סטוקהולם: מוזיאונים והיסטוריה

סטוקהולם – חוויה היסטורית במוזיאונים נבחרים
מאת: תמירה צדקיהו-חסון


סטוקהולם היא עיר מלאת חיים, הומת אדם ומשופעת במוזיאונים. גם אם בתוכנית הטיול המקורית שיבצנו "מנוחת צהריים" במהלך היום, הרי שבפועל קשה שלא להישאב ולהתאהב בעיר, וכך – עם צאתנו מהמלון ועד שובנו אליו בערב – טיילנו, שטנו, ביקרנו במוזיאונים ובמסעדות, המשכנו לטייל, ומדי פעם עצרנו "לנוח" בבית קפה, כמנהג השוודים.


חלק נכבד מביקורנו בסטוקהולם הוקדש למוזיאונים. התרבות וההיסטוריה הן חלק חשוב בחיי השוודים, כפי שמשתקף ממספרם הגדול של המוזיאונים בעיר. יש מוזיאונים בארמון המלך, יש מוזיאונים בארמונות אחרים, במבנים ישנים, ויש גם כאלה במבנים שנבנו במיוחד. בכתבה בחרתי להציג מוזיאונים שאהבנו – כאלה שלוקחים את המטייל אחורה בזמן, ושעשויים בהחלט לעניין גם ילדים ובני נוער.

1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

ממעוף הציפור ניתן לראות את האיים שמרכיבים את העיר  (צילום: Karlheinz Klingbeil)
גם מהים המראה מלבב  (צילום: Karlheinz Klingbeil)
תחנות המטרו הן יצירות אומנות  (צילום: Karlheinz Klingbeil)
תחנת המטרו רודהוסט (צילום: Karlheinz Klingbeil)
חגיגה לעיניים (ולבטן), בשוק בסטוקהולם (צילום:  Andy G)
ארמון בית האבירים   (צילום: Michael Caven)
הספינה המלכותית ואסה (צילום: Kevin Oliver)


מפת סטוקהולם והמוזיאונים המתוארים בכתבה

(להגדלת המפה לחצו על הפינה השמאלית העליונה)


בלטיותסיבוב היכרות עם העיר

מייד לאחר שהתמקמנו במלון יצאנו לטייל, להכיר את העיר ולהתחיל לספוג את האווירה. בסטוקהולם, בירת שוודיה, כמו בערים רבות אחרות, פועל קו אוטובוס המיועד לתיירים, המכונה: "הופ און, הופ אוף" (Hop on Hop off), שעובר באתריה המרכזיים של העיר. במהלך הנסיעה ניתנים הסברים וסיפורים, ואפשר לרדת בכל נקודה ולעלות בחזרה בכל תחנה אחרת. התרשמנו מהיופי, מהגשרים הרבים המחברים בין חלקי העיר, מהארמונות, מהבניינים היפים, וגם... מהמנוחה הקלה שהתאפשרה לנו באוטובוס. השתמשנו באמצעי זה כמעט כל הצהריים, במחזורים של מנוחה ותנועה, באוטובוס או בשייט. תענוג לפתוח ככה את הטיול.

אין טעם לשכור רכב כשמסתובבים בעיר ולכן הפתרון הטוב ביותר הוא לרכוש כרטיס סטוקהולם פאס, שמאפשר שימוש בתחבורה הציבורית הנוחה. בנוסף, הכרטיס כולל כניסה לכמה מוזיאונים, לבחירתכם מתוך הרשימה.
בתי מלון בסטוקהולם  |  כתבה על יעדי טיול בסטוקהולם

טיול בסטוקהולם
בדרך למסיבת רווקות פרועה, בסגנון שוודי... (צילום: ד"ר שלמה צדקיהו)
 

למדוד את סטוקהולם ברגליים

טיילנו בעיר לבד ובקבוצות קטנות, הנפגשות לסיורים עירוניים מודרכים בחינם. המדריכים בסיורים החינמיים אימצו קונספט הקיים בערים אחרות בעולם, לפיו המדריך עושה את עבודתו כמיטב יכולתו, ובסוף הסיור – כל אחד מחליט כמה כסף (אם בכלל) להשאיר לו כטיפ. באתר האינטרנט של הסיורים ישנו לוח זמנים ומקומות המפגש ואפשר לבחור להצטרף לכל אחד מהסיורים באופן ספונטני וללא הודעה מראש.

במהלך שיטוטינו חווינו את כל סוגי מזג האוויר, מיום אביבי נאה ועד ליום מושלג. "ככה זה באפריל", אנשי העיר מרבים לציין. ומתי זה לא ככה? בקיץ, בין החודשים יוני-אוגוסט, זו "העונה החמה" מבחינה תיירותית בעיר. בתקופה זו שעות היום מרובות, מזג האוויר נוח (טמפרטורה ממוצעת של 22 מעלות), ובהתאמה נערכים פסטיבלים וחגיגות רבות ברחבי העיר. עונות המעבר (אביב וסתיו) גם הן מתאימות לטיול בעיר, כל עוד לוקחים בחשבון שמזג האוויר אינו יציב, ומוכנים גם לגשם וליום סגרירי.

בכל מקרה, בכל עונה בשנה שבה תגיעו לסטוקהולם, תפגשו את תושבי סטוקהולם פעילים, מחייכים ומכניסי אורחים.

כתבה על קרוז מסטוקהולם על הים הבלטי

טיול בסטוקהולם
באמצע אפריל, מתחילה פריחת הדובדבן המרהיבה. גן המלך נצבע בגוונים של ורוד וסגול 
(צילום: ד"ר שלמה צדקיהו)
 

שלום אדוני האציל  מוזיאון בית האבירים

נכנסנו לארמון בית האבירים (Riddarhuset). עוד לא נרגענו מהמראה המרהיב, וכבר הוצגנו בפני מי שידריך אותנו  אריק דראקנברג, המנהל הכללי של בית האצילים. הוא סיפר בגאווה שכל עובדי המקום הם נצר למשפחות אצולה שוודיות, אך כיום רבים מהם חיים את חייהם כאנשים פשוטים.  "אני למשל – מורה", סיפר לנו האציל דראקנברג. שלמה, הצלם שמלווה אותי בטיולים כמו גם בחיים, מיד השיב: "גם אני מורה, אך לא מבית אצילים...".    

כיום האצילים אינם ממקבלי ההחלטות המדיניות ולא הם שמצביעים באו"ם ובאונסק"ו, אך ראשי המשפחות נפגשים מדי שלוש שנים בכדי לקבל החלטות הקשורות למוסדותיהם, לענייני תחזוקה, ובעיקר כדי לשמר את המסורת.   

הארמון עצמו נבנה באמצע המאה ה-17, והוא נחשב לאחד מהבניינים המרשימים ביותר בסטוקהולם. כאן, במשך כ- 200 שנה, היה הלב הפועם של המדינה. הבניין בנוי בהשפעת הסגנונות הצרפתי וההולנדי, בחזיתו פסלו של גוסטב ואסה (Gustav Vasa), מלכה הראשון של שוודיה, שמלך משנת 1523 ועד למותו ב- 1560.

בפנים הארמון הקירות מכוסים במעל ל- 2,300 מגנים של משפחות האצולה לדורותיהן. מדרגות מובילות לקומה השנייה, בה התקרה מעוטרת בתמשיח מרהיב וסמלי, שצויר ב- 1670. אכן שימור מופלא של ההיסטוריה.

היום נותרו רק כ- 600 אצילים, מהם מגיעים לפגישות רק כ- 250, וגם הם הולכים ומתמעטים, שכן התואר עובר רק לבנים. כשאציל מת ואין לו יורש, נוהגים לקיים טקס עתיק: מעתיקים את המגן, ובמעמד הקבורה שוברים את ההעתק כאקט סמלי לשבירת השושלת. בביקורנו השתהה מר אריק דראקנברג על כמה מהסמלים והסביר לנו את פשרם, כמו גם את חלוקת הסמלים לפי שלושת המעמדות.

סמל אחד – עלה ובו חור – מספר את סיפורו של אציל שנפצע במלחמה, וסמל אחר, עם X גדול עליו, הוא עדות לסיפור על אציל שבגד במלך, וזה האחרון סילק אותו ממעמדו, אם כי חס עליו ולא הוציאו להורג. וכך, לכל פינה בארמון סיפור. גם אם לא זוכים ללווי צמוד, הביקור בו מאוד מעניין.

טיול בסטוקהולם
לא מקנאה באציל ששמו נמחק מהלוח ב- X... (צילום: ד"ר שלמה צדקיהו)
 

קפיצה בזמן, במוזיאון ימי הביניים

בשנות ה-70 של המאה הקודמת, במהלך החפירות לצורך בניית בית הפרלמנט החדש, התגלו לפתע ממצאים מתקופת ימי הביניים. הממצאים כללו את חומות הארמון שבנה המלך גוסטב השני אדולף (Gustav II Adolf), הידוע בכינויו "גוסטב הגדול", את חצר הכנסייה, ארמונות מהמאה ה- 17, סירות ושלדי אדם. הבנייה הופסקה מיד ובמקומה החלה עבודה ארכיאולוגית נרחבת, שבסופה הוחלט לשמור על המקום ולבנות סביבו את מוזיאון ימי הביניים (Stockholms medeltidsmuseum), שישמר את המורשת. המוזיאון נפתח לראשונה בשנת 1986, שופץ ונפתח מחדש בשנת 2010.

חוויית הביקור בו מאפשרת להכיר את סטוקהולם של ימי הביניים, כפי שהיתה בין השנים 1250-1520. יש בו הכול: בתים, דוכנים, בתי מלאכה, נמל, ואפילו – גרדום, כולם משוחזרים להפליא. אפשר לטייל בכיכר השוק, להציץ בבגדי התקופה, להשתתף בסדנאות ועוד.
 
טיול בסטוקהולם  טיול בסטוקהולם
טיול בסטוקהולם
מיצגים במוזיאון ימי הביניים (צילומים: ד"ר שלמה צדקיהו)
 

מוזיאון הנשקייה  הכתף שק!

במרתף אפל, באגף הדרומי שבארמון המלך, נמצא המוזיאון העתיק ביותר בשוודיה, בן כ- 400 שנה. איזה מזל יש לנו, הבאים בשעריו, שהמלך גוסטב השני אדולף ביקש בשנת 1628, לשמור את בגדי הקרב והשריון ששימשו אותו במסעותיו, למען העתיד. כבר אז הוא כנראה הבין עד כמה הדבר חשוב.

בזכותו במוזיאון הנשקייה (
The Royal ArmouryLivrustkammarenקיים היום אוסף מכובד של כלי נשק, בגדים, חפצים שונים, שריונות אבירים ושריונות לסוסים, בגדי מלכות ובגדי חתונה, ואפילו בגדי מלכים המוכתמים בדם – אחד שנהרג בקרב, אחד שנפצע, ואחד – המלך גוסטב השלישי – שנרצח בעת שצפה באופרה המלכותית, בשנת 1792. לאופרה הגיע המלך כשהוא עוטה מסכה, שאף היא מוצגת כאן. נוסף על אלה, מוצגים במוזיאון כתרים וכרכרות מהודרות, כמו שרק למלכים יש.

בעת ביקורנו הגיעה למוזיאון כיתת ילדים. או אז נפתח עבורם עולם נפלא של אגדות ונסיכים: הם לא רק סיירו, אלא גם התלבשו בשמלות ובבגדי אבירים, שיחקו וציירו.
 
טיול בסטוקהולם
בארמון המלך, במרתף האפל, נמצא מוזיאון עתיק בן 400 שנה  

טיול בסטוקהולם
משמר הכבוד המלכותי מפטרל בסביבה ויש סיכוי טוב לצפות בחיילים ובחיילות צועדים ברוב רושם
(צילומים: ד"ר שלמה צדקיהו)

על ספינת המלחמה החזקה ביותר בים, והמסע הקצר בהיסטוריה  מוזיאון ואסה

מתי יצא לכם בפעם האחרונה להיכנס למוזיאון ולעמוד פעורי פה אל מול אנייה ענקית? ועוד אחת כזאת שנבנתה בשנת 1628, טבעה ביום השקתה, והמתינה 333 שנים במעמקי הים, בעומק של כ- 32 מ' עד שנמשתה במבצע מורכב... רבים מכירים את סיפור הביש, אבל עד שלא רואים – קשה לדמיין.

במוזיאון ואסה (Vasa Museum) תוכלו להיכנס אל תוך הסיפור ההיסטורי שמתחיל בינואר 1625, כשגוסטב השני חתם חוזה לבניית ארבע ספינות חדשות. אחת מהן, "ואסה" שמה, יועדה להיות ספינת המלחמה החזקה ביותר בים הבלטי, אם לא בעולם כולו. המלך אף דרש להוסיף לה סיפון נוסף מעבר לתכנית המקורית, ולהעמיס עליו תותחים נוספים.

הספינה הושקה באביב, אורכה היה 69 מ', וגובהה יותר מ- 50 מ'. הספינה שקלה מעל ל- 1,200 טון והיתה מצוידת בעשרה מפרשים, 64 תותחים ומאות פסלים. אכן, ספינה כזו לא נראתה עוד. בין השקתה להפלגתה הראשונה, פעלו מאות עובדים ועשרות אומנים כדי לקשט, לעטר ולפאר אותה.

זמן מועט לפני שייט הבכורה חש סגנו של רב החובל בבעייתיות – הספינה נעה מצד לצד בצורה לא רגילה, אך לרב החובל יש הוראות מפורשות מהמלך, והוא מבטל את תחושת הבטן של סגנו.

כך יצא לדרך המסע הקצר ביותר בהיסטוריה. מול מאות אנשי סטוקהולם הנרגשים ואורחים רמי דרג, יצאה הספינה מהמספנה המלכותית בדרכה אל הים הפתוח. היא הצליחה לשוט פחות מקילומטר וחצי לפני ששקעה... אנשי מועצת המלך, שחששו לספר למלך (ששהה מחוץ לעיר באותו זמן) על האובדן, הפנו אצבע מאשימה לבונה הספינה, שנפטר שנה קודם לאירוע. למען האמת, אחד האשמים בסיפור הוא המלך עצמו, שציווה להוסיף סיפון עם תותחים נוספים, שהביאו לטביעה.

בשנת 1965, לאחר שנים רבות ומספר ניסיונות כושלים, הצליחו צוללי חיל הים השוודי לחפור שש מנהרות בבוץ שמתחת לספינה, באמצעים מתקדמים. כבלי פלדה הועברו דרך המנהרות, והספינה, במלוא הדרה, התרוממה אל פני השטח.


קיצור תולדות הספינה ואסה, והמוזיאון שנבנה לכבודה
 

הרכבת התחתית  נסיעה בתוך הגלריה הארוכה בעולם

אל התערוכה הזו לא צריך לנסוע במיוחד, מספיק לרדת אל אחת מתחנות הרכבת התחתית. סטוקהולם מתגאה בכך ש- 110 הקילומטרים של מערכת הרכבת התחתית של העיר, היא התערוכה הארוכה בעולם. תחנות שונות מוקדשות לנושאים שונים ועצבו אותן אומנים שונים. כך, נסיעה ברכבת התחתית יכולה להפגיש אתכם עם יצירותיהם של 150 אומנים שהשתתפו בפרויקט האדיר.
 
הנסיעה לאורך 90 התחנות של הרכבת התחתית, לוקחת אותנו למסע מרגש, המתחיל בחלוצי האומנות של שנות השישים, דרך ההיסטוריה של האומנות המקומית, היישר אל ניסויי האומנות המודרנית. כל תחנה מעוטרת בפסלים, פסיפסים, ציורים ענקיים, מתקנים, תחריטים ותבליטים מיוחדים. הנושאים מגוונים: החל מתחנה שנראית כמו אתר חפירות ארכיאולוגיות, ובה שרידי הארמון הישן של סטוקהולם, ועד לתחנה שנותנת במה לאומנות התומכת בזכויות הנשים ובאיכות הסביבה.
 
טיול בשטוקהולם, תחנות מטרו
כל תחנה מתחנות הרכבת התחתית מעוצבת כיצירת אומנות, תחנת T-Centralen  (צילום: Karlheinz Klingbeil) 

טיול בשטוקהולם, תחנות מטרו
תחנת הרכבת התחתית רודהוסט, הסלע החשוף הושאר כיצירת אומנות  (צילום: Karlheinz Klingbeil) 

איפה ישנים? בתי מלון מעניינים בסטוקהולם

בסטוקהולם לא חסרות אפשרויות לינה, החל מהוסטלים, אכסניות נוער, דירות להשכרה, בתי מלון במגוון רמות, בקיצור – פתרונות שמתאימים לכל כיס. מומלץ ללון בקרבת העיר העתיקה (Gamla Stan), שם נמצאות חלק ניכר מהאטרקציות למטיילים.

בהתאם להמלצה זו, אנחנו התארחנו במלון "חדש מהניילונים" במרכז העיר, בשם מלון הובו (Hobo), ובו 201 חדרים. מה שמקסים במקום, מעבר לעיצוב ולאווירה, הוא שבבסיס פעילותו עומד רעיון של תרומה לקהילה. בית המלון מעודד שיתוף פעולה עם מעצבים מקומיים ואפילו הבירה שלהם מיוצרת במבשלת בירה קטנה בשוודיה. הם גאים על כך שלרשות אורחיהם הם מעמידים זוגות אופניים לשימוש חופשי. בלובי פינת תבלינים, המשמשת הן את מטבח מסעדת המלון, והן את האורחים (במיוחד אורחים כמוני, שמעדיפים מי נענע על פני כל משקה אחר...). יתרונות נוספים של המלון הם שהוא קרוב במרחק הליכה לכל האתרים המרכזיים, ושבערבים הוא מושך אליו צעירים רבים, כך שיש אווירה תוססת כל הזמן.

בקרבתו בית מלון נוסף, בשם מלון אט סיקס (Hotel At Six) מפואר יותר, שם את האלגנטיות והעיצוב במרכז. המקום חדש ומוקפד והצוות מצוין, נותן תחושה נעימה ומתעניין בשלום האורחים.

מלון מומלץ בסטוקהולם/שטקהולם, שבדיה
גינת הירק במלון הובו, תוכלו להכין לעצמכם תה עם נענע...  (צילום: Hobo hotel)

מלון מומלץ בסטוקהולם/שטקהולם, שבדיה
מלון אט סיקס
, בישול גורמה לעיני האורחים  (צילום: Hotel At Six


בתי מלון מומלצים במרכז סטוקהולם

מלון רדיסון בלו (Radisson Blu Waterfront Hotel) ממוקם בצמוד לתחנת הרכבת, אליה מגיעים גם משדה התעופה, ומרכז הקונגרסים של סטוקהולם ובמרחק הליכה קצר מהעיר העתיקה (גאמלה סטון). מיקומו על גדות התעלה ואגם מלארן הינו בונוס נוסף, כאשר חלק מהחדרים משקיפים לעבר המים ואחרים לעבר העיר, והמראה נפלא בכל מקרה. חדרי המלון והסוויטות מרווחים וממוזגים, ארוחת הבוקר מצוינת ונוח מאד שיש גם מסעדה בה ניתן לאכול את שאר הארוחות, כאשר לא מתחשק לצאת. למרות גודלו של המלון, יחס הצוות אישי ואדיב.
 
המלצה על מלון במרכז שטוקהולם  המלצה על מלון במרכז שטוקהולם
מלון רדיסון בלו
  מיקום מושלם על קו המים ובקרבת תחנת הרכבת והעיר העתיקה של סטוקהולם
 

ללון בעיר, להרגיש בטבע

דומה שלא יכול להיות שילוב מוצלח יותר ממלון בחיק הטבע, אבל גם בלב העיר, ולא סתם עיר – סטוקהולם. רשת המלונות Scandic hotels מצאה את הפתרון האולטימטיבי.

מלון דאונטאון קאמפר ביי סקנדיק (Downtown Camper by Scandic) ממוקם ממש במרכז סטוקהולם – ליד כיכר סרגל, תחנת המטרו המרכזית ולשכת המידע לתיירים, ו- 5 דקות הליכה מהעיר העתיקה. העיצוב המוקפד והיצירתי יוצר תחושה של מלון הממוקם בחיק הטבע, והוא גם מציע שלל פעילויות  ריצה, טיולים, סדנאות, שעורי יוגה, סרטים ומסיבות. משלימים את התמונה סאונה ופינות ישיבה על הגג, ובריכה המשקיפה על העיר, ובאופן מפתיע, המחיר לא יקר.

המלצה על מלון בשטוקהולם  המלצה על מלון בשטוקהולם
המלצה על מלון בשטוקהולם  המלצה על מלון בשטוקהולם

מלון דאונטאון קאמפר ביי סקנדיק  ללון בלב העיר הגדולה, להרגיש בטבע!סטוקהולם היא עיר תוססת וצעירה, שלא שכחה את עברה ונותנת לו מקום של כבוד, בשימור ותחזוקת האוצרות הלאומיים, בכמה מוזיאונים תקופתיים מרתקים. מומלץ לכל מי שמתכנן להגיע אל העיר לבקר במוזיאונים ולהכיר את ההיסטוריה המרתקת של שוודיה.

*הכותבת היתה אורחת שגרירות שוודיה בישראל. 

תמירה צדקיהו-חסון אודות הכותבת
תמירה צדקיהו-חסון ז"ל, הייתה בעלת תואר ראשון בהיסטוריה ובמזרחנות ותואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית. במשך שנים הייתה גם מדריכת טיולים במקביל לעבודתה, וכתבה רבות על טיוליה, בעיקר לאתר ומגזין GoTravel ולמגזין טבע הדברים.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר