מידע כללי שכדאי לקרוא לפני טיול ליוון

מידע כללי שכדאי לקרוא לפני טיול ליוון
צילום: Johnny Africaאחרי שביקרתי בכל קצוות תבל, אני ממליץ בחום על יעד החופשה האולטימטיבית – יוון. ארץ כמעט שכנה, משול לאותו גיבור שיצא לחפש את האושר במרחקים, רק כדי לגלות שהוא נמצא על סף ביתו.


יוון הינה ארץ יפה, בדרומו של חצי האי הבלקני. ארץ הררית מבותרת, בעלת נוף פראי, חופים מפורצים, עמקים המעובדים מזה אלפי שנים ומאות איים שאין אחד הדומה למשנהו.
 
מפת האזורים ביוון
מפת יוון בחלוקה לאזורים, כולל שדות תעופה עם טיסות מישראל
צפון יוון  |  אתונה ומרכז יוון  |  חצי האי פלופונס |  איי יוון
להגדלת המפה לחצו עליה  (מקור: d-maps.com)
 
 
יוון נחשבת למולדת התרבות המערבית. כאן נולדו המיתולוגיה, התיאטרון והשירה, שיש להם מקום מכובד עד היום בתרבותנו. ביוון נולדו המשחקים האולימפיים, במקדשיה נוצקו תכנים וסגנונות בנייה, ופסליה עיצבו את אידיאל היופי המשמש כמופת עד ימינו. ביוון העתיקה התפתחו הפילוסופיה, הרטוריקה והדמוקרטיה. כאן נולדה ההערצה לגוף האדם. כאן למדו להפוך גוש שיש ליצור כמעט חי ונושם. קשה להגזים במספר המושגים הממלאים את חיינו ואת שפתנו, אשר לידתם ביוון.
כתבה על תכנון מסלול טיול ביוון לפי אזורים
 

בלקן
תרבות יוון הקלסית

כאשר גייסות רומא כבשו את יוון, התברר להם כי הפרא הרומי נכבש על ידי תרבותו האצילה של הנכבש. שנים רבות מאוחר יותר, כאשר אנשי הרוח של הרנסנס שאפו להתנער ממה שכינו "חשכת ימי הביניים", הם חזרו, כמובן מאליו, לאידיאל עתיק יומין  תרבות יוון הקלאסית.
 
עבור אירופה, יוון היא הבסיס, הראשית, מקום ממנו התחיל הכול. בכל פינה ניכרת ההיסטוריה: שדות קרב מפורסמים, מקדשים עתיקים, תיאטראות ויצירות אומנות. יוון היא ארצם של אפלטון וסוקרטס, פידיאס ופריקלס, הומרוס ואלכסנדר מוקדון.  מכאן יצאה בשורת ההלניזם, חזון של תרבות כלל עולמית. יוון היא ארצם של אלי האולימפוס  זאוס, פוסיידון, אפרודיטה והרמס, שרוחם עדיין מרחפת בין גבעותיה ובמרומי פסגותיה. המטייל ביוון, גם אם אינו יוצא לדרכו כשהוא חדור תחושה היסטורית עמוקה, מוצא את עצמו, פעמים רבות, נפעם מהעובדה, שעל שביל האבנים שבו הוא הולך פסעו לפניו גדולי עולם.
 
תצפית על האקרופוליס ממלון קינג ג'ורג' באתונה
תצפית על האקרופוליס של אתונה ממלון קינג ג'ורג' – מלון 5 כוכבים מפואר במרכז עיר הבירה אתונה
 

נופי יוון ואיי יוון

יוון מציעה הרבה יותר מאשר מבט חוקר אל התרבות הקלאסית,  למרות שבמרחביה מתנוססים מקדשים קלאסיים במלוא הדרם, ואלפי יצירות של פסליה גודשים את המוזיאונים. יוון מציעה למטייל בה ים כחול, חופים שטופי שמש, ושפע של נופים מהממים: מפסגות מקדוניה* בצפון עד כפרי כרתים בדרום; מחורשות הזיתים של קורפו ועד לחופי הזהב של רודוס. יש בה קניונים עמוקים הפוערים סדקי ענק בנוף, מפרצים צרים ומפותלים, צוקים הנופלים בתלילות אל הים, אגמים חבויים ועוד.
 
יהיה זה מוגזם לטעון, כי הנוף המרשים, הוא זה שהוליד מאורעות היסטוריים רבי השפעה, אך לעתים דומה כי היוונים הקדמונים בחרו בתפאורה טבעית דרמטית, כרקע להופעתם על בימת ההיסטוריה האנושית. יוון היא ארץ נהדרת, אידיאלית לנופש, כמו גם לטיול מעמיק. הריה של יוון מכוסים ביערות עבותים, אייה עטורים בבתים בוהקים בלובנם. מנזרים ביזנטיים עתיקים, הומי נזירים בלבוש שחור, דבוקים אל קירות קניוניה.
* מקדוניה הוא שמו של המחוז בצפון יוון הגובל ברפובליקה של מקדוניה, שנוצרה לאחר פירוק יוגוסלביה.
 
רפטינג בחבל זגוריה
גשרים עות'מאניים ונופים קסומים בחבל זגוריה, מיעדי הטיול הפופולריים בצפון יוון (צילום: כרמית וייס) 
 הפסיפס האנושי של יוון

היוונים של היום כוללים מספר גורמים אנושיים, שבעבר ראו אותם כ"ברברים"  סלאבים, אלבנים, קוצוולאכים, פרנקים ועוד. גורמים אלו שומרים, במידה גדלה והולכת, על צביונם הלאומי המיוחד. זהו פסיפס אנושי רב גוני, החי בכפרים ציוריים, מנזרים מבודדים ונמלי דייגים ססגוניים. תושביה הכפריים של יוון עדיין מיישמים את שיטות החקלאות העתיקה, הטברנות שלה מדיפות ניחוח מגרה וצלילי בוזוקי נשמעים ברחובותיה. יוון היא ארץ מלאת שמחת חיים; יוון היא אגן הים התיכון במיטבו.
 
ארקאדיה, חצי האי פלופונס
אין צורך במשקה חריף כדי לחמם את הלבבות במחוז ארקאדיה שבחצי האי פלופנס  צילום: כרמית וייס)
 
 
כל אלו ניתנים בשפע רב ובמחירים סבירים יחסית, קרוב מאוד לארצנו מוכת הסערות. יוון היא דוגמה לארץ בה מסיימים את הטיול, על מנת לחזור שוב. פעם לעתיקות הפלופונס, פעם למנזרי מטאורה, פעם לנחלים השוצפים של מחוז איפירוס ופעם לאיי יוון.
 


גילי חסקין אודות הכותב
ד"ר גלעד (גילי) חסקין,  PHd מהחוג ללימודי ארץ-ישראל באוניברסיטת חיפה ומורה דרך מוסמך. מדריך טיולים בחו"ל, בעיקר בארצות אקזוטיות, שימש מספר שנים כמנהל מחלקת ההדרכה בחברה הגיאוגרפית, ובעל ניסיון רב בהרצאות במכללות, במכונים פרטיים ובקורסים למלווי קבוצות. אתר הבית של גילי חסקין
 


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר