הזמנות לחופשה שלך
קובנה ופארק אאוקסטייטיה

טיול בליטא: קובנה והפארק הלאומי אאוקסטייטיה
כתב וצילם: דני אורבך


העיר קובנה והפארק הלאומי אאוקסטייטיה, נמצאים שניהם במרחק לא רב (כשעתיים נסיעה) מעיר הבירה וילנה.


קובנה מציעה תרבות ומוזיאונים ואילו הפארק הלאומי אאוקסטייטיה הוא חגיגה של טבע, יערות עבותים, עשרות אגמים, נהרות וכפרים קטנים. לקינוח נלמד שמחה מהי, בחתונה ליטאית.
כתבה על קובנה - בירת תרבות ליטאית
 
הזוג הצעיר בלבוש כלולות 
הזוג הצעיר בלבוש כלולות

אתרים בכתבה זו: קובנה (A), וילנה (B), הפארק הלאומי אאוקסטייטיה (C) 
 

 ברירת מחדל
 
קובנה – בירת ליטא בין שתי מלחמות עולם
קובנה (Kaunas), העיר השנייה בגודלה בליטא, היא יעד לטיול יום נוח מוילנה. בניגוד לעיר המפורסמת שיאוּלִיאַי (Šiauliai), עם גבעת הצלבים מעוררת ההוד, קובנה אינה מפורסמת כיעד תיירות מרכזי - שלא בצדק! העיר מעניינת מאד, יש בה רובע עתיק מרשים, היסטוריה עשירה ושורת מוזיאונים מעניינים.
 
קובנה שוכנת במרכז ליטא, בערך שעתיים נסיעה באוטובוס, מיניבוס או רכבת מוילנה. רוב העיר אכן בנויה בסגנון סובייטי אפור, ולעומת וילנה היא די פרובינציאלית. הרובע העתיק, לעומת זאת, הוא יפה ומרנין. בלבו מדרחוב גדול, ששורות עצים נטועה במרכזו, וניתן לראות בו מופעי רחוב, ילדים מנגנים בחליל ושורה של בניינים בארוקיים ססגוניים, שהצבע האדום שולט בהם.
 
בין שתי מלחמות העולם השתלטה פולין על וילנה, ובאותם ימים הייתה קובנה עיר הבירה של הרפובליקה הליטאית. עדיין ניתן לראות בעיר העתיקה את ארמון הנשיאות הישן, שהפך למוזיאון המוקדש לעצמאות ליטא. האתר המרכזי בעיר העתיקה הוא כיכר העירייה היפה, שניתן לראות בה את בניין עיריית קובנה ומספר כנסיות מרשימות.
בתי מלון בקובנה (קאונאס)
 
כנסיית יוחנן הקדוש
כנסיית יוחנן הקדוש בקובנה
   
קובנה – אוסקר שינדלר היפני
בקובנה שורת מוזיאונים מעניינים. המרגש ביותר הוא בלא ספק בית סוגיהארה (Sugihara), לשעבר הקונסוליה היפנית בקובנה וכיום מרכז ללימודים יפניים ומוזיאון המוקדש לפועלו של חסיד אומות העולם היפני סוגיהארה צ’יאוּנֶה (Chiune Sugihara). הקונסול היפני סוגיהארה הנפיק ויזות ליפן למאות יהודים, במלחמת העולם השנייה, וכך הצילם מידי הנאצים. משרד החוץ היפני הורה לו לא לעשות כן, כדי לא להסתכסך עם הגרמנים, אך בפועל לא התנגד והכיר בתוקף הויזות. סוגיהארה עבד יום ולילה כדי להרחיב את הרשימה, וגם כשהיה מוכרח לעזוב את קובנה (הקונסוליות הזרות בוטלו לאחר הכיבוש הסובייטי), המשיך להחתים ויזות בתחנת הרכבת. כשעזב את וילנה, נתן את החותמת שלו (הרכוש היקר ביותר של דיפלומט יפני) לפליט יהודי, כדי שימשיך להנפיק ויזות בשמו. על פועלו זה זכה סוגיהארה להכרה כחסיד אומות העולם ולכינוי "שינדלר היפני".
בית סוגיהארה נמצא בשכונת יוקרה של קובנה, על גבעה, מעט רחוק מהעיר העתיקה.
 
 בית סוגיהארה צ’יאוּנֶה, חסיד אומות העולם
בית סוגיהארה צ’יאוּנֶה, חסיד אומות העולם
  
מוזיאונים בקובנה
מוזיאון מעניין נוסף הוא מוזיאון שיאוּרְלִיאוֹנִיס (Čiurlionio), המוקדש לאומן הרומנטי והמלחין הליטאי הנושא שם זה. לצד תערוכת תמונות יפה מאד של האומן, ניתן לראות במוזיאון פסלים מרתקים של האומנית הפולניה אליזבטה דז’גנייטה- קלסתרי פנים של מורדים ליטאים שעוצבו בתוך גזעי עצים. היצירות של דז’גנטייה לא רק יפות, אלא גם מאתגרות את הצופה, וקשה להזיז מהן את העיניים, חובה לבקר.
 
עוד בקובנה, מוזיאון מקברי וייחודי - מוזיאון השטן, בו מוצג אוסף של פסלי שדים ושטנים מליטא, פולין, סקנדינביה וגם מארצות ויבשות אחרות. מתוכם מרשים במיוחד הפסל של "אהבה שטנית": שֶד ושֶדָה ברגע רומנטי.
 
 מסגד בקובנה בית עיריית קובנה
מסגד בקובנה (מימין), בית עיריית קובנה (משמאל) 
 
 
יערות, אגמים ונהרות בפארק הלאומי אָאוּקְסְטַיְטִיָה
אזור מעורר השראה שכדאי לבלות בו מספר ימים, הוא הפארק הלאומי אאוקסטייטיה (Aukštaitija) - יערות עבותים, אגמים נוצצים בשמש ונהרות מרהיבים ביופיים. שטחו של הפארק 405 קילומטר רבוע, ורובו מכוסה עצי אורן עתיקים, שחלקם בני מאתיים שנה. בין העצים נחבאים לא פחות מ- 126 (!) אגמים, שחלקם מחוברים בנהרות, המשמשים כר פורה לספורט ימי. ניתן לשכור סירה או קיאק ולצאת לשייט. בתחומי הפארק 116 כפרים, שמתגוררים בהם כ- 2300 תושבים, ומספר אתרי עתיקות פרה-היסטוריים.
 
הפארק קרוב לעיר איגְנָלִינָה (Ignalina), כמאה קילומטר צפון-מזרחה מוילנה (שעתיים נסיעה ברכבת). למרבה האירונה, באיגנלינה נמצאת אחת מתחנות הכוח הגרעיניות המפחידות יותר במזרח אירופה, עם כור מאותו הדגם של זה שהתפוצץ בצ’רנוביל.
בתחומי הפארק אין תחבורה ציבורית, והתנועה היחידה היא ברכב פרטי, אופניים או מוניות.
בתי מלון בעיר איגנלינה
אגם אַלמַאיָה בפארק הלאומי אָאוּקְסְטַיְטִיָה
אגם אַלמַאיָה בפארק הלאומי אָאוּקְסְטַיְטִיָה
 
בביקורי בפארק הלאומי אאוקסטייטיה, התאכסנתי במלון מישְקִינישְקֶס, שהומלץ בלונלי-פלנט. אוסף בקתות עץ בלב היער, עם תנאים מצוינים ומסעדה המגישה אוכל כפרי ערב לחך. במישקינישקס אפשר לשכור אופניים ולדווש בהן בין האגמים, היערות והכפרים העתיקים של הפארק. במיוחד כדאי לראות את אגם בלושאס (Baluošas), הזרוע איונים ומותיר רושם מכושף ממש. על שפת אגם בלושאס שוכן הכפר העתיק סומינאי (Šuminai), שהוא אחד היפים בפארק. בכפרים אחרים ניתן לראות אלונים עתיקים, בני מאות שנים, שבתקופה הפגאנית הקריבו לצדם קורבנות אדם, תחנות קמח מסורתיות, אסמים ובתים שצורתם לא השתנתה מזה ארבע מאות או חמש מאות שנה.
 
מאד נעים לטייל באזור ולראות טבע ליטאי. הבעיה העיקרית היא שהכפריים הליטאים מגדלים כלבים אימתניים, ולא טורחים לקשור אותם, כך שרצוי להסתובב באזור על אופניים, שיאפשרו ניידות מהירה במקרה הצורך...
 
בין הכפרים העתיקים ישנם מונומנטים צנועים, הנושאים הד של אגדות עתיקות מהתקופה הפגאנית. פיות, שדים ושאר יצורים, הלהיבו את הדמיון המקומי, וניתן ללמוד עליהם מעלונים באנגלית המחולקים לתיירים בפארק. במעבה היער חיות בר רבות: סנאים, חזירי בר, איילים, רקונים ועוד.
מלון מישְקִינישְקֶס בפארק הלאומי אאוקסטייטיה
מלון מישְקִינישְקֶס בפארק הלאומי אאוקסטייטיה
 
הוצאה להורג בחתונה ליטאית
הסיבה העיקרית שהגעתי לוילנה היא להשתתף בחתונתם של חברי הטובים, וַיידָה (שמוצאה מכפר ליטאי ליד העיר המערבית קלייפדה) ומייקל (דֶנִי ממוצא פולני). החתונה, התנהלה בסגנון ליטאי מסורתי, באופן שונה מאד מזה המקובל בארץ. הטקס נערך בכנסייה קתולית, מלווה במוזיקה מרהיבה ובשירה דתית (הזוג שכר זמרת אופרה מהמובילות בליטא). לאחר מכן הוא ממשיך בגן אירועים. האורחים לא יושבים בשולחנות עגולים קטנים, אלא בשולחנות ארוכים, והחתונה מתנהלת תוך שתייה מרובה, שירים עממיים סוחפים, אוכל טעים ועוד שתייה מרובה. החתונה נמשכת יומיים והיא חוויה מדהימה. במקרה שלנו, הגיעה כל משפחתו המורחבת של החתן מפולין, וגם הרבה סטודנטים וחברים מכל העולם, כך שהחתונה לבשה אופי ליטאי-פולני-בינלאומי.
 
 
תזמורת חתונה מסורתית 
תזמורת חתונה מסורתית
 
 הכלה ויידה עם השושבינות
הכלה ויידה עם השושבינות
 
מבין המנהגים, אציין בעיקר את המנהג הליטאי "להוציא להורג את השדכן". בחתונה ליטאית אמור להיות "שדכן", כלומר, מישהו שמבטיח לכלה שלחתן יש הרבה אדמות, פרות וחזירים. בפועל, השדכן הוא מעין עובד עזר, שקונה כל מיני דברים קטנים בשביל החתונה. בסופו של דבר, כשהכלה "מגלה" שלחתן אין כלום, נהוג "להוציא להורג" את השדכן במכות גרזן. בסופו של דבר, הוא "ניצל" על ידי הבחורות הלא נשואות בקהל, שיודעות שאם השדכן יוצא להורג הן לא יוכלו להתחתן לעולם.
כתבה על ליטא עם ילדים - טיול בטבע
 
 מסורת ליטאית - חתן נושא כלה על גשר אוזופיס 
מסורת ליטאית - חתן נושא כלה על גשר אוזופיס
עוד על המנהג בכתבה 
הקסם של וילנה
 

מידע נוסף
בתי מלון בקובנה (קאונאס) - השוואת מחירים והזמנות
בתי מלון באיגנלינה - השוואת מחירים והזמנות
לינה בליטא - יעדים נבחרים וחיפוש נוסף

כתבות נוספות על ליטא
קובנה - בירת תרבות ליטאית
הקסם של וילנה
טיולי יום באזור וילנה
עיירת הנופש והספא דרוסקינינקאי
עיירת הנופש פלאנגה
ליטא עם ילדים - טיול בטבע
מידע וטיפים למטייל בליטא
10 סיבות לבקר בליטא

דני אורבך
 
אודות הכותב
דני אורבך, בעל תואר דוקטור להיסטוריה מאוניברסיטת הרווארד וחוקר הפיכות, התנקשויות פוליטיות, התנגדות צבאית ביפן, סין, גרמניה ושאר העולם. מחבר הספר ואלקירי - ההתנגדות הגרמנית להיטלר פוסט-דוקטורנט בתוכנית ללימודי יפן-ארה"ב באוניברסיטת הרווארד. בעל הבלוג "הינשוף".מספר צפיות: 23784
85310
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!