ליטא עם ילדים –
קיאקים, טרקים והרפתקאות בטבע
מאת: דניאל גורביץ'


כשחושבים על ליטא, עולות מיד בראש אסוציאציות לתרבות ולקהילה יהודית ענפה, לטיול שורשים ולביקור בשכונות ובמוזיאונים. אך יש גם ליטא אחרת, ליטא של טבע פראי ובתולי, ליטא של טרקים ופעילויות, ליטא לילדים שוחרי הרפתקאות.


סגנון החיים שאנו מנהלים הוא בלתי אקטיבי בעליל, שלא לומר - מנוון. במהלך יום העבודה אנחנו יושבים, רכונים לכיוון המחשב, הטאבלט או "מכשיר חכם מאוד" אחר. כבר מגיל צעיר הילדים מחליפים את מרבית הפעילות בחוץ - שבעבר מילאה את היום, בפעילויות סטטיות אל מול מסכים ביתיים. במקביל, החופשות המשפחתיות הפכו לאקטיביות יותר - עוד ועוד משפחות מחפשות פינות טבע קסומות אליהן אפשר לצאת עם הילדים, להוציא אנרגיה ולהתנער מהשגרה. כאלו הם הטרק וטיול הקיאקים המתוארים בכתבה, המושלמים בדיוק לסוג כזה של חופשה. 

1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

אזור האגמים מולטאי  (צילום: Marijus Medišauskas)
פריחה על טרק קרמזינו  (צילום: Marijus Medišauskas)
האגם ה(כמעט) פרטי שלנו  (צילום: דניאל גורביץ')
זה מטוס? זה ציפור? לא, זה סופר-בן!  (צילום: דניאל גורביץ')
חותרים במרץ! נראה מי יגיע ראשון  (צילום: דניאל גורביץ')
נופים בתחילת טרק קרמזינאי (צילום: Marijus Medišauskas)


עיר הבירה וילנה (A), היעדים המתוארים בכתבה (B-G), אירוח כפרי Alantos Žirgai (H)
להגדלה לחצו על הפינה העליונה


טיולי אופניים
 

ליטא שלא הכרתם

בליטא מגוון פתרונות לחופשה בטבע, טיולים בפארקים לאומיים מרהיבים, בין יערות טבעיים, אגמים וגבעות מקסימות. הטופוגרפיה של האזור היא כמעט שטוחה ולכן כל גבעה קטנה הופכת לאטרקציה. מצד שני – העובדה שהשטח מישורי יחסית מאפשרת לנו ליהנות מטרקים קלים יחסית, מטיולי אופניים ומטיולי קיאקים.

אחד מהנהרות הגדולים ביותר בליטא, 235 ק"מ אורכו, הוא נהר נריס (Neris). מקורו בבלרוס ובדרכו הוא חוצה את ליטא ומצטרף לנהר גדול יותר, נהר ניימן (Neman). סמוך לנהר התפתחו באופן טבעי, פארקים רבים ושמורות טבע, שמסלולי הליכה רבים חורשים אותם.

אחד ממסלולי ההליכה המפורסמים באזור הוא טרק קרמזינו (Karmazinai) שתחילתו כחצי שעה נסיעה צפון-מערבה מעיר הבירה וילנה. המסלול המתואר כאן מהווה תוכנית טובה לטיול יום, כאשר מתחילים בנסיעה בבוקר, עוזבים את העיר ובתוך זמן קצר הנוף משתנה, הבתים הופכים כפריים ומרוחקים זה מזה, האוויר מתנקה והעיניים מתמלאות בירוק ובמרחבים. השילוט מוביל את הרכב לחניה בלב היער ומפה של האזור מקדמת את פני המטיילים ונותנת אינדיקציה למיקום.
כתבה על העיר וילנה  |  כתבה על טיולי יום מחוץ לווילנה
כתבות על יעדי טיול נוספים בליטא  |  בתי מלון בעיר וילנה

טיול משפחתי לליטא
ליטא לילדים שוחרי טבע - מי ברגל ומי בגלגלים  (צילום: דניאל גורביץ')
 

ההליכה לנהר

מתחילים לצעוד במורד הגבעה והדרך הופכת לצרה יותר ויותר. בשלב מסוים מתאהבים באווירה ובנופי היער וחשים צורך עז פשוט להישאר פה ולא לחזור. "בסוף הדרך", כך הבטחנו לילדים, "נראה נהר גדול!". ההתרגשות בשיאה. סביבנו עצי אורן, ביניהם מבצבצים מפעם לפעם עצי אלון ענקיים.

לאחר כחצי שעה של הליכה מגיעים לשרידי יישוב עתיק של עובדי אלילים. מסביב ליישוב ישנן גבעות עגולות ומושלמות שמהוות אתרי קבורה פגאניים. הילדים התרשמו עמוקות מהבניה העתיקה אך מהר מאוד החלו להתרשם מבטנם המקרקרת. באופן טבעי בשלב זה של היום כדאי להתחיל לחשוב על פיקניק בטבע, מומלץ ביותר לערוך אותו לשפת הנהר, בנוף משגע.   

לאחר שאוכלים לשובע אפשר להמשיך בדרך, אל אחו רחב ידיים לשפת הנהר. לפתע שוכחים שנמצאים בסך הכל במרחק של כחצי שעה מהעיר הגדולה, ומתחילים לחוש כמו ציידים קדמונים שמחדדים את חושיהם בכדי למצוא את הנקודה המושלמת ללכידת דגים בנהר.

טיול משפחתי בליטא
על גדות הנהר, שוכחים שנמצאים רק חצי שעה מהעיר הגדולה  (צילום: Marijus Medišauskas)
 

תצפית מקצה הצוק

אחד מרגעי השיא בטרק המקסים הזה הוא ההגעה לראש ההר והתצפית ממנו. הטיפוס מטבעו אינו פשוט, אך לאחר שהשביל מתפתל, עולה ויורד, הוא לפתע מתחיל לטפס במדרגות על הצוק התלול. כשמגיעים לראש המדרגות נפרס למרגלות ההר נוף פנורמי מרהיב – העמק, הנהר והיער שמקיף אותו. זה הזמן להדליק את הגזייה וללגום תה מתוק וחם.

אורך הטרק הוא 5 ק"מ ולוקח כשעתיים להשלימו. 
כתבה על העיר קובנה והפארק הלאומי אאוקסטייטיה
 

על קיאקים וטבע בליטא

אם יש בידכם זמן, אל תוותרו על חוויית הקיאקים בנהר בוקה (Buka). בטרם יוצאים לדרך, כדאי לתאם נקודת יציאה ולהחליט מה יהיה אורכו של המסלול הנבחר. ניתן לצאת לשייט של 10, 15 או 20 ק"מ, לפי בחירה.


שייט קיאקים על נהר בוקה - שיא השלווה
 
אנחנו התמקמנו לחופי אגם באלוסיו (Baluošas lake), לא הרחק מהעיירה מולטאי (Molėtai). היינו שתי משפחות של ארבע נפשות כל אחת, כך שקיבלנו בית עם ארבעה חדרי שינה וחדר אוכל גדול עם מטבח, בקומה הראשונה של הבית.

למרבה שמחתנו, בכל חדר בבית היתה מקלחת – לחלוק עם כל כך הרבה אנשים בית מעולם לא היה קל יותר! הבית הוא חלק מחווה שדוגלת בתיירות ברת קיימא. החווה שוכנת לחוף האגם ויש לה גינה יפה. סמוך לאגם ישנה סאונה בסגנון ליטאי מסורתי – כאן נחמד לבלות בסופו של יום חתירה מתיש. אם מגיעים בשעה סבירה אפשר להספיק ליהנות גם מפיקניק בגינת הבית.
כתבה על העיירה מולטאי ואזור האגמים

טיול משפחתי בליטא
כמה טוב לחזור הביתה - אל בית החווה המרווח והגינה המפנקת  (צילום: דניאל גורביץ')

השכם בבוקר שלמחרת הגעתנו לאגם. ויטאס (Vytas) המתין לנו בחוץ, עם הטנדר שלו, אליו מחוברת עגלה עמוסת קיאקים. אנחנו מצדנו, התלבשנו הכי "נכון" שאפשר כדי לתרום להצלחת הטיול. סנדלי מים או קרוקס הם תוספת יעילה מאוד, ולמי שזו לו הפעם הראשונה, מומלץ להצטייד גם בכפפות. את בגדי ההחלפה לאותו היום לקחנו איתנו, מפני שאין אפשרות לחזור להתארגן בבית במהלך הטיול. הנסיעה בין האגם לבין תחילת מסלול הקיאקים היא כ- 20 דק'.

הנהרות שחורצים את פניה של ליטא צרים, רדודים ומתאימים לטיולי קיאקים, במיוחד עם ילדים קטנים. חלק מההרפתקה במהלך החתירה בערוצים המתפתלים, הוא להסיט את הענפים ואת העצים שנפלו מן הדרך, ובכך לקחת חלק אקטיבי בהצלחת השייט.

טיול משפחתי בליטא
לכל אחד בקיאק תפקיד - יש מי שחותר ויש מי שמלטף את העצים...  (צילום: דניאל גורביץ')


סידורי ישיבה

אם חשבתם שכשיוצאים לטיול קיאקים פשוט נכנסים לסירה, מתיישבים ומתחילים לתת לזרם לשאת אתכם במורד הנהר, אז תיווכחו כעת שהדברים אינם כה פשוטים. ראשית, לכל מושב בסירה יש תפקידים שונים, שמצריכים את כישוריהם (ותכונות גופם) של אנשים שונים. בכל קיאק שטים שני אנשים, כאשר האדם הכבד יותר יושב מאחור ואחראי על ניווט הסירה. מי שיושב מלפנים "רק" חותר וכמובן צופה קדימה ומתריע במקרה של חסימה או סכנה קרבה. הסידור הזה מושלם כאשר יוצאים לטיול במסגרת משפחתית. גם בני בן השבע נהנה מהרעיון, ישב מלפנים (מקום של כבוד) והתחיל לחתור במלוא המרץ! הבעיה היא כאשר המרץ נגמר, ואתה מוצא את עצמך חותר עבור שניים...

טיול משפחתי בליטא
חתירה ללא זרם היא קשה יותר ומאפיינת מאגרי מים פתוחים, כדוגמת אגם זה  (צילום: דניאל גורביץ')
 

פיקניק לשפת הנהר

אין ספק שאחד היתרונות בטיול שכזה הוא היכולת לעצור בפינות חמד נסתרות ולערוך פיקניק בטבע, כיד המלך. כך גם עשינו אנחנו, לאחר חתירה מאומצת של שעה, בה גמענו כ- 3 ק"מ. לשפת הנהר חוף חולי מקסים, בצל עצים גדולים. למרגלות הגזעים העבים צמחו להן פטריות למכביר, ובתוך 5 דקות כבר אספנו מספיק מהן לשדרג את הארוחה.

לאחר שאכלנו לשובע הגיע הזמן לבדוק את הטמפרטורה של המים. מי הנהר, מעצם זה שהם זורמים ללא הפסק, אינם מתחממים במהלך היום כמאגרי מים עומדים, ולכן תמיד יהיו קרירים יותר ממה שהייתם רוצים. יתרונם הוא בכך שהם מאוד מרעננים ולאחר כמה דקות מתרגלים וכבר לא רוצים לצאת. קשה במיוחד לשלוף החוצה את הילדים שתמיד חשים שהטבילה היתה קצרה מדי. כנראה שהם צודקים, אך למזלנו נכונו לנו עוד לא מעט עצירות וטבילות כאלה.

רפטינג בליטא   רפטינג בנהר, ליטא
הפוגה ומנוחה לגדות הנהר  (צילום: דניאל גורביץ')
 

חוצים את האגם

פיתולים, צמרות עצים, שיחים עבותים – טבע, השקט מסביב, ציוץ הציפורים, קשה שלא להיסחף ולהתמכר לזה. החתירה מתפרסת על פני יום שלם ולקראת הערב מתחילים לחוש בעייפות. הנהר מוביל את השייטים, ערוציו הופכים צרים ואז מתרחבים לסירוגין, ולפתע הופכים לאגם רחב ידיים. השינוי מרענן, התפאורה מתחלפת ולפתע סביבנו אזור פתוח לחלוטין, אך עם זאת, הוא מכניס אתגר נוסף לטיול. מאחר שבאגם אין כמעט זרמים ,כמו אלה שבהם נעזרנו להגיע עד הלום, החתירה קשה יותר ומאמצת יותר וצריך להתרכז ולאתר את ערוץ הנחל הקטן שמוביל אל בית החווה בו אנחנו לנים.

 

סאונה של סוף יום

לאחר 6 שעות של חתירה "משותפת" עם הילדים, בה גומעים בממוצע 12-13 ק"מ בכל יום, אין דבר מפנק ומתבקש יותר מסאונה טובה, שלאחריה קפיצה ושכשוך באגם! השילוב בין החום המהביל למי האגם הקרירים שמגיעים מיד אחרי, משרה תחושה של הזדככות הנפש, ניקוי ראש אמיתי, שקט פנימי.

זה השלב בו מתחילים להאמין בגלגול נשמות – יום פעילות שלם עם הילדים, בטבע פרוע, בנהר שוצף, דרך נופים מרהיבים וסאונה משותפת לקינוח. לא צריך יותר מזה כדי להפיג את כל החששות וטרדות היומיום.

כתבה על עיירת הספא דרוסקינינקאי

טיול משפחתי בליטא
דייג באגם - פעילות אב ובן מגבשת ומהנה. גם אם לא מצליחים לדוג דבר
(צילום: דניאל גורביץ') 
 

איים בזרם

ביום הבא, קמים השכם בבוקר עם כוחות מחודשים ועם הרבה ציפייה לחתירה. קצת לפני שיוצאים לדרך, אפשר לדוג קצת "צידה", באגם ה"פרטי" שלנו, הסמוך לבית החווה גדול הממדים. הגשם יכול להפתיע בכל שעה, ובדיוק לצורך זה נועדו מעילי הגשם הדקים. זה לא אמור להפריע לטיול, או כמו שבני היטיב להגדיר זאת: "אנחנו לא עשויים מסוכר!". כך, עטופים ומאובזרים, יוצאים לדרך.

מטרת החתירה ביום השני היא לבקר באי שבמרכזו אגם. מקורם של האגמים המקומיים הוא בהמסת הקרחונים מתקופת הקרח והם יוצרים ביניהם עשרות איים - מובלעות אדמה גדולות, קטנות ובשלל צורות. 


הגשם שהחל מטפטף בבוקר חזר ביתר שאת. לרגע הבטנו אחד על השני והתלבטנו אם להמשיך אל האי. אין סיכוי, אנחנו לא מהסוג שמוותר בקלות. ברגעים כאלה מרגישים חלק מהטבע, שומעים את הטיפות נוחתות על העלים, מרגישים אותן רוקדות על מעיל הגשם ומריחים את האדמה הרטובה. זה שונה לחלוטין מלצפות בגשם דרך החלון, מכורבלים מול האח. למזלנו מזג האוויר פסק לטובת העקשנים שבחבורה ולאחר חצי שעה של גשם השמיים התבהרו בחזרה.

מאותו היום ועד סוף הטיול הימים היו יפים והשמש מלטפת. נהנינו מהירוק, מהשקט ומהחיבור הנהדר לטבע, ואחד לשני.

לישון על גדות אגם משלכם

שתי בקתות האירוח המקסימות של Alantos Žirgai Holiday Villas – האחת עם 4 חדרי שינה והשנייה עם 2 חדרי שינה, הן מקום נפלא למשפחות עם ילדים. המארחים, אידונאס (Aidonas) ואשתו גינדרה (Giedrė), הם הבעלים של חוות גידול סוסים ובקר, הפזורים באחו הירוק ומוסיפים לתמונה הפסטורלית ולעניין שימצאו כאן ילדים. האגם הקטנטן, הסירה והגלשנים, יוצרים שלמות שקשה לעזוב.

בית אירוח בבתי חווה
לישון על גדות אגם משלכם, אירוח כפרי Alantos Žirgai  (צילום: כרמית וייס)
10 סיבות לבקר בליטא

דניאל גורביץ, ליטא
 
אודות הכותב
דניאל גורביץ', יליד ליטא, חי מספר שנים בישראל. מדריך מורשה במדינות הבלטיות (ליטא, לטביה ואסטוניה), פולין ובלרוס, דובר עברית, אנגלית, רוסית וליטאית. דניאל ואביו יוליק מנהלים את חברת התיירות ירוליטא, המתמחה בתיירות יהודית למזרח אירופה.
טיולים עם דניאל גורביץ במדינות הבלטיותסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר