סטוקהולם: מחוץ למרכז העיר

סטוקהולם – טיולי יום מחוץ למרכז העיר
מאת: איציק אהרוני 


המטרופולין של סטוקהולם הוא הגדול ביותר בשוודיה – מתגוררים בו למעלה משלושה מיליון תושבים, כשליש מתושביה של שוודיה כולה. המטרופולין כולל את מרכז סטוקהולם ואת הפרברים הצפוניים והדרומיים שלה, בהם מתגוררים מרבית התושבים.


בכתבה הראשונה על סטוקהולם ציינתי כי השוודים השכילו לפתח את העיר ולהשאירה מרשימה, תוך שילוב הבנייה החדשה ביופיו הטבעי של המקום. אם חשבתם שתוכלו למצות את יופיה של סטוקהולם בביקור בעיר העתיקה ובמרכז העיר, הרי ממתינות לכם הפתעות נוספות בפרבריה של העיר.
 
ארמון דרוטנינגהולם (Drottningholm) מקום המגורים של משפחת המלוכה השבדית
ארמון דרוטנינגהולם בו מתגוררת כיום משפחת המלוכה השוודית (imagebank.sweden.se (c) Melker Dahlstrand)
 
יעדים בכתבה זו: מרכז סטקהולם (A), מוזיאון ואזה (B), המוזיאון הפתוח סקנסן (C), מגדל קקנס (D),
גן הפסלים של מילס (E), ארמון דרוטנינגהולם (F)
מלון רדיסון בלו (G)מלון דאונטאון קאמפר (H)


בלטיותהאי יורגרדן

את הסיור מחוץ למרכז סטוקהולם נתחיל באי יורגרדן (Djurgården), הנמצא מעט מזרחה למרכז העיר. זהו אחד מיעדי התיירות הפופולריים ביותר למבקרים בסטוקהולם, בזכות הבניינים ההיסטוריים, המוזיאונים, הגלריות ופארק השעשועים Gröna Lund. כל אלו נחבאים בין עצים עתיקי יומין.
 
האי היה בעבר רכושו של המלך ושימש במשך מאות בשנים כאתר צייד איילות. עם העברת האי לרשות הציבור הוא הוכרז כשמורה ונאסרה בו בנית בתי מגורים, פרט לבתים בודדים שנבנו ברשות המלך, על ידי אנשים מפורסמים וחשובים. מאז משמש האי כמקום משכנם של מוזיאונים רבים, גני שעשועים, גן חיות ועוד. מתוכם אציין כאן שניים – מוזיאון ואזה והמוזיאון הפתוח סקנסן.
 

מוזיאון ואזה  אוניית המלחמה שלא נלחמה

בשנת 1625 החליט מלך שוודיה גוסטאב השני אדולף לבסס את עצמאותה של שוודיה, ולרכוש שליטה בים הבלטי ובמסחר המתנהל דרכו. הוא נדרש לחיל-ים חזק ולכן הורה לבנות ארבע אוניות מלחמה. לאחר שנתיים וחצי של עבודה מאומצת, בתאריך 10 לאוגוסט 1628, הושקה האונייה ואזה. עשרים דקות בלבד לאחר עזיבתה את הרציף, במרחק 1,300 מטרים מהנמל, נטתה האונייה על צידה וטבעה, על כל ציודה וחלק ממלחיה.
 
במשך 333 שנים נחה ה"ואזה" בעומק 32 מטר על קרקעית נמל סטוקהולם, מכוסה בבוץ השחור של קרקעית הים. בשנת 1956, לאחר מספר שנות חיפושים, נמצאה האונייה על ידי אנדרס פרנצן (Anders Franzén). רק בשנת 1961, לאחר שנים של הכנות מדוקדקות, הועלתה האונייה מעל פני המים במבצע ארוך ומסובך (סרט המוצג במוזיאון מציג את מבצע החילוץ ועבודות השחזור). ה"ואזה" היא האונייה היחידה מסוגה בעולם, ששרדה מהמאה ה- 17.
 
כיום ניצבת האונייה במוזיאון הנקרא על שמה  מוזיאון ואזה (Vasamuseet), ומספר את סיפורה הטראגי. במוזיאון מוצגת האונייה המקורית, שחלקים ממנה שוחזרו, וכן הקישוטים הרבים, האביזרים וכלי הנשק שהיו על סיפונה. שיחזור של חיי המלחים על הספינה, על כל דרגותיהם ותפקידם, נמצא סביב האולם המרכזי.
 
איך מגיעים: Galärvarvsvägen 14, על האי יורגרדן (Djurgården), 2 קילומטר ממזרח למרכז העיר. לא מומלץ להגיע לאי ברכב, בשל בעיית חנייה. ניתן להגיע באוטובוס, חשמלית, מעבורת או ברגל.
 
קישוטים על אניית המלחמה ואזה, כנהוג באותה תקופה
 קישוטים על אניית המלחמה ואזה, כנהוג באותה תקופה (צילום: Alexander Dokukin)
 

המוזיאון הפתוח סקנסן – שוודיה של פעם

עוד על האי יורגרדן, לא רחוק ממוזיאון ואזה, נמצא המוזיאון הפתוח סקנסן (Skansen). המוזיאון הוקם כבר בשנת 1891 על ידי ארתור הזליוס (Artur Hazelius), שביקש לשמר את אורח החיים המסורתי בשוודיה, בתגובה לשינויים ולפיתוח התעשייתי שחלו בה. במהלך השנים הועברו למוזיאון 150 מבנים מכל רחבי שוודיה, ומגוון גדול של בתי חווה, בתי מלאכה ובתי מגורים, הממחישים את אורח החיים בעבר. במספר בתים ניתן לראות את בעלי המלאכה השונים בעבודתם.
 
המוזיאון אינו גדול וניתן בקלות ללכת ברגל בכל שטחו. מומלץ להצטרף לסיור מודרך, כדי להבין את התפתחות הדיור והמשק החקלאי בשוודיה במהלך השנים. מרבית מבני המוזיאון הם מבני עץ, חומר בניה המצוי ללא הגבלה בשוודיה. בתחום המוזיאון מוקצה שטח מצומצם לגן חיות, שמטרתו להציג בעלי חיים החיים בשוודיה, כגון: דוב חום ודוב הקוטב, ביזון, אייל הצפון ועוד. לאחרונה נוספו לגן גם חיות אחרות שאינן "סקנדינביות".
 
איך מגיעים: Djurgårdsslätten 49-51, האי יורגרדן (Djurgården), 3 קילומטר ממזרח למרכז העיר. לא מומלץ להגיע לאי ברכב, בשל בעיית חנייה. ניתן להגיע באוטובוס, חשמלית, מעבורת או ברגל.
 
תלבושות מסורתיות במוזיאון הפתוח סקנסן
תלבושות מסורתיות במוזיאון הפתוח סקנסן (צילום: Yanan Li)
 מגדל קקנס – תצפית פנורמית

המקום הטוב ביותר לבלות בו את הערב הראשון או האחרון של הביקור בסטוקהולם, הוא מגדל קקנס (Kaknastornet). המגדל, השייך לחברת Teracom, נבנה לצורך מתן שירותי תקשורת לכל המדינה. סביב המגדל גן פתוח, המציע אפשרויות בילוי רבות לתושבי העיר, ומומלץ להגיע למקום בשעות הערב, כאשר מרבית האתרים האחרים כבר סגורים.
 
ארכיטקטורת המגדל, שנבנה במהלך שנות ה- 60 של המאה הקודמת, זכתה באותן שנים להוקרה רבה. מעלית מביאה את המבקר למרפסת תצפית פתוחה, בראשו של המגדל המתנשא לגובה 155 מטר, ממנה נשקף נוף פנורמי מרהיב של 360 מעלות, על העיר סטוקהולם וארכיפלג האיים. מתחת למרפסת התצפית בית קפה ומסעדה. מומלץ להתארח באחד מהם בשעות בין הערבים, ולצפות בשקיעת השמש במערב ובספינות הפאר העוזבות את הנמל לקראת לילה.
 
איך מגיעים: Mörka Kroken 28–30. ארבעה קילומטרים מזרחה למרכז סטוקהולם
 
מגדל קקנס, תצפית פנורמית על העיר
מגדל קקנס, תצפית פנורמית על העיר (צילום: איציק אהרוני)
 

גן הפסלים של מילס

באי לידינגו (Lidingö), על צוק הניצב מעל מפרץ מרהיב, עומד ביתם של הפסל קרל מילס (Milles Carl) ואשתו האומנית אולגה. הבית ממוקם בנקודה הגבוהה ביותר, והוא מוקף טרסות עליהן ניצבים פסליו של האומן. בתוך הבית מוצגים פריטים נוספים אותם יצרו הפסל ואשתו במהלך חייהם. הבית והגן הם כיום חלק של הגן של מילס (Millesgarden).
 
שילוב הפסלים, שחלקם הם מזרקות מים, ביחד עם הגן, הטרסות שפניהן לכיוון הים, והנוף הנשקף מהן, הם אטרקציה מרהיבה גם לתיירים שאינם חובבי אומנות. אפשר לבקר בגן ובבית באופן עצמאי, אך כדאי להצטרף לסיור מודרך, המאפשר "שיחה" עם המוצגים, הבנתם האומנותית ושמיעת הסיפור שמאחורי יצירתם. בצד המוזיאון בית קפה קטן ונחמד, שביום שמש ראוי להתכבד בו בקפה ומאפה.
 
איך מגיעים: Herserudsvägen 32 על האי לידינגו (Lidingö). שישה קילומטרים צפונית מזרחית למרכז סטוקהולם. ניתן להגיע ברכבת, מטרו ואוטובוס.
 
פסלים בגן של מילס
פסלים בגן של מילס  (צילום: איציק אהרוני)
 

ארמון דרוטנינגהולם – משפחת המלוכה השוודית

מאז שנת 1981 משמש ארמון דרוטנינגהולם (Drottningholm) כמקום המגורים של משפחת המלוכה השוודית. הארמון נמצא בעיירה הקטנה דרוטנינגהולם שעל האי לובן (Lovön). כיום משמש רק האגף הדרומי את משפחת המלוכה ושאר הארמון וגניו פתוחים לציבור. קומפלקס הארמון, הכולל גם גנים מרהיבים, תיאטרון וביתן סיני, הוכרז כאתר לשימור עולמי על ידי אונסק"ו.
 
הארמון תוכנן על ידי ניקודמוס טסין האב (Nicodemus Tessin) ובנייתו החלה בשנת 1662. במהלך השנים נוספו לארמון אגפים נוספים, העיצוב הפנימי והרהיטים הוחלפו מספר פעמים, בהתאם לרוח התקופה. בתקופות מאוחרות יותר נוסף מבנה התיאטרון, שעד היום נערכים בו מופעים, והביתן הסיני, בו מוצגים פריטים מסין. גני הארמון הוקמו במספר שלבים, כל אחד בסגנון שונה, והם נשמרים ומטופחים על פי תכנונם המקורי.
ניתן לבקר בכל חלקי הקומפלקס (מלבד אגף מגורי משפחת המלוכה) בסיורים מודרכים, ובגנים ניתן לטייל באופן עצמאי. בגנים יש בית קפה המציע כיבוד קל וארוחות.
 
איך מגיעים: דרוטנינגהולם (Drottningholm), 12 קילומטר מערבה למרכז סטוקהולם. ניתן להגיע עם המטרו עד Brommaplan ומשם באוטובוס. הדרך המועדפת והיפה ביותר היא בשייט של 50 דקות, מרציף Stadshuskajen, ליד בית העירייה של סטוקהולם.
 
הגן בארמון דרוטנינגהולם
הגן בארמון דרוטנינגהולם (צילום: Jeppe Wikström)
 

סטוקהולם ושוודיה לכל כיס

שוודיה, כמו סקנדינביה כולה, נראית לנו הישראלים רחוקה ויקרה. רוב הישראלים מוותרים על הביקור בה או נוסעים רק בקבוצות מאורגנות. קשה לשנות דעה קדומה, אך התמונה אינה נכונה. בעוד מדינות רבות באירופה עברו לשימוש באירו, שוודיה נשארה עם המטבע המקורי, הקרונה (כתר), ומחיריה מתאימים לכל כיס. הטיסות הישירות לסטוקהולם אינן ארוכות או יקרות יותר מאשר ללונדון. בתי המלון והארוחות זולים יותר מכל שירות מקביל בבירה אירופית אחרת.
 
סטוקהולם יכולה להציע דברים נוספים, שמרבית מדינות אירופה אינן יכולות. רק שם אפשר להחליף את השרב הישראלי של הקיץ במזג אויר נעים ויבש, ללא צורך במיזוג אוויר מלאכותי. סטוקהולם גם מציעה דרך חיים שקטה ונעימה, שרות אדיב במסעדות, ניקיון מופתי (אפילו בשירותים הציבוריים), ומעל לכל אוכלוסייה דוברת אנגלית הנכונה לעזור בכל ליבה לתייר הנבוך.


בתי מלון מומלצים במרכז סטוקהולם

מלון רדיסון בלו (Radisson Blu Waterfront Hotel) ממוקם בצמוד לתחנת הרכבת, אליה מגיעים גם משדה התעופה, ומרכז הקונגרסים של סטוקהולם ובמרחק הליכה קצר מהעיר העתיקה (גאמלה סטון). מיקומו על גדות התעלה ואגם מלארן הינו בונוס נוסף, כאשר חלק מהחדרים משקיפים לעבר המים ואחרים לעבר העיר, והמראה נפלא בכל מקרה. חדרי המלון והסוויטות מרווחים וממוזגים, ארוחת הבוקר מצוינת ונוח מאד שיש גם מסעדה בה ניתן לאכול את שאר הארוחות, כאשר לא מתחשק לצאת. למרות גודלו של המלון, יחס הצוות אישי ואדיב.
 
המלצה על מלון במרכז שטוקהולם  המלצה על מלון במרכז שטוקהולם
מלון רדיסון בלו
  מיקום מושלם על קו המים ובקרבת תחנת הרכבת והעיר העתיקה של סטוקהולם
 

ללון בעיר, להרגיש בטבע

דומה שלא יכול להיות שילוב מוצלח יותר ממלון בחיק הטבע, אבל גם בלב העיר, ולא סתם עיר – סטוקהולם. רשת המלונות Scandic hotels מצאה את הפתרון האולטימטיבי.

מלון דאונטאון קאמפר ביי סקנדיק (Downtown Camper by Scandic) ממוקם ממש במרכז סטוקהולם – ליד כיכר סרגל, תחנת המטרו המרכזית ולשכת המידע לתיירים, ו- 5 דקות הליכה מהעיר העתיקה. העיצוב המוקפד והיצירתי יוצר תחושה של מלון הממוקם בחיק הטבע, והוא גם מציע שלל פעילויות  ריצה, טיולים, סדנאות, שעורי יוגה, סרטים ומסיבות. משלימים את התמונה סאונה ופינות ישיבה על הגג, ובריכה המשקיפה על העיר, ובאופן מפתיע, המחיר לא יקר.

המלצה על מלון בשטוקהולם  המלצה על מלון בשטוקהולם
המלצה על מלון בשטוקהולם  המלצה על מלון בשטוקהולם

מלון דאונטאון קאמפר ביי סקנדיק  ללון בלב העיר הגדולה, להרגיש בטבע!


מידע נוסף

כתבות נוספות על שוודיה


איציק אהרוני אודות הכותב
איציק אהרוני, בעל תואר שני בהנדסה. משנת 1981 עוסק, כתחביב, בארגון וליווי קבוצות במסלולים יחודיים ואיכותיים.
izhakaharoni@walla.comסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר