שפיצברגן ואיי סבאלברד – כתבות והמלצות

שפיצברגן ואיי סבאלברד – כתבות והמלצות
צילום: Martha de Jong-Lantinkשפיצברגן הוא שמו של האי הגדול ביותר בארכיפלג סבאלברד, שרבים מכנים על שמו את הארכיפלג כולו. האי הוא המקום המיושב הצפוני ביותר על פני כדור הארץ, ולפיכך גם נקודת היישוב הקרובה ביותר לקוטב הצפוני.


מעמדם הבינלאומי של האיים הוא מיוחד, והופך אותם לשייכים לנורווגיה, אך במידה מסוימת גם למדינות אחרות, ובהמשך נסביר מדוע.

שפיצברגן ואיי סבאלברד, דב הקוטב
דב הקוטב הצפוני בשפיצברגן 
 כאן יש יותר דובים מתושבים (צילום: מולה יפה)
 

שפיצברגן – נקודת היישוב הצפונית ביותר בכדור הארץ

ארכיפלג איי סבאלברד (Svalbard) נמצא 650 ק"מ צפונית לנורווגיה, ומרחק דומה מהקוטב הצפוני, בין קווי הרוחב 74-81 צפון, כלומר בתחומי החוג הארקטי (מצפון לקו רוחב 66.5). שטחם הכולל של איי הארכיפלג הוא 62,450 קמ"ר, ושטחו של האי שפיצברגן (Spitsbergen) למעלה ממחצית משטח זה  39,500 קמ"ר.
 
כאמור שפיצברגן הוא הגדול בין האיים, והוא גם היחיד המיושב באורח קבע, עם כ- 2,700 תושבים, מה שהופך אותו לנקודת היישוב הצפונית ביותר על פני כדור הארץ. בשפיצברגן שתי עיירות – לונגיירביאן (Longyearbyen), המשמשת כמרכז המנהלתי, עם 2,000 תושבים, ובארנצבורג (Barentsburg), קהילת כורים רוסית בת 500 תושבים. באי גם מספר תחנות מחקר, שבכל אחת מהן מתגוררים מספר אנשים, רובם רק בקיץ.
 
בלונגיירביאן שני בתי ספר 
– יסודי ותיכון, אוניברסיטה קטנה, מרכז ספורט, מרכז תרבות, קולנוע, בנק, סופרמרקט, מספר חנויות, מוזיאונים ובתי מלון. ליד העיירה שדה תעופה בינלאומי, אך על האי אין כבישים, והתחבורה היא ברכבי שלג וספינות. התושבים הם בעיקר נורווגים, רוסים, וגם לא מעט בני המזרח הרחוק, שבאים למקום לעבוד מספר שנים.
הפלגות לשפיצברגן בקבוצות ישראליות או בינלאומיות 
 
נמל לונגיירביאן באי שפיצברגן, טיול לשפיצברגן
נמל לונגיירביאן באי שפיצברגן, תחושת קצה העולם (צילום: מולה יפה)


שפיצברגןאיי סבאלברד – ריבונות נורווגית מוגבלת

ארכיפלג סבאלברד נמצא תחת ריבונות נורווגיה, אך אמנת סבאלברד (Svalbard Treaty), שנחתמה בשנת 1920, מקנה זכויות מסוימות גם למדינות נוספות החתומות עליה. 41 מדינות חתומות על אמנת סבאלברד, בהן ארה"ב, דנמרק, שוודיה, ספרד, צרפת, בריטניה, רוסיה, סין, יפן ועוד.
 
עד חתימת ההסכם לא היו האיים שייכים לאף מדינה, וחיו בהם בני לאומים שונים, שעסקו בדיג, ציד לוויתנים, כרייה ומחקר. אוצרות טבע שנמצאו באיים בתחילת המאה ה-20, והתקוממויות של כורים נגד מעסיקיהם, יצרו את הצורך לחוק וסדר במקום.
 
בהסכם מוענקת לנורווגיה הריבונות על איי סבאלברד, במגבלות מסוימות, המאפשרות לכל המדינות החתומות להשתמש במשאבים הטבעיים (בפועל רק רוסיה מנצלת זכות זו). אזרחי כל המדינות החתומות יכולים להיות תושבים שווי זכויות בסבאלברד. התושבים אמנם משלמים מיסים לנורווגיה, אך שיעורם נמוך מגובה המס בנורווגיה, מאחר ובאמנה נקבע שהם ישמשו רק לצורכיהם של תושבי המקום. האיים הוכרזו שטח מפורז שאין לעשות בו כל שימוש צבאי. החקיקה הנורווגית משמשת, בין השאר, לשמירה על הסביבה ועל המורשת התרבותית, ורוב השטח מוכרז כשמורות טבע או כשטחים מוגנים.
כתבות על נורווגיה

הפלגה לשפיצברגן בין גושי קרח הצפים
הפלגה לשפיצברגן בין גושי קרח הצפים במי האוקיינוס הארקטי (צילום: מולה יפה)
 

שמש חצות וחושך ארקטי

בקו הרוחב 74 צפון, בו נמצאת לונגיירביאן, זורחת "שמש חצות" ללא הפסקה במשך כארבעה חודשים, מ- 20 באפריל עד 20 באוגוסט. לעומת זאת בחורף, היא אינה זורחת כלל כמעט ארבעה חודשים, מ- 26 באוקטובר עד 15 בפברואר, אם כי בלילות בהירים אור הירח המוחזר מהקרח יכול לתת קצת אור. בשל החושך, שפיצברגן הוא אחד המקומות הטובים לחזות בהם בזוהר הצפון, הצובע את השמיים בגווני ירוק, כחול ואדום מרהיבים.
 
הטמפרטורה הממוצעת בשפיצברגן היא חמש מעלות צלזיוס בקיץ, ומינוס 14 מעלות צלזיוס בחורף. טמפרטורה זו גבוהה בכ- 20 מעלות מאשר באזורי רוחב מקבילים ברוסיה וקנדה, בזכות השפעתו הממתנת של זרם הגולףזרם שפיצברגן המערבי, שהוא חלקו הצפוני ביותר של זרם הגולף, מזרים מים חמים יחסית לאורך חופיו המערביים של האי שפיצברגן. בזכותו האקלים בחופים הצפונים והמערביים מתון יותר, עם מעט קרח, המאפשר נגישות לספינות במהלך רוב השנה.


מפת שפיצברגן, הגדול באיי סבאלברד 
העיירה לונגיירביאן (A), כפר הכורים בארנצבורג (B), הר ניוטונטופן (C), הפסגה הגבוהה בארכיפלג

 
ההרים המחודדים של שפיצברגן

הגאולוגיה של איי סבאלברד מגוונת מאוד. באזור קטן יחסית ניתן למצוא ייצוג לתקופות גאולוגיות רבות ולמגוון רחב של סלעים, כולל סלעי משקע עשירים במאובנים ומינרלים בעלי ערך כלכלי, כמו פחם. מינרלים נוספים בעלי ערך, התגלו באיים במהלך המאה ה-20, אך כרייתם באופן מסחרי לא צלחה.
 
הנוף בשפיצברגן מגוון. בסמוך לחוף המערבי הנוף הוא אלפיני, עם הרים תלולים ומחודדים, שנתנו לאי את שמו. ההרים הגבוהים ביותר נמצאים בצפון-מזרח האי, ובהם גם ההר הגבוה ביותר 
 ניוטונטופן (Newtontoppen), המתנשא לגובה 1,713 מטר. ההרים בסמוך לחוף המערבי מתנשאים לגובה של מעל 1,000 מטר, מעל פיורדים החודרים עמוק ליבשה ויוצרים מחזה מרהיב.
 
שני שליש משטחם של איי סבאלברד מכוסה קרחונים, אך שטח זה נמצא במגמת ירידה בגלל התחממות כדור הארץ. הקרחונים הם אלו שבמהלך מספר תקופות קרח חרצו את נופי ההרים, ויצרו עמקים ופיורדים החודרים עמוק אל תוך היבשה.

קרחונים מכסים כמעט את כל שטח הארכיפלג
שני שליש משטחם של איי סבאלברד מכוסה קרחונים (צילום: מולה יפה)
 

טיול לשפיצברגן

טיול לשפיצברגן אינו יקר מטיול לאזורים מרוחקים אחרים על פני כדור הארץ, וזו הזדמנות נהדרת להגיע הכי קרוב שאפשר לקוטב הצפוני. ניתן להגיע אל שפיצברגן בטיסה, אך רוב המטיילים מגיעים לאיים בהפלגות לשפיצברגן. אם עולים בדמיונכם מופעי בידור וקזינו, כאן מחליפים אותם אנשי מחקר ואקדמיה, המדריכים את המטיילים בהרצאות ובירידה לחוף. כאמור, באי אין כבישים, והספינות מפליגות סביבו, כשהירידה לחוף מתבצעת מספר פעמים ביום בסירות זודיאק. 
 
כמטיילים, הסיבה העיקרית להגיע לשפיצברגן היא הטבע הבתולי, הנשלט על ידי ההרים, הקרחונים והפיורדים. המפגש עם בעלי החיים הארקטיים הנדירים, שבראשם דוב הקוטב ואייל הצפון, הופך את הביקור בשפיצברגן לחוויה מיוחדת.


2 דקות וכל מה שצריך לדעת על שפיצברגן  צפו במראות הנפלאים של האי
 

מידע נוסף

הפלגות לשפיצברגן בקבוצות ישראליות או בינלאומיות

כתבות נוספות

קרוז לשפיצברגן - להגיע עד סוף העולם
הפלגה בין סקוטלנד לאיי סבאלבארד

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר