www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

בירה אוסלו Oslo
ערים מרכזיות ברגן Bergen, טרונדהיים Trondheim, סטוונגר Stavanger
משטר מונרכיה חוקתית
אוכלוסיה 4.6 מיליון תושבים
שטח 323,802 קמ"ר (פי 15 משטח מדינת ישראל)
אקלים אקלים יבשתי קר, לאורך החוף ממוזג יותר על ידי זרם הגולף.
שפה נורבגית
דתות

נוצרים לותרנים ואחרים 90%, מוסלמים 2%

קהילה יהודית כ- 1200 יהודים
מטבע קרונה (כתר) נורבגי (kroner), קרונה = 100 אורה (øre)
הפרשי שעות (ללא שעון קיץ) 1-
קוד גישה טלפוני 47+
סיומת אינטרנט no


נרופיורד, נורבגיה נרופיורד, נורבגיה
נרופיורד, נורבגיה נרופיורד, נורבגיה
נרופיורד, הפיורד הצר ביותר בנורבגיה   (צילום: כרמית וייס)


למשמע השם נורבגיה עולים בדמיוננו פיורדים שלווים בכחול עמוק, הרים נישאים מכוסי לבן וילדים בלונדיניים תכולי עיניים. הפיורדים הם אכן אחד מסימני ההיכר של נורבגיה, לאן שלא תלך הם יהיו לרגליך, בגווני כחול, ירוק וטורקיז נפלאים ובניגוד בלתי נתפס להרים המתנשאים מעליהם בתלילות. איך בכלל הגיע לכאן הים? קרחונים מכל עבר, כל כך קרובים, רק הושט היד וגע בם, ממש כך, כל אחד יכול, לא רק מטפסי הרים.
אבל נורבגיה היא הרבה יותר מכך. היא קודם כל טבע פראי, שבורא עולם (מי שהוא לא יהיה על פי אמונתכם) קצת השתגע כאשר הוא יצר אותו – אין סוף איים קטנים, חופי ים מפורצים, מפלים שוצפים מכל עבר, קרחונים אדירים, תצורות נוף מרהיבות, אגמים תכולים, בעלי כנף נדירים וקסם שמשרה רוגע ושלווה. אך לא רק לבורא עולם יש להודות על כל היופי הזה. הנורבגים בחכמתם השכילו לשמור על המתנה שקיבלו. לא תראו כאן גדרות, אפילו במסוכנים שבמצוקים (ואיש עוד לא קיפח את חייו), מנהרות אין ספור נחצבות כדי לשמור על הנוף, ובתי העץ בצבעיהם העליזים, כמו קוביות לגו שהובאו מדנמרק השכנה – חגיגה לעיניים הרואות.
לינה בנורבגיה
 
שמורת יוטנהיימן, נורבגיה
שמורת יוטנהיימן, טבע שיד אדם לא נגעה בו  (צילום: כרמית וייס)
 

הפלגות גיאוגרפיות
 
הצפון הרחוק של אירופה
נורבגיה, שהנורבגים קוראים לה Norge, נמצאת בחצי האי של סקנדינביה, בשפיץ הצפוני של אירופה. היא כל כך ארוכה ומי שיצפין ימצא את עצמו מעברו של חוג הקוטב הצפוני, שם בשיא הקיץ השמש אינה שוקעת כלל (שמש חצות) ובחורף, למרבה צערם של המקומיים, היא גם כמעט אינה זורחת. מי מכם שיצפין עוד יותר יזכה לצפות בתופעת הזוהר הצפוני (אורורה בורליס) הקסומה.
קו החוף של נורבגיה, הנושק לאוקיינוס האטלנטי, מעוטר באין ספור איים קטנים (מישהו ספר 50,000) והוא נחרץ באלפי פיורדים, השולחים אצבעות ארוכות אל לב היבשת, והם אולי סימלה המפורסם ביותר.
כתבה על שייט בפיורדים של נורבגיה
 
משערים שהשם נורבגיה מקורו בצירוף המילים "הנתיב הצפוני", על פיו בנורבגית עתיקה נקראה נורבגיה Nóregr [Nor(d)-(v)eg, Nor=צפוני, Veg= דרך] ובלטינית Northvegia. אם זה נכון, וגם אם לא, יש כאן צרוף מילים רב משמעות.
כתבה על הזוהר הצפוני בלפלנד
 
חופי נרופיורד, נורבגיה
קוביות לגו נורבגיות, לחופי נרופיורד  (צילום: כרמית וייס)
  
נורבגיה וישראל
יחסי שתי המדינות נפגעו בעבר בעקבות פרשת לילהאמר, בה התנקשו סוכנים ישראלים בחייו של מלצר מקומי, אותו חשבו בטעות לפעיל הטרור עלי חסן סלאמה. במסגרת מבצע זעם האל ניסו סוכני המוסד הישראלי לפגוע בפעילי ארגון הטרור ספטמבר השחור, שהיו אחראים לרצח הספורטאים באולימפיאדת מינכן. בעקבות טעות זו נעצרו סוכני המוסד, הועמדו לדין והוטלו עליהם עונשי מאסר. ממשלת ישראל התנצלה בפני ממשלת נורבגיה ופיצתה את משפחת הקורבן.
 
הסכם בין ישראל לאש"ף, שזכה לכינו הסכם אוסלו, נחתם בעיר אוסלו בירת נורבגיה, בסוף שנת 1993. שלושה אישים ישראלים – מנחם בגין, יצחק רבין ושמעון פרס, זכו לקבל את פרס נובל לשלום במרכז נובל לשלום (Nobel Peace Center) אשר פועל באוסלו.
כתבה על העיר אוסלו
 
חופי Aurlandsfjord, נורבגיה
איפה אנחנו הצפופים ואיפה הם, חופי  Aurlandsfjord  (צילום: כרמית וייס)
 
אחרונים חביבים מאד
איך אפשר לדבר על נורבגיה מבלי להזכיר את היצורים החביבים מהמיתולוגיה הנורבגית – הטרולים. אם ניחנתם בדמיון מפותח במיוחד אולי תוכלו לראותם על הגבעות, אך גם אם לא, בוודאי תזכו לראות פסלים ובובות שלהם במקומות רבים בנורבגיה.
הטרול הוא מפלצת שמקורה באגדות עם נורדיות וסקנדינביות. בדרך כלל מתואר הטרול כיצור טיפש ומכוער, בעל אזניים גדולות, אף ארוך וגיבנת ובידו הוא אוחז אלה. כאשר הטרול נחשף לשמש הוא הופך לסלע (בקשו מילדיכם שיחפשו סלעים כאלו, הם בוודאי ימצאו...).
כביש אחד בנורבגיה לקח את האגדה רחוק, והוא קרוי דרך הטרולים, שם שמושך אליו מטיילים רבים.
על דרך הטרולים בכתבה על הדרכים היפות של נורבגיה
 
הר פלויין, נורבגיה
טרול חביב על הר פלויין מעל ברגן   (צילום: כרמית וייס)
 
הטרולים נפוצים גם בספרות הפנטזיה של העת החדשה – ג.ר.ר. טולקין כתב עליהם בספריו ההוביט ושר הטבעות, הם מופיעים גם בספרי הארי פוטר וארטמיס פאול, במשחק מבוכים ודרקונים ובספרים המבוססים עליו ועוד רבים וטובים.
אצלנו נוהגים לשכנע ילדים לצחצח שיניים כדי להיפטר מקריוס ובקטוס וחבריהם, ואילו ילדי סקנדינביה מצחצחים שיניים כדי להיפטר מטרולי השיניים.
הנורבגים קראו לאחד הכבישים התיירותיים ביותר שלהם, הכביש המוביל מהעיירה אנדלסנס לגיירנגר פיורד, בשם דרך הטרולים (Trollstigvegen). טרולים לא תראו שם כנראה, השם הוא רק גימיק פירסומי מוצלח, אבל תוכלו לראות את השלט המזהיר מפני טרולים חוצים את הכביש. על פי סיפור עם נורבגי, ביערות שליד הכביש מתרוצצים טרולים, ולכן בחלקו התחתון של הכביש ישנו התמרור היחידי בעולם המזהיר "זהירות, טרולים בדרך".
 
זהירות טרולים בדרך, נורבגיה
"זהירות, טרולים בדרך", שלט על דרך הטרולים   (צילום: Selbst Aufgenommen)


מידע נוסף 
לינה בנורבגיה - השוואת מחירים והזמנות
לינה ואירוח בעיר ברגן - השוואת מחירים והזמנות

כתבות נוספות
סיור באוסלו וסביבתה
סיור בעיר ברגן וסביבתה
הדרכים היפות של נורבגיה
מסלול לצוק המטיף
שמורת יוטנהיימן
הדרך האטלנטית

שייט בפיורדים של נורבגיה
קרוז בפיורדים של נורבגיה
הפלגה בין סקולנד ושפיצברגן
 


כרמית וייס
 
אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, עורכת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים. 

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית.
מספר צפיות: 60450
5684