סיור באוסלו וסביבתה
מאת: נורית פרח 


אוסלו, בירת נורווגיה, היא עבור מטיילים רבים שער הכניסה למדינה, ובהחלט ראויה לביקור של מספר ימים, לפני שעוברים לחלקו העיקרי של כל ביקור בנורווגיה – טיול בטבע.


בכתבה זו אני רוצה לקחת אתכם לסיור קצר באתריה החשובים של אוסלו, כולל כמה נגיעות הקשורות להיסטוריה שלנו, ולקנח בחוויה עתירת אדרנלין, באתר קפיצות הסקי שמצפון לעיר.
 
טיול לנורבגיה, אוסלו, רחוב קארל
צעירים בתלבושת מסורתית ברחוב קארל, הרחוב הראשי של אוסלו (צילום: נורית פרח)
 

כיצד לטייל באוסלו?

הרחוב הראשי של אוסלו, רחוב קארל (Karl Johans gate), שבחלקו הוא מדרחוב, חוצה את מרכז העיר ומגיע עד הארמון המלכותי. ברחוב שפע של חנויות, מסעדות, בתי קפה ובארים, לכל טעם ולכל תקציב. בתי מלון רבים פזורים סביב רחוב קארל, ומרבית האטרקציות התיירותיות נמצאות במרחק רבע שעה הליכה, או נסיעה קצרה בתחבורה ציבורית. נעים לשוטט ברחוב קארל, להתבונן בחיי המקומיים, וכן בפסלים אנושיים. מכאן ניתן להגיע בהליכה קצרה אל מרבית האטרקציות החשובות בעיר. התחבורה ציבורית גם היא זולה וזמינה.
בתי מלון ברחוב קארל ומרכז אוסלו
 
אפשרות נחמדה נוספת לטיול באוסלו, בחדשי הקיץ (אמצע מאי – אמצע ספטמבר), היא אוטובוס Hop-On  Hop-Off, העושה מסלול בין 17 אתרי התיירות החשובים בעיר. תמורת כרטיס אחד, אפשר לנסוע יום שלם (בדרך כלל פועל מ- 10:00 עד 16:30), לרדת ולעלות כרצונכם בכל התחנות. המסלול המלא אורך 90 דקות, ובמהלכו מושמעים הסברים ב- 8 שפות שונות. הסיור יוצא מבית העיריה.
 
לחובבי השייט מוצעים מגוון סיורי שייט בפיורד שאוסלו שוכנת לחופיו, כולל עצירה בחצי האי ביגדוי (Bygdøy) וביקור במוזיאונים שלו. חלק מהסיורים משלבים שייט ונסיעה באוטובוס. אם אתם מתכוונים לבקר במספר מוזיאונים ואטרקציות, כדאי לשקול את האפשרות לקנות את כרטיס ההנחות אוסלו פאס (Oslo Pass),המאפשר כניסה חינם והנחות במבחר אתרים ואטרקציות, כולל הנחות בתחבורה ציבורית ובמסעדות, ל- 24, 48 או 72 שעות.
 

יעדים באוסלו: מבצר אקרשוס (A), רחוב קארל (B), מרכז פרס נובל לשלום (C),
פארק הפסלים ויגלאנד (D), 
חצי האי ביגדוי (E), מקפצת הסקי הולמנקולן (F)


שפיצברגן
העיר לפתחו של אוסלו פיורד

העיר אוסלו משתרעת על פני שטח של 453 קמ"ר, ונחשבת לאחת הערים הבנויות על פני השטח הגדול ביותר באירופה. השם אוסלו פירושו בשפה הנורווגית העתיקה "כרי הדשא של האלים". שמה הקודם כריסטיאנה (Christiania), ניתן לה על ידי המלך הדני-נורווגי כריסטיאן הרביעי, אשר בנה מחדש את העיר לאחר שנשרפה כליל בשנת 1624.
 
אוסלו שוכנת בדרום-מזרח נורווגיה, לפתחו של אוסלו פיורד (Oslofjord), עם נמל מסחרי ותיירותי מפותח ושפע איים ציוריים. בעיר חיים כ- 634 אלף תושבים, שיחד עם תושבי הפרברים מגיע מספרם למיליון וחצי.
כתבה על שייט בפיורדים של נורווגיה

טיול לנורבגיה, אוסלו פיורד
העיר אוסלו ופיורד אוסלו, תצפית מחדרנו במלון (צילום: נורית פרח)
 

פארק הפסלים ויגלאנד

גוסטאב ויגלאנד (Gustav Vigeland, 1869-1943) נחשב גדול הפסלים של נורווגיה. למעלה ממיליון מבקרים בשנה פוקדים את פארק הפסלים הקרוי על שמו – פארק ויגלאנד (Vigeland installation). פארק הפסלים הוא חלק מפארק פרוגנר (Frogner Park) שבמערב העיר. במרכז הפארק שביל מרכזי, באורך 850 מטר, ומשני צידיו 212 פסלים שיצר ויגלאנד, עשויים ברונזה, גרניט וברזל. גשר שאורכו כ-100 מטר ורחבו 15 מטר, עובר מעל אגם וגנים, ומשני צדיו פסלי ברונזה המסמלים אלמנטים שונים במעגל החיים  מילדות לזיקנה ומוות, וכן מאלימות לאהבה. אחד הפסלים הפופולרים בפארק, "הילד הזועף", נמצא גם הוא על הגשר.
 
השביל מוביל למזרקות מרשימות, שהמרכזית והבולטת מכולן, אמורה היתה להיות מוצבת ברחבת הפרלמנט הנורווגי, אך מחוסר מקום הוצבה בפארק. על שולי המזרקה מפוסלים עצים דמויי עצמות, המחזיקים ילדים קטנים, המסמלים חיים חדשים הנוצרים מתוך המוות. בפארק גם גדרות ושערי ברזל עדינים כתחרה, גם הם בדמויות אנשים.
 
בראש גבעה ניצב עמוד גבוה – מונולית (גוש סלע) בגובה 14 מטר, בו פוסלו 121 דמויות השזורות זו בזו. אל בסיס המונולית מובילות מדרגות, ולצידן 36 פסלים של אנשים במצבים שונים בחיים. אהבתי במיוחד פסל של שני ילדים, הרוכבים על אמם וסותמים לה את הפה באחת מצמותיה, בעוד הם פורצים בצחוק. מי מאתנו האמהות לא מרגיש כך לפעמים?
עוד על פארק ויגלאנד בכתבה על אומנות חוצות באוסלו
 
טיול לנורבגיה, אוסלו,  פארק הפסלים  טיול לנורבגיה, אוסלו, פארק הפסלים
פארק ויגלאנד - פסל הילדים הרוכבים על אמם ופסל "עד שהמוות יפריד בינינו" (צילום: נורית פרח)

טיול לנורבגיה, אוסלו, ויגלאנד  טיול לנורבגיה, אוסלו, ויגלאנד
המזרקה  והמונוליט, מהפסלים הבולטים בפארק הפסלים של ויגלאנד (צילום: נורית פרח)
 

אוסלו ופרס נובל לשלום

בעוד פרסי נובל מוענקים כל שנה בסטוקהולם שבשוודיה, מוענק פרס נובל לשלום דוקא באוסלו שבנורווגיה. זאת על פי צוואתו המפורשת של אלפרד נובל, שהטיל על הפרלמנט הנורווגי לבחור בוועדה בת חמישה נציגים, שתפקידה לבחור את הזוכה בפרס. הפרס מוענק לאישים שפעלו למען השלום והתגברו על מעגל אלימות, עימותים ודיכוי, ובגין קידום השלום באזורים מוכי מלחמה.
 
בפרס היוקרתי יש גם זוכים משלנו - בשנת 1978 חלקו את הפרס מנחם בגין ואנואר סאדת, בזכות הסכם השלום בין ישראל למצרים, בשנת 1986 זכה בפרס חוקר השואה אלי ויזל, ובשנת 1994 חלקו את הפרס יצחק רבין, שמעון פרס ויאסר ערפאת, בזכות המאמצים לשלום במזרח התיכון וחתימתם על הסכם אוסלו.
 
במרכז אוסלו, לא הרחק מבית העירייה של אוסלו, בו מוענק כל שנה פרס נובל לשלום, נמצא מרכז פרס נובל לשלום (Nobels Fredssenter), שנפתח בשנת 2005 במבנה של תחנת רכבת ישנה. במרכז יש חדר וירטואלי ובו לכל זוכה מסך משלו, המתאר את פועלו למען השלום, והסבר על זכאותו לפרס.
 
מרכז פרס נובל לשלום, אוסלו
מרכז פרס נובל לשלום, לא הרחק מבית העירייה בו ניתן הפרס החשוב (צילום: Dirk Schröder, wikimedia)

המוזיאונים של חצי האי ביגדוי

מעט דרומה לפארק הפסלים נמצא חצי האי ביגדוי (Bygdøy), פרבר של אוסלו, בו מתגוררים רבים מעשירי אוסלו ובו נבנה גם בית הקיץ של משפחת המלוכה. על חצי האי שבעה מוזיאונים חשובים, ובהם המוזיאון לפולקלור, מוזיאון הספינה הויקינגית (Vikingskipshuset) וחביב הילדים - מוזיאון קון טיקי.
 
המוזיאון לפולקלור (Norsk Folkemuseum) מאפשר הצצה אל נורווגיה של פעם. במוזיאון הפתוח מוצגים 140 מבנים, רובם מהמאות 17-18, שהובאו לכאן מרחבי נורווגיה. שחקנים בלבוש מסורתי מדגימים את החיים באותן תקופות, כולל אפיית לחם, רקמה ועוד. בימי ראשון יש גם הופעות שירה ומחול.
 
מוזיאון קון טיקי (Kon-Tiki Museet) מתאר את מסע המחקר של תור היירדאל ( Tor Heyerdahl) הנורווגי, על גבי רפסודה, מפרו לאיי פולינזיה, בשנת 1947. המסע נערך על מנת להוכיח את התאוריה שמקורם של תושבי איי פולינזיה הוא מדרום אמריקה. במוזיאון מוצגות ספינות ומפות ממסע המחקר, וכן ספריה בת 8000 ספרים. המוצג המרשים ביותר הוא הרפסודה בעלת המפרש, עליה הפליגו תור היירדאל וחמשת שותפיו במשך 101 ימים. השם קון טיקי, הוא שמה של אלת השמש של האינקה, ואילו טיקי הוא גם שמו של האל ואביהם הקדום של תושבי פולינזיה.
 
בחצי האי ביגדוי נמצאת גם וילה גרנדה (Villa Grande), שהיא כיום משכנו של המרכז לחקר השואה והמיעוטים הדתיים (The Center for Studies of Holocaust and Religious Minorities). במקום מייצגים אודות שואת העם היהודי וקבוצות מיעוטים נוספות. במלחמת העולם השנייה, הייתה הוילה ביתו של ראש ממשלת נורווגיה וידקון קוויזלינג (Vidkun Quisling), ששיתף פעולה עם הנאצים. בשנת 1945 הוא נשפט והוצא להורג במבצר אקרשוס, והפיכת הווילה שלו למרכז לחקר השואה היא פעולה סימלית חשובה.
 
טיול לנורבגיה, אוסלו, המוזיאון הפתוח  טיול לנורבגיה, אוסלו, המוזיאון הפתוח
טיול לנורבגיה, אוסלו, המוזיאון הפתוח  טיול לנורבגיה, אוסלו, המוזיאון הפתוח
המוזיאון הפתוח לפולקלור, מבנים עתיקים ומגוון מלאכות מסורתיות (צילום: נורית פרח)
 

המבצר ששומר על אוסלו

מבצר אקרשוס (Akershus Festning) נבנה בסוף המאה ה- 13, על מנת להגן על הכניסה לנמל אוסלו. המבצר מעולם לא נכבש, ומי שישב בו נחשב לשליט המדינה. בתחילת המאה ה - 17 עבר המבצר שיפוץ בידי המלך כריסטיאן ה- 4, וקבל מראה של טירה בסגנון הרנסאנס. במלחמת העולם השנייה נפל המבצר לידי גרמניה הנאצית ללא כל מאבק, והגרמנים קיימו בו הוצאות להורג. גם לאחר המלחמה, כשהמבצר חזר לידיים נורווגיות, התקיימו בו הוצאות להורג, הפעם של משתפי פעולה נורווגים, והוא שימש גם כבית סוהר.
 
כיום נמצא במבצר המאוזוליאום המלכותי, בו קבורים רבים מבני משפחת המלוכה הנורווגית, שני מוזיאונים – המוזיאון הצבאי ומוזיאון ההתנגדות הנורווגית, והוא משמש גם לאירועים ממלכתיים.
 
מבצר אקרשוס, אוסלו
מבצר אקרשוס, שומר על הכניסה לנמל של אוסלו (צילום: Riggwelter, wikivoyage)
 

תצפית על אוסלו מראש מקפצת הסקי

במרחק של כחצי שעה נסיעה ממרכז אוסלו, נמצא אתר מקפצת הסקי הולמנקולן (Holmenkollen), המארחת מידי שנה תחרויות בינלאומיות. המקום מתגאה בתואר של "האתר המתוייר ביותר בנורווגיה", והוא כולל מוזיאון להיסטוריה של הסקי, ומרפסת תצפית עם נוף פנורמי עוצר נשימה לעבר אוסלו.
 
צמאי האדרנלין ישמחו לשמוע שהם יכולים לגלוש מראש המגדל אל תחתית הגבעה, לאורך 361 מטר של אדרנלין טהור. הפרש גובה של כ-110 מטר, מאפשר לחוות את החוויה לה זוכים קופצי הסקי, אלא שבמקום מגלשי הסקי קשורים לאומגה (Zipline). הפרסום במקום טוען שהקופצים יראו נוף עוצר נשימה, אבל אני הייתי עוצמת עיניים מפחד... ולכן גם לא העמדתי את עצמי במבחן....
 
מקפצת הסקי, אוסלו
מקפצת הסקי הולמנקולן, בקיץ גולשים באומגה (צילום: VisitOslo)


מלון מומלץ במרכז אוסלו

מלון ת'ון טרמינוס (Thon Hotel Terminus) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם 300 מ' מתחנת הרכבת והאוטובוס המרכזית של אוסלו ובמרחק הליכה מאתרים רבים במרכז העיר. ליד המלון יש חניה, החדרים מרווחים ומעוצבים, ארוחת הבוקר עשירה ומושקעת, תה וקפה ללא תשלום מוגשים בלובי. המלון נותן תמורה מצוינת למחיר וההזמנות ניתנות לביטול (שימו לב לתנאים בעת ההזמנה).

מלון מומלץ באוסלו  מלון מומלץ באוסלו
מלון ת'ון טרמינוס  מיקום נוח במרכז אוסלו ופינוק 4 כוכבים ברמה גבוהה
 

מלון מומלץ ליד שדה התעופה של אוסלו

מלון פארק אין רדיסון אוסלו איירפורט (Park Inn by Radisson Oslo Airport Hotel) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם במרחק 4 ק"מ משדה התעופה של אוסלו. המלון מציע חנייה חינם והסעות אל ומשדה התעופה, בחדרים מקרר ופינת קפה, טלוויזיה עם מסך שטוח ו- WI-FI חינם. ניתן לאכול ארוחות בוקר, צהריים וערב במסעדת המלון.
מלון פארק אין רדיסון אוסלו איירפורט  בשדה התעופה הסמוך לאוסלו, עם הסעות חינם לטרמינל


מידע נוסף

השכרת רכב בנורווגיה
בתי מלון באוסלו
אפשרויות לינה נוספות בנורווגיה

כתבות נוספות

פסלי חוצות באוסלו
סיור בעיר ברגן וסביבתה
טיול בעיר טרונדהיים
הדרכים היפות של נורווגיה
מידע למטייל בנורווגיה


נורית פרח
 
אודות הכותבת
נורית פרח משלבת במסעותיה שלושה תחביבים: טיולים, צילום וכתיבה. אוהבת ומתעדת בעלי חיים, תופעות טבע, ואנשים. צללה עם לווייתנים לבנים בצפון קנדה, טיפסה אל גורילות ההרים באוגנדה, השתעשעה עם דובי הקוטב במפרץ הדסון, טיילה בין דובי גריזלי באלסקה ועוד. עורכת תערוכות צילום וכותבת עבור מספר מגזינים.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר