סטוקהולם: אהבה ממבט ראשון

סטוקהולם – אהבה ממבט ראשון
מאת: איציק אהרוני 


סטוקהולם היתה עבורי אהבה ממבט ראשון. פגשתי בה לראשונה כנער צעיר, בשנת 1965, עת ביקרתי בשוודיה במסגרת חילופי סטודנטים. באותן שנים לא ביקרו בה תיירים רבים. כבר אז, מתוך קריאה בספרי התיירות המעטים שהיו באותה תקופה, למדתי על העיר הצפונית ועל יופיה. אך כשפגשתי אותה הבנתי כי קצרה היריעה מלתאר את יופיה, והמציאות עולה על כל תיאור.


1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

בית העירייה של סטוקהולם  (צילום: Karlheinz Klingbei)
בניין הפרלמנט בסטוקהולם  (צילום: Jorge Láscar)
ספינות ציוריות בנמל  (צילום: Yanan Li)
עיר מוקפת מים  (צילום: Rasmus Anderssonn)
העיר לעת ערב  (צילום: Jeena Paradies)
ספינות התיירים  (צילום: Over Doz)
 
בירת שוודיה סטוקהולם (Stockholm) שוכנת בדרום-מזרח שוודיה, לחופי הים הבלטי. חלקה המרכזי של העיר בנוי על 14 איים, שהם חלק מארכיפלג גדול של 24 אלף איים. זוהי נקודת המפגש של אגם מלארן (Mälaren), האגם השלישי בגודלו בשוודיה, עם הים הבלטי. עובדה זו מקנה לעיר יופי מיוחד. המבנים והגשרים המסוגננים לא פגעו ביופיו הטבעי של הנוף וביערות המקיפים את העיר. הניקיון והאסתטיקה הארכיטקטונית של המבנים החדשים, מאפשרים להגדיר את סטוקהולם כאחת הערים היפות בתבל.
 
בפגישתי הראשונה עם סטוקהולם מצאתי עיר קטנה ויפהפייה, רדומה בעקבות מזג האוויר הצפוני הקר והחשוך. מאז ביקרתי בה פעמים רבות ועקבתי אחר התפתחותה. השוודים החביבים ומסבירי הפנים השכילו לא לפגוע במראה ובאופיה של העיר. גם כיום, לאחר שנים רבות, היא עדיין יפה ומהממת כפי שנראתה לי בפגישתנו הראשונה.
________________
* בעברית מקובל גם לכתוב שטוקהולם, אך ההגיה הנכונה היא סטוקהולם.
 
העיר העתיקה של סטוקהולם
העיר העתיקה של סטוקהולם, סגנון צפון אירופאי אופייני (צילום: Alex DROP)
 

בלטיותהעיר בין הגשרים

הקמת העיר באמצע המאה ה-13 מיוחסת למדינאי בירגר יארל (Birger Jarl), ששימש כמשנה למלך. המיקום נבחר בשל יתרונו האסטרטגי, בין אגם מלארן והים הבלטי, הגישה הנוחה לאוניות סוחר ואפשרויות ההגנה. העיר נבנתה על שלושה איים סמוכים, שחוברו על ידי גשרים, ומכאן כינויה "העיר בין הגשרים".
 
במאות ה-14 וה- 15, עם התפתחות המסחר הימי, הפכה סטוקהולם לעיר נמל חשובה. האוכלוסייה גדלה והעיר התפשטה אל מעבר לשלושת האיים. בשל הצפיפות פרצו בעיר שרפות רבות, אשר כילו את בתי העץ, והובילו לבנייה באבן. מרבית תושבי העיר היו ממוצא גרמני וסגנון הבנייה אכן דומה לסגנון הבנייה בגרמניה. בתים אלה ניצבים עד היום בעיר העתיקה ומעניקים לה את צביונה המיוחד.
בתי מלון בסטוקהולם
 
גשרים בסטוקהולם
14 איים וגשרים רבים - העיר בין הגשרים (צילום: Karlheinz Klingbeil)
 

לשוטט במוזיאון פתוח

את השינוי הגדול חולל בסטוקהולם המלך גוסטאב ואזה (Gustav Vasa). הוא עיצב את שוודיה כממלכה עצמאית, ובשנת 1634 הכריז על סטוקהולם כבירתה. משפחות אצולה וסוחרים עשירים בנו בעיר טירות וארמונות, ששינו את פני העיר ופרבריה. סטוקהולם הפכה למרכז תרבות ומסחר, לא רק של שוודיה אלא של האזור כולו.
 
במאה השנים האחרונות נסללו בעיר כבישים רבים, נבנו מרכזי קניות, שכונות ישנות נהרסו וחדשות הוקמו במקומן. אך הפיתוח נעשה בדרך שלא פגמה ביופייה של העיר והיא נותרה אחת הערים היפות באירופהסטוקהולם היא מעין "מוזיאון פתוח" ושיטוט ברחובותיה הוא חוויה תרבותית, היסטורית וארכיטקטונית. בעיר ובסביבותיה אתרים רבים, שכל אחד מהם ראוי לביקור. בכתבה זו אמנה את האתרים שלדעתי בלעדיהם ביקור בעיר לא יהיה שלם.
 
יעדים בעיר העתיקה של סטוקהולם: כיכר סטור (A), כנסיית סטור (B) הארמון המלכותי (C)
 

העיר העתיקה – גאמלה סטאן

ראשיתה של סטוקהולם על שלושה איים סמוכים: סטאדסהולמן (Stadsholmen), הלייאנדסהולמן (Helgeandsholmen) ורידרהולמן (Riddarholmen). על הראשון נשתמרה העיר העתיקה של סטוקהולם, הנקראת גאמלה סטאן (Gamla stan)מומלץ לטייל ברחובותיה הצרים והתלולים של העיר העתיקה. את הסיור בגאמלה סטאן  כדאי להתחיל בכיכר סטור (Stor Torget), ששימשה בעבר ככיכר השוק ומאוחר יותר הייתה לכיכר המרכזית של העיר. בכיכר סטור הוצאו להורג, בשנת 1520, שמונים ושניים מנכבדי המדינה, על ידי הדנים ששלטו באותה עת בשוודיה, כדי לחזק את שלטונם.
 
מעט צפונה לכיכר סטור, בנקודה הגבוהה ביותר על האי, נמצאת כנסיית סטור (Storkyrkan). בנייתה של הכנסייה הנוכחית, שנבנתה על שרידי כנסיה קודמת שנשרפה, נסתיימה בשנת 1306. אך עבודות ההשלמה נמשכו על פני תקופה של עוד מאתיים שנה, וצורתה הסופית עוצבה רק במחצית המאה ה- 18. בתחילה שימשה הכנסייה את תושבי המקום, אך במהלך השנים הפכה לכנסייה לאומית, המשמשת את מלכי שוודיה לטקסי הכתרה ונישואין. בהתאם לכך, ריהוט הכנסייה עשיר ומסוגנן.
 
גאמלה סטון, סטוקהולם
בתים מקסימים בגאמלה סטאן, העיר העתיקה של סטוקהולם (צילום: Karlheinz Klingbeil)
ארמון המלך ואוצרות בית המלוכה השוודי

בסמוך לכנסיית סטור נמצא הארמון המלכותי (Kungliga Slottet), שנבנה במקומו של הארמון הקודם, ארמון "שלושת הכתרים" (Tre Kronor), שעלה בלהבות (שלושת הכתרים הם סמלה של שוודיה). הארמון, הבנוי בסגנון בארוק, שימש במשך שנים כמקום מגורים למשפחת המלוכה. בשנים האחרונות משמש הארמון רק למשרדי המלוכה ולאירועים ממלכתיים, לאחר שמשפחת המלוכה עברה להתגורר בארמון דרוטנינגהולם.
 
לאורך כל השנה ניתן לבקר בסיורים מודרכים בארמון, שהעיצוב והריהוט שלו רובם מהמאות ה- 18 וה-19. רצוי לברר מראש מועדי אירועים רשמיים, המונעים את הסיור בחדרי הארמון. בארמון כמה מוזיאונים, שלכל אחד נדרש כרטיס כניסה נפרד. המומלץ שבהם הוא מוזיאון אוצרות בית המלוכה, הכולל בעיקר כתרים של מלכי שוודיה ובני משפחתם, וכן מספר קטן של חרבות מלכותיות. מוצגי המוזיאון מצטיינים בפשטות ובעדינות טיפוסית, כמקובל עד היום בסקנדינביה.
 
הארמון המלכותי, סטוקהולם
הארמון המלכותי, משפחת המלוכה עברה להתגורר בארמון אחר   (צילום: Guillaume Baviere)
 

תצפיות על סטוקהולם

האי סודרמלם (Södermalm) הוא אחד מארבע-עשר האיים עליהם בנויה העיר סטוקהולם. הוא נמצא מדרום לעיר העתיקה והגישה אליו היא דרך הגשרים המחברים את שני האיים. שתי נקודות תצפית באי מאפשרות מבט כללי על סטוקהולם, בעיקר על העיר העתיקה וארכיפלג האיים. התצפית האחת נמצאת במרומי בניין מסחרי, אליו מובילה מעלית הידועה בשם קטרינה היס (Katarina Hiss, בשוודית Katarinahissen). בהמשך הרחוב העולה כלפי המצוק, בלב שכונה של בתים קטנים, נמצאת התצפית השנייה, המאפשרת מבט טוב יותר על שטח הנמל של העיר. תצפית מהמצוק של סודרמלם היא מקום טוב להתחיל בו סיור הכרות בסטוקהולם.
 
מספר סכרים (בשוודית: Slussen, באנגלית: Locks) מפרידים בין מימיו המתוקים של אגם מאלרן לבין מימיו המלוחים של הים הבלטי. הסכרים נבנו לצורך הגבהת פני המים המתוקים, כדי למנוע כניסת מי ים מלוחים לאגם, ובכדי לאפשר מעבר כלי שיט מהאגם לים ובחזרה, למרות הפרשי הגובה. מתחת לגשרים המחברים את העיר העתיקה לאי סודרמלם, ניתן לראות סכרים למעבר סירות. פתיחת הסכרים וסגירתם נעשית באופן רציף במהלך היום וממקומות רבים ניתן לצפות באופן הפעלתם.

תצפית על סטוקהולם
האי סודרמלם, מומלץ לעלות לנקודות התצפית   (צילום: Jonathan)
 
באי סודרמלם תמצאו מלון קטן ומיוחד, הממוקם בבניין בסגנון ארט דקו משנות השלושים של המאה ה- 20, מלון ריוואל (Hotel Rival), עם מסעדת ביסטרו מצוינת, בר נחמד, וגם קפה ותה עם עוגיות בחינם לאורך כל היום.

מלון מומלץ בסטוקהולם
מלון ריוואל, חלק מהחדרים קטנים וחלקם גדולים מאד ועם מרפסת מקסימה
 
אתרים מחוץ לעיר העתיקה:  האי סודרמלם (A), מלון ריוואל (B), כנסיית רידרהולם (C), בניין הפרלמנט (D),
כיכר סֶרגל (E) בית העירייה (F), מלון רדיסון בלו (G) על גדות אגם מלארן, מלון דאונטאון קאמפר (H)
 
 

בניין הפרלמנט וכנסיית רידרהולם

מצפון לגאמלה סטאן, על האי הלייאנדסהולם (Helgeandsholm), נבנה בשנים 1898-1904 בניין הפרלמנט (Riksdagshuset). חזית הבניין, הבנוי בסגנון ניאו-ברוק, היא מלאכת מחשבת של עיצוב.
 
ממערב לגאמלה סטאן, על האי רידרהולם, נמצאת כנסיית רידרהולם (Riddarholmskyrkan) המרשימה ביופייה. במאה ה-13 הייתה הכנסייה שייכת למנזר של המסדר הפרנציסקני. רק במאה ה-16 קיבלה הכנסייה את צורתה הסופית, לאחר שהתווסף לה המגדל. באותה עת השתנה גם מעמדה של הכנסייה והיא הפכה למקום קבורתם של מלכי שוודיה, במשך 300 שנה. בעקבות כך נוספו לכנסייה גומחות קבורה. במאה ה-17 בנו גם משפחות האצולה השוודיות גומחות לצורך קבורת בני משפחותיהן. כיום משמשת הכנסייה כאולם קונצרטים לקהל הרחב.
 
בכיכר הקטנה שליד כנסיית רידארהולם ניצב על עמוד פסלו של בירגר יארל (Birger Jarl), מייסד העיר. לא רחוק משם נמצא מגדל בירגר, מגדל עגול שהוא שריד לביצורי העיר. טיפוס לראש המגדל מאפשר מבט על אגם מלארן ועל בית העירייה, שבראשו ניצב סמל שלושת הכתרים. ישיבה על ספסל בכיכר הנושקת לגדות האגם, מומלצת למי שמבקש לעצמו כמה רגעים של שלווה אמיתית.
 
בניין הפרלמנט, סטוקהולם
בניין הפרלמנט בסגנון ניאו-ברוק, מלאכת מחשבת של עיצוב (צילום: Michael Caven)
 

כיכר סרגל – לב ליבה של העיר

מצפון לעיר העתיקה, בלב ליבה של סטוקהולם שוכנת כיכר סֶרגל (Sergels torg), הקרויה על שמו של הפסל השוודי הנודע Johan Tobias Sergel בן המאה ה-18, שבית המלאכה שלו היה ממוקם מצפון לכיכר. במרכז הכיכר רחבת הידיים ניצבת מזרקת מים עגולה, ובמרכזה עמוד זכוכית גבוה, עליו ניגרים מים והוא מואר בשעות הערב.
 
בשנות החמישים והשישים של המאה הקודמת הוקמו סביב הכיכר מבנים מודרניים, שהחליפו את המבנים ההיסטוריים. מתחת לכיכר מרכז קניות גדול ותחנת הרכבת התחתית של העיר. בכיכר סרגל מתקיים השוק של סטוקהולם והיא נקודת מוצא לטיולים בעיר. ממערב לכיכר, ליד תחנת המטרו המרכזית T-Centralen, נמצאת לשכת התיירות העירונית.
 
כיכר סרגל, סטוקהולם
כיכר סֶרגל, לב לבה של סטוקהולם (צילום: Jorge Franganillo)
 

אולם הקונצרטים של פרס נובל

מצפון לכיכר סרגל נמצא אולם הקונצרטים (Konserthuset), שהוא אחד הבתים הבודדים שניצלו מהריסה בעת הפיכת האזור למודרני. הבניין הוקם בשנת 1926 ובחזיתו עמודים קורינתיים, בסגנון ניאו-קלאסי שהיה מקובל באותה עת בעיר. הבניין בולט מבחוץ בצבעו הכחלחל ומבפנים הוא מסוגנן ומרשים. בכיכר שלפניו מוצב פסלו של אורפאוס, יצירתו של הפסל קרל מילס.
 
האולם הוא משכנה של התזמורת הפילהרמונית של סטוקהולם, ומדי שנה נערך בו טקס חלוקת פרס נובל (פרט לפרס נובל לשלום המחולק באוסלו). ניתן להצטרף לסיור מודרך המתקיים פעם ביום (לא בכל יום).
 
אולם הקונצרטים, סטוקהולם
אולם הקונצרטים, כאן מוענקים פרסי נובל  (צילום: Per-Olof Forsberg)
 

בית העירייה – חתונות בשיטת הסרט הנע

ממערב לתחנת המטרו המרכזית, בפינה המזרחית ביותר של האי קונגסהולמן (Kungsholmen), שוכן בית העירייה (Stadshuset) של סטוקהולם. הוא ממוקם על גדות אגם מלארן ונחשב לאחת היפות ביצירות הארכיטקטורה של המאה הקודמת באירופה. הבניין תוכנן על ידי הארכיטקט השוודי רגנר אוסטברג (Ragnar Östberg) ונבנה בין השנים 1911-1923. הוא המזכיר בצורתו את מבני הרנסאנס האיטלקי, ובנוי משמונה מיליון לבנים אדומות. מיקומו  וגובהו (106 מטר) של מגדל בית העירייה מאפשרים תצפית מצוינת של העיר. המגדל הנראה למרחקים נושא את סמלה של שוודיה  שלושה כתרים.

פרט לישיבות העירייה נערכת בבית העירייה גם הסעודה השנתית לכבוד חתני פרס נובל, לאחר הטקס המתקיים באולם הקונצרטים. בסופי שבוע מתקיימים בבניין טקסי חתונה למאות זוגות, בשיטת "הסרט הנע", כשכל טקס אורך מספר שניות. בבית העירייה גם מספר אולמות ייצוגיים מרשימים בעיטוריהם: ההיכל הכחול, חדר ישיבות של מועצת העיר, היכל 100 הקשתות, החדר האובאלי, גלריית הנסיך, חדר שלושת הכתרים והיכל הזהב. סיור במבנה מיוחד זה מתבצע רק בקבוצות מודרכות, אליהן ניתן להצטרף בקופה למכירת הכרטיסים.
 
בית העירייה, סטוקהולם
בית העירייה של סטוקהולם עם סמל שלושת הכתרים בראש המגדל  (צילום: Karlheinz Klingbeil)


בתי מלון מומלצים במרכז סטוקהולם

מלון רדיסון בלו (Radisson Blu Waterfront Hotel) ממוקם בצמוד לתחנת הרכבת, אליה מגיעים גם משדה התעופה, ומרכז הקונגרסים של סטוקהולם ובמרחק הליכה קצר מהעיר העתיקה (גאמלה סטון). מיקומו על גדות התעלה ואגם מלארן הינו בונוס נוסף, כאשר חלק מהחדרים משקיפים לעבר המים ואחרים לעבר העיר, והמראה נפלא בכל מקרה. חדרי המלון והסוויטות מרווחים וממוזגים, ארוחת הבוקר מצוינת ונוח מאד שיש גם מסעדה בה ניתן לאכול את שאר הארוחות, כאשר לא מתחשק לצאת. למרות גודלו של המלון, יחס הצוות אישי ואדיב.
 
המלצה על מלון במרכז שטוקהולם  המלצה על מלון במרכז שטוקהולם
מלון רדיסון בלו
  מיקום מושלם על קו המים ובקרבת תחנת הרכבת והעיר העתיקה של סטוקהולם
 

ללון בעיר, להרגיש בטבע

דומה שלא יכול להיות שילוב מוצלח יותר ממלון בחיק הטבע, אבל גם בלב העיר, ולא סתם עיר – סטוקהולם. רשת המלונות Scandic hotels מצאה את הפתרון האולטימטיבי.

מלון דאונטאון קאמפר ביי סקנדיק (Downtown Camper by Scandic) ממוקם ממש במרכז סטוקהולם – ליד כיכר סרגל, תחנת המטרו המרכזית ולשכת המידע לתיירים, ו- 5 דקות הליכה מהעיר העתיקה. העיצוב המוקפד והיצירתי יוצר תחושה של מלון הממוקם בחיק הטבע, והוא גם מציע שלל פעילויות  ריצה, טיולים, סדנאות, שעורי יוגה, סרטים ומסיבות. משלימים את התמונה סאונה ופינות ישיבה על הגג, ובריכה המשקיפה על העיר, ובאופן מפתיע, המחיר לא יקר.
 
המלצה על מלון בשטוקהולם  המלצה על מלון בשטוקהולם
המלצה על מלון בשטוקהולם  המלצה על מלון בשטוקהולם

מלון דאונטאון קאמפר ביי סקנדיק  ללון בלב העיר הגדולה, להרגיש בטבע!למי שרוצה גם הוא להתאהב בעיר המקסימה סטוקהולם, מומלץ להגיע אליה בתקופה שבין מחצית חודש יוני עד סוף אוגוסט, ולהקדיש לביקור לפחות 4 ימים מלאים. יש הרבה מה לראות וממה ליהנות.
מומלץ לבקר גם באתרים שמחוץ למרכז העיר, ועל כך בחלקה השני של סדרה זו  סטוקהולם: אתרים מחוץ למרכז העיר.

 

מידע נוסף

 

כתבות נוספות על שוודיהאיציק אהרוני אודות הכותב
איציק אהרוני, בעל תואר שני בהנדסה. משנת 1981 עוסק, כתחביב, בארגון וליווי קבוצות במסלולים יחודיים ואיכותיים.
izhakaharoni@walla.comסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר