני האגם ולהגיע אל האי ספיריט, אשר תמונתו היא מהתמונות המפורסמות ביותר של הרי הרוקי הקנדיים.
 
כפי שכתבתי בפתיחת הכתבה הראשונה, תמונה שווה אלף מילים? תשפטו בעצמכם.
 
האי ספיריט באגם מלין, שמורת ג'אספר, הרי הרוקי הקנדיים
תמונה שווה אלף מילים? אגם מלין והאי ספיריט, מתמונות הרוקיס הקנדיים המפורסמות ביותר (צילום: Jessica Ellig)


מקום לינה מומלץ בשמורת ג'ספר

ג'ספר האוס בונגלוס (Jasper House Bungalows) הוא כפר נופש בלב שמורת ג'ספר, במרחק דקות נסיעה מהעיר ג'ספר, לגדות נהר את'בסקה. הבקתות מתאימות ל 2-6 אורחים, ובכולן מטבח מאובזר, פינת אוכל ופינת ישיבה. בחודשי הקיץ מתקיימות במקום הדרכות על השמורה וניתן לצאת למסלולי הליכה. 
 
לינה ליד ג'אספר, הרוקיס הקנדים
ג'ספר האוס בונגלוס
 על גדות נהר את'בסקה בשמורת ג'ספר
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על מערב קנדה


נורית פרח
 
אודות הכותבת
נורית פרח משלבת במסעותיה שלושה תחביבים: טיולים, צילום וכתיבה. אוהבת ומתעדת בעלי חיים, תופעות טבע, ואנשים. צללה עם לווייתנים לבנים בצפון קנדה, טיפסה אל גורילות ההרים באוגנדה, השתעשעה עם דובי הקוטב במפרץ הדסון, טיילה בין דובי גריזלי באלסקה ועוד. עורכת תערוכות צילום וכותבת עבור מספר מגזינים.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר