נורבגיה: פני הארץ ותושביה

נורבגיה: פני הארץ ותושביה


נורבגיה שוכנת בחצי האי של סקנדינביה בצפון אירופה, יחד עם שכנותיה: שבדיה, פינלנד ורוסיה (בשלושתן היא גובלת ממזרח) ודנמרק, שאינה חלק מחצי האי ועמה אין לה גבול יבשתי אלא רק קשר רציף של מעבורות. שטחה של נורבגיה 323 אלף קמ"ר ומספר תושביה 5.5 מיליון.  


לנורבגיה מבנה צר וארוך מאוד  אורכה מצפון לדרום 1,752 ק"מ. מחציתה הצפונית נמצאת מצפון לחוג הקוטב הצפוני. כשני שליש משטחה של נורבגיה מכוסה על ידי הרים, שחלקם מכוסים על ידי קרחונים. הקרחון הגדול ביותר בנורבגיה, קרחון יוסטדאל (Jostedalsbreen), הוא גם הגדול ביותר באירופה היבשתית. אורכו כמאה ק"מ, שטחו 400 קמ"ר, והוא נמצא בגובה 1,700 מטר מעל פני הים. 
 
קרחון בנורבגיה
קרחון בואר (Buer) מעל העיירה אודה (Odda(צילום: כרמית וייס)
 

אנטארקטיקה
 
נורבגיה שוכנת לחופיו הצפוניים של האוקיינוס האטלנטי וגובלת בשלושה ימים: הים הצפוני מדרום מערב, הים הנורבגי ממערב וים ברנץ מצפון-מזרח. לכל אורכו של קו החוף הארוך פזורים אין ספור איים קטנים, 50,000 (!) לערך, והוא נחתך על ידי אלפי פיורדים, שהם אולי סמלה המפורסם ביותר של נורבגיה. הפיורדים חורצים את היבשה ומביאים את הים עמוק לתוך שטחה של נורבגיה. הפיורדים הגדולים ביותר מרוכזים בדרום-מערב נורבגיה, באזור המכונה "ארץ הפיורדים". אזור זה הוא יעד פופולרי לתיירים בשל יופיו הרב.
 
גם אגמים לא חסרים לה לנורבגיה. 220 אלף (מישהו ספר...) אגמים פזורים בשטחה. האגם הגדול ביותר הוא אגם מיוסה (Mjosa) ליד העיר לילהמרההר הגבוה ביותר בנורבגיה, הר גלדופיגן (Galdhøpiggen), נמצא בשמורת יוטנהיימן ומתנשא לגובה 2,469 מ'. 25 אחוזים משטחה של נורבגיה מכוסים יערות, ורק 3% משטחה ניתן לעיבוד חקלאי.
כל הכתבות על נורבגיה
 
סטוונגר
אזור סטוונגר, דרום נורבגיה (צילום: כרמית וייס)
 
 
בצפון נורבגיה, צפונית לחוג הקוטב הצפוני, בשיא קיץ השמש אינה שוקעת כלל, ואם ממשיכים צפונה ניתן לראות את תופעת שמש החצות. באזור הצפוני ביותר של נורבגיה ניתן לצפות בתופעת זוהר הקוטב (Aurora borealis) הקסומה. כף הצפון (Nordkapp) היא הנקודה הצפונית ביותר ביבשת אירופה, והעירHonningsvag  היא נקודת הישוב הצפונית ביבשת. באיי סבאלבּרד (Svalbard), ארכיפלג באוקיינוס הארקטי, ישנן עוד מספר נקודות ישוב צפוניות יותר, בעלות אוכלוסייה דלילה מאוד.
 
תחת ריבונות נורבגיה נמצאים גם האיים הסמוכים אליה: איי סבאלבּרד (Svalbard), ארכיפלג באוקיינוס הארקטי, בין נורבגיה לאנטרקטיקה, והאי יאן מאיין (Jan Mayen), אי לא מיושב באוקיינוס האטלנטי, מערבית לנורבגיה. איים אלו הנם תחת ריבונות נורבגית ונחשבים על ידי נורבגיה כחלק מהממלכה. לעומתם, האי בּוּבֶה (Bouvet), אי לא מיושב בדרום האוקיינוס האטלנטי, והאי פטר הראשון שבאוקיינוס הדרומי, הם שטחים שנורבגיה דורשת עליהם ריבונות, אך לא קיבלה לכך הכרה בינלאומית. בנוסף, לנורבגיה תביעות גם על ארץ המלכה מוד (Dronning Maud Land) שבאנטארקטיקה.
 
איים נוספים שכדאי להכיר הם איי לופוטן (Lofoten), שרשרת של איים קטנים בצפון מערב נורבגיה, בהם שבעה איים מיושבים, שגודלם בינוני, ועוד איים קטנים רבים, שרובם אינם מיושבים כלל. האיים ההרריים והמיוערים, משתרעים לאורך 150 ק"מ, מכיוון צפון מזרח לדרום מערב, ומופרדים מהיבשת על-ידי פיורד ווסטפיורד (Vestfjord) רחב הידיים (80 ק"מ). בין איי לופוטן לאיי ווסטרולן (Vestralen) שמצפון להם, מפריד מיצר הארפטסונד.
 
בנורבגיה אוכלוסיית חיות בר עשירה, בהן אייל הצפון, צבי אדום, שועלים, חתולי בר ועופות ים רבים, שהמפורסמים שבהם הם הפאפינים  תוכי הים המרהיבים. בנהרות נורבגיה ובים חיה אוכלוסיית דגי הסלמון הגדולה בעולם.
 
שמורת יוטנהיימן
הרים מכוסי קרחונים בשמורת יוטנהיימן (צילום: כרמית וייס)
 פיורדים בנורבגיה

פיורדים הם מרכיב דומיננטי מאוד בנוף של נורבגיה. הם חודרים עמוק מחופיה המערביים ממש עד ללב הארץ, באין ספור אצבעות המתפצלות זו מזו. פיורדים הם למעשה עמקים, שנוצרו על ידי קרחונים או רעש אדמה. תחילתם ביבשה והם ממשיכים אל מתחת לפני הים. העמקים הללו התמלאו במי ים ונוצרו מעין אגמים עמוקים, צרים וארוכים, החודרים מהים עמוק אל תוך היבשת.
 
כל הפיורדים בנורבגיה נוצרו על ידי קרחונים בתקופת הקרח האחרונה, במקומות בהם גלשו הקרחונים מההרים והגיעו עד לפני הים. בדומה לכל העמקים שנוצרו על ידי קרחון, גם כאן שולי הפיורד, שנחצבו על ידי הקרחון שנמס, מתנשאים בתלילות בצורת האות U האופיינית.
 
פיורדים ניתן למצוא גם באיסלנד, גרינלנד, ניו-זילנד, ניופאונלנד (בקנדה) ואלסקה, אולם בנורבגיה קיים ריכוז גבוה במיוחד וכאן גם נמצא הפיורד הארוך בעולם, סוינֶפיורד (Sognefjord), למעלה מ- 200 ק"מ אורכו.
 
פיורדים בנורבגיה
נרופיורד (Naeroyfjord הפיורד הצר ביותר בנורבגיה, שלוחה של סוינֶפיורד (צילום: כרמית וייס)
 

מזג האוויר בנורבגיה

בנורבגיה מזג אוויר קר בהתאם לקוי הרוחב הצפוניים בהם היא נמצאת. יחד עם זאת זרם הגולף, המגיע מדרום, מביא לחופי נורבגיה מים חמים יחסית וגורם לאקלים ממוזג, בעיקר לאורך החופים, שם הטמפרטורה הממוצעת בקיץ היא 15 מעלות ובחורף 0 מעלות. באזורים הפנימיים ובאזורים הגבוהים מזג האוויר קר יותר ובחלקה הצפוני אקלים ארקטי.

כמות משקעים ממוצעת במ"מ בחודש:
 
 
אוסלו
(Oslo)
ברגן
(Bergen)
טרונדהיים (Trondheim)
בודו
(Bodø)
טרומסו
(Tromsø)
ינואר
49
190
63
86
95
פברואר
36
152
52
64
87
מרץ
47
170
54
68
72
אפריל
41
114
49
52
64
מאי
53
106
53
46
48
יוני
65
132
68
54
59
יולי
81
148
84
92
77
אוגוסט
89
190
87
88
82
ספטמבר
90
283
113
123
102
אוקטובר
84
271
104
147
131
נובמבר
73
259
71
100
108
דצמבר
55
235
84
100
106
 

תושבי נורבגיה

בנורבגיה חיים כ- 5.5 מיליון איש, בצפיפות נמוכה מאוד, אך יש בה אזורים נרחבים שאינם מיושבים כלל. כ- 75% מתושבי נורבגיה הם נוצרים, רובם משתייכים לכנסיה הלותרנית של נורבגיה. בין תושבי נורבגיה ניתן למנות כ- 80,000 בני העם הסאמי  תושבי לפלנד בצפון (לפלנד הוא אזור השייך לחלקן הצפוני של נורבגיה, שבדיה, פינלנד ורוסיה).
 
דייג נורבגי
דייג גאה בשללו (צילום: כרמית וייס)

 

מידע נוסף

השכרת רכב בנורבגיה
אפשרויות לינה בנורבגיה

כתבות נוספות


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר