איי לופוטן הקסומים:
חלק ב' – שמש חצות והזוהר הצפוני
מאת: ד"ר גלעד (גילי) חסקין


בכל הכפרים של איי לופוטן, בצפון הר​חוק של נורווגיה, בתים צבעוניים, בקתות דייגים, ומתקני ענק לייבוש דגי בקלה, במרביתם מפעלים לעיבוד מוצרי דגים וברציפי כולם עוגנות סירות לאין ספור. אך בכל זאת, אין כפר דומה למשנהו. כל כפר מצא את דרכו המיוחדת לחיות בשלום עם הנוף נורא ההוד שמסביבו, להשתלב בין שחור המצוקים, כחול המים ו"עשבי האש", השוזרים את הכול בשוליים ורודים.


כתבה זו היא הכתבה השנייה בסדרה בת שני חלקים על איי לופוטןלקריאת הכתבה הראשונה: היכרות ראשונה עם איי לופוטן.
 
1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

בקתות הדייגים של איי לופוטן  (CH - Visitnorway)
הזוהר הצפוני באיי לופוטן  (Thomas Rasmus Skaug - Visitnorway.com)
סירה לכל תושב  (Mattias Fredriksson Photography AB - Visitnorway)
שרשרת איים ופיורדים  (CH - Visitnorway.com)
בקתות דייגים אדומות   (Sónia Arrepia Photography - Visitnorwa)
כפרי הדייגים   (Thomas Rasmus Skaug - Visitnorway.com)
דגים הם ענף הפרנסה העיקרי  (C.H. - Visitnorway.com)

מפת איי לופוטן עם היעדים המוזכרים בכתבה זו: 

סבולבאר (A), קאבלוואג (B), סונד (C), נוספיורד (D), ריינה (E), ווארוי (F), רוסט (G)


שפיצברגןכפרים כמו קוביות משחק

המפורסמים שבין הכפרים של איי לופוטן, הם נוספיורד (Nusfjord) וסונד (Sund). שניהם נמצאים ברשימת האתרים השמורים של ארגון אונסק"ו. כפרים מופלאים, הנראים למרחוק כמו קוביות משחק שהוטלו על ידי ילדים, שצבעיהם ומיקומם משווה להם מראה כמעט סוריאליסטי. אך למרבה הפלא, למרות היותם אטרקציה לתיירים, ולמרות שחלק מן הבקתות מושכר לנופשים וחלק מהמפעלים הפכו לבתי קפה, הם עדיין מקום חי ונושם, שמרבית הפוסעים בין רציפיו הינם דייגים קשיי יום, שבפניהם ניכרות אצבעותיו החזקות של הים.
 
במספר מקומות, בעיקר בחופו המערבי של האי Flakstadoya, מתרחק ההר מן הים ולעיני הנוסע נפרש מפרץ חולי רחב ידיים, בו נראים בלונדיניים חיוורי עור, משתזפים עירומים למחצה, מצפון לחוג הארקטי. השמש החמימה ,החול הזך וצאצאי הוויקינגים הטובלים בים, עלולים להטעות תיירים ים-תיכוניים עתירי פיגמנטים, ולגרום להם להשליך את בגדיהם ולפתוח במרוץ אל הים, הנקטע באיבו עם מגע המים הראשון. "גולף" או לא, המים האלו מקפיאים. ביתר המקומות, הדרך מתפתלת במרווח הצר להפליא שנותר בין ההרים לים, כשמעבר לכל סיבוב, ניבט מראה קסום של עמק ירוק, אי זעיר או כפר, בו מחוגי הזמן עצרו מלכת בראשית המאה.
איי לופוטן, זוהר הצפון
אורות זוהר הצפון מעל איי לופוטן (צילום: Thomas Rasmus Skaug - isitnorway.com)
 

מוזיאונים תחת כיפת השמים

לסקנדינבים יש תודעה היסטורית מפותחת ורצון עז לשימור ההיסטוריה. לא לחינם התפתחו דווקא בסקנדינביה, המוזיאונים תחת כיפת השמים (Open air museum). במספר מקומות, ברחבי האיים הפכו מפעל פרימיטיבי לייצור שמן, רחוב כפרי, חווה לגידול כבשים או מספנה ישנה, למוזיאון מסוג זה, בו המבקר יכול לפסוע בחופשיות שאין לו במוזיאון רגיל, כשהוא לבוש בגופיה, דוחף עגלת ילדים או נוגס בכריך.

בכפר ריינה (Reine) למשל, השתמרה תחנת סחר, בדיוק כשם שנבנתה ב- 1743. הרעיון בהקמת "מוזיאון פתוח", נעוץ בעובדה שניתן להכשיר שטח גדול, אשר יוכל להכיל מספר רב של מוצגים, בעלות קטנה ככל שניתן. אין ספק שהעובדה שמוזיאונים אלה חשופים לפגעי מזג האוויר, מקשה על אחזקתם ועל הטיפול בהם, אך יש כאן אפשרות לשימור אמיתי של עולם ההולך ונעלם.

בתי מלון בכפר ריינה
 
איי לופוטן, ריינה
הכפר ריינה באיי לופוטן (צילום: cabday/Foap/Visitnorway.com)
 

שמש חצות והזוהר הצפוני

חודשי יוני-יולי הינם התקופה החמימה ביותר ומשום כך האידיאלית לביקור באיי לופוטן. סיבה נוספת הינה שמש חצות, הנחשבת לאטרקציה גם עבור תושבי הערים שבדרום נורווגיה. באזור זה, השמש איננה שוקעת כלל בין סוף מאי לאמצע יולי. בחודשים אלו, השמש נראית בשעות הלילה ככדור אדום המשייט בסמוך לים. המראה יפה במיוחד לקראת חצות, כאשר החמה דומה לכדור אש המאדים והולך, משייט בשמיים זוהרים בזהוב, מתקרב למים כמטחווי זרת ומתחיל בדרכו האיטית למעלה.
 
לילות החורף הם קודם כול ארוכים וחשוכים, אך לעומת זאת מפורסמים בזוהר הקוטב, המופיע בשמיים בלילות קרים ובהירים במיוחד. זוהר הקוטב (Aurora Borealis) הוא תופעה מטראולוגית-אופטית: אור קר וחיוור, הקשור למגנטיות של כדור הארץ מזה, ולאירועים שמשיים מזה. גונו של זוהר הקוטב הוא ירוק צהוב בדרך כלל, כשלעיתים מתגלים בו גווני אדום ואפילו כחול סגלגל. זוהר הקוטב מופיע בדמויות ובצורות המזכירות קשת, קרניים, כתר ועוד. אף שאורו חלש מאורו של הירח, הרי ששמי חורף בהירים, המוארים לפתע במין ענן הזוהר בגוון ירוק אדמדם, הינם מראה מרתק ומסעיר.
 
שמש חצות, איי לופוטן
שמש חצות בלילות הקיץ של איי לופוטן (צילום: Frithjof Fure, Innovation Norway)
 

כפרים מעוררי השראה

בירת איי לופוטן היא סבולבאר (Svolvær), הנמצאת באי Austvagoy, האי הגדול ביותר, ובה כ- 4,000 תושבים. העיר מוקפת מים מכמה צדדים, היוצרים מרחוק תחושה מוטעית של אי. בצדה האחר, פרושה סבולבאר למרגלותיו ועל מדרונו של הר שחור וקודר משהו (שאולי צורת פסגתו העניקה לו את השם המוזר: "הר העז"). עיר זו היתה מרכז לחילופי סחורות, החל מהמאה ה- 17, וכיום הינה מרכז מנהלי, תרבותי ומסחרי של האזור ובסיס ליציאה לביקור באיים הסמוכים.
 
בפרברי העיר התיישבו אומנים רבים ושיוו לה גוון בוהמי משהו. בגלריית Svinoy מוצגות יצירותיהם של אומנים רבים, שמצאו השראה בלופוטן. קרוב מאוד לעיר, ממש ממול הרציף, נמצא האי הקטן Gunnarholm, בו קבור הצייר הנורדי גונר ברג, שנולד בסבולבאר ב- 1864. קל להבין מדוע הם באו דווקא לכאן: מראה להקות השחפים, הנוסקות אל סירות הדייגים, שצבעיהן בוהקים במיוחד בימים אפרוריים של סתיו, כשמעט העצים ששרדו נצבעים בכתום מלנכולי, מעוררים כמעט בכל אדם רצון להתבטא בפרץ של יצירה. 
 
בעיירה קאבלוואג (Kabelvåg) הסמוכה, קיים מזה שנים רבות בית ספר לאומנות, מוזיאון פתוח, ובו בקתות דייגים שנבנו בשנת 1789, וכן "בורסת" דייגים משוחזרת מהימים היפים, בהם דגים היו מטבע עובר לסוחר.
בתי מלון בעיר סבולבאר וסביבתה
 
איי לופוטן
הכפר ריינה - מעורר השראה (צילום: ManfredStromberg.com - visitnorway.com)


מלון מומלץ בעיירה סבולבאר

מלון תון סבולבאר (Thon Hotel Svolvær) הוא מלון 5 כוכבים המציע מגוון חדרים מרווחים, מעוצבים וממוזגים, הכוללים רצפת פרקט, מיני בר, פינת קפה/תה, טלוויזיה ואינטרנט אלחוטי בחינם. במלון חניה פרטית, דלפק קבלה ושירות חדרים שפועלים 24 שעות ביממה, בר ומסעדה. ארוחת בוקר מצוינת מוגשת מדי יום בסגנון בופה.

מלון תון סבולבאר, איי לופוטן
מלון תון סבולבאר – מלון 5 כוכבים נהדר עם נוף יפהפה וארוחת בוקר מצוינת
 לשיכורי הטבע המכורים לנוף

הדרך מסבולבאר, דרומה אל Å (מבטאים כמו את האות האנגלית O), טוענת לכתר "הדרך היפה ביותר בנורווגיה". קשה לבדוק טענה מסוג זה, אך כל מטייל שחזר מארץ מופלאה זו יודע שגם תואר כמו "אחת היפות בנורווגיה" הינו מכובד מאוד. 
 
הדרך עוברת מאי לאי, והאיים מחוברים במרבית המקומות בגשרים מרשימים. המעבורת האחרונה שנותרה, הוחלפה ב- 1990 על ידי מנהרת ענק. בצדי הדרכים פורחים גאופיטים שונים, סחלבים ונוריות צהובות. פה ושם נראות מושבות של ציפורי-ים. בולטת במיוחד הסולה הצפונית ועל סלעי ענק המזדקרים מעל הים מקננים אלפי שחפים. 
 
מפעם לפעם נראה שלט קטן המכוון הולכי רגל לטפס בשביל, תלול אך בטוח, לתצפית זו או אחרת ומכל מקום מובטחת תצפית נהדרת. לופוטן היא ארצם של שיכורי הטבע והמכורים לנוף. אין כאן יצירות ארכיטקטוניות או מבני ענק ידועי שם, למעט הכנסייה של ווגן (Vagan), כנסיית העץ הגדולה ביותר בצפון, שמדי שבוע מתקבצים בה מרבית מבקרי העיר, ליהנות מקונצרט טוב, רצוי של אדוורד גריג, הנחשב למלחין הלאומי.
 
איי לופוטן, זוהר הצפון
שלל אפשרויות לטיולי טבע (צילום: Thomas Rasmus Skaug / Visitnorway.com)
 

טרולים על מדרונות ההרים

הטיול המפורסם ביותר בלופוטן הינו שייט אל טרולפיורד (Trollfjord), היוצא מצדו המערבי של מיצר רפטסונד. זהו הפיורד היפה ביותר בו בקרתי. מפרץ צר להפליא המתעקל בין הרי ענק מאיימים, המעיקים על הסירה מכל עבר. ההרים קרויים, כמו הפיורד כולו, על שמם של הטרולים - שדים מקומיים, קטנים ומכוערים להפליא, שבעבר היו האנשה של כל הפחדים המאיימים על אדם ותשוקותיו האפלות. עם הזמן הפכו למרבה הפלא, לחביבים על כולם, בפרט על ילדים. אכן עם דמיון קטן ניתן לזהות בהרים את פרצופיהם של הטרולים ועם קצת יותר דמיון, נוכל לראות את פר גינט, גיבורו של הנריק איבסן, גולש במורד עם בתו היפה של מלך הטרולים.
 
השייט הקל והנוח הוא בספינת הדואר והטיולים הורטיגרוטן, העוברת בפיורד זה במסעה הארוך (11 יום) בין ברגן לקירקנס (על גבול רוסיה) ובחזרה. דרך מעניינת יותר, היא לשכור סירת דייג ולצאת בחברת בעליה אל מתחת לצוקים, למרגלות המפלים, ולשמוע ממנו את סיפורי האלים, המוכרים גם מן המיתולוגיה הגרמנית: תור המושל, אודין הטוב, פרי ואחרים.
 
איי לופוטן, זוהר הצפון
סוסי הצפון הנמוכים והמוצקים (צילום: CH - Visitnorway.com)
 

גן עדן לחובבי ציפורים

הכפר ריינה (Reine), המוזכר בכתביהם של ז'ול וורן ואדגר אלן פו, הינו מקום קסום, עטור צוקים מחודדים, וגם נקודת מוצא לשייט אל האיים הדרומיים הקטנים. האיים הם גן עדן לחובבי ציפורים, מקומות נידחים ומופלאים, שלעומתם נראים ייתר האיים כמרכז העולם המודרני.
 
בשייט לאיים הדרומיים הקטנים, חוצים את מיצר Moskenesstraumen במקום בו מזרים האוקיינוס הארקטי את מאסת מימיו למפרץ ווסטפיורד, דרך מיצר-ים שרוחבו 4 ק"מ. ההפרש בגובה המים בין שני צדיו של הזרם (מלסטרום), מגיע לארבעה מטרים (!) גם בימים יפים, המים גועשים וסוערים במערבולות ענק.
 
מבין מיני העופות הרבים המקננים באיים, זכו לפרסום מיוחד אלקות, אוריות ופאפינים (תוכוני ים). שלושה מינים, שהמשותף להם הוא צבעי השחור והלבן, הפרנסה מן הים (סרטנים, רכיכות, דגים), חד פרצופיות מינית, קינון בלהקות על דרגשי סלע ושותפות מלאה בין ההורים בכל הקשור לקינון ולטיפול בצאצאים. 

כמו כן נראים שחפים, שחפיות ועיטמים לבני-זנב. האחרונים הינם דורסים ימיים, המוכרים לנו גם מארצנו, אם כי כאן הוא מצליח לחיות ללא מפריע ולהתרבות בנקל. השחפיות מושכות את העין בזנבן הממוזלג משהו ובכנפיהן המתוחות לאחור. זהו עוף יפהפה, השומר בקנאות על קיניו. כאשר מגיע לאזור מבקר בלתי רצוי, הן צוללות לעברו ב"בזים" מהירים, ולא מהססות לנקרו בראשו ולעתים אף למרוח אותו בלשלשת. 

 
מעבורות קטנות וספינות דייגים משייטות מריינה אל האי הקטן ווארוי (Værøy) שמדרום מערב. בקצהו הדרומי נמצא הכפר המבודד מוסטד (Mostad), ומעליו מזדקר בתלילות, כמו כתר שחור מוסטדפייל (Mostadfjel), מצוק המשמש כגן עדן לעופות ובעיקר לציפורים. למעלה ממיליון עופות מים, בעיקר תוכוני ים, קורמורנים, אוריות ועיטמים לבני-זנב, מתרבים כאן בין מאי לאוגוסט. אפשר להגיע אל אזור הקינון בשייט בן עשרים דקות היוצא מן הכפר.
בתי מלון בכפר ריינה
 
איי לופוטן
פאפין עם שללו (צילום: Per Eide, Innovation Norway)
 

מלון מומלץ ליד הכפר ריינה

מלון דה טייד (The Tide Hotel) ממוקם בכפר Sørvågen, ליד מעגן השייט וכ- 10 דקות נסיעה מהכפר ריינה. הוא מציע חדרים זוגיים, חדרי משפחה וחדרים מונגשים, שבכולם מיזוג אוויר. ניתן לשכור במלון אופניים ולצאת לטיולים בסביבה או לשייט לאיים הסמוכים.

מלון בכפר ריינה, איי לופוטן
מלון דה טייד - מיקום מצוין לטיולים בסביבה ולשייט לאיים הסמוכים

אחרוני הוויקינגים

בווארוי ניתן לראות את הדוגמאות האחרונות בעולם לכלב מגזע נדיר, בעל שש אצבעות, שגודל, טופח ואולף, במיוחד לצייד תוכוני ים. חובבי טבע מתקוממים בדרך כלל כשהם רואים את המקומיים וכלביהם יוצאים לשחר לטרף. בנוסף לכלבים ישנן טכניקות נוספות לפרנסה מצייד העופות החביבים הללו. 

ציידים יוצאים, כמנהגם זה מאות בשנים וממשיכים מסורת עתיקה: טיפוס שקט בצעדי חתול, הנפת רשת פרפרים בתנועה מיומנת, סיבוב מהיר באוויר והעוף האומלל מפרפר בפנים. מסיבות מובנות, סירבתי להזמנתו של אולו, אחיו המבוגר של מנהל האכסניה בווארוי, להצטרף אליו לצייד כזה, אך כשחזר, ובחגורתו תלויים פאפינים שבורי מפרקת, נעלמה תחושת האהדה שהרגשתי כלפי האיש החביב הזה. 

 
במספר מקומות ניזונה אוכלוסייה שלמה מביצי פאפינים. לאחר יום של מעקב אחרי חבורה כזו, שאלתי את אריק הפקח, אדם ששמירת טבע היא לחם חוקו, מדוע אין נלחמים בצייד ובלקט? הוא חייך וענה חרישית, ששמירת טבע עבורו, היא גם שימור של התרבויות שחיו מן הטבע והשתלבו בו. הוא מעוניין לשמר גם את הציידים והמלקטים, אחרוני הוויקינגים, שגם הם מבחינתו "עולם הולך ונעלם". גם הם, כמו הלווייתנים, דגי הקוד והבקתות האדמדמות, הם חלק מהמרקם היפהפה והמורכב של לופוטן.
 
איי לופוטן
ציפרים שניצודו (צילום: Terje Rakke, Nordic Life AS) 
 

עננים של עופות מים

שייט לא קל בן שעתיים וחצי נוספות (חמש שעות מריינה), מביא אותנו לאי רוסט (Røst), המרוחק כ- 100 ק"מ מהחוף הנורווגי. זוהי סידרה של צוקים קריסטליניים, שלכל אחד מהם שם משלו, הלקוח מהמיתולוגיה המקומית ובהם מקננות מושבות בנות שלושה מיליון פאפינים ומאות פרטים של עופות נדירים, כמו יסעורונים ויסעורים שחפיים.     
 
השייט לצוקיו של האי, המכוסים בציפורים, הוא גיחה לעולם אחר. סביב הסירה חגו אלפי עופות מים, בצרחות ומשק כנפיים חזק. התחושה דמתה יותר להשתתפות בסרט הציפורים של היצ'קוק. תחושת אפסות נעימה ומרגשת כאחד. אתה, אדם קטן, ייצור מיותר ואולי בלתי רצוי, בתוך עננים של עופות מים. מלמעלה, נשמע לפתע רעש מוכר של מסוק.

תיירים עשירים שיצאו בגיחה קצרה מהעיירה בודה שבחוף הנורווגי. המסוק ירד סמוך מאוד אלינו. ניתן היה לראות מבעד לשמשה, את עיניהם שבעות הרצון של אלו שיצאו לפני מספר רגעים ממלון מהודר. הם נראו בלתי שייכים, כאילו באו לרגע, לחוות את חוויית ה"קצפת" של האיים, מבלי להמתין ברציף ברוח מקפיאה לסירה שבוששה להגיע, מבלי להקיא את נשמתם אל הים הסוער ומבלי לטפס במדרון בעקבות מלקטי הביצים. 

השמעתי באוזני השייט שלנו הערה של לעג בגנות המפונקים, המתיימרים לחוות ברגע את חווית האיים. אך החיוך האירוני שהוסתר בזווית פיו עורר בי מחשבה שנייה, מה בעצם ההבדל בינם לביני, תייר מפונק, אורח לשבוע, בראשית חודש יולי השמשי, אדם שלא חווה סערה אמיתית, לא עבר חורפים חשוכים וקרים ולא נאבק להוציא את פרנסתו מן המים. אחד שגם הוא בא להתבשם, ורק לרגע, מקסמם של איי לופוטן.
 
איי לופוטן
עופות מים מקננים על הצוקים של איי לופוטן  (צילום: Johan Wildhagen, Innovation Norway)


 
כתבה זו היא השנייה בסדרה בת שני חלקים על איי לופוטןלקריאת הכתבה הראשונה על איי לופוטן
אפשרויות לינה נוספות בנורווגיה

שייט בפיורדים של נורווגיה
הדרכים היפות של נורווגיה
הפלגה לאורך חופי נורווגיה

גילי חסקין אודות הכותב
ד"ר גלעד (גילי) חסקין,  PHd מהחוג ללימודי ארץ-ישראל באוניברסיטת חיפה ומורה דרך מוסמך. מדריך טיולים בחו"ל, בעיקר בארצות אקזוטיות, שימש מספר שנים כמנהל מחלקת ההדרכה בחברה הגיאוגרפית, ובעל ניסיון רב בהרצאות במכללות, במכונים פרטיים ובקורסים למלווי קבוצות. אתר הבית של גילי חסקין
 


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר