הזמנות לחופשה שלך

הדרכים היפות של נורבגיה
מאת: נורית פרח


טיול ברכב באזור הפיורדים של נורבגיה חולף על פני נופים דרמטיים – צוקים תלולים צונחים למפרצי מים צרים וארוכים, שהם הפיורדים המפורסמים של נורבגיה. הדרכים היפות של נורבגיה שזורות בנוף מרהיב והופכות את הנסיעה עצמה לחוויה בלתי נשכחת.


פרויקט מיוחד ממפה את 18 הכבישים היפים ביותר של נורבגיה. איך מודדים יופי? לא מודדים... ולכן אביא לכם כאן אחדים מאותם 18 כבישים ועוד מספר כבישים שאינם שייכים לפרויקט, אך לטעמי הם יפים לא פחות. הנה הם, מצפון לדרום.

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

גיירנגר פיורד ממלון Grande Fjord Hotel
פיתולי דרך הטרולים   (צילום: נורית פרח)
תצפית על העיירה אלסונד (צילום: נורית פרח)
השתקפות באגם ובקתות רועים קטנות  (צילום: נורית פרח)
קרחונים ונופי ירח  (צילום: נורית פרח)
ספינה חולפת מול חלון חדרנו  (צילום: נורית פרח)
הדרך האטלנטית  (צילום: נורית פרח)
איילים טובים לצד הדרך...  (צילום: נורית פרח)
מלון תון - משקיף על הדרך האטלנטית


יעדים בכתבה לפי סדר הופעתם  להגדלה לחץ למעלה-משמאל
 

הפלגות גיאוגרפיות
הדרך האטלנטית – מיטה על המים

הנקודה הצפונית ביותר אליה מגיעים רבים מהמטיילים בנורבגיה, היא העיירה קריסטיאנסונד (Kristiansund), הבנויה על מספר איים לחופי האוקיינוס האטלנטי. מקיר הזכוכית של חדרנו במלון תון (Thon Hotel Kristiansund), הבנוי על עמודים מעל המים, משתקפים בתי העיר הצבעוניים. בלילה משתקפים במים אורות העיר הצבעוניים. מראה מהפנט. תנועת המים החרישית נתנה לנו תחושה כאילו אנחנו נמצאים במיטה שצפה על המים. בלילה התעוררנו כשספינת טיולים חלפה על פנינו וכמעט ונגעה בקיר חדרנו.
מלון מומלץ בעיירה קריסטיאנסונד בדרך האטלנטית  מלון מומלץ בעיירה קריסטיאנסונד בדרך האטלנטית
מלון מומלץ בעיירה קריסטיאנסונד בדרך האטלנטית  מלון מומלץ בעיירה קריסטיאנסונד בדרך האטלנטית
מלון תון בקריסטיאנסונד
 – נושק למי המפרץ בתחילתה של הדרך האטלנטית

 
מטרת הגיענו לכאן היא הנסיעה על הדרך האטלנטית (Atlanterhavsveien), שאורכה כ- 8 ק"מ, ותחילתה כ- 30 ק"מ דרום-מערבית לקריסטיאנסונד. זוהי מערכת גשרים המחברת מספר איים וחופים פראיים. כשהים סוער המראות מרהיבים במיוחד. אני חייבת להודות שזו אכן דרך יפה ומרשימה, אך בדרכים נוספות בנורבגיה ישנן נקודות תצפית יפות לא פחות.
 
בסיומו של יום הגענו לעיר אלסונד (Alesund). שם, ממרפסת בית הקפה שבמרומי הר אקסלה (Aksla), נשקף מראה פנורמי של העיר, שגם היא בנויה מאיים המחוברים בגשרים. במרכז העיר נמצאת המרינה, מוקפת עשרות מסעדות וברים הומי אדם. אנחנו השתכרנו רק מהמראה.
לינה בעיירה אלסונד  |  כתבה על הדרך האטלנטית
 
הדרך האטלנטית בנורבגיה
הבתים הצבעוניים המקיפים את המרינה של אלסונד (צילום: נורית פרח)
 

דרך הטרולים  תיירים במקום טרולים

הכביש המפורסם הבא, שבזכות שמו כנראה שאין מפורסם ממנו בנורבגיה, הוא דרך הטרולים (Trollstigen). למעשה זהו כביש 63, שתחילתו מצפון בעיר אנדאלסנס (Åndalsnes) וסיומו מדרום בכפר ולדאל (Valldal | נקרא גם Sylte), לחופי נורדאלס-פיורד (Norddalsfjorden).  בכביש הצר 11 פיתולים חדים, החולפים על פני מפלים יפהפיים. למרות השם המבטיח, את הטרולים, יצורים מאגדות העם הנורבגיות, תוכלו לראות רק כשהם מוצגים בחנויות המזכרות לתיירים.
 
בכביש הפופולרי נוסעים עשרות אוטובוסים עמוסי תיירים. שבילי הליכה קצרים מובילים אל שתי נקודות תצפית במרפסות תלויות מעל המצוק, המשקיפות אל הדרך המתפתלת ועל המפלים המרשימים. כדאי לעצור גם בקניון Gudbrandjuvel, הנמצא בין דרך הטרולים לכביש מפותל נוסף, הנקרא דרך הנשרים. מערכת שבילים וגשרים עוברת מעליו ובקרקעיתו שוצף נהר עם מפלים מרשימים. מעל המפלים ממוקם בית קפה חביב - מקום נעים להפסקת קפה עם עוגה ורעש אדיר של מים נופלים. מהפנט ומרגיע.

דרך הטרולים, נוררבגיה
11 פיתולים באחד הכבישים היפים בנורבגיה, דרך הטרולים  (צילום: Stefan Krause)

טרולים בנורבגיה  טרולים בנורבגיה
כנראה שתפגשו רק טרולים כאלה... (צילום: נורית פרח)
 

גיירנגר פיורד – היהלום בכתר הפיורדים

כביש 63 ממשיך אל הכפר גיירנגר (Geiranger), השוכן לחופו של אחד הפיורדים המפורסמים בנורבגיה, ששמו כשם הכפר גיירנגר פיורד (Geirangerfjord). מומלץ להתמקם באזור למשך מספר ימים, וליהנות מדרכים נופיות ונקודות תצפית שאסור להחמיץ. באזור עשרות מסלולי הליכה לנקודות תצפית, בין פסגות מושלגות, מפלים שוצפים, דרכים מתפתלות, כחול מרהיב של הפיורד וכל גווני הירוק של הצמחייה העבותה. כל מסלול שתבחרו יביא אתכם לנקודות תצפית. קשה לבחור את היפה מכולן, אבל האמת  שלא צריך לבחור.

מלון גראנדה פיורד (Grande Fjord Hotel), הממוקם 2 ק"מ לפני הכפר הקטן גיירנגר, הוא אפשרות עצירה נפלאה למגיעים אל הפיורד מצפון. ממסעדת המלון, מהג'קוזי וגם מחלק מהחדרים נשקף מראה הפיורד במלא הדרו. אם זמנכם בידכם, הזמינו כאן שני לילות ולא תצטערו.
 
פיורד גיירנגר ממלון Grande Fjord Hotel
גיירנגר פיורד ממרפסת מלון 
מלון גראנדה פיורד - לר תרצו לעזוב  (Grande Fjord Hotel)

כשכבר חשבנו שאי אפשר לראות את גיירנגר פיורד מנקודת תצפית מרהיבה יותר, הגענו למצפה Flydalsjuvet, שנמצא כ- 4 ק"מ מדרום לכפר. עמדנו על קצה הצוק ולרגע חשנו שאנחנו יכולים ממש לפרוס כנפיים ולרחף עד הפיורד שמתחתנו. אין ספק שהנשימה נעצרת פעמים רבות באזור גיירנגר.

בהמשך כביש 63 דרומה, תצפית יפה במיוחד מפסגת דלסניבה (Dalsnibba), לעבר הפיורד והכפר גיירנגר. ההרים סביב מכוסים סלעים שחורים וגושי קרח, המשחקים משחק שחמט דמיוני, כאשר ביניהם, מבצבץ בכחול מרהיב פיורד גיירנגר. הפיורד הוא אתר מורשת עולמית, ונחשב ליהלום בכתר הפיורדים של נורבגיה. כשעומדים על קצה הסלע ומשקיפים אל עבר הנוף הנפרש ממול, אפשר להבין את הביטוי "נוף עוצר נשימה".

את פיורד גיירנגר מומלץ לחוות גם בשייט במעבורת, החולפת על פני קבוצת המפלים המכונה שבע האחיות – שבעה מפלים עדינים, הצונחים מצוק אנכי. אל הגדה ממול נופל מפל נוסף, המכונה המחזר השתוי, שבמרכזו ניתן לראות, עם קצת דמיון, בקבוק בירה.
לינה בכפר גיירנגר
 
גיירנגר פיורד, נורבגיה
הכפר הקסום גיירנגר, לחופי פיורד גיירנגר (צילום: נורית פרח)
 דרך 258 – נופי ירח קפואים

דרום-מזרחית לגיירנגר, על כביש מספר 15, שוכן הכפר גרוטלי (Grotli). אם זמנכם בידכם, מומלץ לסטות כאן מהכביש הראשי לכמה שעות, לדרך עפר צרה ונופית שמספרה 258, על מנת ליהנות מטיול בנופי ירח מרהיבים. הדרך נקראת: Gamle Strynefkells National tourist Rd, והיא כלולה ברשימת 18 הדרכים היפות של נורבגיה
 
בתחילת הדרך, שאורכה 27 ק"מ, ישנו שלט המזהיר שהמעבר מיועד לרכבי שטח. מכיוון שנהגנו ברכב פרטי, היססנו אם להמשיך. עצרנו מספר נהגים שהגיעו מולנו, ותחקרנו אותם אודות טיב הדרך, ורק לאחר שהשתכנענו כי הדרך מתאימה לרכב שלנו, המשכנו בטיול בין נופי הירח. סלעים ענקיים פזורים על פני השטח, החשוף ברובו מצמחייה. נהר מתרחב לאגם בצבע טורקיז בוהק, ומעליו גושי קרח, סלעים שחורים ובקתות בודדות ופשוטות.
 
בהמשך הדרך ישנה מערכת מפלים, שחלקם מתפצלים למספר מפלים יפים. מקום מושלם להפסקה רגועה. בחורף האזור משמש כאתר סקי, ובקיץ הוא מושך אליו רוכבי אופנים רבים (פתוח מיוני עד אוקטובר). מצאנו שאוצר המילים שלנו הצטמצם משמעותית לאורך הדרך, וכעת הוא הסתכם במילה אחת, שגם היא לא בעברית  וואו!
 
כבישים בנורבגיה
קרחונים, אגמים ונופי ירח על דרך Gamle Strynefkells (צילום: נורית פרח)
 

דרך הפנורמה ודרך הקרחונים

הדרך מערבה מהעיירה סטרין (Stryn) עד העיירה מאלוי (Maloy), שלחופי האטלנטי, עוברת מצפון לנורד פיורד (Nordfjord). הדרך מכונה דרך הפנורמה, בשל התצפיות הפנורמיות על הפיורד. מסלול הליכה קצר מוביל אל מפל מקסים בשם טווינֶה (Tvinnefossen).

טיול בנורבגיה אינו מושלם בלי ביקור באחד מהקרחונים המפורסמים, והעיירה סטרין שוכנת בלב אזור עשיר במיוחד בהם. אחרי שחולפים על פני העיירה סטרין מגיעים לעיירה לואן (Loen). מכאן מובילות שתי דרכים שונות לשני קרחונים שונים.

אתם תאלצו להחליט האם לבקר בקרחון המרשים והמפורסם בריקסדאל 
(Briksdal), אך לחוות אותו יחד עם עשרות אוטובוסים עמוסי תיירים, או לבקר בקרחון קיינדאל Kjenndal)), הפחות מתויר. מכיוון שבעבר ביקרנו בבריקסדאל, בחרנו הפעם בקרחון השני. הדרך אל קרחון קיינדאל עוברת לצד נהר, אגמי טורקיז ועשרות מפלים. שביל נוח מוביל קרוב אל זרוע הקרחון הגולש במורד ההר. בהחלט מראה שובה לב. מומלץ ללון באזור זה בעיירה פורד (Førde).
לינה בעיירה פורד
 
נופי ירח בדרכי נורבגיה
נופים קפואים ותצורות מרתקות  קרחון קיינדאל (צילום: נורית פרח)
 

דרך חלופית למנהרה הארוכה בעולם

הכפר פלאם (Flåm) שוכן לצידו של אורלנד פיורד Aurlandsfjord)), והנמל שלו עמוס בספינות ענק, הפולטות אלפי תיירים אל חנויות המזכרות. רבים מהתיירים בוחרים את מסלול הרכבת התיירותית של פלאם. הכפר שוכן בפתח אחת השלוחות הצרות של סוגנפיורד (Sognefjord).

משני הכיוונים מובילות אליו מנהרות ארוכות, שהן חלק מכביש
E16 . מנהרת לרדל (Lærdal), המובילה לפלאם מכיוון מזרח, היא המנהרה הארוכה בעולם, שאורכה 24 קילומטר. אך בזמן הנסיעה בה מפסידים את הנוף המרהיב שבדרך. מסיבה זו בחרנו להגיע לכאן דווקא בדרך הישנה, הנקראת אורלאנד-וואגן (Aurlandsvegen), שאף היא שייכת ל- 18 הדרכים היפות בנורבגיה. היא אמנם ארוכה יותר, כ- 48 ק"מ, אך היא אחת מהדרכים הנופיות היפות ביותר של נורבגיה. המקומיים מכנים אותה דרך השלג (Snowroad). דרך צרה ופתלתלה, מטפסת באיטיות עד לגובה 1306 מ'.

במהלך הנסיעה חולפים על פני מפלים שוצפים, קרחונים לבנים, אגמים כחולים ותצפיות על הנוף המרהיב. לקראת סוף הדרך מומלץ לעצור בנקודת תצפית, שכמו תלויה מעל הפיורד ומעל העיירות שלחופיו, והמראה מרשים ויפהפה. 
(הדרך פתוחה למעבר כלי רכב החל מתחילת יוני ועד אמצע אוקטובר, בהתאם לכמויות השלג והקרח שהצטברו על הכביש, ויש לוודא שניתן לנסוע בה, לפני שיוצאים לדרך.)
 
דרך הפנורמה, נורבגיה
נופים טיפוסיים ב"דרך השלג", אחת מהדרכים היפות של נורבגיה (צילום: נורית פרח)
 

ויקינגים לחופי הפיורד הצר ביותר בנורבגיה

כביש 16E ממשיך מזרחה, דרך עוד מספר מנהרות, לכיוון הכפר גודוואנגן (Gudvangen), בו התמקמנו במלון גודוואנגן פיורדטל (Gudvangen Fjordtell) המלון שוכן לפתחו של ניירפיורד (Nærøyfjord), שהוא אחת השלוחות היותר מרשימות של סוגנפיורד, פיורד צר במיוחד, קירותיו תלולים ונופיו פראיים. המלון נמצא סמוך לנקודת המוצא של המעבורת, שההפלגה בה אורכת כשעתיים ועוברת דרך העיירה סוגנפיורד Sognefjorden)). יתרון נוסף של המלון הוא קיומם של חלונות גג, בחלק מהחדרים, המאפשרים לצפות במפלים הגולשים מן ההר מבלי לצאת מהמיטה. מומלץ במיוחד.
 
   מלון מומלץ בנורבגיה   מלון מומלץ בנורבגיה
מלון גודוואנגן פיורדטל
 - מראות נפלאים מהחלון
 
בכפר גודוואנגן משחזרים את התרבות הוויקינגית העתיקה של תושבי המקום. התושבים החיים במתחם מתלבשים, חיים ומתנהגים כמו הוויקינגים והקהל מוזמן להציץ לחייהם. לצערנו, כשהגענו המתחם היה סגור. קארל, האחראי במקום, ראה את אכזבתנו והזמין אותנו להיכנס. בהתלהבות רבה הוא הוביל אותנו דרך המתחם, כשהוא מציג בפנינו את התלבושות, את משחקי המלחמה, המטבח, פסלי האלילים, ועוד. מעז יצא מתוק  זכינו במסע VIP אל צפונות העבר של הוויקינגים.
 
ויקינגים בנורבגיה
נורבגיה, ארץ הנופים והוויקינגים (צילום: נורית פרח)
 

לטעות בדרכים היפות של נורבגיה...

הדרכים בנורבגיה כל כך מרהיבות ומרשימות, שלפעמים כדאי פשוט לטעות בהן. קרה לנו שבטעות הגענו למקומות שכוחי אל, שאינם מופיעים במדריכי התיירים (וספק אם מופיעים על המפה...), ודווקא אלו המקומות שזכורים לנו לטוב באופן מיוחד. אם טעיתם בדרך, אל תלחצו. אולי תגלו פינת חמד פרטית, שרגל אדם לא דרכה בה לפניכם. לבסוף, תמיד מצליחים למצוא דרך ראשית להשתלב בה ולשוב אל חיק הכבישים המוכרים.
 
 

מידע נוסף

השכרת רכב בנורבגיה
בתי מלון בנורבגיה – השוואת מחירים
 

כתבות נוספות על נורבגיה

טיול מים בשמורת יוטנהיימן
שייט בפיורדים של נורבגיה
מידע וטיפים למטייל בנורבגיה
טיול קרוואן בנורבגיה
שמורת יוטנהיימן
שפיצברגן ואיי סבאלברד

נורית פרח
 
אודות הכותבת
נורית פרח, בכתיבתה משלבת שלושה תחביבים: טיולים, צילום וכתיבה. אוהבת ומתעדת בעלי חיים, תופעות טבע, ואנשים. צללה עם לוויתנים לבנים בצפון קנדה, טיפסה אל גורילות ההר באוגנדה, השתעשעה עם דובי הקוטב במפרץ הדסון, טיילה בין דובי גריזלי באלסקה ועוד. עורכת תערוכות צילום וכותבת עבור מספר מגזינים.
 מספר צפיות: 30698
168470
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!