www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

הדרך האטלנטית של נורבגיה


הדרך האטלנטית - אחת "הדרכים היפות בעולם"
מאת: איתמר מרום


ישנם מקומות יפים בעולם, שכדי להגיע אליהם דרושה הוצאה כספית לא קטנה, או מסע רגלי שאינו מתאים לכל גיל, ולעיתים שניהם גם יחד. בנורבגיה ישנו מקום שאינו רחוק מדי והוא קרוב ליעדים הכלולים בחלק ניכר מתכניות הטיול. המקום אליו אני מתכוון הוא הדרך האטלנטית (Atlanterhavsveien) - דרך שמאד מומלץ לא להחמיצה. אם יתמזל מזלכם תוכלו לראות לווייתנים וכלבי ים. 


הדרך האטלנטית
הדרך האטלנטית, מערכת גשרים, מנהרות וסוללות, המחברת בין איי האטלנטי לחופי נורבגיה  (צילום: נורית פרח)
 
 
הדרך האטלנטית קיבלה גושפנקא עולמית כגולת הכותרת של אחת הדרכים היפות ביותר בעולם. הדרך היא גם אחד היעדים הכי פופולאריים ומתוירים בנורבגיה. היא דורגה במקום השני, כיעד הכי מתויר בנורבגיה, לאחר דרך הטרולים.  
הדרך האטלנטית נבחרה במקום ראשון ברשימה המכובדת של "הדרכים הכי יפות בעולם" בעיתון גארדיאן הבריטי. היא הקדימה את דרך החוף הצפוני באירלנד, דרך ההימאליה (ביןManali  ל-  Leh) ודרך הנהר גיב (כביש 99 באוסטרליה). 
פרסום זה, מצטרף לשני פרסומי נוספים: המגזין הגיאוגרפי הבינלאומי דרג את הפיורדים הנורבגים כאחד היעדים הלא מקולקלים, המועדפים ביותר על ידי חובבי הטבע בעולם. הלונלי פלנט קבע שהשיט לאורך החוף המערבי הנורבגי הוא השיט היפה ביותר בעולם. 
הדרך האטלנטית נמצאת באזור נורדמור (Nordmøre), במחוז מור ורומסדל (Møre og Romsdal). אורכה 8 ק"מ, הנמשכים לאורך החוף המערבי של נורבגיה, והיא מאופיינת בעיקוליה החדים החודרים לתוך האוקיינוס האטלנטי. בדרך משולבים שמונה גשרים.
הדרך האטלנטית היא פתלתלה, חוצה גשרים ומקשרת בין צוקי סלע. היא יוצרת חיבור מהיר בין האיים, שעד לפני בנייתה אפשר היה להגיע אליהם רק בשיט, שהיה מסוכן במיוחד בעונת הסתיו. 

האיים אותם מחברת הדרך האטלנטית   (צילום: מאיר ליטמנוביץ)


הפלגות גיאוגרפיות
 
קצת היסטוריה
בשנת 1900 חיו באיים הללו, הפרוצים לרוח, רק 120 איש, שעסקו לפרנסתם בדייג ומכירת דגים יבשים.
מאז 1909 נערכו תוכניות לקשר את האי אבריי (Averøy) ליבשה. באותם זמנים תעבורה ברכבת נראתה כפתרון המוצלח ביותר. אבל ב- 1935 כשכלי הרכב הפכו לכלי התעבורה המועדף, התוכנית לבניית מסילת רכבת הוקפאה. 
ב- 7 ליולי 1989 נפתח הכביש לראשונה ומיד הפכה הדרך ליעד תיירותי מבוקש. רבים, מקומיים ותיירים, עשו שימוש בכביש על מנת להגיע לאזורי דייג הבקלה. ב- 2005 נבחרה הדרך כמבנה המאה הנורבגי.
 
אחד הגשרים על הדרך האטלנטית   (צילום: מאיר ליטמנוביץ)
 
כיצד לטייל בדרך האטלנטית
האזור מציע פעילויות מגוונות, בנוסף לנסיעה על הכביש היפיפה ועצירה לתצפיות, כגון: אזורי פיקניק לאורך הדרך, מסלולי ריצה, חתירה, דייג והשכרה של סירות דייג.
השיפוע המתון של הדרך הוא אידיאלי לרכיבה על אופניים. פעם בשנה נערכת כאן תחרות בינלאומית לרוכבי אופנים מכל רחבי נורבגיה, אולם בניגוד לתחרויות אחרות, תחרות זו פתוחה לכל, חובבים ומקצוענים כאחד, ובכלל זה גם למשפחות.
פעם בשנה נערכת על הדרך האטלנטית תחרות ריצה, המושכת רצים מקומיים ורצים ממדינות אירופה. גגם רצים חובבים יכולים לקחת חלק בחוויה.
המים כאן צלולים במיוחד והאזור ידוע כאחד האתרים הטובים ביותר לצילום תת ימי.
בימים חמים תוכל להשתרע על אחד הסלעים החלקלקים ולנשום את האוויר הצלול של האוקיינוס האטלנטי.
כאשר גל ענקי מכה בכביש זהו מראה שלא תשכח זמן רב.
 
מתי לבקר בדרך האטלנטית
בימי הקיץ החמימים הטמפרטורה כאן 20 מעלות צלזיוס. הנוף מדהים במיוחד כאשר קרני השמש מפלחות את דרכן מבעד לעננים. לא לחינם נחשב האזור לאחד המקומות היפים ביותר בעולם.
בחורף לא מצטבר הרבה שלג על הכביש והדרך עבירה לרכב, אולם הרבה אור לא חודר דרך העננים האפורים, מה שמעניק לנוף תחושה של מיסטיות.
הנורבגים, החיים במחוזות שבלב נורבגיה, באים לכאן לחוש ראשונים את בוא האביב. זהו גם אחד המקומות המועדפים על הצפָרים הנורבגים בעונה זו.
הסתיו היא העונה הכי דרמטית כאן. כוח הטבע בהתגלמותו הפראית. גלים עזים מתנפצים על הדרך הם מהמראות שכל חובב מצלמה לא נשאר אדיש לו.
 
מנתוני משרד התיירות הנורבגי עולה, שהרבה תיירים מעדיפים לבקר כאן בעונת הסתיו, על מנת לחוות את מראות הגלים המתנפצים על גשרי הדרך האטלנטית . בעונה זו יש לנקוט מישנה זהירות בנסיעה על הכביש, ראו הוזהרתם! היו קשובים לתחזיות מזג האוויר, בסמיכות לתחילת הנסיעה בכביש.
 
 
נופי הדרך האטלנטית   (צילום: מאיר ליטמנוביץ)
 
כיצד מגיעים לדרך האטלנטית
מדרום לצפון
מהעיר אנדאלסנס (Andalsnes) נוסעים צפונה בכביש 64 עד לעיר אפארנס (Afarnes). מכאן אפשר להמשיך בכביש 660, אבל מומלץ לקחת מעבורת לסולסנסט (Solsneset). משם ממשיכים צפונה בכביש 64 ואחר כך בכביש 663, עד לפארסטאד (Farstad), ממנה רואים את תחילת הדרך האטלנטית.

יעדים על הדרך האטלנטית לפי סדר הופעתם בכתבה  להגדלה לחץ למעלה-משמאל
 
מצפון לדרום
מסלול זה מציע יותר אטרקציות. הוא מתאים במיוחד למטיילים בטיול עצמאי, שלא ממהרים לשום מקום.
תחילתו בעיירה דומבאס (Dombas), ממנה פונים צפונה בכביש E6. בעיר אופדאל (Oppdal) פונים מערבה בכביש 70 עד לעיירה טינגבולי (Tingvoli), השוכנת על גדות פיורד טוריווואגן (Turjuvagen). כדאי לבקר במקום בחוות משק חלב, המתמחה בייצור שישה סוגי גבינות ביתיות לבנות וירקרקות. לכל גבינה יש סיפור היסטורי ששורשיו בימי הביניים.
נמשיך בכביש 70 צפונה, בנסיעה חווייתית, על הגשר מעל הים ומיד במנהרה מתחת לים.
גשר עילי Gjemnessundet מקשר את כביש E39 עם האי קריפאסט (Krifast). אורכו של הגשר הוא 1257 מטר והוא מתוח מעל הפיורד בצידו הדרומי של האי ברגסיוסונדט (Bergsoysundet). הנסיעה כרוכה בתשלום אגרת מעבר לרכב פרטי.
המנהרה - כביש מספר 70 מקשר את האי קריסטיאנסונד (Kristiansund) והאי פריי (Frei) ליבשת, באמצעות מנהרה שנכרתה מתחת לפיורד פרייפיורדן (Freifjorden). אורכה מעל 5 ק"מ, והיא נחפרה בעומק 130 מ' מתחת לפני הים.
הדרך האטלנטית   (צילום: Frithjof Fure, Innovation Norway)
 
מידע תיירותי
מידע תיירותי על הדרך האטלנטית ניתן למצוא במרכז מידע וחנות מזכרות בכניסה לדרך האטלנטית. פתוח רק בקיץ.
 
מיקום במפה
63° 1′ 12″ N - רוחב
7° 20′ 24″ E - אורך
 
פרטים טכניים
אורך כללי – 8,274 מטר.
רוחב- 6.5 מטר.
שיפוע מכסימלי – 8%.
עלות הבניה - 122 מליון קרונה (בשנת 1989).
רבע מהמימון בא מאגרת דרכים - כן צריך לשלם.
לאורך הדרך 8 גשרים שאורכם נע בין 52 מטר ל- 262 מטר.
 
דרך חדשה
דרך האוקיינוס האטלנטי (Atlanterhavstunnelen), דרך המשך לדרך האטלנטית אבל מתחת למים. המנהרה תקשר שני איים בים הפתוח ומכאן שמה, והיא נועדה להאריך את הדרך האטלנטית.
זו תהיה המנהרה העמוקה ביותר בעולם - בעומק של 250 מטר מתחת לפני המים, אורכה 5,735 מטר. 
 
מידע נוסף

שייט בפיורדים של נורבגיה
הדרכים היפות של נורבגיה

איתמר מרום אודות הכותב
איתמר מרום, בעל תואר M.A, מדריך למדינות סקנדינביה, מחבר הספר "עלייתם ושקיעתם של הויקינגים - 200 שנות הגמוניה - מאות ה-8-10", ומנהל אתר השוואת טיולים מאורגנים

איתמר עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של איתמר.
מספר צפיות: 24557
3498