נורווגיה – פני הארץ ותושביה

נורווגיה – פני הארץ ותושביה


נורווגיה שוכנת בחצי האי של סקנדינביה בצפון אירופה, יחד עם שכנותיה: שוודיה, פינלנד ורוסיה (בשלושתן היא גובלת ממזרח) ודנמרק, שאינה חלק מחצי האי ועמה אין לה גבול יבשתי אלא רק קשר רציף של מעבורות. שטחה של נורווגיה 323 אלף קמ"ר ומספר תושביה 5.5 מיליון.  


לנורווגיה מבנה צר וארוך מאוד  אורכה מצפון לדרום 1,752 ק"מ. מחציתה הצפונית נמצאת מצפון לחוג הקוטב הצפוני. כשני שליש משטחה של נורווגיה מכוסה על ידי הרים, שחלקם מכוסים על ידי קרחונים. הקרחון הגדול ביותר בנורווגיה, קרחון יוסטדאל (Jostedalsbreen), הוא גם הגדול ביותר באירופה היבשתית. אורכו כמאה ק"מ, שטחו 400 קמ"ר, והוא נמצא בגובה 1,700 מטר מעל פני הים. 
 
קרחון בנורבגיה
קרחון בואר (Buer) מעל העיירה אודה (Odda(צילום: כרמית וייס)
 

שפיצברגן
 
נורווגיה שוכנת לחופיו הצפוניים של האוקיינוס האטלנטי וגובלת בשלושה ימים: הים הצפוני מדרום מערב, הים הנורווגי ממערב וים ברנץ מצפון-מזרח. לכל אורכו של קו החוף הארוך פזורים אין ספור איים קטנים, 50,000 (!) לערך, והוא נחתך על ידי אלפי פיורדים, שהם אולי סמלה המפורסם ביותר של נורווגיה. הפיורדים חורצים את היבשה ומביאים את הים עמוק לתוך שטחה של נורווגיה. הפיורדים הגדולים ביותר מרוכזים בדרום-מערב נורווגיה, באזור המכונה "ארץ הפיורדים". אזור זה הוא יעד פופולרי לתיירים בשל יופיו הרב.
 
גם אגמים לא חסרים לה לנורווגיה. 220 אלף (מישהו ספר...) אגמים פזורים בשטחה. האגם הגדול ביותר הוא אגם מיוסה (Mjosa) ליד העיר לילהמרההר הגבוה ביותר בנורווגיה, הר גלדופיגן (Galdhøpiggen), נמצא בשמורת יוטנהיימן ומתנשא לגובה 2,469 מ'. 25 אחוזים משטחה של נורווגיה מכוסים יערות, ורק 3% משטחה ניתן לעיבוד חקלאי.
כל הכתבות על נורווגיה
 
סטוונגר
אזור סטוונגר, דרום נורווגיה (צילום: כרמית וייס)
 
 
בצפון נורווגיה, צפונית לחוג הקוטב הצפוני, בשיא קיץ השמש אינה שוקעת כלל, ואם ממשיכים צפונה ניתן לראות את תופעת שמש החצות. באזור הצפוני ביותר של נורווגיה ניתן לצפות בתופעת זוהר הקוטב (Aurora borealis) הקסומה. כף הצפון (Nordkapp) היא הנקודה הצפונית ביותר ביבשת אירופה, והעירHonningsvag  היא נקודת הישוב הצפונית ביבשת. באיי סבאלבּרד (Svalbard), ארכיפלג באוקיינוס הארקטי, ישנן עוד מספר נקודות ישוב צפוניות יותר, בעלות אוכלוסייה דלילה מאוד.
 
תחת ריבונות נורווגיה נמצאים גם האיים הסמוכים אליה: איי סבאלבּרד (Svalbard), ארכיפלג באוקיינוס הארקטי, בין נורווגיה לאנטרקטיקה, והאי יאן מאיין (Jan Mayen), אי לא מיושב באוקיינוס האטלנטי, מערבית לנורווגיה. איים אלו הנם תחת ריבונות נורווגית ונחשבים על ידי נורווגיה כחלק מהממלכה. לעומתם, האי בּוּבֶה (Bouvet), אי לא מיושב בדרום האוקיינוס האטלנטי, והאי פטר הראשון שבאוקיינוס הדרומי, הם שטחים שנורווגיה דורשת עליהם ריבונות, אך לא קיבלה לכך הכרה בינלאומית. בנוסף, לנורווגיה תביעות גם על ארץ המלכה מוד (Dronning Maud Land) שבאנטארקטיקה.
 
איים נוספים שכדאי להכיר הם איי לופוטן (Lofoten), שרשרת של איים קטנים בצפון מערב נורווגיה, בהם שבעה איים מיושבים, שגודלם בינוני, ועוד איים קטנים רבים, שרובם אינם מיושבים כלל. האיים ההרריים והמיוערים, משתרעים לאורך 150 ק"מ, מכיוון צפון מזרח לדרום מערב, ומופרדים מהיבשת על-ידי פיורד ווסטפיורד (Vestfjord) רחב הידיים (80 ק"מ). בין איי לופוטן לאיי ווסטרולן (Vestralen) שמצפון להם, מפריד מיצר הארפטסונד.
 
בנורווגיה אוכלוסיית חיות בר עשירה, בהן אייל הצפון, צבי אדום, שועלים, חתולי בר ועופות ים רבים, שהמפורסמים שבהם הם הפאפינים  תוכי הים המרהיבים. בנהרות נורווגיה ובים חיה אוכלוסיית דגי הסלמון הגדולה בעולם.
 
שמורת יוטנהיימן
הרים מכוסי קרחונים בשמורת יוטנהיימן (צילום: כרמית וייס)
 פיורדים בנורווגיה

פיורדים הם מרכיב דומיננטי מאוד בנוף של נורווגיה. הם חודרים עמוק מחופיה המערביים ממש עד ללב הארץ, באין ספור אצבעות המתפצלות זו מזו. פיורדים הם למעשה עמקים, שנוצרו על ידי קרחונים או רעש אדמה. תחילתם ביבשה והם ממשיכים אל מתחת לפני הים. העמקים הללו התמלאו במי ים ונוצרו מעין אגמים עמוקים, צרים וארוכים, החודרים מהים עמוק אל תוך היבשת.
 
כל הפיורדים בנורווגיה נוצרו על ידי קרחונים בתקופת הקרח האחרונה, במקומות בהם גלשו הקרחונים מההרים והגיעו עד לפני הים. בדומה לכל העמקים שנוצרו על ידי קרחון, גם כאן שולי הפיורד, שנחצבו על ידי הקרחון שנמס, מתנשאים בתלילות בצורת האות U האופיינית.
 
פיורדים ניתן למצוא גם באיסלנד, גרינלנד, ניו-זילנד, ניופאונלנד (בקנדה) ואלסקה, אולם בנורווגיה קיים ריכוז גבוה במיוחד וכאן גם נמצא הפיורד הארוך בעולם, סוינֶפיורד (Sognefjord), למעלה מ- 200 ק"מ אורכו.
 
פיורדים בנורבגיה
נרופיורד (Naeroyfjord הפיורד הצר ביותר בנורווגיה, שלוחה של סוינֶפיורד (צילום: כרמית וייס)
 

מזג האוויר בנורווגיה

בנורווגיה מזג אוויר קר בהתאם לקוי הרוחב הצפוניים בהם היא נמצאת. יחד עם זאת זרם הגולף, המגיע מדרום, מביא לחופי נורווגיה מים חמים יחסית וגורם לאקלים ממוזג, בעיקר לאורך החופים, שם הטמפרטורה הממוצעת בקיץ היא 15 מעלות ובחורף 0 מעלות. באזורים הפנימיים ובאזורים הגבוהים מזג האוויר קר יותר ובחלקה הצפוני אקלים ארקטי.

כמות משקעים ממוצעת במ"מ בחודש:
 
 
אוסלו
(Oslo)
ברגן
(Bergen)
טרונדהיים (Trondheim)
בודו
(Bodø)
טרומסו
(Tromsø)
ינואר
49
190
63
86
95
פברואר
36
152
52
64
87
מרץ
47
170
54
68
72
אפריל
41
114
49
52
64
מאי
53
106
53
46
48
יוני
65
132
68
54
59
יולי
81
148
84
92
77
אוגוסט
89
190
87
88
82
ספטמבר
90
283
113
123
102
אוקטובר
84
271
104
147
131
נובמבר
73
259
71
100
108
דצמבר
55
235
84
100
106
 

תושבי נורווגיה

בנורווגיה חיים כ- 5.5 מיליון איש, בצפיפות נמוכה מאוד, אך יש בה אזורים נרחבים שאינם מיושבים כלל. כ- 75% מתושבי נורווגיה הם נוצרים, רובם משתייכים לכנסיה הלותרנית של נורווגיה. בין תושבי נורווגיה ניתן למנות כ- 80,000 בני העם הסאמי  תושבי לפלנד בצפון (לפלנד הוא אזור השייך לחלקן הצפוני של נורווגיה, שוודיה, פינלנד ורוסיה).
 
דייג נורבגי
דייג גאה בשללו (צילום: כרמית וייס)

 

מידע נוסף

השכרת רכב בנורווגיה
אפשרויות לינה בנורווגיה

כתבות נוספות


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר