הדרך האטלנטית של נורבגיה

כביש הדרך האטלנטית - אחת הדרכים היפות בעולם
מאת: איתמר מרום


ישנם מקומות יפים בעולם, שכדי להגיע אליהם דרושה הוצאה כספית לא קטנה, או מסע רגלי שאינו מתאים לכל גיל, ולעיתים שניהם גם יחד. בנורבגיה ישנו מקום שאינו רחוק מדי והוא קרוב ליעדים הכלולים בחלק ניכר מתכניות הטיול. המקום אליו אני מתכוון הוא הדרך האטלנטית. אם יתמזל מזלכם תוכלו לראות לווייתנים וכלבי ים. 


בכתבה כל מה שצריך לדעת על הדרך המרהיבה הזו.

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

גשר מרשים לאורך הדרך האטלנטית (צילום: dconvertini)
ונופים קסומים (צילום: dconvertini)
גם הולכי הרגל לא מקופחים (צילום: dconvertini)
העיר קריסטיאנסונד  (צילום: dconvertini)
הים משתלב עם היבשה  (צילום: dconvertini)
בקתות צבעניות אופייניות לצפון הרחוק (צילום: dconvertini)
אי זעיר  (צילום: dconvertini)
לאורך הדרך האטלנטית (צילום: dconvertini)
עוד וואו אחרון...  (צילום: CucombreLibre)
 
 
הדרך האטלנטית (Atlanterhavsveien) קיבלה גושפנקא עולמית כגולת הכותרת של אחת הדרכים היפות ביותר בעולם. הדרך היא גם אחד היעדים הכי פופולריים ומתוירים בנורבגיה. היא דורגה במקום השני, כיעד הכי מתויר בנורבגיה, לאחר דרך הטרולים
הדרך האטלנטית נבחרה במקום ראשון ברשימה המכובדת של "הדרכים הכי יפות בעולם" בעיתון גארדיאן הבריטי. היא הקדימה את דרך החוף הצפוני באירלנד, דרך ההימאליה בהודו ודרך הנהר גיב (כביש 99 באוסטרליה). 
המגזין הגיאוגרפי הבינלאומי דרג את הפיורדים הנורבגים כאחד "היעדים הלא מקולקלים", המועדפים ביותר על ידי חובבי הטבע בעולם.
הלונלי פלנט קבע שהשיט לאורך החוף המערבי הנורבגי הוא "השיט היפה ביותר בעולם". 
הדרך האטלנטית נמצאת באזור נורדמור (Nordmøre), במחוז מור ורומסדל (Møre og Romsdal). אורכה 8 ק"מ, הנמשכים לאורך החוף המערבי של נורבגיה, והיא מאופיינת בעיקולים חדים החודרים לתוך האוקיינוס האטלנטי. בדרך משולבים שמונה גשרים.
הדרך האטלנטית היא פתלתלה, חוצה גשרים ומקשרת בין צוקי סלע. היא יוצרת חיבור מהיר בין האיים, שעד לפני בנייתה אפשר היה להגיע אליהם רק בשייט, שהיה מסוכן במיוחד בעונת הסתיו. 

הדרך האטלנטית
הדרך האטלנטית, מערכת גשרים, מנהרות וסוללות, המחברת בין איי האטלנטי לחופי נורבגיה  (צילום: נורית פרח)


הפלגות גיאוגרפיות
 

הדרך האטלנטית - איך הכל התחיל?

בשנת 1900 חיו באיים הללו, הפרוצים לרוח, רק 120 איש, שעסקו לפרנסתם בדייג ומכירת דגים יבשים.
מאז 1909 נערכו תוכניות לקשר את האי אבריי (Averøy) ליבשה. באותם זמנים תעבורה ברכבת נראתה כפתרון המוצלח ביותר. אבל ב- 1935 כשכלי הרכב הפכו לכלי התעבורה המועדף, התוכנית לבניית מסילת רכבת הוקפאה. 
ב- 7 ליולי 1989 נפתח הכביש לראשונה ומיד הפכה הדרך ליעד תיירותי מבוקש. רבים, מקומיים ותיירים, עשו שימוש בכביש על מנת להגיע לאזורי דייג הבקלה. 
 
קריסטיאנסונד, הדרך האטלנטית
העיירה קריסטיאנסונד בתחילתה של הדרך האטלנטית (צילום: Nils Tamlag)
 

כיצד לטייל בדרך האטלנטית

האזור מציע פעילויות מגוונות, בנוסף לנסיעה על הכביש היפהפה ועצירה לתצפיות, כגון: אזורי פיקניק לאורך הדרך, מסלולי ריצה, חתירה, דייג והשכרה של סירות דייג.
השיפוע המתון של הדרך הוא אידיאלי לרכיבה על אופניים. פעם בשנה נערכת כאן תחרות בינלאומית לרוכבי אופנים מכל רחבי נורבגיה, אולם בניגוד לתחרויות אחרות, תחרות זו פתוחה לכל, חובבים ומקצוענים כאחד, ובכלל זה גם למשפחות.
פעם בשנה נערכת על הדרך האטלנטית תחרות ריצה, המושכת רצים מקומיים ורצים ממדינות אירופה. גם רצים חובבים יכולים לקחת חלק בחוויה.
המים כאן צלולים במיוחד והאזור ידוע כאחד האתרים הטובים ביותר לצילום תת-ימי.
בימים חמים תוכל להשתרע על אחד הסלעים החלקלקים ולנשום את האוויר הצלול של האוקיינוס האטלנטי.
כאשר גל ענקי מכה בכביש זהו מראה שלא תשכחו זמן רב.
 מלון מומלץ בצפון הדרך האטלנטית
הנקודה הצפונית ביותר אליה מגיעים רבים מהמטיילים בנורבגיה, וממנה גם מתחילים את הנסיעה בדרך האטלנטית, היא העיירה קריסטיאנסונד (Kristiansund), הבנויה על מספר איים לחופי האוקיינוס האטלנטי. מחלונות החדרים וחדר האוכל של מלון תון (Thon Hotel), הבנוי על עמודים מעל המים, משתקפים בתי העיר הצבעוניים. בלילה משתקפים במים אורות העיר הצבעוניים. מראה מהפנט. ובכלל, זהו מלון מומלץ מכל בחינה אפשרית, כולל מחירו הסביר.
מלון מומלץ בעיירה קריסטיאנסונד בדרך האטלנטית   מלון מומלץ בעיירה קריסטיאנסונד בדרך האטלנטית
מלון מומלץ בעיירה קריסטיאנסונד בדרך האטלנטית   מלון מומלץ בעיירה קריסטיאנסונד בדרך האטלנטית
מלון תון בקריסטיאנסונד - נושק למי המפרץ בתחילתה של הדרך האטלנטית


 

מתי לבקר בדרך האטלנטית

בימי הקיץ החמימים הטמפרטורה כאן 20 מעלות צלזיוס. הנוף מדהים במיוחד כאשר קרני השמש מפלחות את דרכן מבעד לעננים. לא לחינם נחשב האזור לאחד המקומות היפים ביותר בעולם.
בחורף לא מצטבר הרבה שלג על הכביש והדרך עבירה לרכב, אולם הרבה אור לא חודר דרך העננים האפורים, מה שמעניק לנוף תחושה של מיסטיות.
הנורבגים, החיים במחוזות שבלב נורבגיה, באים לכאן לחוש ראשונים את בוא האביב. זהו גם אחד המקומות המועדפים על הצפָרים הנורבגים בעונה זו.
הסתיו היא העונה הכי דרמטית כאן. כוח הטבע בהתגלמותו הפראית. גלים עזים מתנפצים על הדרך הם מהמראות שכל חובב צילום לא נשאר אדיש לו.
 
מנתוני משרד התיירות הנורבגי עולה, שהרבה תיירים מעדיפים לבקר כאן בעונת הסתיו, על מנת לחוות את מראות הגלים המתנפצים על גשרי הדרך האטלנטית . בעונה זו יש לנקוט מישנה זהירות בנסיעה על הכביש, ראו הוזהרתם! היו קשובים לתחזיות מזג האוויר, בסמיכות לתחילת הנסיעה בכביש.
 
הדרך האטלנטית בנורווגיה
אוסף איים ואיונים המחוברים על ידי גשרים וסוללות   (צילום: CucombreLibre)
 

כיצד מגיעים לדרך האטלנטית

הדרך האטלנטית מדרום לצפון
מהעיר אנדאלסנס (Andalsnes) נוסעים צפונה בכביש 64 עד לעיר אפארנס (Afarnes). מכאן אפשר להמשיך בכביש 660, אבל מומלץ לקחת מעבורת לסולסנסט (Solsneset). משם ממשיכים צפונה בכביש 64 ואחר כך בכביש 663, עד לפארסטאד (Farstad), ממנה רואים את תחילת הדרך האטלנטית.

יעדים על הדרך האטלנטית לפי סדר הופעתם בכתבה  להגדלה לחץ למעלה-משמאל
 

הדרך האטלנטית מצפון לדרום

מסלול זה מציע יותר אטרקציות. הוא מתאים במיוחד למטיילים בטיול עצמאי, שלא ממהרים לשום מקום.
תחילתו בעיירה דומבאס (Dombas), ממנה פונים צפונה בכביש E6. בעיר אופדאל (Oppdal) פונים מערבה בכביש 70 עד לעיירה טינגבולי (Tingvoli), השוכנת על גדות פיורד טוריווואגן (Turjuvagen). כדאי לבקר במקום בחוות משק חלב, המתמחה בייצור שישה סוגי גבינות ביתיות לבנות וירקרקות. לכל גבינה יש סיפור היסטורי ששורשיו בימי הביניים.
נמשיך בכביש 70 צפונה, בנסיעה חווייתית, על הגשר מעל הים ומיד במנהרה מתחת לים.
גשר עילי Gjemnessundet מקשר את כביש E39 עם האי קריפאסט (Krifast). אורכו של הגשר הוא 1257 מטר והוא נמתח מעל הפיורד בצידו הדרומי של האי ברגסיוסונדט (Bergsoysundet). הנסיעה כרוכה בתשלום אגרת מעבר לרכב פרטי.
המנהרה - כביש מספר 70 מקשר את האי קריסטיאנסונד (Kristiansund) והאי פריי (Frei) ליבשת, באמצעות מנהרה שנכרתה מתחת לפיורד פרייפיורדן (Freifjorden). אורכה מעל 5 ק"מ, והיא נחפרה בעומק 130 מ' מתחת לפני הים.
הדרך האטלנטית, נורווגיה
גשר ע הדרך האטלנטית - פרוייקט הנדסי מעורר התפעלות   (צילום: CucombreLibre)
 
תחנת מידע לתיירים
מידע תיירותי על הדרך האטלנטית ניתן למצוא במרכז מידע וחנות מזכרות בכניסה לדרך האטלנטית. פתוח רק בקיץ.
 

פרטים טכניים

אורך כללי – 8,274 מטר.
רוחב- 6.5 מטר.
שיפוע מכסימלי – 8%.
עלות הבניה - 122 מליון קרונה (בשנת 1989).
רבע מהמימון בא מאגרת דרכים - כן צריך לשלם.
לאורך הדרך 8 גשרים שאורכם נע בין 52 מטר ל- 262 מטר.
 

מתחת לפני המים

דרך האוקיינוס האטלנטי (Atlanterhavstunnelen), דרך המשך לדרך האטלנטית אבל מתחת למים. המנהרה מקשרת שני איים בים הפתוח ומכאן שמה, והיא נועדה להאריך את הדרך האטלנטית.
זוהי המנהרה העמוקה ביותר בעולם - בעומק של 250 מטר מתחת לפני המים, אורכה 5,727 מטר. 

 
מידע נוסף

שייט בפיורדים של נורבגיה
הדרכים היפות של נורבגיה

איתמר מרום אודות הכותב
איתמר מרום, בעל תואר M.A, מדריך למדינות סקנדינביה, מחבר הספר "עלייתם ושקיעתם של הויקינגים - 200 שנות הגמוניה - מאות ה-8-10", ומנהל אתר השוואת טיולים מאורגנים

איתמר עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 31147
90490
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר